Мінез –ақылдың сауыты
Алматы облысы
Енбекшіқазақ ауданы
Таутүрген негізгі орта мектебі
Қазақ тілі мен қазақ әдебиеті пәнінің мұғалімі
Тургумбекова А.Н.
|
Бөлім: |
8. Адамның сырт келбеті мен мінезі. Морфология |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Тургумбекова Акмарал Нурахановна |
|||||
|
Күні: |
06.03.2025 |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: 5 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мінез –ақылдың сауыты |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5. 1. 6. 1 коммуникативтік
жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы
қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке
даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатыса алады, өз пікірін білдіре алады. Сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана алады. |
|||||
|
Сабақ түрі |
Үлгілі сабақ |
|||||
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері |
Түсіндіру, баяндау, жаттығу, талдау, сұрақ- жауап, топтық жұмыс |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 3 минут 5 минут Сабақтың ортасы 7 минут
7 минут 7 минут 5 минут 7 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылардың қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру Мен қандай адаммын? 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Ойтүрткі 1. «Жайсаң», «көргенді», «бұзық» сөздерінің мінезбен қандай байланысы бар? 2. Сен қай досыңның мінезін жақсы деп санайсың? Неге? 3. Адамның мінезін түзеуге бола ма? 4.Адамның мінезі –ақылдың сауыты болса, онда мінездің сыртқы келбетке де қатысы болғаны ма? ОҚЫЛЫМ.
1-тапсырма «Ассоциограмма». Адамның мінезіне байланысты өздерің білетін сөздерді жазып, диаграмманы толтырыңдар.
Адамның мінезі
ТЫҢДАЛЫМ. ЖҰПТЫҚ ЖҰМЫС ТІЛДІК БАҒДАР Сын есімнің екі түрлі шырайы бар. Шырай – тек сын есімге тән форма. Бір тектес заттардың сапалық белгісінің не артық, не кемдігін, сапа белгісінің әртүрлі дәрежеде болу қасиетін білдіреді. Салыстырмалы шырай біркелкі сындық белгінің бірінен екіншісінің артық немесе кемдігін салыстыру арқылы көрсетеді. Күшейтпелі шырай біркелкі сындық белгінің бір-бірінен не өте артық, не өте кем екенін көрсетеді. Мысалы: әп-әдемі, жып-жылы, сеп-семіз, тап-таза, үп-үлкен, көкпеңбек, аппақ, т.б. Күшейтпелі шырай сапалық сын есімдерге өте, тым, аса, ең, тіпті, нағыз, орасан, өңшең, кіл, кілең күшейткіш үстеулерінің тіркесуі арқылы жасалады. Мысалы: өте әдемі, тым биік, аса терең, ең мықты, тіпті ұзақ, нағыз шешен, орасан шыдамды, өңшең жүйрік, кілең күшті, т.б. 3-тапсырма. «Менің атым - Қожа» фильмінен Үзіндіде көрсетілген кейіпкерлерді сипатта. Сын есімнің түрлерін қолдан.
АЙТЫЛЫМ. ЖҰПТЫҚ ЖҰМЫС 4- тапсырма. Смайлдердің эмоциясын дауыс ырғағы арқылы білдіріп, қаратпа, қыстырма, одағай сөздерді еркін қолданып, жұбыңмен диалог құр.
ЕББҚ оқушыға тапсырма Асты сызылған сын есімдерге талдау жаса. 1.Мінез - өте кең мағыналы ұғым. 2. Рухани дүниесі бай, қажеттері мен қызығулары, талғамы мен ой-өрісі кең адамдарды толық мінезді адам дейді.
Үйге тапсырма: 7-тапсырма (оқулықтан) 141 бет
Рефлексия «Шығу парағын»пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жауап бер. Мен үшін _______табысты болды. Мен үшін _______қызықтырақ болды. Мен үшін ______ қиындау болды. |
Психологиялық ахуал Мен қандай
адаммын?
Адамның мінезіне байланысты өздері білетін сөздерді жазып, диаграмманы толтырады. Мәтінді мұқият тыңдап, сұрақтарға жауап береді. "Менің атым – Қожа» фильмінен үзінді көреді. Фильмнің кейіпкерлері Қожа мен Жантастың мінезін, сырт келбеттерін сипаттайды. Сын есім сөздерді қолданып, өз пікірлерін білдіреді. Смайлдердің эмоциясын дауыс ырғағы арқылы білдіріп, қаратпа, қыстырма, одағай сөздерді еркін қолданып, диалог құрады. Тапсырманы орындайды. Сөз тіркестерін қатыстырып сөйлемдер құрайды. Сын есімдерді тауып, түрін анықтайды. Оқушылар бүгін сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, алдағы уақытта не істеуге болатындығы жөнінде рефлексия жасайды. |
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Дескриптор Білім алушы -адамның мінезіне байланысты сөздерді жазады; -кестені толтырады – 1 балл Дескриптор Білім алушы сұрақтарға жауап береді – 1 балл Дескриптор Білім алушы -кейіпкерлердің мінезін, сыртқы келбеттерін сипаттайды, - екі кейіпкердегі өзгешеліктердің себебін дәлелдейді, -сын есімдерді қолданады, -пікірлерін еркін білдіреді-2 балл Дескриптор Білім алушы Көрсетілген смайлдер арқылы қаратпа, қыстырма, одағай сөздерді еркін қолданып, диалог құрады- 2 балл Дескриптор Білім алушы сын есім сөздерді шырай түріне ажыратады – 2 балл Дескриптор Білім алушы --сын есім сөздерді теріп жазып, морфологиялық талдау жасайды – 2 балл. |
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 5-сынып ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ https://www.youtube.com/watch?v=SWadedG0TDY Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл Топик платформасы https://lms.topiq.kz/library?categories=grade-5,subject-kazakh Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл https://ww.tiktok.com/@elarna_kz/video/7270730186478406917 Топик платформасы https://lms.topiq.kz/library?categories=grade-5,subject-kazakh Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл Үлестірмелі парақ Топик платформасы https://lms.topiq.kz/library?categories=grade-5,subject-kazakh |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мінез -ақылдың сауыты
Мінез -ақылдың сауыты
Мінез –ақылдың сауыты
Алматы облысы
Енбекшіқазақ ауданы
Таутүрген негізгі орта мектебі
Қазақ тілі мен қазақ әдебиеті пәнінің мұғалімі
Тургумбекова А.Н.
|
Бөлім: |
8. Адамның сырт келбеті мен мінезі. Морфология |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Тургумбекова Акмарал Нурахановна |
|||||
|
Күні: |
06.03.2025 |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: 5 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мінез –ақылдың сауыты |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5. 1. 6. 1 коммуникативтік
жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы
қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке
даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатыса алады, өз пікірін білдіре алады. Сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана алады. |
|||||
|
Сабақ түрі |
Үлгілі сабақ |
|||||
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері |
Түсіндіру, баяндау, жаттығу, талдау, сұрақ- жауап, топтық жұмыс |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 3 минут 5 минут Сабақтың ортасы 7 минут
7 минут 7 минут 5 минут 7 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылардың қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру Мен қандай адаммын? 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Ойтүрткі 1. «Жайсаң», «көргенді», «бұзық» сөздерінің мінезбен қандай байланысы бар? 2. Сен қай досыңның мінезін жақсы деп санайсың? Неге? 3. Адамның мінезін түзеуге бола ма? 4.Адамның мінезі –ақылдың сауыты болса, онда мінездің сыртқы келбетке де қатысы болғаны ма? ОҚЫЛЫМ.
1-тапсырма «Ассоциограмма». Адамның мінезіне байланысты өздерің білетін сөздерді жазып, диаграмманы толтырыңдар.
Адамның мінезі
ТЫҢДАЛЫМ. ЖҰПТЫҚ ЖҰМЫС ТІЛДІК БАҒДАР Сын есімнің екі түрлі шырайы бар. Шырай – тек сын есімге тән форма. Бір тектес заттардың сапалық белгісінің не артық, не кемдігін, сапа белгісінің әртүрлі дәрежеде болу қасиетін білдіреді. Салыстырмалы шырай біркелкі сындық белгінің бірінен екіншісінің артық немесе кемдігін салыстыру арқылы көрсетеді. Күшейтпелі шырай біркелкі сындық белгінің бір-бірінен не өте артық, не өте кем екенін көрсетеді. Мысалы: әп-әдемі, жып-жылы, сеп-семіз, тап-таза, үп-үлкен, көкпеңбек, аппақ, т.б. Күшейтпелі шырай сапалық сын есімдерге өте, тым, аса, ең, тіпті, нағыз, орасан, өңшең, кіл, кілең күшейткіш үстеулерінің тіркесуі арқылы жасалады. Мысалы: өте әдемі, тым биік, аса терең, ең мықты, тіпті ұзақ, нағыз шешен, орасан шыдамды, өңшең жүйрік, кілең күшті, т.б. 3-тапсырма. «Менің атым - Қожа» фильмінен Үзіндіде көрсетілген кейіпкерлерді сипатта. Сын есімнің түрлерін қолдан.
АЙТЫЛЫМ. ЖҰПТЫҚ ЖҰМЫС 4- тапсырма. Смайлдердің эмоциясын дауыс ырғағы арқылы білдіріп, қаратпа, қыстырма, одағай сөздерді еркін қолданып, жұбыңмен диалог құр.
ЕББҚ оқушыға тапсырма Асты сызылған сын есімдерге талдау жаса. 1.Мінез - өте кең мағыналы ұғым. 2. Рухани дүниесі бай, қажеттері мен қызығулары, талғамы мен ой-өрісі кең адамдарды толық мінезді адам дейді.
Үйге тапсырма: 7-тапсырма (оқулықтан) 141 бет
Рефлексия «Шығу парағын»пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жауап бер. Мен үшін _______табысты болды. Мен үшін _______қызықтырақ болды. Мен үшін ______ қиындау болды. |
Психологиялық ахуал Мен қандай
адаммын?
Адамның мінезіне байланысты өздері білетін сөздерді жазып, диаграмманы толтырады. Мәтінді мұқият тыңдап, сұрақтарға жауап береді. "Менің атым – Қожа» фильмінен үзінді көреді. Фильмнің кейіпкерлері Қожа мен Жантастың мінезін, сырт келбеттерін сипаттайды. Сын есім сөздерді қолданып, өз пікірлерін білдіреді. Смайлдердің эмоциясын дауыс ырғағы арқылы білдіріп, қаратпа, қыстырма, одағай сөздерді еркін қолданып, диалог құрады. Тапсырманы орындайды. Сөз тіркестерін қатыстырып сөйлемдер құрайды. Сын есімдерді тауып, түрін анықтайды. Оқушылар бүгін сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, алдағы уақытта не істеуге болатындығы жөнінде рефлексия жасайды. |
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Дескриптор Білім алушы -адамның мінезіне байланысты сөздерді жазады; -кестені толтырады – 1 балл Дескриптор Білім алушы сұрақтарға жауап береді – 1 балл Дескриптор Білім алушы -кейіпкерлердің мінезін, сыртқы келбеттерін сипаттайды, - екі кейіпкердегі өзгешеліктердің себебін дәлелдейді, -сын есімдерді қолданады, -пікірлерін еркін білдіреді-2 балл Дескриптор Білім алушы Көрсетілген смайлдер арқылы қаратпа, қыстырма, одағай сөздерді еркін қолданып, диалог құрады- 2 балл Дескриптор Білім алушы сын есім сөздерді шырай түріне ажыратады – 2 балл Дескриптор Білім алушы --сын есім сөздерді теріп жазып, морфологиялық талдау жасайды – 2 балл. |
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 5-сынып ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ https://www.youtube.com/watch?v=SWadedG0TDY Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл Топик платформасы https://lms.topiq.kz/library?categories=grade-5,subject-kazakh Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл https://ww.tiktok.com/@elarna_kz/video/7270730186478406917 Топик платформасы https://lms.topiq.kz/library?categories=grade-5,subject-kazakh Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл Үлестірмелі парақ Топик платформасы https://lms.topiq.kz/library?categories=grade-5,subject-kazakh |
||
шағым қалдыра аласыз

















