Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
|
Сабақ: Сауат ашу |
|
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Менің отбасым. Мм дыбысы мен әрпі. |
|||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
1.2.9.1. Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.2.1.1 Сөз,сөйлем сызбасын оқу 1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату 1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті сөйлем белгісін қою |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
М әрпін тану, ауада жазу, ажырата алу, дыбыстарды сәйкестендіру. Қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағынасын ажырату. Сөздерді сызбалармен сәйкестендіру, берілген сөз, сөйлемдерді оқу. Сөйлемдегі бас әріптен жазылатын сөз құру, сөйлем жазу. |
|||
|
|
||||
|
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
-М дыбысы мен әріпін таниды,ажыратады,дыбыстарды сәйкестендіреді -Қарама-қарсы мағыналы,мәндес,көп мағыналы сөздердің мағынасын ажыратады -Сөздерді сызбалармен сәйкестендіреді,берілген сөз,сөйлемдерді оқиды |
|||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге тән лексика мен терминология: Дыбыс,сөз,мәтін,сөйлем Диолог пен жазу үшін пайдалы терминология: Назар аудар,дыбыстық талдау жаса,мәнерлеп оқы |
|||
|
|
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық,жауапкершілік,сын тұрғысынан ойлау |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, слайд. |
|||
|
Бастапқы білім |
Дыбыс, әріп, буын, сөз, сөйлем, мәтін. Ыы дыбысы мен әрпі. |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Ыынтымақтастық атмосферасы Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіріп,сәттілік тілейді. Топқа бөлу: «Жапырақ» қызыл, сары, жасыл. Өткен сабақты еске түсіру:«Қапшақ лақтыру» әдісі. Шеңбер құрып бір-біріне қапшықты лақтыру барысында сұрақ-жауап қою арқылы қолданады. Жұмбақ: Естілгенмен құлаққа, Көрінбейді бірақта. «Дыбыс»
|
Шаттық шеңбер Парақ қиындылары Фасоль қапшығы |
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма: Ұжымдық жұмыс: Мм дыбысы, әрпі М дыбысы дауыссыз дыбыс, сөздің барлық буынында келеді. М: тамақ, білім, алма. Сұрақ: -Біз суретте нені көріп тұрмыз? -Мысық -Мысық сөзінде неше буын бар? -Екі буын -Не себепті екі буын? -Себебі сөзде нше дауысты дыбыс болса, сонша буын болады. -Мысық туралы не білеміз? -Мысық-таза хайуан. Олар мұқият жуынады. Мысық тарғыл жолбарыс пен аң патшасы арыстанға ұқсайды. Мысық тышқанның інін тапжылмай аңдып отырады. Дескриптор: Мм әрпін таниды, ажыратады,ауада жазады, сөз,сөйлем құрайды. Кері байланыс: Бағалау: «Бас бармақ» тәсілі 2-тапсырма Т.Ж: «Шаңырақ» әдісі -Мынау не? -Бұл отбасы. -Отбасы мүшелерін кімдер жатады? -Ата, әже, әке, шеше, аға, әпке, іні, қарындас. Кітаппен жұмыс: -Мынау-... әкем. -Мынау-... шешем -Мынау-...әпкем Оқушылардың өз отбасы туралы әңгімелеу барысында қарама-қарсы, мәндес, көп мағыналы сөздерді пайдалану Отбасында ең үлкен адамды ата? Ата сөзінің мағынасын ашу немесе дәлелдеу «Үлкен сөзіне » мағынасы қарама – қарсы сөз тапқызу Дескриптор: Сурет бойынша отбасы мүшелерін атайды және ажыратады, ата сөзінің мағынасынсұрақ қою арқылы түсінеді. Кері байланыс: Бағалау: «Тамаша» жұбын арқадан қағу 3-тапсырма: Ж.Ж: Бағандағы сөздер Тізбектеп оқу, сөздердің мағынасын түсіну, бас әріппен жазылған сөздер, тізбектей оқу, жеке-жеке оқу мата, маса, Марал, Арман, адам, алма, Қасым. Дескриптор: Сөздерді буындап, тұтас, түсініп оқиды. Сөздердің мағынасын түсінеді Кейбір сөздердің бас әріппен жазылу себебін түсіндіреді. Кері байланыс: Өзін-өзі бағалау Бағалау: «Шапалақ шашу» (оқушы есімінің буынына қарай шапалақтайды) Сергіту сәті Мен – мяу мысықпын Мяу-мяу-мяу Өзім сондай пысықпын Мяу-мяу-мяу Қастық ойлап дұшпанға Мяу-мяу-мяу Жолбарысша атылам Мяу-мяу-мяу Тісті аямай батырам Мяу-мяу-мяу 4-тапсырма: Ұ.Ж: АКТ. Интербелсенді тақтамен жұмыс: «Жоғалған сөзді тап» Сызбаның көмегімен мәтінді оқу.
-
Дескриптор: Сөйлем сызбасын оқиды. Сөйлем сызбасымен шығармашылық жұмыс жасайды. Кері байланыс: Бағалау: “Бас бармақ” тәсілі. 5-тапсырма: Т.Ж: «Галлереяға саяхат» әдісі І топ: М дыбысы сөз басында келетін сөздер ІІ топ: М дыбысы сөз ортасында келетін сөздер ІІІ топ: М дыбысы келетін кісі аттары Дескриптор: Өз ойларын еркін жеткізеді, тұжырым айтады М дыбысының дауыссыз болу себебін ережеге сүйеніп дәлелдейді Кері байланыс: Бағалау: «Бас бармақ »тәсілі Дәптермен жұмыс
Кері байланыс Бағалау: Өзін-өзі бағалау Саралау: «Отбасы» «Бес жолды өлең» әдісі |
Сауат ашу оқулығы 59 бет Мысық суреті Отбасы суреті Оқулықпен жұмыс 60бет Оқулықпен жұмыс 60бет Маркер ақ қағаз |
|||
|
Сабақтың соңы |
Рефлекся: Тақырыпты оқушылар қаншалықты меңгергенің бағдаршамның бергілі түстері арқылы көрсетеді.
|
Бағдаршам түстері |
|||
|
Қосымша мәліметтер |
|||||
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Саралау жұмысы «Бес жолды өлең» әдісі. |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? «Бас бармақ» тәсілі «Тамаша» жұбын арқадан қағу «Шапалақ шашу», Рефлексия: «Бағдаршам» өзін өзі бағалау. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ қолдануда уақыт шектеулі. Топтық, ұжымдық, жеке жұмыста оқушылар назарда |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы оқу мақсаттарына (ОМ) қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттықкезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
|
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мм дыбысы мен әрпі
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
|
Сабақ: Сауат ашу |
|
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Менің отбасым. Мм дыбысы мен әрпі. |
|||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
1.2.9.1. Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.2.1.1 Сөз,сөйлем сызбасын оқу 1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату 1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті сөйлем белгісін қою |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
М әрпін тану, ауада жазу, ажырата алу, дыбыстарды сәйкестендіру. Қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағынасын ажырату. Сөздерді сызбалармен сәйкестендіру, берілген сөз, сөйлемдерді оқу. Сөйлемдегі бас әріптен жазылатын сөз құру, сөйлем жазу. |
|||
|
|
||||
|
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
-М дыбысы мен әріпін таниды,ажыратады,дыбыстарды сәйкестендіреді -Қарама-қарсы мағыналы,мәндес,көп мағыналы сөздердің мағынасын ажыратады -Сөздерді сызбалармен сәйкестендіреді,берілген сөз,сөйлемдерді оқиды |
|||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге тән лексика мен терминология: Дыбыс,сөз,мәтін,сөйлем Диолог пен жазу үшін пайдалы терминология: Назар аудар,дыбыстық талдау жаса,мәнерлеп оқы |
|||
|
|
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық,жауапкершілік,сын тұрғысынан ойлау |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, слайд. |
|||
|
Бастапқы білім |
Дыбыс, әріп, буын, сөз, сөйлем, мәтін. Ыы дыбысы мен әрпі. |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Ыынтымақтастық атмосферасы Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіріп,сәттілік тілейді. Топқа бөлу: «Жапырақ» қызыл, сары, жасыл. Өткен сабақты еске түсіру:«Қапшақ лақтыру» әдісі. Шеңбер құрып бір-біріне қапшықты лақтыру барысында сұрақ-жауап қою арқылы қолданады. Жұмбақ: Естілгенмен құлаққа, Көрінбейді бірақта. «Дыбыс»
|
Шаттық шеңбер Парақ қиындылары Фасоль қапшығы |
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма: Ұжымдық жұмыс: Мм дыбысы, әрпі М дыбысы дауыссыз дыбыс, сөздің барлық буынында келеді. М: тамақ, білім, алма. Сұрақ: -Біз суретте нені көріп тұрмыз? -Мысық -Мысық сөзінде неше буын бар? -Екі буын -Не себепті екі буын? -Себебі сөзде нше дауысты дыбыс болса, сонша буын болады. -Мысық туралы не білеміз? -Мысық-таза хайуан. Олар мұқият жуынады. Мысық тарғыл жолбарыс пен аң патшасы арыстанға ұқсайды. Мысық тышқанның інін тапжылмай аңдып отырады. Дескриптор: Мм әрпін таниды, ажыратады,ауада жазады, сөз,сөйлем құрайды. Кері байланыс: Бағалау: «Бас бармақ» тәсілі 2-тапсырма Т.Ж: «Шаңырақ» әдісі -Мынау не? -Бұл отбасы. -Отбасы мүшелерін кімдер жатады? -Ата, әже, әке, шеше, аға, әпке, іні, қарындас. Кітаппен жұмыс: -Мынау-... әкем. -Мынау-... шешем -Мынау-...әпкем Оқушылардың өз отбасы туралы әңгімелеу барысында қарама-қарсы, мәндес, көп мағыналы сөздерді пайдалану Отбасында ең үлкен адамды ата? Ата сөзінің мағынасын ашу немесе дәлелдеу «Үлкен сөзіне » мағынасы қарама – қарсы сөз тапқызу Дескриптор: Сурет бойынша отбасы мүшелерін атайды және ажыратады, ата сөзінің мағынасынсұрақ қою арқылы түсінеді. Кері байланыс: Бағалау: «Тамаша» жұбын арқадан қағу 3-тапсырма: Ж.Ж: Бағандағы сөздер Тізбектеп оқу, сөздердің мағынасын түсіну, бас әріппен жазылған сөздер, тізбектей оқу, жеке-жеке оқу мата, маса, Марал, Арман, адам, алма, Қасым. Дескриптор: Сөздерді буындап, тұтас, түсініп оқиды. Сөздердің мағынасын түсінеді Кейбір сөздердің бас әріппен жазылу себебін түсіндіреді. Кері байланыс: Өзін-өзі бағалау Бағалау: «Шапалақ шашу» (оқушы есімінің буынына қарай шапалақтайды) Сергіту сәті Мен – мяу мысықпын Мяу-мяу-мяу Өзім сондай пысықпын Мяу-мяу-мяу Қастық ойлап дұшпанға Мяу-мяу-мяу Жолбарысша атылам Мяу-мяу-мяу Тісті аямай батырам Мяу-мяу-мяу 4-тапсырма: Ұ.Ж: АКТ. Интербелсенді тақтамен жұмыс: «Жоғалған сөзді тап» Сызбаның көмегімен мәтінді оқу.
-
Дескриптор: Сөйлем сызбасын оқиды. Сөйлем сызбасымен шығармашылық жұмыс жасайды. Кері байланыс: Бағалау: “Бас бармақ” тәсілі. 5-тапсырма: Т.Ж: «Галлереяға саяхат» әдісі І топ: М дыбысы сөз басында келетін сөздер ІІ топ: М дыбысы сөз ортасында келетін сөздер ІІІ топ: М дыбысы келетін кісі аттары Дескриптор: Өз ойларын еркін жеткізеді, тұжырым айтады М дыбысының дауыссыз болу себебін ережеге сүйеніп дәлелдейді Кері байланыс: Бағалау: «Бас бармақ »тәсілі Дәптермен жұмыс
Кері байланыс Бағалау: Өзін-өзі бағалау Саралау: «Отбасы» «Бес жолды өлең» әдісі |
Сауат ашу оқулығы 59 бет Мысық суреті Отбасы суреті Оқулықпен жұмыс 60бет Оқулықпен жұмыс 60бет Маркер ақ қағаз |
|||
|
Сабақтың соңы |
Рефлекся: Тақырыпты оқушылар қаншалықты меңгергенің бағдаршамның бергілі түстері арқылы көрсетеді.
|
Бағдаршам түстері |
|||
|
Қосымша мәліметтер |
|||||
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Саралау жұмысы «Бес жолды өлең» әдісі. |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? «Бас бармақ» тәсілі «Тамаша» жұбын арқадан қағу «Шапалақ шашу», Рефлексия: «Бағдаршам» өзін өзі бағалау. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ қолдануда уақыт шектеулі. Топтық, ұжымдық, жеке жұмыста оқушылар назарда |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы оқу мақсаттарына (ОМ) қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттықкезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
|
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||
шағым қалдыра аласыз














