Материалдар / Минералды тыңайтқыштар. №8 көрсетілім «Минералды тыңайтқыштар»
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Минералды тыңайтқыштар. №8 көрсетілім «Минералды тыңайтқыштар»

Материал туралы қысқаша түсінік
Минералды тыңайтқышьтар тақырыбында 9 - сыныпқа ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Наурыз 2023
470
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар

9 – сынып

Бөлім:

9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары

Педагогтің тегі, аты - жөні

Дәрменқұлова Динара

Күні:

23.02.2023ж

Сынып: 9

Қатысушылар саны: 8

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Минералды тыңайтқыштар.

8 көрсетілім «Минералды тыңайтқыштар»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.4.2.3 -минералды тыңайтқыштардың жіктелуін және олардың құрамына кіретін қоректік элементтерді атау

9.4.2.4 -азот және фосфор тыңайтқыштарының қоршаған ортаға әсерін зерделеу

Сабақтың мақсаты

- Минералды  тыңайтқыштардың  жіктелуін  біледі.

- Минералды тыңайтқыштардың құрамына  кіретін элементтерді  атайды;

- Азот және фосфор тыңайтқыштарын ажыратады, қоршаған ортаға әсерін зерделейді;

- Минералды тыңайтқыштардың формулаларын біледі, есептер шығарады;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5минут

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Оқушылармен ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырылады.

3. Оқушылар топтарға бөлінеді

4. Оқушыларға өзін – өзі бағалау парағы таратылады







«The hat» бағдарламасымен оқушыларды топқа бөлу



Үй тапсырмасы «Мен сөйлеймін» әдісі арқылы сұралады

  1. Фосфордың суректі қосылысы не деп аталады?

  2. Фосфорды алғаш ашқан ғалым

  3. Ca3(PO4)2 берілген формула қалай аталады?

  4. Фосфор грек тілінен аударғанда қандай мағына береді?

  5. Фосфордың қолданылуы

Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін:

-Балалар, көңіл күйлерің қалай? Керемет! (қолдарын көтереді)

-Сабаққа дайындықтарың қалай? Тамаша! (алақандарын шапалақтайды)

-Ендеше сабағымызды бастайық. О-о-о! (бас бармақтарын көрсетеді)



1 топ – Азот

2 топ – Фосфор



Оқушыларға сұраққа толы киіз үй кезек- кезек беріледі. Ән тоқтағанда, қай оқушы киіз үйді ұстайды, сол оқушы сұраққа жауап береді

Мадақтау сөздері:

Жарайсың!

Керемет!

Сәттілік тілеймін













ҚБ. Оқушылар өз – өздерін бағалайды.

Әрбір дұрыс жауап

2 ұпай

Кітап, дәптер, интерактивті тақта





Интерактив ті тақта

1.http://surl.li/eaaoa







Сабақтық ортасы

35 минут














Жаңа сабақ материалдарын игерту

(15 минут)

«Миға шабуыл»

Оқушылар , не себепті жаз мезгілінде алғаш піскен қауын-қарбызды жеу қауіпті?


Бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз минералды тыңайтқыштар.

Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.

Жаңа сабақ түсіндіріледі, бейнежазба көрсетіледі

«Миға шабуыл» сұрақтары қойылады , талқылайды

  1. Тыңайтқыш дегеніміз не?

  2. Тыңайтқыштар қалай жіктеледі?

  3. Тыңайтқыштарды өсімдіктер қалай сіңіреді?


Топтық жұмыс. «Борт күнделігі » әдісі

(8 минут)

І – топ. Азотты тыңайтқыштар

ІІ – топ. Фосфор тыңайтқыштары

Белгілі ақпарат

Жаңа ақпарат








Оқушылар  жауап  береді





Бейнежазбаны көріп, тыңдайды. Маңызды деп таныған мәліметтерді дәптерге түртіп алады.

Сұрақтарға жауап береді







Тақырыпты «Борт күнделігі» әдісімен меңгереді. Бірінші бағанға өздері тақырыптан алған белгілі ақпаратты жазады, екінші бағанға мәтін бойынша жаңа ақпаратты жазып, түсіндіреді.

Дескриптор:

Минералды  тыңайтқыштардың  жіктелуін біледі.

- Минералды тыңайтқыштар дың құрамына

кіретін элемент терді  атайды;








Дескриптор:

  • Азот және фосфор

тыңайтқыштарын ажыратады, қоршаған ортаға әсерін зерделейді;

Топ бір-бірін бағалайды.

Жалпы – 3 ұпай



https://youtu.be/T2d9UdW966k















9-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

Интерактивті тақта



Жұптық жұмыс. «Бургер» әдісі

(5 минут)

Құрамында «тапсырма» дәмдеуіші бар ерекше бургер

Тапсырма 1

Аммоний нитраты, қос суперфосфат және әк суының формуласын жазыңдар

Тапсырма 2

Кестеде берілген формулаларды атауымен сәйкестендір

Аты

Формуласы

Калий нитраты

KNO3

Фосфорит

Ca3(PO4)2

Карбамид

CO(NH2)2

Поташ

K2CO3

Тапсырма 3

Берілген формулаларды тиісті орнына қойыңдар.

NaNO2, H3PO4, KCl, Ca3(PO4)2, NH4NO3, Na3PO4, Ca(NO3)4, K2CO3

Азот тыңайтқыш

тары

Фосфор тыңайтқыш тары

Калий тыңайтқыштары




Тапсырма 4

KNO3 ,CO(NH2)2 , NaNO3, берілген тыңайтқыш құрамындағы азоттың массалық үлесін есепте


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!