|
Мактаб: |
М.Маметова номли №111 УЎББМ |
||||||
|
Фан |
Ўзбек адабиёти |
||||||
|
Узоқ муддатли режа: |
ЯНГИ ЎЗБЕК АДАБИЁТИ |
||||||
|
Ўқитувчи исми: |
|||||||
|
Куни: |
29.01.2025 |
||||||
|
Синф:7-“А,Б,В” |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
||||||
|
Дарс мавзуси: |
МИРТЕМИРНИНГ ҲАЁТИ ВА ИЖОДИ. “БУ – МЕН ТУҒИЛГАН ТУПРОҚ ” ШЕЪРИНИ ЎРГАНИШ |
||||||
|
Таълимий мақсадлар: |
7.1.4. Бадиий асардаги қаҳрамонлар қиёфасини очиб, парчаларни ёддан айтиш. 7.2.2. Насрий, назмий, драматик асарлардаги муаллиф ғоясини аниқлаш.
|
||||||
|
Дарснинг мақсади: |
Барча ўқувчилар:Миртемир ҳаёти ва ижоди ҳақида маълумот бериш. Баъзи ўқувчилар:"Бу мен туғилган тупроқ" асарини таҳлил қилиш орқали шоирнинг Ватанга бўлган муҳаббатини кўрсатиш. Айрим ўқувчилар: Бадиий асардаги қаҳрамонлар қиёфасини очиб, парчаларни ёддан айтиш. |
||||||
|
Дарснинг бориши: |
|||||||
|
Дарс босқичи/ вақт: |
Ўқитувчининг иш-фаолияти |
Ўқитувчининг иш-фаолияти |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
||
|
Дарснинг кириш қисми 5 дақиқа |
Саломлашади Яхши кайфият ҳосил қилиш учун “Дўстлик давраси” ҳосил қилади. Гуруҳларга бириктиради. "Ягона тарбия" қадриятлари Шоирнинг ижоди орқали миллий ва маънавий қадриятлар – туғилган юртга муҳаббат, ватанпарварлик, меросга эҳтиром каби тушунчаларни таъкидлаш. "Бирлик ва хамжихатликда ишлаш" Уйга вазифани текширади. Ўтган дарсни мустаҳкамлаш учун саволлар беради ва билимларини мустаҳкамлайди. |
«Дўстлик давраси” ташкил этилади. Ўқувчилар бир-бирларининг қўлларини ушлаб, тилак билдиришади Синфдаги вазият яхшиланади ва дарсга ҳозирлик кўрадилар. Уйга вазифани топширади. Ўтган дарсни мустаҳкамлаш учун саволларга жавоб беради ва билимларини мустаҳкамлайди.Бунда Ҳ.Олимжоннинг ҳаёти ва фаолияти ҳамда ижодидан билиб олганларини гапирадилар. Дескрипторлар:
3.Шоир ижодидан парчани ёдга айта олади |
Қолиплаштирувчи баҳолаш Перо усули орқали ўз-ўзини баҳолаш (Умумий 10 балл)
2 балл |
https://wordwall.net/ru/resource/85664631
|
|
||
|
Дарснинг асосий қисми 20 дақиқа 5 дақиқа 5 дақиқа
|
Янги мавзу: МИРТЕМИРНИНГ ҲАЁТИ ВА ИЖОДИ. “БУ – МЕН ТУҒИЛГАН ТУПРОҚ ” Ҳа, мен туркистонлик, Туркистонданман, Олис боболарнинг олтин тупроғи. Мунглик ва жафокаш бир жаҳонданман, Жафокаш жаҳоннинг қадим аймоғи. Ҳа, адабиёт оламида нозик феълли, ҳокисор, содда, самимий, оддий, саховатпеша, меҳр-оқибатли, ўктам, мағрур, бағри кенг, баркамол ИНСОН дея замондош ва шогирдларининг ҳурмат ва эътиборига эришган Миртемир бизнинг ҳамюртимиз. Бугунги дарсимизда Она юрт куйчиси – Миртемир ижод чаманидан гулдаста тайёрлаймиз. Миртемирнинг таржимаи ҳолини уч абзацга бўлиб, гуруҳ аъзолари овоз чиқариб ўқишни бошлайди. Интерактив тахта орқали шоирнинг ўзи ўқиган шеърлари видеолавҳаси намойиш этилади ва таҳлил қилинади. Шоир асарларининг ўзига хослиги ҳақида фикр юритинг.
Топшириқ. Миртемирнинг ҳаёти ва ижодига бўлган топшириқларни “Кластер” усули орқали тасвирланг 1-гуруҳ – Миртемир ҳаёти ҳақида маълумот ёзинг 2-гуруҳ – шоир ижодидаги муҳум саналарни ёзинг 3-гуруҳ – Миртемир ижодидан тўлиқ маълумотни тўплаштиринг |
Ўқувчилар иш дафтарларига янги мавзу сарлавҳасини ёзиб олади. Митемирнинг ҳаёти ва фаолияти ҳақида тайёрланган слайдларни ҳамда видеолавҳани томоша қиладилар. Дарсликдан шоирнинг ҳаёти ва фаолияти ҳақидаги маълумотлрани гуруҳлар тақсимлаб олади, якка тартибда овоз чиқариб ўқий бошлайдилар. Дескрипторлар:
Интерактив тахта орқали шоирнинг ўзи ўқиган шеърлари видеолавҳасини тинглайди ва таҳлил қилишади.
Дескрипторлар 1. Видеолавҳадаги шеърнинг асосий ғоясини ва мазмунини тушунтириб беради. 2. Шеърда келтирилган ҳис-туйғуларни аниқлайди. 3. Муаллифнинг Ватанга ёки инсонларга бўлган муносабатини тушунтириб беради. Дескрипторлар 1-гуруҳ – Миртемир ҳаёти ҳақида маълумот ёзади. 2-гуруҳ – шоир ижодидаги муҳим саналар ҳақида маълумот ёзади. 3-гуруҳ – Миртемир ижоди ҳақида тўлиқ маълумот. |
2 балл 2 балл 4 балл Гуруҳ аъзоларининг фаол иштироки. Топшириқни бажаришдаги ижодий ёндашув. Тақдимотдаги равон ва асосли фикрлар. Жамоавий ишлашдаги ҳамкорлик.
|
https://drive.google.com/drive/folders/1TCWn3sBHyt8GGWz1fYvi3PT5EZikrAfQ?usp=drive_link https://drive.google.com/file/d/1iUOxwNnPWF2a5goHZOqKwiGinaS5HvHs/view?usp=drive_link
|
|
||
|
Дарс якуни 5-7 дақиқа |
Уйга вазифа: Ҳар бирингиз ўз ватанимизнинг гўзаллигини, халқимизнинг азалий анъаналарини ва ҳаётингиздаги энг ёрқин ҳис-туйғуларни биргина шеърга сиғдириб кўринг. Баҳолаш. Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўз-ўзини ва бир-бирини баҳолаш). Қайта боғланиш: «Ақл» усули орқали дарсдан олган таассуротларини ифодалайдилар кўк ранг – билиб олдим сариқ ранг- билар эдим қизил ранг- билгим келади |
https://drive.google.com/file/d/1aQdZ0Aq0BEyYx_cBT4zqmIYw-x2nQugM/view?usp=drive_link
|
|
||||
|
Дарс бўйича ўқитувчи рефлексияси: Дарс мақсадларини тўғри белгилай олдимми? Камчиликлар нимада кўринди? Мақсадга тўла эришиш учун нима тўсқинлик қилди? Дарснинг босқичларида вақт тўғри сарфландими? Дарс режасидан қандай четга чиқишлар бўлди, нега? |
|
|
|||||
|
Умумий баҳо Дарснинг яхши ўтган икки жиҳати (ўқитиш ҳақида ҳамда ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)? 1: 2. Дарсни яхшилашга нималар ёрдам беради (ўқитиш ҳақида ҳамда ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)? 1: 2: Дарс давомида синф ҳақида ёки алоҳида бир ўқувчиларнинг ютуқлари/қийинчиликлари ҳақида нима била олдим, кейинги дарсларда нималарга эътибор бериш зарур? |
|
||||||
Текширди:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
МИРТЕМИРНИНГ ҲАЁТИ ВА ИЖОДИ. “БУ – МЕН ТУҒИЛГАН ТУПРОҚ ” ШЕЪРИНИ ЎРГАНИШ
МИРТЕМИРНИНГ ҲАЁТИ ВА ИЖОДИ. “БУ – МЕН ТУҒИЛГАН ТУПРОҚ ” ШЕЪРИНИ ЎРГАНИШ
|
Мактаб: |
М.Маметова номли №111 УЎББМ |
||||||
|
Фан |
Ўзбек адабиёти |
||||||
|
Узоқ муддатли режа: |
ЯНГИ ЎЗБЕК АДАБИЁТИ |
||||||
|
Ўқитувчи исми: |
|||||||
|
Куни: |
29.01.2025 |
||||||
|
Синф:7-“А,Б,В” |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
||||||
|
Дарс мавзуси: |
МИРТЕМИРНИНГ ҲАЁТИ ВА ИЖОДИ. “БУ – МЕН ТУҒИЛГАН ТУПРОҚ ” ШЕЪРИНИ ЎРГАНИШ |
||||||
|
Таълимий мақсадлар: |
7.1.4. Бадиий асардаги қаҳрамонлар қиёфасини очиб, парчаларни ёддан айтиш. 7.2.2. Насрий, назмий, драматик асарлардаги муаллиф ғоясини аниқлаш.
|
||||||
|
Дарснинг мақсади: |
Барча ўқувчилар:Миртемир ҳаёти ва ижоди ҳақида маълумот бериш. Баъзи ўқувчилар:"Бу мен туғилган тупроқ" асарини таҳлил қилиш орқали шоирнинг Ватанга бўлган муҳаббатини кўрсатиш. Айрим ўқувчилар: Бадиий асардаги қаҳрамонлар қиёфасини очиб, парчаларни ёддан айтиш. |
||||||
|
Дарснинг бориши: |
|||||||
|
Дарс босқичи/ вақт: |
Ўқитувчининг иш-фаолияти |
Ўқитувчининг иш-фаолияти |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
||
|
Дарснинг кириш қисми 5 дақиқа |
Саломлашади Яхши кайфият ҳосил қилиш учун “Дўстлик давраси” ҳосил қилади. Гуруҳларга бириктиради. "Ягона тарбия" қадриятлари Шоирнинг ижоди орқали миллий ва маънавий қадриятлар – туғилган юртга муҳаббат, ватанпарварлик, меросга эҳтиром каби тушунчаларни таъкидлаш. "Бирлик ва хамжихатликда ишлаш" Уйга вазифани текширади. Ўтган дарсни мустаҳкамлаш учун саволлар беради ва билимларини мустаҳкамлайди. |
«Дўстлик давраси” ташкил этилади. Ўқувчилар бир-бирларининг қўлларини ушлаб, тилак билдиришади Синфдаги вазият яхшиланади ва дарсга ҳозирлик кўрадилар. Уйга вазифани топширади. Ўтган дарсни мустаҳкамлаш учун саволларга жавоб беради ва билимларини мустаҳкамлайди.Бунда Ҳ.Олимжоннинг ҳаёти ва фаолияти ҳамда ижодидан билиб олганларини гапирадилар. Дескрипторлар:
3.Шоир ижодидан парчани ёдга айта олади |
Қолиплаштирувчи баҳолаш Перо усули орқали ўз-ўзини баҳолаш (Умумий 10 балл)
2 балл |
https://wordwall.net/ru/resource/85664631
|
|
||
|
Дарснинг асосий қисми 20 дақиқа 5 дақиқа 5 дақиқа
|
Янги мавзу: МИРТЕМИРНИНГ ҲАЁТИ ВА ИЖОДИ. “БУ – МЕН ТУҒИЛГАН ТУПРОҚ ” Ҳа, мен туркистонлик, Туркистонданман, Олис боболарнинг олтин тупроғи. Мунглик ва жафокаш бир жаҳонданман, Жафокаш жаҳоннинг қадим аймоғи. Ҳа, адабиёт оламида нозик феълли, ҳокисор, содда, самимий, оддий, саховатпеша, меҳр-оқибатли, ўктам, мағрур, бағри кенг, баркамол ИНСОН дея замондош ва шогирдларининг ҳурмат ва эътиборига эришган Миртемир бизнинг ҳамюртимиз. Бугунги дарсимизда Она юрт куйчиси – Миртемир ижод чаманидан гулдаста тайёрлаймиз. Миртемирнинг таржимаи ҳолини уч абзацга бўлиб, гуруҳ аъзолари овоз чиқариб ўқишни бошлайди. Интерактив тахта орқали шоирнинг ўзи ўқиган шеърлари видеолавҳаси намойиш этилади ва таҳлил қилинади. Шоир асарларининг ўзига хослиги ҳақида фикр юритинг.
Топшириқ. Миртемирнинг ҳаёти ва ижодига бўлган топшириқларни “Кластер” усули орқали тасвирланг 1-гуруҳ – Миртемир ҳаёти ҳақида маълумот ёзинг 2-гуруҳ – шоир ижодидаги муҳум саналарни ёзинг 3-гуруҳ – Миртемир ижодидан тўлиқ маълумотни тўплаштиринг |
Ўқувчилар иш дафтарларига янги мавзу сарлавҳасини ёзиб олади. Митемирнинг ҳаёти ва фаолияти ҳақида тайёрланган слайдларни ҳамда видеолавҳани томоша қиладилар. Дарсликдан шоирнинг ҳаёти ва фаолияти ҳақидаги маълумотлрани гуруҳлар тақсимлаб олади, якка тартибда овоз чиқариб ўқий бошлайдилар. Дескрипторлар:
Интерактив тахта орқали шоирнинг ўзи ўқиган шеърлари видеолавҳасини тинглайди ва таҳлил қилишади.
Дескрипторлар 1. Видеолавҳадаги шеърнинг асосий ғоясини ва мазмунини тушунтириб беради. 2. Шеърда келтирилган ҳис-туйғуларни аниқлайди. 3. Муаллифнинг Ватанга ёки инсонларга бўлган муносабатини тушунтириб беради. Дескрипторлар 1-гуруҳ – Миртемир ҳаёти ҳақида маълумот ёзади. 2-гуруҳ – шоир ижодидаги муҳим саналар ҳақида маълумот ёзади. 3-гуруҳ – Миртемир ижоди ҳақида тўлиқ маълумот. |
2 балл 2 балл 4 балл Гуруҳ аъзоларининг фаол иштироки. Топшириқни бажаришдаги ижодий ёндашув. Тақдимотдаги равон ва асосли фикрлар. Жамоавий ишлашдаги ҳамкорлик.
|
https://drive.google.com/drive/folders/1TCWn3sBHyt8GGWz1fYvi3PT5EZikrAfQ?usp=drive_link https://drive.google.com/file/d/1iUOxwNnPWF2a5goHZOqKwiGinaS5HvHs/view?usp=drive_link
|
|
||
|
Дарс якуни 5-7 дақиқа |
Уйга вазифа: Ҳар бирингиз ўз ватанимизнинг гўзаллигини, халқимизнинг азалий анъаналарини ва ҳаётингиздаги энг ёрқин ҳис-туйғуларни биргина шеърга сиғдириб кўринг. Баҳолаш. Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўз-ўзини ва бир-бирини баҳолаш). Қайта боғланиш: «Ақл» усули орқали дарсдан олган таассуротларини ифодалайдилар кўк ранг – билиб олдим сариқ ранг- билар эдим қизил ранг- билгим келади |
https://drive.google.com/file/d/1aQdZ0Aq0BEyYx_cBT4zqmIYw-x2nQugM/view?usp=drive_link
|
|
||||
|
Дарс бўйича ўқитувчи рефлексияси: Дарс мақсадларини тўғри белгилай олдимми? Камчиликлар нимада кўринди? Мақсадга тўла эришиш учун нима тўсқинлик қилди? Дарснинг босқичларида вақт тўғри сарфландими? Дарс режасидан қандай четга чиқишлар бўлди, нега? |
|
|
|||||
|
Умумий баҳо Дарснинг яхши ўтган икки жиҳати (ўқитиш ҳақида ҳамда ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)? 1: 2. Дарсни яхшилашга нималар ёрдам беради (ўқитиш ҳақида ҳамда ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)? 1: 2: Дарс давомида синф ҳақида ёки алоҳида бир ўқувчиларнинг ютуқлари/қийинчиликлари ҳақида нима била олдим, кейинги дарсларда нималарга эътибор бериш зарур? |
|
||||||
Текширди:
шағым қалдыра аласыз
















