Қысқамерзімді жоспар
Шымкент қаласы №91 жоббм
|
Бөлім: |
10.2 Тыныс алу |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Б.Букурова |
|
Күні: |
25.11.2025 ж |
|
Сыныбы:10 а |
Қатысушылар саны: 21 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.4.5 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Митохондрия манызын түсінеді. Көпшілік оқушылар үшін: Жасушаның тыныс алу процесі мен митохондрия құрылымы арасындағы өзара байланысты орната алады. Кейбір оқушылар үшін: Митохондрия және жасушалық тыныс алу процестерін оқып үйренеді. |
|
Құндылқтарға негізделген (ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу |
Сап түзеп тұру арқылы 1, 2,3 санын реттілікпен саналу арқылы екі топқа бірігеді. І-топ:Митохондрия ІІ-топ АТФ ІІІтоп: Энергия Топтың ережесі:
|
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 минут |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. |
1.Митохондрия дегеніміз не? 2.Неге әртүрлі жасушаларда митохондрия мөлшері мен пішіні әртүрлі? 3.Митохондрияның қызметін сипаттандар. 4.Криста дегеннің не екенін және олардың рөлі қандай екенін түсінесіндер? 5. Митохондрияның қызметін сипаттаңдар. 6.Ішкі мембрананың сыртқы мембрананың сыртқы мембранадан айырмашылығы неде? 7.Электрон-тасымалдаушыларды атаңдар 8.Жасушалық тыныс алу дегеніміз не? 9. АТФ-синтетазаның митохондрияның негізгі қызметін атқарудағы рөлі қандай? |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру әр дұрыс жауап 1 баллдан |
слайд 1 |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 20 мин. |
Оқушыларға топтық тапсырма І-топ:Митохондрияның құрылымдық компоненттері ІІ-топ Сыртқы мембранадағы үдерістер ІІІтоп: Ішкі мембранады үдерістер |
Топ та оқушылар тапсырма бойынша дайындалады |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл тапсырма бойынша сипаттау |
оқулық,суреттер |
|
|
Қолдану тапсырмалары 3 топқа |
Қосымша парақшада Дескриптор: Жалпы – 5/4/4 балл 1.Тапсырманы орындап айырмашылықтары мен себептерін түсіндіреді. |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
|
|
Талдау тапсырмалары ЖЖ |
Талдау және есеп
Тапсырма: Талдау және есеп (жауабы)
Берілгені: Жасушаға тәулігіне 1 000 000 000 (1 млрд) АТФ қажет.
Есеп:
Жауабы: Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Есепті шығарады . |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
|
Соңы |
|
- митохондрия құрылысы мен онда өтетін аэробты тыныс алу кезеңдерін сипаттайтын қызметтерін сәйкестендіреді. |
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|
Жалпы бағалау
|
||||
Тапсырмалар
I. Терминдерді сәйкестендіріңіз
|
|
A. Энергия тасымалдаушы молекула |
|
|
B. Ішкі мембрана қатпарлары |
|
|
C. Органоид, энергия өндіреді |
|
|
D. Глюкозаны ыдыратып энергияға айналдыру процесі |
|
|
E. Митохондрия ішіндегі сұйық орта |
Жауабы:
1 – C
2 – B
3 – E
4 – A
5 – D
II.топқа Бос орындарды толтырыңыз
-
Митохондрияда энергия ______ түрінде жинақталады.
-
Кристалар митохондрияның ______ мембранасында орналасады.
-
Жасушалық тыныс алудың соңғы кезеңі – ______.
-
Гликолиз процесі жасушаның ______ жүреді.
Жауабы:
-
АТФ
-
ішкі
-
тотығу фосфорлануы (электрон тасымалдау тізбегі)
-
цитоплазмасында
III.топқа Дұрыс/Бұрыс
-
Митохондрия тек жануар жасушаларында ғана болады.
-
Кристалардың көп болуы — энергия өндіру қарқындылығын арттырады.
-
Гликолиз митохондрияда жүреді.
-
АТФ синтезі ішкі мембранада жүреді.
Жауабы:
-
Бұрыс
-
Дұрыс
-
Бұрыс
-
Дұрыс
Қорытынды байланыс
Митохондрия ⇨ Жасушалық тыныс алу ⇨ АТФ ⇨ Энергия
Митохондрия:
-
органикалық заттарды ыдыратады,
-
электрондарды тасымалдап,
-
энергияны АТФ түрінде жинақтайды.
Яғни митохондриясыз жасушалық тыныс алу толық жүрмейді, ал жасуша энергиясыз өмір сүре алмайды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысы
Митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысы
Қысқамерзімді жоспар
Шымкент қаласы №91 жоббм
|
Бөлім: |
10.2 Тыныс алу |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Б.Букурова |
|
Күні: |
25.11.2025 ж |
|
Сыныбы:10 а |
Қатысушылар саны: 21 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.4.5 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Митохондрия манызын түсінеді. Көпшілік оқушылар үшін: Жасушаның тыныс алу процесі мен митохондрия құрылымы арасындағы өзара байланысты орната алады. Кейбір оқушылар үшін: Митохондрия және жасушалық тыныс алу процестерін оқып үйренеді. |
|
Құндылқтарға негізделген (ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу |
Сап түзеп тұру арқылы 1, 2,3 санын реттілікпен саналу арқылы екі топқа бірігеді. І-топ:Митохондрия ІІ-топ АТФ ІІІтоп: Энергия Топтың ережесі:
|
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 минут |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. |
1.Митохондрия дегеніміз не? 2.Неге әртүрлі жасушаларда митохондрия мөлшері мен пішіні әртүрлі? 3.Митохондрияның қызметін сипаттандар. 4.Криста дегеннің не екенін және олардың рөлі қандай екенін түсінесіндер? 5. Митохондрияның қызметін сипаттаңдар. 6.Ішкі мембрананың сыртқы мембрананың сыртқы мембранадан айырмашылығы неде? 7.Электрон-тасымалдаушыларды атаңдар 8.Жасушалық тыныс алу дегеніміз не? 9. АТФ-синтетазаның митохондрияның негізгі қызметін атқарудағы рөлі қандай? |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру әр дұрыс жауап 1 баллдан |
слайд 1 |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 20 мин. |
Оқушыларға топтық тапсырма І-топ:Митохондрияның құрылымдық компоненттері ІІ-топ Сыртқы мембранадағы үдерістер ІІІтоп: Ішкі мембранады үдерістер |
Топ та оқушылар тапсырма бойынша дайындалады |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл тапсырма бойынша сипаттау |
оқулық,суреттер |
|
|
Қолдану тапсырмалары 3 топқа |
Қосымша парақшада Дескриптор: Жалпы – 5/4/4 балл 1.Тапсырманы орындап айырмашылықтары мен себептерін түсіндіреді. |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
|
|
Талдау тапсырмалары ЖЖ |
Талдау және есеп
Тапсырма: Талдау және есеп (жауабы)
Берілгені: Жасушаға тәулігіне 1 000 000 000 (1 млрд) АТФ қажет.
Есеп:
Жауабы: Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Есепті шығарады . |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
|
Соңы |
|
- митохондрия құрылысы мен онда өтетін аэробты тыныс алу кезеңдерін сипаттайтын қызметтерін сәйкестендіреді. |
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|
Жалпы бағалау
|
||||
Тапсырмалар
I. Терминдерді сәйкестендіріңіз
|
|
A. Энергия тасымалдаушы молекула |
|
|
B. Ішкі мембрана қатпарлары |
|
|
C. Органоид, энергия өндіреді |
|
|
D. Глюкозаны ыдыратып энергияға айналдыру процесі |
|
|
E. Митохондрия ішіндегі сұйық орта |
Жауабы:
1 – C
2 – B
3 – E
4 – A
5 – D
II.топқа Бос орындарды толтырыңыз
-
Митохондрияда энергия ______ түрінде жинақталады.
-
Кристалар митохондрияның ______ мембранасында орналасады.
-
Жасушалық тыныс алудың соңғы кезеңі – ______.
-
Гликолиз процесі жасушаның ______ жүреді.
Жауабы:
-
АТФ
-
ішкі
-
тотығу фосфорлануы (электрон тасымалдау тізбегі)
-
цитоплазмасында
III.топқа Дұрыс/Бұрыс
-
Митохондрия тек жануар жасушаларында ғана болады.
-
Кристалардың көп болуы — энергия өндіру қарқындылығын арттырады.
-
Гликолиз митохондрияда жүреді.
-
АТФ синтезі ішкі мембранада жүреді.
Жауабы:
-
Бұрыс
-
Дұрыс
-
Бұрыс
-
Дұрыс
Қорытынды байланыс
Митохондрия ⇨ Жасушалық тыныс алу ⇨ АТФ ⇨ Энергия
Митохондрия:
-
органикалық заттарды ыдыратады,
-
электрондарды тасымалдап,
-
энергияны АТФ түрінде жинақтайды.
Яғни митохондриясыз жасушалық тыныс алу толық жүрмейді, ал жасуша энергиясыз өмір сүре алмайды.
шағым қалдыра аласыз













