|
Бөлім: |
«Жасушалық цикл» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 «» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Мейоз фазаларын зерттеу». §32.Мейоз, оның фазалары. Митоз және мейоз үдерістерін салыстыру. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.2.4 - митоз және мейоз үдерістерін салыстыру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
митоз және мейоз үдерістерін салыстыру мейоз фазаларын модельдеу |
|
Құндылыққа баулу |
Құндылық: заң және тәртіп өз ойларын, эмоцияларын және мінез-құлқын бақылау, қоғамдық игілік мүддесі үшін күнделікті жағдайларда белгіленген ережелер мен рәсімдерді, үйлесімді әлеуметтік қатынастарды сақтау; Құзыреттілік: азаматтық борыш және парасаттылық Аптаның дәйек сөзі: «Тәптіпсіз ел болмайды, тәртіпке бас иген құл болмайды» |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
|
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жүректен жүрекке» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айту арқылы бір-біріне жүрек береді; Алдыңғы білімді платформада ұяшықтар ұсынады |
Оқушылар ұстазымен амандасады, жүректен жүрекке әдісі арқылы бір-бірлеріне жақсы тілектер айтады; |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Сұрақтарға жауап береді |
ЖИ слаид Gamma.ai |
||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
«Суретті сөйлет» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау. М Ол қандай негізгі екі сатыдан тұрады? (Мейоз І және Мейоз ІІ) Гамета (жұмыртқа жасушасы мен сперматозоид), зигота дегеніміз не? Оларда қандай хромосома жиынтығы бар? Мейоз арқылы бөлінген кезде хромосома мөлшері қалай өзгереді? (хромосома саны 2 есе кемиді) Бейнекөрсетілім ұсынады Теорияны бекіту тапсырмасын платформада ұсынады |
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; Сұрақтарға жауап береді, бейнені көре отырып жауаптарын негіздейді Тапсыомаларды орындайды |
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі -митоз бен мейздің айырмашылықтарын анықтайды |
ЖИ суреттер Gemeni.ai ЖИ видео Flikki.ai
|
||
|
Сабақтың ортасы
|
Оқушыларға жалпылама төмендегі кестеге тотыру тапсырмалары беріледі, дәптеріне жазады. «Кестемен жұмыс» - мейоз бен митоздың хромосома санын анықтайды және конъюгация және кроссинговерді сипаттайды -1 балл ; - мейоз бен митоздың биологиялық рөлін сипаттайды және хромосома жиынтығын зерделейді -1 балл ; |
Бағалау критерийі: - Mейоз бен митозды салыстырады; |
Дескриптор: - мейоз бен митозды жасушасын анықтайды және мейоз бен митоздың бөліну мен фаза санын атайды -1 балл |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны бағалау тапсырмасы: №5 модельдеу. «Мейоз фазаларын зерттеу» 1.Мейоз фазаларын қараңдар. 2.Мейоздың І және ІІ бөлінуінде профаза, метофаза, анафаза және телофаза арасындағы айырмашылықтарға назар аударыңдар. 3.Хромосома мен хроматидке не болады? 4.Қандай фазада байқалады: А)конъюгация және кроссинговер; Ә)екі гаплоидты жасушалардың түзілуі; Б)төрт гаплоидты жасушалардың түзілуі; В)центромералардың ажырауы және жасуша полюстеріне жас хромотидалардың таралуы.
Платформада тапсырмалар |
Бағалау критерийі: -мейоз фазаларын зерттеуді; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: -мейоз І мейоз ІІ фазаларын салыстырып модельдейді -1 балл ; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. https://gum7.my.canva.site/bzxknbtsdygf13hk |
||
|
Сабақтың ортасы
|
Бекіту тапсырмасы: «Терминдерге анықтама айт» әдісі арқылы мағынаны жинақтау; Гаметалар..... Зиготалар....... Гаплоидтылық......... Диплоидтылық........ І мейоз және ІІ мейоз......... Гомологты хромосомалар........ Конъюгация.......... Кросинговер........... Редукциялық бөліну...... Эквациялық бөліну....... Тест тапсырмаларын ұсынады |
Бағалау критерийі: -термин сөздерді зерделейді; |
Дескриптор: -терминдерге анықтама береді -1 балл ; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
||
|
Сабақтың соңы
|
|
|
|
|
|
Үдеріс |
Қандай жасушаға тән? |
Бөліну және фаза саны |
Бастапқы жасушалармен салыстырғанда жас жасушалардағы хромосома жиынтығы |
Конъюгация және кроссинговер |
Биологиялық рөлі |
Жас жасушалардағы хромосома жиынтығы |
|
Митоз |
|
|
|
|
|
|
|
мейоз |
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Митоз және мейоз үдерістерін салыстыру
Митоз және мейоз үдерістерін салыстыру
|
Бөлім: |
«Жасушалық цикл» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 «» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Мейоз фазаларын зерттеу». §32.Мейоз, оның фазалары. Митоз және мейоз үдерістерін салыстыру. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.2.4 - митоз және мейоз үдерістерін салыстыру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
митоз және мейоз үдерістерін салыстыру мейоз фазаларын модельдеу |
|
Құндылыққа баулу |
Құндылық: заң және тәртіп өз ойларын, эмоцияларын және мінез-құлқын бақылау, қоғамдық игілік мүддесі үшін күнделікті жағдайларда белгіленген ережелер мен рәсімдерді, үйлесімді әлеуметтік қатынастарды сақтау; Құзыреттілік: азаматтық борыш және парасаттылық Аптаның дәйек сөзі: «Тәптіпсіз ел болмайды, тәртіпке бас иген құл болмайды» |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
|
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жүректен жүрекке» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айту арқылы бір-біріне жүрек береді; Алдыңғы білімді платформада ұяшықтар ұсынады |
Оқушылар ұстазымен амандасады, жүректен жүрекке әдісі арқылы бір-бірлеріне жақсы тілектер айтады; |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Сұрақтарға жауап береді |
ЖИ слаид Gamma.ai |
||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
«Суретті сөйлет» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау. М Ол қандай негізгі екі сатыдан тұрады? (Мейоз І және Мейоз ІІ) Гамета (жұмыртқа жасушасы мен сперматозоид), зигота дегеніміз не? Оларда қандай хромосома жиынтығы бар? Мейоз арқылы бөлінген кезде хромосома мөлшері қалай өзгереді? (хромосома саны 2 есе кемиді) Бейнекөрсетілім ұсынады Теорияны бекіту тапсырмасын платформада ұсынады |
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; Сұрақтарға жауап береді, бейнені көре отырып жауаптарын негіздейді Тапсыомаларды орындайды |
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі -митоз бен мейздің айырмашылықтарын анықтайды |
ЖИ суреттер Gemeni.ai ЖИ видео Flikki.ai
|
||
|
Сабақтың ортасы
|
Оқушыларға жалпылама төмендегі кестеге тотыру тапсырмалары беріледі, дәптеріне жазады. «Кестемен жұмыс» - мейоз бен митоздың хромосома санын анықтайды және конъюгация және кроссинговерді сипаттайды -1 балл ; - мейоз бен митоздың биологиялық рөлін сипаттайды және хромосома жиынтығын зерделейді -1 балл ; |
Бағалау критерийі: - Mейоз бен митозды салыстырады; |
Дескриптор: - мейоз бен митозды жасушасын анықтайды және мейоз бен митоздың бөліну мен фаза санын атайды -1 балл |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны бағалау тапсырмасы: №5 модельдеу. «Мейоз фазаларын зерттеу» 1.Мейоз фазаларын қараңдар. 2.Мейоздың І және ІІ бөлінуінде профаза, метофаза, анафаза және телофаза арасындағы айырмашылықтарға назар аударыңдар. 3.Хромосома мен хроматидке не болады? 4.Қандай фазада байқалады: А)конъюгация және кроссинговер; Ә)екі гаплоидты жасушалардың түзілуі; Б)төрт гаплоидты жасушалардың түзілуі; В)центромералардың ажырауы және жасуша полюстеріне жас хромотидалардың таралуы.
Платформада тапсырмалар |
Бағалау критерийі: -мейоз фазаларын зерттеуді; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: -мейоз І мейоз ІІ фазаларын салыстырып модельдейді -1 балл ; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. https://gum7.my.canva.site/bzxknbtsdygf13hk |
||
|
Сабақтың ортасы
|
Бекіту тапсырмасы: «Терминдерге анықтама айт» әдісі арқылы мағынаны жинақтау; Гаметалар..... Зиготалар....... Гаплоидтылық......... Диплоидтылық........ І мейоз және ІІ мейоз......... Гомологты хромосомалар........ Конъюгация.......... Кросинговер........... Редукциялық бөліну...... Эквациялық бөліну....... Тест тапсырмаларын ұсынады |
Бағалау критерийі: -термин сөздерді зерделейді; |
Дескриптор: -терминдерге анықтама береді -1 балл ; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
||
|
Сабақтың соңы
|
|
|
|
|
|
Үдеріс |
Қандай жасушаға тән? |
Бөліну және фаза саны |
Бастапқы жасушалармен салыстырғанда жас жасушалардағы хромосома жиынтығы |
Конъюгация және кроссинговер |
Биологиялық рөлі |
Жас жасушалардағы хромосома жиынтығы |
|
Митоз |
|
|
|
|
|
|
|
мейоз |
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
ейоз
дегеніміз не? (хромосома саны азаятын және жасушаның диплоидты
күйден гаплоидты күйге өтетін бөліну
әдісі)















