|
Білім беру ұйымының атауы |
Болтай батыр орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
География |
|||||
|
Бөлім: |
3. Физикалық география 3.1. Литосфера |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бурибаева Динара |
|||||
|
Күні: |
15.10.2025 ж |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемалар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9. 3. 1. 7 минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды топтастырады және Қазақстанның әртүрлі аймақтары бойынша оларды шешудің жолдарын ұсынады |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тәуелсіздік және Отаншылдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс – әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 10 мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылар тақырыпқа сәйкес Тренинг «Комплимент» әдісі арқылы оқушылар бір – біріне жылы сөздер айтады Үй жұмысы LearningApps бағдарламасы арқылы өткен тақырыпқа шолу
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндау; Оқушылар комплимент әдісі арқылы бір – біріне жылы сөздер айтады Пайдалы қазбалардың таралуы бойынша тоқталады |
Мұғалім 1-10 балл аралығында Дескриптор: Жалпы – 2 балл: Пайдалы қазбалардың таралуы бойынша тоқталады |
https://learningapps.org/view18959961
|
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин 4 мин 5 мин |
Мағынаны ашу «Миға шабуыл» әдісі Оқушыларға тақырыпқа сәйкес суреттер көрсетеліде. Оқушылар сол арқылы сабақтың тақырыбын анықтауы қажет
Сұрақ: Суреттен қандай ақпарат алдық. Бүгінгі тақырыбымыз қандай болмақ Жаңа сабақ Бейнеролик: Ең лас қалалар
Жұптық жұмыс «Фишбоун» әдісі Жұп болып жасанды интеллект мүмкіншілігін пайдаланып минералды ресурстарды игеруге қатысты мәселелерді талдайды
Жеке жұмыс
Суретке қарай отырып топырақтың құнарлығын қалпына келтіру шараларын ұсыныңыз
«Суреттер сөйлейді» әдісі
|
Ұжымдық талқылайды. Оқушылар Минералды ресурстарды игеруге байланысты мәселелер тақырыбын атайды нысандарын атайды; Оқушылар бейнероликті көреді. Сұрақтарға жауап береді. Еліміздегі лас қалалар мен аймақтарды атайды; Оқушылар gammaApp жасанды интеллект мүмкіншілігін пайдаланып презентация дайындайды. Оқушылар суретке қарай отырып топырақтың эрозиясын қалпына келтіру шараларын ұсынады Оқушылар қайта өңдеу бойынша минералды ресурстарды игеруде туындайтын мәселелерді шешеді |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: Жалпы – 4 балл: Проблеманы анықтайды; Себептерін атайды; Дәлел келтіреді; Қорытынды шығарады; Дескриптор: Жалпы – 2 балл: Топырақтың құнарлығын арттыру шараларын ұсынады; Дескриптор: Жалпы – 2 балл: Сурет арқылы ресурстарды сақтау жолдарын ұсынады; |
https://youtu.be/0hj_gAeyZBU?si=TukisPIXP-8_ip24 |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
Рефлексия СМС әдісі Оқушылар әлеуметтік желіге кері байланыс жасайды Үйге тапсырма «Таза болашақ» эссе
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айтады |
Мұғалім топ басшысымен бірге 1 – 10 балл аралығында бағалайды. |
|
||
|
9 класс |
Бөлім бойынша жиынтық бағалау №3 І нұсқа |
|
Күні: |
Оқушының аты – жөні: |
|
Бөлім |
3. Физикалық география, 3.1. Литосфера |
|
Тақырыбы |
Литосфера |
|
Оқу мақсаты |
9. 3. 1. 1 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде Қазақстанның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын анықтайды 9. 3. 1. 2 Қазақстанның басты орографиялық нысандарды сипаттайды 9. 3. 1. 5 Қазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудіңбасты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды |
|
Бағалау критерийі |
Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде Қазақстанның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын анықтайды Қазақстанның басты орографиялық нысандарды сипаттайды Қазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудіңбасты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды |
|
Ойлау дағдысы |
Қолдану Жоғары деңгей дағдылары |
|
Уақыты |
|
|
Қатпарлық |
Платформа |
Қандай таулар түзілді |
|
Каледон |
|
|
[2]
2.Тапсырма. Тізімдегі орографиялық нысандарды картадан көрсетіңіз (Тұран жазығы, Каспий маңы ойпаты, Мұғалжар, Алтай)
[4]
3.Тапсырма. Минералды ресурс кен орындарымен орталықтарын жазыңыз
|
Минералды ресурс |
Кен орны |
Облыс |
|
Мұнай |
|
|
|
Мыс |
|
|
|
Темір |
|
|
|
Көмір |
|
|
[8]
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма |
Дескриптор |
Балл |
|
Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде Қазақстанның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын анықтайды |
1 |
Платформаларды анықтайды |
1 |
|
Тауларды анықтайды |
1 |
||
|
Қазақстанның басты орографиялық нысандарды сипаттайды |
2 |
Ірі орографиялық нысандарды белгілейді |
4 |
|
МұҚазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудің басты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды |
3 |
Мұнай кен орындарын көрсетеді |
1 |
|
Мұнай өндіретін облысты көрсетеді |
1 |
||
|
Мыс кен орындарын көрсетеді |
1 |
||
|
Мыс өндіретін облысты көрсетеді |
1 |
||
|
Темір кен орындарын көрсетеді |
1 |
||
|
Темір өндіретін облысты көрсетеді |
1 |
||
|
Көмір кен орындарын көрсетеді |
1 |
||
|
Көмір өндіретін облысты көрсетеді |
1 |
||
|
Барлығы |
|
|
14 балл |
|
9 класс |
Бөлім бойынша жиынтық бағалау №3 ІІ нұсқа |
|
Күні: |
Оқушының аты – жөні: |
|
Бөлім |
3. Физикалық география, 3.1. Литосфера |
|
Тақырыбы |
Литосфера |
|
Оқу мақсаты |
9. 3. 1. 1 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде Қазақстанның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын анықтайды 9. 3. 1. 2 Қазақстанның басты орографиялық нысандарды сипаттайды 9. 3. 1. 5 Қазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудіңбасты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды |
|
Бағалау критерийі |
Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде Қазақстанның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын анықтайды Қазақстанның басты орографиялық нысандарды сипаттайды Қазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудіңбасты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды |
|
Ойлау дағдысы |
Қолдану Жоғары деңгей дағдылары |
|
Уақыты |
|
|
Қатпарлық |
Платформа |
Қандай таулар түзілді |
|
Мезозой |
|
|
[2]
2.Тапсырма. Тізімдегі орографиялық нысандарды картадан көрсетіңіз (Жалпы сырт, Тұран, Маңғыстау тауы, Тянь - Шань)
[4]
3.Тапсырма. Минералды ресурс кен орындарымен орталықтарын жазыңыз
|
Минералды ресурс |
Кен орны |
Облыс |
|
Мұнай |
|
|
|
Мыс |
|
|
|
Темір |
|
|
|
Көмір |
|
|
[8]
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма |
Дескриптор |
Балл |
|
Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде Қазақстанның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын анықтайды |
1 |
Платформаларды анықтайды |
1 |
|
Тауларды анықтайды |
1 |
||
|
Қазақстанның басты орографиялық нысандарды сипаттайды |
2 |
Ірі орографиялық нысандарды белгілейді |
4 |
|
МұҚазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудің басты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды |
3 |
Мұнай кен орындарын көрсетеді |
1 |
|
Мұнай өндіретін облысты көрсетеді |
1 |
||
|
Мыс кен орындарын көрсетеді |
1 |
||
|
Мыс өндіретін облысты көрсетеді |
1 |
||
|
Темір кен орындарын көрсетеді |
1 |
||
|
Темір өндіретін облысты көрсетеді |
1 |
||
|
Көмір кен орындарын көрсетеді |
1 |
||
|
Көмір өндіретін облысты көрсетеді |
1 |
||
|
Барлығы |
|
|
14 балл |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемалар
Минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемалар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Болтай батыр орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
География |
|||||
|
Бөлім: |
3. Физикалық география 3.1. Литосфера |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бурибаева Динара |
|||||
|
Күні: |
15.10.2025 ж |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемалар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9. 3. 1. 7 минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды топтастырады және Қазақстанның әртүрлі аймақтары бойынша оларды шешудің жолдарын ұсынады |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тәуелсіздік және Отаншылдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс – әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 10 мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылар тақырыпқа сәйкес Тренинг «Комплимент» әдісі арқылы оқушылар бір – біріне жылы сөздер айтады Үй жұмысы LearningApps бағдарламасы арқылы өткен тақырыпқа шолу
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндау; Оқушылар комплимент әдісі арқылы бір – біріне жылы сөздер айтады Пайдалы қазбалардың таралуы бойынша тоқталады |
Мұғалім 1-10 балл аралығында Дескриптор: Жалпы – 2 балл: Пайдалы қазбалардың таралуы бойынша тоқталады |
https://learningapps.org/view18959961
|
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин 4 мин 5 мин |
Мағынаны ашу «Миға шабуыл» әдісі Оқушыларға тақырыпқа сәйкес суреттер көрсетеліде. Оқушылар сол арқылы сабақтың тақырыбын анықтауы қажет
Сұрақ: Суреттен қандай ақпарат алдық. Бүгінгі тақырыбымыз қандай болмақ Жаңа сабақ Бейнеролик: Ең лас қалалар
Жұптық жұмыс «Фишбоун» әдісі Жұп болып жасанды интеллект мүмкіншілігін пайдаланып минералды ресурстарды игеруге қатысты мәселелерді талдайды
Жеке жұмыс
Суретке қарай отырып топырақтың құнарлығын қалпына келтіру шараларын ұсыныңыз
«Суреттер сөйлейді» әдісі
|
Ұжымдық талқылайды. Оқушылар Минералды ресурстарды игеруге байланысты мәселелер тақырыбын атайды нысандарын атайды; Оқушылар бейнероликті көреді. Сұрақтарға жауап береді. Еліміздегі лас қалалар мен аймақтарды атайды; Оқушылар gammaApp жасанды интеллект мүмкіншілігін пайдаланып презентация дайындайды. Оқушылар суретке қарай отырып топырақтың эрозиясын қалпына келтіру шараларын ұсынады Оқушылар қайта өңдеу бойынша минералды ресурстарды игеруде туындайтын мәселелерді шешеді |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: Жалпы – 4 балл: Проблеманы анықтайды; Себептерін атайды; Дәлел келтіреді; Қорытынды шығарады; Дескриптор: Жалпы – 2 балл: Топырақтың құнарлығын арттыру шараларын ұсынады; Дескриптор: Жалпы – 2 балл: Сурет арқылы ресурстарды сақтау жолдарын ұсынады; |
https://youtu.be/0hj_gAeyZBU?si=TukisPIXP-8_ip24 |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
Рефлексия СМС әдісі Оқушылар әлеуметтік желіге кері байланыс жасайды Үйге тапсырма «Таза болашақ» эссе
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айтады |
Мұғалім топ басшысымен бірге 1 – 10 балл аралығында бағалайды. |
|
||
|
9 класс |
Бөлім бойынша жиынтық бағалау №3 І нұсқа |
|
Күні: |
Оқушының аты – жөні: |
|
Бөлім |
3. Физикалық география, 3.1. Литосфера |
|
Тақырыбы |
Литосфера |
|
Оқу мақсаты |
9. 3. 1. 1 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде Қазақстанның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын анықтайды 9. 3. 1. 2 Қазақстанның басты орографиялық нысандарды сипаттайды 9. 3. 1. 5 Қазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудіңбасты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды |
|
Бағалау критерийі |
Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде Қазақстанның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын анықтайды Қазақстанның басты орографиялық нысандарды сипаттайды Қазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудіңбасты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды |
|
Ойлау дағдысы |
Қолдану Жоғары деңгей дағдылары |
|
Уақыты |
|
|
Қатпарлық |
Платформа |
Қандай таулар түзілді |
|
Каледон |
|
|
[2]
2.Тапсырма. Тізімдегі орографиялық нысандарды картадан көрсетіңіз (Тұран жазығы, Каспий маңы ойпаты, Мұғалжар, Алтай)
[4]
3.Тапсырма. Минералды ресурс кен орындарымен орталықтарын жазыңыз
|
Минералды ресурс |
Кен орны |
Облыс |
|
Мұнай |
|
|
|
Мыс |
|
|
|
Темір |
|
|
|
Көмір |
|
|
[8]
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма |
Дескриптор |
Балл |
|
Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде Қазақстанның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын анықтайды |
1 |
Платформаларды анықтайды |
1 |
|
Тауларды анықтайды |
1 |
||
|
Қазақстанның басты орографиялық нысандарды сипаттайды |
2 |
Ірі орографиялық нысандарды белгілейді |
4 |
|
МұҚазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудің басты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды |
3 |
Мұнай кен орындарын көрсетеді |
1 |
|
Мұнай өндіретін облысты көрсетеді |
1 |
||
|
Мыс кен орындарын көрсетеді |
1 |
||
|
Мыс өндіретін облысты көрсетеді |
1 |
||
|
Темір кен орындарын көрсетеді |
1 |
||
|
Темір өндіретін облысты көрсетеді |
1 |
||
|
Көмір кен орындарын көрсетеді |
1 |
||
|
Көмір өндіретін облысты көрсетеді |
1 |
||
|
Барлығы |
|
|
14 балл |
|
9 класс |
Бөлім бойынша жиынтық бағалау №3 ІІ нұсқа |
|
Күні: |
Оқушының аты – жөні: |
|
Бөлім |
3. Физикалық география, 3.1. Литосфера |
|
Тақырыбы |
Литосфера |
|
Оқу мақсаты |
9. 3. 1. 1 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде Қазақстанның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын анықтайды 9. 3. 1. 2 Қазақстанның басты орографиялық нысандарды сипаттайды 9. 3. 1. 5 Қазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудіңбасты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды |
|
Бағалау критерийі |
Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде Қазақстанның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын анықтайды Қазақстанның басты орографиялық нысандарды сипаттайды Қазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудіңбасты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды |
|
Ойлау дағдысы |
Қолдану Жоғары деңгей дағдылары |
|
Уақыты |
|
|
Қатпарлық |
Платформа |
Қандай таулар түзілді |
|
Мезозой |
|
|
[2]
2.Тапсырма. Тізімдегі орографиялық нысандарды картадан көрсетіңіз (Жалпы сырт, Тұран, Маңғыстау тауы, Тянь - Шань)
[4]
3.Тапсырма. Минералды ресурс кен орындарымен орталықтарын жазыңыз
|
Минералды ресурс |
Кен орны |
Облыс |
|
Мұнай |
|
|
|
Мыс |
|
|
|
Темір |
|
|
|
Көмір |
|
|
[8]
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма |
Дескриптор |
Балл |
|
Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде Қазақстанның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын анықтайды |
1 |
Платформаларды анықтайды |
1 |
|
Тауларды анықтайды |
1 |
||
|
Қазақстанның басты орографиялық нысандарды сипаттайды |
2 |
Ірі орографиялық нысандарды белгілейді |
4 |
|
МұҚазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудің басты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды |
3 |
Мұнай кен орындарын көрсетеді |
1 |
|
Мұнай өндіретін облысты көрсетеді |
1 |
||
|
Мыс кен орындарын көрсетеді |
1 |
||
|
Мыс өндіретін облысты көрсетеді |
1 |
||
|
Темір кен орындарын көрсетеді |
1 |
||
|
Темір өндіретін облысты көрсетеді |
1 |
||
|
Көмір кен орындарын көрсетеді |
1 |
||
|
Көмір өндіретін облысты көрсетеді |
1 |
||
|
Барлығы |
|
|
14 балл |
шағым қалдыра аласыз


















