Мобильды қосымшалар

Тақырып бойынша 22 материал табылды

Мобильды қосымшалар

Материал туралы қысқаша түсінік
Мобильды қомымшаларды көмегімен үй құрылылғылдарды жасадым
Материалдың қысқаша нұсқасы

«Есік гуманитарлық- экономикалық колледжі» МКҚК

Тәрбие сағатының жоспары

1-қыркүйек- Білім күні!


Тақырыбы: «Адал адам. Адал еңбек. Адал табыс»

Мерзімі: 2025 жылғы «02» қыркүйек

Куратор: Асаубаевна.Л.К

Топ: 200а


Мақсаты:

  1. Білім алушыларға адалдық, еңбексүйгіштік, табандылық құндылықтарын дәріптеу;

  2. Жастардың бойында әділдік, жауапкершілік, еңбекке құрмет сезімдерін қалыптастыру;

  3. Еңбектің нәтижесі – адал табыс екенін ұғындыру.

Міндеттері:

  1. Білім алушыларды адал болуға, шынайылық пен сенімділікке тәрбиелеу.

  2. Еңбектің адам өміріндегі орнын түсіндіру, маңызын ашу.

  3. Әрбір жетістік тек адал еңбектің нәтижесінде келетінін мысалдар арқылы көрсету.

  4. Білім алушылардың өмірлік ұстанымына адалдық пен еңбекқорлықты енгізу.


Күтілетін нәтиже:

  1. Білім алушылар адалдық пен еңбектің мәнін түсінеді.

  2. Адал табыстың адамды бақытқа жеткізетінін ұғынады.

  3. Өз өмірінде еңбекқорлық пен адалдыққа мән беруге талпынады.

Қажетті ресурстар: АКТ, ноутбук, презинтация, «әділдік ағашы» әдісі,бейнеролик.


Тәрбие сағатының барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Тәрбие сағатының басы



1 мин



1 мин



1 мин




3 мин















Ұйымдастыру кезеңі:

Амандасу, білім алушыларды түгендеу.


Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Менің көңіл-күйім» әдісі


  • Шағын тренинг: «Адалдық дегенде ойыңызға не келеді?» (Білім алушылар бір сөзбен немесе қысқа сөйлеммен өз ойларын айтады).

Баяндамашы баяндама оқиды



Оқытушының адалдық пен еңбек туралы қысқаша ойтолғауы.

Адамның өмір жолындағы ең асыл қасиеті – адалдық. Адал жүрек, таза ниет әр істің берекесін кіргізіп, еңбектің шырайын ашады. Еңбек еткен адамның қолы ғана емес, жаны да тазарады. Шынайы еңбек – табыстың бастауы, ал адалдық – сол табыстың кепілі. Ұстаз үшін бұл қасиеттердің орны ерекше: адалдықпен білім берген әрбір сабақ – шәкірттің өміріне шамшырақ, ал маңдай терімен атқарған еңбек – қоғамға пайда, елге мерей.Адал еңбек еткен жан ешқашан адаспайды. Өйткені адалдық – жүректің айнасы, еңбек – болашақтың қазығы.


Амандасады.




«Менің көңіл-күйім» әдісі, көңіл-күйімен бөліседі.


Өз ойларымен бөліседі.







Баяндаманы тыңдайды.




Тыңдайды, өз ойын жеткізеді.





Жарайсың!

Тамаша!





«Менің көңіл-күйім» әдісі,










Презинтация.

Тәрбие сағатының

ортасы

25 мин




Қазақ даналығы мен мақал-мәтелдерден мысал:

«Адалдық – адамның асыл қасиеті».

«Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей».

«Адалдық – ардың ісі».

«Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей».

«Адал ас — адалдан».

«Еңбектің наны тәтті, жалқаудың жаны тәтті».

«Адалдық жүрген жерде – береке бар».

«Жалқауға жан жуымас, еңбекқорға ел жуымас».

Бейнематериал көрсету (адал еңбек, адал кәсіп иелері туралы қысқа видео).

Топтық жұмыс:

1-топ: «Адал адам деген кім?»

2-топ: «Адал еңбектің жемісі қандай?»

3-топ: «Адал табыс пен оңай жолдың айырмашылығы неде?»

Мақал-мәтелдердің мағынасын ашады,ойымен бөліседі.























Бейнеролик назар аударады, түсінігін айтады.




Топтық жұмыс жасайды. (Топтар ойларын плакатқа немесе ауызша қорғайды).

Жарайсың!

Тамаша!

























Жарайсың!

Тамаша!

Презинтация.























Бейнематериал.




Маркер, плакат,қарандаш.

Тәрбие сағатының соңы

5 мин

Талқылау сұрақтары:

Сіз адал еңбек еткен адамдарды кімдер деп санайсыз?

Қазіргі жастардың адал еңбекке көзқарасы қандай?

Адал табысқа жетудің жолдарын қалай түсінесіз?

Білім алушылардың ой-түйіндері.

Оқытушының қорытынды сөзі: «Адалдық – сенімге бастар жол, адал еңбек – табысқа бастар жол».


Сұрақтарға жауап береді.

Жарайсың!

Тамаша!

Сұрақтар

Кері байланыс

«Адалдық ағашы» әдісі: студенттер парақшаға адалдыққа қатысты қасиеттерді жазып, тақтадағы ағашқа жапсырады.

Кері байланыс орнатады.

Жарайсың!

Тамаша!

«Адалдық ағашы» әдісі:







«Есік гуманитарлық- экономикалық колледжі» МКҚК

Тәрбие сағатының жоспары


Тақырыбы: «Тіл – елімнің тірегі»

Мерзімі: 2025 жылғы «08» қыркүйек

Куратор: Асаубаевна.Л.К

Топ: 200а


Мақсаты:

  1. Білім алушыларға туған тілдің құдіретін, мәртебесін түсіндіру;

  2. Мемлекеттік тілге деген сүйіспеншілікті арттыру;

  3. Ана тілін қадірлейтін, құрметтейтін патриот жастарды тәрбиелеу.

Міндеттері:

  1. Тілдің адам өміріндегі, ұлт болашағындағы рөлін ашып көрсету.

  2. Қазақ тілінің мемлекеттік мәртебесін дәріптеу.

  3. Тіл мәдениетін сақтап, оны дамытуға әрбір азаматтың үлесі бар екенін ұғындыру.

  4. Білім алушылардың сөйлеу мәдениетін жетілдіріп, шығармашылық қабілеттерін дамыту.


Күтілетін нәтиже:

  1. Білім алушылар тілдің қоғамдағы рөлі мен маңызын түсінеді.

  2. Ана тілін құрметтеу сезімі артады.

  3. Мемлекеттік тілді дамытуға үлес қосуға ұмтылады.


Қажетті ресурстар: АКТ, ноутбук, презинтация, тілге байланысты қанатты сөздер.


Тәрбие сағатының барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Тәрбие сағатының басы



1 мин

1 мин


1 мин










Ұйымдастыру кезеңі:

Амандасу, білім алушыларды түгендеу.


Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Мотивациялық сөздер» әдісі


Оқытушының сөзі:
«Тіл – халықтың жаны, ұлттың айнасы.
Тіл бар жерде ұлт бар. Қазақ халқы ежелден сөзге шешен, тілге бай халық. Бүгін біз «Тіл – елімнің тірегі» атты тәрбие сағатымызда тілдің қадір-қасиеті туралы ой бөлісеміз».

Амандасады.




«Мотивациялық сөздер» әдісі, көңіл-күйімен бөліседі.









Жарайсың!

Тамаша!






«Мотивациялық сөздер» әдісі


Презинтация.

Тәрбие сағатының

ортасы

25 мин




Білім алушылардың ойтолғауы

Білім алушылар кезекпен тіл туралы нақыл сөздер, мақал-мәтелдер айтады.

Мысалы: «Өзге тілдің бәрін біл, өз тіліңді құрметте» (Қ.Мырзалиев).

Шағын баяндама .

«Қазақ тілінің бүгінгі мәртебесі»

Сұрақ-жауап ойыны

1.Қазақ тіліне қатысты қысқа сұрақтар қойылады:

2.Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі қай тіл?

3.«Тіл туралы заң» қашан қабылданды?

4.Қазақ тіліндегі дауысты дыбыстар нешеу?

Өнер бөлімі

Білім алушылардың орындауында өлеңдер, шағын поэзия тыңдалады.

Оқытушының қорытынды сөзі:
«Тіл – ұлттың ең үлкен байлығы. Өз тілімізді ардақтау – Отанымызды сүюдің белгісі. Біз, жастар, қазақ тілінің мәртебесін көтеріп, оның болашағын нық етуге жауаптымыз».


Ойтолғауларын айтады.








Баяндамашы баяндаманы оқиды.




Сұрақ-жауап ойыны

қатысады.









Тіл тақырыбындағы өлеңдерін жатқа оқиды.

Жарайсың!

Тамаша!














Жарайсың!

Тамаша!









Жарайсың!

Тамаша!

Презинтация.


Маркер, плакат,қарандаш.

Тәрбие сағатының соңы

5 мин

Жол қауіпсіздігі туралы түсіндіру.
Адам өмірінің қауіпсіздігі – ең басты құндылық. Әсіресе қалада, тас жолдарда жүріп-тұру кезінде әрбір азамат жолда жүру ережесін сақтауы тиіс. Жолда жүру мәдениеті – тек жүргізушіге ғана емес, әрбір жаяу жүргіншіге де қатысты.

1. Жаяу жүргіншіге арналған негізгі ережелер:

Жолды тек жаяу жүргіншілерге арналған өтпе жолдардан (пешеход) немесе бағдаршамның жасыл түсі жанғанда кесіп өту керек.

Бағдаршам жоқ жерде алдымен солға, кейін оңға қарап, машинаның келмейтініне көз жеткізу қажет.

Жол бойында ойнауға, телефонға үңіліп жүруге болмайды.

Түнгі уақытта жарық шағылыстыратын белгі немесе ашық түсті киім кию – қауіпсіздікті арттырады.

2. Жүргізушілерге арналған басты ережелер:

Жылдамдықты белгіленген мөлшерден асырмау.

Мас күйінде көлік жүргізбеу.

Жаяу жүргінші өтетін жолда тоқтап, адамдарға жол беру.

Қауіпсіздік белдігін тағу.

3. Білім алушыларға кеңес:

Қоғамдық көлікке мінгенде есік жабылмай тұрып шықпау.

Велосипед, самокат мінгенде арнайы жолақпен жүру.

Жолда достарыңызбен әзілдеп итерісіп, қауіпті әрекеттер жасамау.

Қорытынды

106 б топ білім алушылары !
Жол ережесін сақтау – әрбіріміздің өмірімізді, денсаулығымызды қорғаудың кепілі. «Сақтансаң – сақтайды» дейді халық даналығы. Сондықтан қайда жүрсек те, жол қозғалысының тәртібін қатаң сақтап, өзімізді де, өзгелерді де қауіп-қатерден қорғайық.

Тыңдайды.































































Тыңдайды. Өз ойларымен бөліседі.

Жарайсың!

Тамаша!

Жол қауіпсіздігінің белгілері.

Кері байланыс

5 мин

Кері байланыс орнату мақсатында түсініктерін сұрау.

Кері байланыс жасайды.

Жарайсың!

Тамаша!

Кері байланыс.





































КУРАТОРЛЫҚ САҒАТТЫҢ (ТӘРБИЕ САҒАТЫНЫҢ) ЖОСПАРЫ


Білім беру ұйымы: Есік гуманитарлық-экономикалық колледжі

Куратор: Асаубаевна.Л.К

Топ: 200а

Күні : 15.09.2025

Тақырыбы: «Адал еңбек-қоғамның негізі». Жалпы қауіпсіздік ережелері

Құндылық : Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік

Өткізу формасы: (әңгіме, тренинг, пікірталас, іскерлік ойын, дөңгелек үстел, квест, викторина және т.б.)

Мақсаты:

Адал еңбектің адам өміріндегі маңызын көрсету.

Жауапкершілік пен еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Қауіпсіздік талаптарын сақтауға үйрету.

Міндеттері:

1.Еңбектің қадірін түсіндіру.

2. Жауапкершілік сезімін қалыптастыру.

3. Қауіпсіздік ережелерімен таныстыру

Күтілетін нәтижелер:


Адал еңбек туралы түсінік қалыптасады.

Қауіпсіздік нормаларын біледі.

Жауапкершілік артады.



Тәрбие сағатының барысы / Ход воспитательного часа



Кезең / Этап

Уақы ты / Время

Оқытушының әрекеті / Деятельность куратора

Студенттердің әрекеті / Деятельность студентов

Қолданыла-тын ресурстар / Ресурсы и оборудование

Кіріспе бөлім

( оның ішінде 10 минуттық қауіпсіздік сабағы және апта дәйексөзін талқылау /


Вводная часть (включая 10-минутный урок безопасности и анализ цитаты недели)

10 мин

«Еңбек» және «адал еңбек» ұғымдарын сұрақ-жауап арқылы ашу

Мысалы:

Адал еңбек дегенді қалай түсінесің?


Барлық студенттер орнынан тұрып, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұранын орындайды

Студенттер -Еңбек туралы түсінік берді.



-Қоғамның дамуы үшін еңбек ету керектігінің маңызын түсіндіреді

-Адал еңбектің қоғамға әсері тақырыбында айтылған мәліметтері мұқият тыңдайды.


Негізгі бөлім / Основная часть








































Қорытынды бөлім / Заключительная часть (рефлексия)

25 мин









































10 мин


1. Мақал-мәтелдермен жұмыс:

«Еңбек етсең – емерсің», «Адал еңбек – ардың ісі» т.б.

Оқушылар мағынасын ашып түсіндіреді.


2. Қызықты ақпарат:

Қазақстанның еңбек озаттары туралы мәлімет: Ш.Берсиев, Ы.Жақаев т.б.


3. Видео/слайд көрсету (егер мүмкіндік болса):

Адал еңбекпен жетістікке жеткен тұлғалар (қысқаша)


4. Топтық жұмыс:

«Еңбексіз табыс бар ма?» тақырыбында шағын пікірталас немесе постер жасау







Рефлексия

«Бүгін мен білдім…» әдісі.

1 сөзбен: Адалдық, еңбек, қауіпсіздік, сақтық, жауапкершілік.




Топқа бөлініп – «Еңбексіз табыс бар ма?» тақырыбында шағын пікірталас немесе постер жасау

Адал еңбекпен жетістікке жеткен тұлғалар тақырыбында пікірталас ұйымдастыру.


«Еңбек бәрін жеңбек» тақырыбында 3 сөйлемдік ой жазады






























Студенттер бүгінгі сабақтан алған әсерін «Бүгін мен білдім…» әдісімен айтады



























Мониторинг нәтижелері / Примечание

(студенттердің белсенділігі, топ ерекшелігі, шақырылған қонақтар және т.б. / активность студентов, особенности группы, приглашённые гости и др.)
_____________________________________________________________________________
_________________________________________
____________________________________




































«Есік гуманитарлық- экономикалық колледжі» МҚКМ

Тәрбие сағатының жоспары


Тақырыбы: «Кел, танысайық!» Тренинг. Топ жиналысы

Мерзімі: 2025 жылғы «22» қыркүйек

Топ: 1

Мақсаты:

1 курс студенттерін бір-бірімен жақынырақ таныстыру, топтағы достық және қолдау атмосферасын қалыптастыру.
• Өзара сыйластық, мәдени қарым-қатынас және қауіпсіз орта құндылықтарын түсіндіру.
• Жаңа ортаға бейімделу дағдыларын қалыптастыру және кикілжіңдердің алдын алу жолдарын үйрету.

Міндеттері:

  • Студенттерді таныстыруға бағытталған белсенді, қызықты ойындар ұйымдастыру.

  • Топ ішіндегі сыйластық, достық, қолдау мәдениеті туралы түсінік беру.

  • Буллинг, кибербуллинг, әртүрлі кикілжің түрлерінің алдын алу жолдарын қарастыру.

  • Топ ішінде жағымды психологиялық ахуал мен бірлік сезімін арттыру

Күтілетін нәтижелері:

Студенттер топтастарымен танысып, бір-бірін жақыннан біледі.
• Топ ішінде сенім, сыйластық және достық қатынас орнығады.
• Кикілжіңдерді дұрыс шешу және буллингтің алдын алу жолдарын меңгереді.
• Колледжде қауіпсіз, жайлы орта қалыптастыруға үлес қосады.

Қажетті ресурстар: АКТ, ноутбук, презентация, көрнекіліктер.


Тәрбие сағатының барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Тәрбие сағатының басы



1 мин

1 мин


1 мин






3 мин


Сәлемдесу, жағымды психологиялық ахуал орнату.

«Шаттық шеңбері» ойыны: әр студент бір-біріне жылы сөз айтады.

Кіріспе бөлім

Оқытушының кіріспе сөзі: «Студент деген кім?» тақырыбында түсіндіру.

Презентация/бейнеролик көрсету (буллингтің түрлері: физикалық, психологиялық, вербалды, кибербуллинг).

Амандасады.




Психологиялық ахуал қалыптастырады.





Сұрақтарға жауап береді.







Жарайсың!

Тамаша!


Презинтация.


«Отбасы – мейірім мекені» атты жылы тілектер шеңбері

Тәрбие сағатының

ортасы

25 мин




Топтық жұмыс:

«Біздің топтың жүрек ережелері»

Мақсаты: топта сыйластық, тәртіп және қолдау атмосферасын қалыптастыру.
Жұмыс түрі: 3–4 топ
Нұсқаулық:
Әр топқа ватман, маркер беріледі.
Олар
«Біздің топта…» деп басталатын 5 ереже құрастырады.
Мысалы:
– Біз бір-бірімізді тыңдаймыз.
– Біз сыйлаймыз.
– Біз ешкімді жалғыз қалдырмаймыз.
– Біз айқайсыз сөйлесеміз.
– Біз бір-бірімізге көмектесеміз.

Ситуациялық тапсырмалар:

Білім алушыларға буллингке қатысты жағдаяттар беріледі, оларды қалай шешу керектігін рөлдік ойын арқылы көрсетеді.

Пікірталас:

«Егер сен куәгер болсаң, не істер едің?» деген сұрақ төңірегінде пікір алмасу.


Топтық жұмыс жасайды.

Әр топ 1 минуттық қорғау жасайды. Соңында барлық ережелер біріктіріліп, топтың ортақ құндылықтар парағы жасалады.



















Ситуациялық тапсырмаларға жауап береді.

Жарайсың!

Тамаша!









Жарайсың!

Тамаша!










Жарайсың!

Тамаша!




Презинтация.


Маркер, плакат,қарандаш.














Тәрбие сағатының соңы

5 мин

Қорытынды бөлім (10 мин)

«Жүректен жүрекке» әдісі: студенттер парақшаға бір-біріне тілек жазады.

Мұғалім қорытынды сөз айтып, буллингке қарсы ұстанымдар жарияланады.

Үй тапсырмасы:

«Менің қауіпсіз ортаға қосар үлесім» атты эссе жазу.



Жарайсың!

Тамаша!

«Жүректен жүрекке» әдісі:





















































«Есік гуманитарлық- экономикалық колледжі» МҚКМ

Тәрбие сағатының жоспары


Тақырыбы: «Қарты бардың – қазынасы бар».

Мерзімі: 2025 жылғы «29» қыркүйек

Куратор: Асаубаевна.Л.К

Топ: 200а


  • Ата-әже, қарттарымызды құрметтеуге, оларға қамқор болуға тәрбиелеу.

  • Үлкендерді қадірлеу – ұлттық дәстүріміздің асыл қасиеті екенін ұғындыру.

  • Қарт адамдардың өмірлік тәжірибесінен үлгі алып, сыйластық пен мейірімділікке баулу.

Міндеттері:

  1. Қарттарға қамқорлық жасаудың адамгершілік, ізгілік қыры туралы түсінік қалыптастыру.

  2. Халқымыздың «Қарты бар үйдің қазынасы бар» деген дана сөзінің мәнін ашу.

  3. Ұрпақтар сабақтастығы, дәстүрді жалғастырудың маңызын түсіндіру.

  4. Білім алушылардың бойына мейірім, қамқорлық, кішіпейілділік қасиеттерін дарыту.

Күтілетін нәтиже:

  • Қарттарға құрметпен қарау – парыз екенін түсінеді.

  • Қарияларды сыйлау ұлттық тәрбиенің басты қағидаларының бірі екенін меңгереді.

  • Өз отбасындағы ата-әжелеріне сүйіспеншілігі артып, қамқорлық жасауға ұмтылады.

  • Ізгілікке, қайырымдылыққа, адамгершілікке бейімделеді.

Қажетті ресурстар: АКТ, ноутбук, презинтация, тақырыпқа байланысты көрнекіліктер.


Тәрбие сағатының барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Тәрбие сағатының басы


1 мин

1 мин


1 мин


Білім алушылармен амандасып, жылы атмосфера орнатады. «Шаттық шеңберін» ұйымдастырады.

«Қарты бардың – қазынасы бар» мақалын тақтаға жазып, мәнін сұрайды.

Амандасып, бір-біріне жылы сөздер айтады.




Мақалдың мағынасын өз түсінігі бойынша айтады, ой бөліседі.




Ауызша мадақтау





Қол соғу, ауызша қолдау








Мақал-мәтелдер жинағы, плакат

Тәрбие сағатының

ортасы

25 мин



1. Қарттар туралы бейнеролик көрсетеді.
2. «Ата – асыл қазына», «Әже – мейірім бұлағы» атты шағын топтық жұмыс ұйымдастырады.
3. Әңгіме, өлең оқу, көрініс көрсету арқылы білім алушылардың белсенділігін арттырады.

Пікірталас: «Қариялар жастарға үлгі ме?» деген сұрақ төңірегінде пікір алмасу ұйымдастырады.


- Бейнероликті тамашалайды.
- Топтық жұмыста ойларын қағазға түсіріп, қорғайды.
- Әңгіме, өлең, көрініс арқылы өз өнерін көрсетеді.



Пікірталасқа қатысып, өз көзқарасын білдіреді.


«Жақсы ой – жақсы көңіл» әдісі









«Жұлдызша» әдісі






Бейнеролик, флипчарт, маркер, өлеңдер жинағы










Тәрбие сағатының соңы

5 мин

«Қариялар – ұлт қазынасы» тақырыбында ойларын айтады. Сұрақ: Неліктен қарияны қазына дейміз?

Оқытушының түйіні: «Қарттарымыз – жүрегіміздің жылуы, шаңырағымыздың шырағы. Оларды қадірлеу – біздің парызымыз.»

«Менің ата-әжемнің өмір жолы – өнеге» атты шағын видео, сұхбат немесе фотоколлаж дайындау.




Стикерге өз пікірін жазып, плакатқа жабыстырады.






Стикер, плакат






















«Есік гуманитарлық- экономикалық колледжі» МҚКМ

Тәрбие сағатының жоспары


Тақырыбы: «Ұлылар ізімен» Сәкен Сейфуллиннің туғанына 130 жыл.

Мерзімі: 2025 жылғы «06» қазан

Куратор: Асаубаевна.Л.К

Топ: 200а


? Мақсаты:

Студенттерге Сәкен Сейфуллиннің өмірі мен шығармашылығы туралы мағлұмат беру;
• Ұлт зиялыларының еңбегін құрметтеу, рухани құндылықтарды бағалауға тәрбиелеу;
• Жастарды патриоттық рухта тәрбиелеу, тарихи тұлғалардан үлгі алуға баулу.

? Күтілетін нәтиже:

Сәкен Сейфуллиннің өмір жолын, әдеби және тарихи мұрасын түсінеді;
• Оның шығармашылығындағы ұлттық рух, елдік идеяларды талдай алады;
• Қазақ әдебиеті мен тарихындағы тұлғалардың орны мен маңызын бағалайды;
• Рухани-адамгершілік құндылықтарды бойына сіңіреді.


Қажетті ресурстар: АКТ, ноутбук, презентация, С. Сейфуллин туралы бейнеролик, кітаптар, көрнекіліктер, портрет, шығармалар жинағы, маркерлер, флипчарт.


Тәрбие сағатының барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Тәрбие сағатының басы


1 мин

1 мин


Амандасып, студенттермен жылы атмосфера орнатады.

«Ой қозғау» әдісі
«Сәнін берсін Сәкеннің деген ұғымды қалай түсінесің?

Сәкен Сейфуллин кім? Қандай еңбектерін білесіңдер?


Өз ойларын еркін айтып, пікір білдіреді.

Ауызша мадақтау

Музыка, тақырыптық суреттер

Тәрбие сағатының

ортасы

25 мин



Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын таныстырады.
«Сәкен Сейфуллин — Қазақ руханиятының дара тұлғасы» тақырыбында қысқаша мәлімет береді.
• Сәкеннің өмірінің негізгі кезеңдері, қызметі, Алаш дәуіріндегі рөлі туралы айтады.

1. Видео көрсетілім: «Сәкен Сейфуллин – 130 жыл»

2. Топтық жұмыс: студенттерді 3 топқа бөледі:
– 1-топ: «Жалған ақпаратты қалай танимыз?»
– 2-топ: «Интернеттегі жеке деректерді қорғау жолдары»
– 3-топ: «Кибербуллинг және одан қорғану».




3. Әр топ постер қорғайды.

1-топ: «Сәкен – мемлекет қайраткері»
→ өмір жолы, қызметі, елге сіңірген еңбегі

2-топ: «Сәкен – ақын, жазушы»
→ шығармалары: «Көкшетау», «Тар жол, тайғақ кешу», өлеңдер

3-топ: «Сәкен мұрасы – ұрпаққа өнеге»
→ Сәкен дәстүрінің бүгінгі маңызы


Тыңдайды, өз білгенін қосады







Бейнероликті көреді.
- Топта талқылап, өз ойларын қағазға түсіреді.
- Постер жасап, қорғайды.













Өз көзқарастарын дәлелмен айтады, қарсы пікірді тыңдайды.

«Ой бөлісу» әдісі








Топтық бағалау,

Слайд, бейнеүзінді








Бейнеролик, флипчарт, маркер, интернет материалдары













Слайд

Тәрбие сағатының соңы

5 мин

«Сәкен Сейфуллиннің елге қалдырған өсиеті» атты қысқа инфографика көрсетіп, негізгі құндылықтарды қорытындылайды:
– Еңбек
– Адалдық
– Елжандылық
– Білімге ұмтылу
– Өнер мен әдебиетті сүю

Тыңдап, нақты деректермен мысал келтіреді.

Ауызша мадақтау

Инфогра

фика, презентация

Рефлексия

«Мен бүгін білдім...» стикер әдісі арқылы сабақтан алған әсерді жаздыру.

Үйге: «Сәкен мұрасы – бүгінгі күнмен үндестігі» тақырыбында шағын эссе немесе мини-презентация дайындау.

Стикерге өз ойын жазады және тақтаға жабыстырады.

«Жүрекше» әдісі

Стикер, плакат

















































«Есік гуманитарлық- экономикалық колледжі» МҚКМ

Тәрбие сағатының жоспары


Тақырыбы: «Медиақауіпсіздік әлемінде».

Мерзімі: 2025 жылғы «13» қазан

Куратор: Асаубаевна.Л.К

Топ: 200а


? Мақсаты:

  • Студенттерге медиақауіпсіздік ұғымын түсіндіру, цифрлық мәдениет қалыптастыру;

  • Интернеттегі жеке деректер мен ақпаратты қорғау жолдарын үйрету;

  • Жалған ақпарат пен кибербуллингтен сақтану дағдысын қалыптастыру.

? Күтілетін нәтиже:

  • Студент медиақауіпсіздік мәдениетін түсінеді;

  • Ақпаратты сын тұрғысынан бағалай алады;

  • Интернетті қауіпсіз пайдаланудың негізгі ережелерін меңгереді.



Қажетті ресурстар: АКТ, ноутбук, презинтация, тақырыпқа байланысты көрнекіліктер.


Тәрбие сағатының барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Тәрбие сағатының басы


1 мин

1 мин


Амандасып, студенттермен жылы атмосфера орнатады.
«Интернетсіз бір күн өтсе не болар еді?» атты ой қозғау сұрағын қояды.

Өз ойларын еркін айтып, пікір білдіреді.

Ауызша мадақтау

Музыка, тақырыптық суреттер

Тәрбие сағатының

ортасы

25 мин



Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырады.
“Медиақауіпсіздік” ұғымының мағынасын түсіндіреді.

1. Видео көрсетілім: «Цифрлық әлемдегі қауіптер» бейнеролигін көрсетеді.
2. Топтық жұмыс: студенттерді 3 топқа бөледі:
– 1-топ: «Жалған ақпаратты қалай танимыз?»
– 2-топ: «Интернеттегі жеке деректерді қорғау жолдары»
– 3-топ: «Кибербуллинг және одан қорғану».
3. Әр топ постер қорғайды.

«Интернет – дос па, әлде жау ма?» тақырыбында пікірталас ұйымдастырады.

Тыңдайды, өз білгенін қосады





Бейнероликті көреді.
- Топта талқылап, өз ойларын қағазға түсіреді.
- Постер жасап, қорғайды.







Өз көзқарастарын дәлелмен айтады, қарсы пікірді тыңдайды.

«Ой бөлісу» әдісі






Топтық бағалау,

Слайд, бейнеүзінді






Бейнеролик, флипчарт, маркер, интернет материалдары






Микрофон, слайд

Тәрбие сағатының соңы

5 мин

«Медиақауіпсіздік ережелері» атты инфографиканы көрсетіп, негізгі қағидаларды қорытындылайды.

Тыңдап, өз өмірінен мысал келтіреді.

Ауызша мадақтау

Инфографика, презентация

Рефлексия

«Мен бүгін білдім...» стикер әдісі арқылы сабақтан алған әсерді жаздыру.

Үйге: «Медиақауіпсіздік ережелерім» атты жеке постер немесе шағын бейнеролик дайындау.

Стикерге өз ойын жазады және тақтаға жабыстырады.

«Жүрекше» әдісі

Стикер, плакат



































«Есік гуманитарлық- экономикалық колледжі» МҚКМ

Тәрбие сағатының жоспары


Тақырыбы: «Менің елім – Қазақстаным!».

Мерзімі: 2025 жылғы «20» қазан

Куратор: Асаубаевна.Л.К

Топ: 200а


? Мақсаты: Білім алушылардың туған еліне деген сүйіспеншілігін арттыру, Қазақстанның тарихы мен жетістіктерін танып білуге баулу, азаматтық және патриоттық сезімін қалыптастыру.

Міндеттері:

  1. Білім алушылардың Қазақстан туралы білімдерін кеңейту, мемлекеттік рәміздердің маңызын ұғындыру.

  2. Елдің дамуына өз үлесін қосуға ынталандыру.

  3. Отанға деген құрмет, бірлік, татулық және жауапкершілік сезімдерін қалыптастыру.

? Күтілетін нәтиже:


  1. Қазақстан туралы тарихи және заманауи мәліметтерді біледі.

  2. Патриоттық сезімі артады, өз елін мақтанышпен айтады.

  3. Топпен жұмыс істей отырып, өз ойын еркін жеткізе алады.


Қажетті ресурстар: АКТ, ноутбук, презинтация, тақырыпқа байланысты көрнекіліктер.


Тәрбие сағатының барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Тәрбие сағатының басы


1 мин

1 мин


Амандасып, студенттермен жылы атмосфера орнатады.
Тәрбие сағатының мақсаты мен міндетін таныстырады.
«Менің елім – Қазақстаным» атты бейнебаян көрсетеді.

Өз ойларын еркін айтып, пікір білдіреді.

Ауызша мадақтау

Музыка, тақырыптық суреттер

Тәрбие сағатының

ортасы

25 мин



Баяндама Менің елім – Қазақстаным!

1. «Менің елім – менің мақтанышым» атты пікірталас ұйымдастырады.
2. Топтарға тапсырма береді:
– 1-топ: Қазақстанның жетістіктері (жоба);
– 2-топ: Тәуелсіздік пен бірлік туралы өлең немесе көрініс;
– 3-топ: «Болашақ Қазақстаным» атты шағын эссе немесе слайд.

Баяндамашы баяндама оқиды.

Топтық жұмыс жасайды, пікірталасқа қатысады, өз ойларын дәлелдейді.
Шығармашылық жұмыстарын қорғайды.

Топтық және жеке белсенділік бағаланады (мазмұн, сөйлеу мәдениеті, шығармашылық).

Слайд, бейнеүзінді






Бейнеролик, флипчарт, маркер, интернет материалдары.


Тәрбие сағатының соңы

5 мин

Сабақты қорытындылап, студенттердің ойларын тыңдайды.
«Қазақстан – болашағы жарқын ел» атты бейнежолдау көрсетеді, жаттап келген өлеңдерін оқиды.

Қорытынды пікір айтады, алған әсерімен бөліседі, «Мен өз елімнің патриотымын» тақырыбында ой бөліседі.

Пікір айту мен белсенділікке қарай мадақтау.

Жарайсың!

Рефлексия парақтары, бейнежазба, музыка.

Рефлексия

Рефлексиялық парақты толтырады.

Кері байланыс орнатады.


Рефлексия парақтары.



































КУРАТОРЛЫҚ САҒАТТЫҢ (ТӘРБИЕ САҒАТЫНЫҢ) ЖОСПАРЫ


Білім беру ұйымы: Есік гуманитарлық-экономикалық колледжі

Куратор: Асаубаевна.Л.К

Топ: 200а

Күні : 27.10.2025

Тақырыбы: «Мамандығымның сырлары». Өндірістік саяхаттар

Құндылық : Жауапкершілік пен еңбексүйгіштік

Өткізу формасы: (әңгіме, тренинг, пікірталас, іскерлік ойын, дөңгелек үстел, квест, викторина және т.б.)


Мақсаты:

1. Студенттердің таңдаған мамандығы туралы практикалық түсініктерін кеңейту;

2. Еңбекке деген құрмет пен жауапкершілікті қалыптастыру;

3. Студенттердің өндірістік ортадағы жұмыс шарттары мен технологияларымен таныстыру.


Міндеттері:

1. Өндірістік нысандарға экскурсиялар ұйымдастыру және олардың жұмыс ерекшеліктерін көрсету;

2. Студенттердің мамандыққа деген қызығушылығын арттыру мақсатында тәжірибе алмасу;

3. Еңбек этикасы мен қауіпсіздік ережелерін түсіндіру және сақтау.



Күтілетін нәтижелер:

1. Студенттер өз мамандығының нақты жұмыс ортасымен танысады;

2. Еңбек мәдениеті мен өндірістік тәртіпті ұстану дағдылары қалыптасады;

3. Студенттер кәсіби міндеттерін және мамандықтың маңызын түсініп, жауапкершіліктерін арттырады.


Тәрбие сағатының барысы / Ход воспитательного часа



Кезең / Этап

Уақыты / Время

Оқытушының әрекеті / Деятельность куратора

Студенттердің әрекеті / Деятельность студентов

Қолданыла-тын ресурстар / Ресурсы и оборудование

Кіріспе бөлім

( оның ішінде 10 минуттық қауіпсіздік сабағы және апта дәйексөзін талқылау /


Вводная часть (включая 10-минутный урок безопасности и анализ цитаты недели)

10 мин

- Кәсіби этика мен еңбек тәртібі туралы мәліметтерді меңгереді.


4. Топтық талқылау:

- Экскурсиядан кейін студенттер алған әсерлерін және білімдерін талқылайды;

- Мамандығына деген көзқарастарының өзгеруі мен жаңа мақсаттарын ортаға салады.


5. Қорытынды:

- Оқытушы алған білімді пысықтап, еңбектің қадірін түсіндіреді;

- Студенттердің мамандыққа деген жауапкершілігін арттыруға бағытталған кеңестер береді.




- Өндірістік орындарға белсенді қатысып, бақылау жүргізеді;

- Мамандыққа қатысты сұрақтар қойып, түсінік алады;

- Қауіпсіздік ережелерін сақтайды;


- Топта талқылауға қатысып, алған әсерлері мен білімдерін ортаға салады;

- Өзін кәсіби тұрғыда жетілдіруге ынталанады.


Негізгі бөлім / Основная часть

























































Қорытынды бөлім / Заключительная часть (рефлексия)

25 мин





























































10 мин

1. Кіріспе:

- Жоба мақсаты мен маңызы туралы қысқаша түсінік беріледі;

- Өндірістік саяхаттардың жоспары таныстырылады.


2. Өндірістік орындарға бару:

- Студенттер мамандықтарына қатысты өндіріс, зауыт, цех, лаборатория немесе басқа да кәсіпорындарға барады;






- Экскурсия жетекшілері өндірістік процестерді көрсетіп, түсіндіреді;

- Студенттер сұрақтар қойып, өндіріс ерекшеліктерін үйренеді.


3. Тәжірибе мен бақылау:

- Студенттер өндіріс құралдары мен технологияларына назар аударады;

- Қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылайды;













Рефлексия

«Бүгін мен білдім…» әдісі.

1 сөзбен: Адалдық, еңбек, қауіпсіздік, сақтық, жауапкершілік.



[01:21, 21.11.2025] Шұғыла: 1. Өндіріс орнына дайындық:

Мамандыққа сай өндірістік мекемелер туралы алдын ала ақпарат жинайды;

Қауіпсіздік ережелерімен танысып, тәртіпті сақтауға уәде береді.


2. Экскурсия барысында:

Жұмысшылар мен мамандардың жұмысын бақылайды;

Қолданылып жатқан технология, құрал-жабдықтармен танысады;

Кәсіби сұрақтар қойып, нақты ақпараттар алады;

Жұмыс мәдениеті мен этикасына назар аударады.

3. Бақылау және талдау:

Көрген-білгенін күнделікке немесе есепке жазады;

Қай жерде не ұнағанын, не үйренгенін анықтайды;

Жұмысшы мамандықтардың маңызын түсініп, өз болашағына баға береді.
















Студенттер бүгінгі сабақтан алған әсерін «Бүгін мен білдім…» әдісімен айтады





Мониторинг нәтижелері / Примечание

(студенттердің белсенділігі, топ ерекшелігі, шақырылған қонақтар және т.б. / активность студентов, особенности группы, приглашённые гости и др.)
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________







КУРАТОРЛЫҚ САҒАТТЫҢ (ТӘРБИЕ САҒАТЫНЫҢ) ЖОСПАРЫ


Білім беру ұйымы: Есік гуманитарлық-экономикалық колледжі

Куратор: Асаубаевна.Л.К

Топ: 200а

Күні: 03.11.2025

Тақырыбы: «Әңгіменің хас шебері». Мiржақып Дулатовтың туғанына – 140 жыл.

Құндылық: Әділдік және жауапкершілік

Өткізу формасы: тренинг

Мақсаты: Қазақтың көрнекті жазушысы, ағартушысы, қоғам қайраткері Міржақып Дулатовтың өмірі мен шығармашылық мұрасын таныту. Топпен жұмыс, шығармашылық ойлауын, сыни көзқарасын дағдыларын қалыптастыру.

Міндеттері:

  • Міржақып Дулатовтың өмір жолы мен шығармашылығына шолу жасау;

  • Жазушының әңгімелеріндегі ұлттық рух пен тәлімдік идеяларды талдау;

  • Шығармашылық тапсырмалар арқылы тұлғалық және рухани дамуына ықпал ету.

Күтілетін нәтижелер:

  • Міржақып Дулатовтың өмірі мен еңбектері туралы нақты мәлімет біледі;

  • Шығармашылық тапсырмаларда белсенділік танытады;

  • Ұлттық әдеби мұраға деген құрмет сезімі артады.

Тәрбие сағатының барысы

Кезең

Уақыты

Оқытушының әрекеті

Студенттердің әрекеті

Қолданыла-тын ресурстар

Кіріспе бөлім


15 мин

Амандасу, тренинг тақырыбы мен мақсатын хабарлау.Түгендеу. «Шеңбер бойымен тілек» әдісі арқылы жылы атмосфера орнату.

Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік.

Апта дәйексөзі: Әділдік пен жауапкершілік – адалдықтың өлшемі.

Тақырып бойынша қысқаша түсінік береді:
- Өрт қауіпсіздігі (розетка, темекі, ашық отпен ойнамау);
- Электр қауіпсіздігі (сымға, құралдарға қол тигізбеу);
- Жол ережесі (жаяу жүргінші өткелі, бағдаршам);
- Интернет қауіпсіздігі (бейтаныс адамдармен хат жазбау, жеке мәліметті бермеу);
- Тұрмыстық қауіпсіздік (ыстық зат, өткір құрал).


Бір-біріне жылы лебіз айтып, тренингке бейімделеді.


Тыңдайды, сұрақтарға жауап береді. Қысқаша мысал келтіреді.

«Шеңбер бойымен тілек» әдісі

Қауіпсіздікке байланысты презинтация.

Негізгі бөлім


25 мин

М.Дулатовтың өмірі мен шығармашылығы туралы бейнематериал көрсету.

Топтық жұмыс: «Әңгімені сөйлетейік»

Студенттерді 3 топқа бөледі. Әр топқа М.Дулатовтың белгілі бір әңгімесін (мысалы,«Шағын әңгімелер») береді.

«Егер Міржақып бүгінгі заманда өмір сүрсе, қандай тақырыпта жазар еді?» сұрағы қойылады.

Тыңдап, жазушы туралы мәліметтерді түртіп алады.






Әңгіменің мазмұнын, идеясы мен кейіпкерлерін талдап, постер қорғайды.









Студенттер өз ойларын пікір түрінде айтады.

Презинтация.

М.Дулатұлының фотолары.


Қорытынды бөлім

5 мин

«Хас шеберге хат»жазушыға хат немесе арнау өлең жазуды ұсынады.

Топтар өз шығармаларын дауыстап оқиды.





КУРАТОРЛЫҚ САҒАТТЫҢ (ТӘРБИЕ САҒАТЫНЫҢ) ЖОСПАРЫ


Білім беру ұйымы: Есік гуманитарлық-экономикалық колледжі

Куратор: Асаубаевна.Л.К

Топ: 200а

Күні: 10.11.2025

Тақырыбы: «Өңірдің экологиялық мәселелері және оларды шешу жолдары».

Құндылық: Әділдік және жауапкершілік

Өткізу формасы: Пікірталас

Мақсаты: Білім алушылардың өз өңіріндегі экологиялық мәселелер туралы түсініктерін кеңейту, табиғатты қорғауға деген жауапкершілік сезімін арттыру.

Міндеттері:

  • Өңірдің экологиялық жағдайына талдау жасауға үйрету.

  • Табиғатты қорғаудағы жеке және қоғамдық жауапкершілікті қалыптастыру.

  • Әділдік пен жауапкершілік құндылықтарын іс-әрекетте көрсетуге баулу.

Күтілетін нәтижелер:

  • Білім алушылар өңірдің негізгі экологиялық мәселелерін атай алады;

  • Табиғатты қорғауда өз көзқарасын әділ және дәлелді түрде жеткізеді;

  • Экологиялық жауапкершіліктің маңызын түсінеді;



Тәрбие сағатының барысы

Кезең

Уақыты

Оқытушының әрекеті

Студенттердің әрекеті

Қолданыла-тын ресурстар

Кіріспе бөлім


15 мин

Амандасу, пікірталас тақырыбы мен мақсатын хабарлау.Түгендеу.

Психологиялық ахуал :

Шеңберде тұрып, бір-біріне табиғатқа байланысты жылы сөздер айтады.
– Көңіл-күйін білдіреді, позитивті орта қалыптастырады.
Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік.

Апта дәйексөзі: Тура сөз – туғаннан биік тұрады.

Тақырып бойынша қысқаша түсінік береді:
- Интернет қауіпсіздігі (бейтаныс адамдармен хат жазбау, жеке мәліметті бермеу);
- Тұрмыстық қауіпсіздік (ыстық зат, өткір құрал).

Бір-біріне жылы лебіз айтып, тренингке бейімделеді.


Тыңдайды, сұрақтарға жауап береді. Қысқаша мысал келтіреді.

«Шеңбер бойымен тілек» әдісі

Қауіпсіздікке байланысты презинтация.

Негізгі бөлім


25 мин

«Табиғат және адам» тақырыбында бейнеролик көрсетеді.

Өңірдің экологиялық жағдайы туралы қысқаша ақпарат береді.
2. Студенттерді топтарға бөледі:
– «Өнеркәсіп және экология»
– «Қалдықтар мәселесі»
– «Таза су – тіршілік көзі»
– «Ағаш – табиғат тынысы»
3. Әр топқа талқылау тапсырмасын береді.

Пікірталас кезеңі

Сұрақтар қояды:
– Біздің өңірдің ең өзекті экологиялық мәселесі қандай?
– Бұл мәселені шешу кімнің жауапкершілігі?


Тыңдайды, ой бөліседі







Топпен жұмыс жасайды, экологиялық мәселені талдайды, шешу жолдарын ұсынады, постер қорғайды.













Пікір білдіреді, жауап береді, өз көзқарасын қорғайды.

Бейнеролик, интерактивті тақта



Карта, флипчарт, маркер, слайдтар















Сұрақтар

Қорытынды бөлім

5 мин

Қорытынды жасайды, экологиялық мәдениетті сақтаудың маңыздылығын айтады.
«Менің табиғатқа әділ және жауапты қатынасым» атты шағын эссе жазуға нұсқау береді.

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен кері байланыс ұйымдастырады.

Эссе жазады, өз ойын білдіреді.











Алған әсерін айтады

Қағаз, қалам



Мониторинг нәтижелері:















































ТӘРБИЕЛІК (КУРАТОРЛЫҚ) САҒАТ ЖОСПАРЫ


Білім беру ұйымы: Есік гуманитарлық-экономикалық колледжі
Топ жетекшісі: Асаубаевна.Л.К
Топ: 200а

Күні: 17.11.2025

Тәрбие сағатының тақырыбы: Халықаралық студенттер күні


Апта дәйексөзі: «Тура сөз – туғаннан биік тұрады»
Құндылық: Әділдік және жауапкершілік

Өткізу формасы: Әңгіме, топтық жұмыс, мини-викторина

Мақсаты:
Студенттерге Халықаралық студенттер күні туралы мағлұмат беру, апта дәйексөзінің мәнін түсіндіру, ұжымда жауапкершілік пен құрмет дағдыларын қалыптастыру.

Міндеттері:

  • Халықаралық студенттер күні тарихын ашу.

  • Апта дәйексөзінің мәнін түсіндіріп, өмірмен байланыстыру.

  • Топтық жұмыс арқылы шығармашылық және сыни ойлауды дамыту.

  • Техника қауіпсіздігін сақтау мәдениетін қалыптастыру.

Күтілетін нәтижелер:

  • Студенттер мерекенің тарихын біледі.

  • Дәйексөздің мәнін түсінеді.

  • Техника қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.

  • Топпен жұмыс істей алады.



Тәрбие сағатының барысы

Кезеңдері

Уақыты

Топ жетекшінің әрекеті

Студент әрекеті

Ресурстар

Кіріспе бөлім

(апта дәйексөзін талдау және 10 минуттық техника қауіпсіздігі нұсқаулығы)



15 мин

Амандасу.

Тақырыпты хабарлау.

Апта дәйексөзінің мәнін түсіндіру.

10 минуттық техника қауіпсіздігі нұсқаулығы:

  • тәртіп сақтау;

  • рұқсатсыз жиһазды жылжытпау;

  • электр құрылғыларын қолданбау;

  • бір-бірін құрметтеу.

  • Халықаралық студенттер күні туралы қысқаша мәлімет беру.


Тыңдайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Дәйексөзді және техника қауіпсіздігін талқылауға қатысады.



Негізгі бөлім


25 мин

1. Ақпараттық блок

Куратор мерекенің тарихы, деректері, маңызы туралы негізгі ақпарат береді. Қазіргі заманнан мысалдар келтіреді, көрнекі материалдар көрсетеді.


2. Топтық жұмыс: «Заманауи студент бейнесі»





















3. Мини-викторина

Мақсаты:

алынған ақпаратты бекіту;

ойлау қабілетін, білімді қолдана алу дағдыларын дамыту.



Студенттер:

сұрақтарға жауап береді;

талқылайды;

өз нәтижелерін салыстырады.





4. Дәйексөзді өмірмен байланыстыру

Студенттер дәйексөзді оқып:

оның мағынасын түсіндіреді;

өмірден, оқудан немесе болашақ кәсібінен мысал келтіреді;

жеке қорытынды жасайды.



ІІІ. Қорытынды бөлім (рефлексия)

5 мин

Куратор:

Сабақты қорытындылайды.

Рефлексия жүргізеді.

Техника қауіпсіздігі ережелерін еске салады.


Студенттер:

тыңдайды, жазба жасайды;

сұрақ қояды;

ұсынылған мәліметтерді талдайды.






Топтық жұмыс: «Заманауи студент бейнесі»

Студенттер шағын топтарға бөлініп:

заманауи студенттің қандай болуы керектігін;

оның қасиеттері, дағдылары, құндылықтары қандай екенін талқылайды;

«мінсіз студент» портретін жасайды;

нәтижені сыныпқа таныстырады.







Мини-викторина:

сұрақтарға жауап береді;

талқылайды;

өз нәтижелерін салыстырады.















Студенттер дәйексөзді оқып:


оның мағынасын түсіндіреді;

өмірден, оқудан немесе болашақ кәсібінен мысал келтіреді;

жеке қорытынды жасайды.


Флипчарт, бумага, маркеры

ІІІ. Қорытынды бөлім (рефлексия)


5 мин

Сабақты қорытындылайды.

Рефлексия жүргізеді.

Техника қауіпсіздігі ережелерін еске салады.


Ресурстар: стикерлер, смайликтер.


Стикер, смайликтер.





Мониторинг нәтижелері / Ескертпе:

(студенттердің белсенділігі, топ ерекшелігі, шақырылған қонақтар және т.б.)

Shape1

Shape2

















































ТӘРБИЕЛІК (КУРАТОРЛЫҚ) САҒАТ ЖОСПАРЫ


Білім беру ұйымы: Есік гуманитарлық-экономикалық колледжі
Топ жетекшісі: Асаубаевна.Л.К
Топ: 200а

Күні: 01.12.2025 ж

Тәрбие сағатының тақырыбы: "Мен оқып шықтым, сізге де оқуға кеңес беремін" – Библио-жарыс


Апта дәйексөзі: «Бірлігі бар ел-берекеге жетеді»
Құндылығы: Бірлік және ынтымақ

Өткізу формасы: Әңгіме, топтық жұмыс, талдау, мини-жарыс.

Мақсаты:
Студенттерді кітап оқуға ынталандыру, апта дәйексөзінің мәнін түсіндіру, топтық жұмыста өзара сыйластық пен жауапкершілікті қалыптастыру.

Міндеттері:

  • Оқыған кітаптарын таныстыру арқылы студенттердің шығармашылық және сыни ойлау қабілетін дамыту.

  • Апта дәйексөзінің мәнін өмірмен байланыстыру.

  • Библио-жарыс формасында топтық және жұптық жұмыс жүргізу.

  • Техника қауіпсіздігі және тәртіп ережелерін сақтау мәдениетін қалыптастыру.

Күтілетін нәтижелер:

  • Студенттер оқыған кітаптары туралы толық ақпарат бере алады.

  • Топпен және жұппен тиімді жұмыс істей алады.

  • Апта дәйексөзінің мәнін түсінеді.

  • Техника қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.



Тәрбие сағатының барысы

Кезеңдері

Уақыты

Топ жетекшінің әрекеті

Студент әрекеті

Ресурстар

Кіріспе бөлім

(апта дәйексөзін талдау және 10 минуттық техника қауіпсіздігі нұсқаулығы)



15 мин

Амандасу.

Тақырыпты хабарлау.

Апта дәйексөзінің мәнін түсіндіру: «Бірлігі бар ел-берекеге жетеді»


10 минуттық техника қауіпсіздігі нұсқаулығы:

1.Тәртіп сақтау;

2.Рұқсатсыз жиһазды, сынып құрылғыларын жылжытпау;

3.Электр құрылғыларын қолданбау;

4.Бір-бірін құрметтеу;


Библио-жарыстың мәнін қысқаша түсіндіру.

Тыңдайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Дәйексөзді және техника қауіпсіздігін талқылауға қатысады.


Көрнекілік суреттері

Негізгі бөлім


25 мин

1. Ақпараттық блок

Кітап оқудың пайдасы, библио-жарыстың ережесі, мысалдар келтіру. Тақтаға қажетті көрнекілікті ілу.








2
. Топтық жұмыс: «Мен оқып шықтым, сізге де оқуға кеңес беремін» – әр топ оқыған кітабы бойынша постер, презентация немесе шағын көрініс дайындайды.






3. Мини-жарыс: сұрақ-жауап арқылы алынған ақпаратты бекіту. Соңғы оқыған кітаптарынан алған әсерлерімен бөлісу. Талқылау.




4. Дәйексөзді өмірмен байланыстыру:

апта дәйексөзін оқу, мысал келтіру, жеке қорытынды жасау.

Студенттер:

тыңдайды, жазба жасайды;

сұрақ қояды;

ұсынылған мәліметтерді талдайды. Жауапты студенттер көрнекілік құралдармен жұмысқа бағыт береді.



Топтық жұмысқа белсенді қатысады:


Кітаптар туралы ақпарат береді, постер немесе презентация жасайды, сұрақтарға жауап береді.








Ойларын талқылайды, өмірмен байланыстырады.









Студенттер дәйексөзді оқып:

мағынасын түсіндіреді;

өмірден, өзі оқыған кітаптан мысал келтіреді;

жеке қорытынды жасайды.


А4 бумага, маркеры

ІІІ. Қорытынды бөлім (рефлексия)


5 мин

Сабақты қорытындылайды.

Рефлексия жүргізеді.

Техника қауіпсіздігі ережелерін еске салады.


Қауіпсіздік дәптеріне техника ережелерімен танысып, қол қояды.

Стикер, смайликтер.





Мониторинг нәтижелері / Ескертпе:

(студенттердің белсенділігі, топ ерекшелігі, шақырылған қонақтар және т.б.)

Shape3

Shape4

Shape5

Shape6

Shape7

Shape8

Shape9























ТӘРБИЕЛІК (КУРАТОРЛЫҚ) САҒАТ ЖОСПАРЫ


Білім беру ұйымы: Есік гуманитарлық-экономикалық колледжі
Топ жетекшісі: Асаубаевна.Л.К.
Топ: 200а

Күні: 08.12.2025 ж

Тәрбие сағатының тақырыбы: Халықаралық сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес күніне орай «Адалдық-адамгершілік белгісі». Дебат


Апта дәйексөзі: «Татулық-табыстың кілті»
Құндылығы: Бірлік және ынтымақ

Өткізу формасы: Дебат

Мақсаты:
Студенттерге адалдық, әділдік, бірлік және өзара сыйластық құндылықтарының мәнін түсіндіру; апта дәйексөзін өмірмен байланыстыра талдата отырып, кітап оқу мәдениетін арттыру, топтық жұмыста ынтымақ пен жауапкершілікті қалыптастыру.

Міндеттері:

  • Адалдық пен әділдіктің мәнін ашу, сыбайлас жемқорлықтың қоғамға тигізер зиянын талқылау.

  • Дебат барысында студенттердің өз көзқарасын еркін, дәлелді және мәдениетті түрде жеткізу дағдысын дамыту.

  • Қарсы пікірді тыңдау, дәлелмен жауап беру, логикалық ойлау және ынтымақпен жұмыс істеу қабілетін қалыптастыру.

  • Қоғамдық тәртіп пен техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау мәдениетін қалыптастыру.

Күтілетін нәтижелер:

Студенттер адалдық, әділдік, жауапкершілік ұғымдарының мәнін түсінеді.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ұстанымдарын дәлелді пікірлермен айта алады.
Дебат кезінде өз көзқарасын логикалық, нақты және мәдениетті түрде жеткізе біледі.
Қарсы топтың пікірін тыңдай отырып, сындарлы жауап беру дағдысы қалыптасады.
Топтық жұмыста бірлік пен ынтымақтың маңызын түсініп, белсенді қатысады.




Тәрбие сағатының барысы

Кезеңдері

Уақыты

Топ жетекшінің әрекеті

Студент әрекеті

Ресурстар

Кіріспе бөлім

(апта дәйексөзін талдау және 10 минуттық техника қауіпсіздігі нұсқаулығы)



15 мин

Амандасу.

Тақырыпты хабарлау.

Апта дәйексөзінің мәнін түсіндіру: «Татулық-табыстың кілті»


10 минуттық техника қауіпсіздігі нұсқаулығы:

1.Тәртіп сақтау;

2.Рұқсатсыз жиһазды, сынып құрылғыларын жылжытпау;

3.Электр құрылғыларын қолданбау;

4.Бір-бірін құрметтеу;


Дебаттың мәнін қысқаша түсіндіру.

Тыңдайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Дәйексөзді және техника қауіпсіздігін талқылауға қатысады.


Көрнекілік суреттері

Негізгі бөлім


25 мин

1. Ақпараттық блок

Дебаттың ережесімен таныстыру. Қарсы пікірді тыңдау, дәлелмен жауап беру, логикалық ойлау және ынтымақпен жұмыс істеу қабілетін қалыптастыру. Тақтаға қажетті көрнекілікті ілу.




2
. Топтық жұмыс:

ДЕБАТ ТАҚЫРЫБЫ:

«Адалдық қоғамды өзгерте ала ма?»

Дебат құрылымы (регламент):

Модератор кіріспесі – 1 мин

Үкімет (ҚОЛДАЙМЫН) – 1 спикер – 2 мин

Оппозиция (ҚАРСЫМЫН) – 1 спикер – 2 мин

Үкімет – 2 спикер – 2 мин

Оппозиция – 2 спикер – 2 мин

Сұрақ-жауап бөлімі – 3 мин

Қорытынды сөз (әр топтан) – 1 мин + 1 мин

Қорытынды бағалау және рефлексия – 2 мин




3. Мини-жарыс: Сұрақ-жауап арқылы алынған ақпаратты бекіту. Алған әсерлерімен бөлісу. Талқылау.




4. Дәйексөзді өмірмен байланыстыру:

апта дәйексөзін оқу, мысал келтіру, жеке қорытынды жасау.

Студенттер:

тыңдайды, жазба жасайды;

сұрақ қояды;

ұсынылған мәліметтерді талдайды. Жауапты студенттер көрнекілік құралдармен жұмысқа бағыт береді.





Топтық жұмысқа белсенді қатысады:


Регламентті сақтай отыра жұмыс жасайды.

Ойларын талқылайды, өмірмен байланыстырады.









Студенттер дәйексөзді оқып:

мағынасын түсіндіреді;

өмірден, өзі оқыған кітаптан мысал келтіреді;

жеке қорытынды жасайды.


А4 бумага, маркеры

ІІІ. Қорытынды бөлім (рефлексия)


5 мин

Сабақты қорытындылайды.

Рефлексия жүргізеді.

Техника қауіпсіздігі ережелерін еске салады.


Қауіпсіздік дәптеріне техника ережелерімен танысып, қол қояды.

Стикер, смайликтер.





Мониторинг нәтижелері / Ескертпе:

(студенттердің белсенділігі, топ ерекшелігі, шақырылған қонақтар және т.б.)

Shape10

Shape11

Shape12

Shape13

Shape14

Shape15

Shape16



ТӘРБИЕЛІК (КУРАТОРЛЫҚ) САҒАТ ЖОСПАРЫ


Білім беру ұйымы: Есік гуманитарлық-экономикалық колледжі
Топ жетекшісі:Асаубаевна.Л.К
Топ: 200 “А”

Күні: 15.12.2025 ж

Тәрбие сағатының тақырыбы: Тәуелсіздік күніне арналған шаралар: Мен өз елімді мақтан тұтамын. Кураторлық сағат.
Апта дәйексөзі: “Бірлік бар жерде тірлік бар”
Құндылығы: Бірлік және ынтымақ



Мақсаты:
Студенттерге Қазақстан Республикасының Тәуелсіздігінің маңызын ұғындыру, елге деген сүйіспеншілік пен мақтаныш сезімін қалыптастыру, бірлік пен ынтымақтың қоғам дамуындағы рөлін түсіндіру арқылы азаматтық жауапкершілігі жоғары, отансүйгіш тұлға тәрбиелеу.

Міндеттері:

  • Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктері мен құндылықтары туралы түсінік беру;

  • «Бірлік бар жерде тірлік бар» қағидасының маңызын ашу;

  • Студенттердің өз елінің болашағына деген жауапкершілік сезімін дамыту;

  • Пікірталас арқылы ой еркіндігін, дәлелді сөйлеу және тыңдай білу мәдениетін қалыптастыру;

  • Топ ішінде ынтымақтасып жұмыс істеу, бір-бірін құрметтеу дағдыларын жетілдіру.



Күтілетін нәтижелер:

  • Студенттер Тәуелсіздік ұғымының мәнін түсінеді;

  • Ел тарихы мен болашағына қатысты өз ойларын еркін жеткізе алады;

  • Бірлік пен ынтымақтың қоғам үшін маңызын өмірмен байланыстыра біледі;

  • Дебат барысында мәдениетті пікір алмасу дағдылары қалыптасады;

  • Азаматтық ұстанымы айқын, елін мақтан тұтатын тұлғалық қасиеттері дамиды.



Тәрбие сағатының барысы

Кезеңдері

Уақыты

Топ жетекшінің әрекеті

Студент әрекеті

Ресурстар

Кіріспе бөлім

(апта дәйексөзін талдау және 10 минуттық техника қауіпсіздігі нұсқаулығы)



15 мин

Амандасу.

Тақырыпты хабарлау.

Апта дәйексөзінің мәнін түсіндіру: «Бірлік бар жерде тірлік бар»


10 минуттық техника қауіпсіздігі нұсқаулығы:

1.Тәртіп сақтау;

2.Рұқсатсыз жиһазды, сынып құрылғыларын жылжытпау;

3.Электр құрылғыларын қолданбау;

4.Бір-бірін құрметтеу;


Дебаттың мәнін қысқаша түсіндіру.

Тыңдайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Дәйексөзді және техника қауіпсіздігін талқылауға қатысады.


Көрнекілік суреттері

Негізгі бөлім


25 мин

1. Ақпараттық блок

Тәуелсіздік – бұл тек мереке емес, ол – халқымыздың ғасырлар бойғы арманы.
Қазақстанның тәуелсіздігі – әр азаматтың еркін ой айтуы, білім алуы, өз болашағын өзі құру мүмкіндігі.
Алайда тәуелсіз елдің мықты болуы – бірлік пен ынтымаққа тікелей байланысты.

Апта дәйексөзімен байланыс:
«Бірлік бар жерде тірлік бар» деген сөз – жай мақал емес, елді сақтап тұрған өмірлік қағида.


2
. Сұрақ-жауап:

  1. Тәуелсіз елде өмір сүру дегенді сен қалай түсінесің?

  2. Егер елде бірлік болмаса, қандай қауіп туады?

  3. Бірлік жеке адамнан бастала ма, әлде қоғамнан ба?

3. Мини-жарыс: «Менің елім – менің мақтанышым» (топтық)

Тапсырма:
Әр топ төмендегі тіркестерді жалғастырады:

Мен Қазақстанды мақтан тұтамын, себебі…

Тәуелсіздік бізге … сыйлады

Бірлік – бұл …

Нәтижесінде:
Студенттер өз ойларын ашық айтады, елге деген көзқарасы қалыптасады.


4. Дәйексөзді өмірмен байланыстыру:

апта дәйексөзін оқу, мысал келтіру, жеке қорытынды жасау.

Студенттер:

Топ жетекшісін тыңдайды, жазба жасайды;

сұрақ қояды;

ұсынылған мәліметтерді талдайды. Жауапты студенттер көрнекілік құралдармен жұмысқа бағыт береді.





Топтық жұмысқа белсенді қатысады:


Регламентті сақтай отыра жұмыс жасайды.

Ойларын талқылайды, өмірмен байланыстырады.














Студенттер дәйексөзді оқып:

мағынасын түсіндіреді;

өмірден, өзі оқыған кітаптан мысал келтіреді;

жеке қорытынды жасайды.


А4 бумага, маркеры

ІІІ. Қорытынды бөлім (рефлексия)


5 мин

Сабақты қорытындылайды.

Рефлексия жүргізеді.

Техника қауіпсіздігі ережелерін еске салады.


Қауіпсіздік дәптеріне техника ережелерімен танысып, қол қояды.

Стикер, смайликтер.









Мониторинг нәтижелері / Ескертпе:

(студенттердің белсенділігі, топ ерекшелігі, шақырылған қонақтар және т.б.)

Shape17

Shape18

Shape19

Shape20



















































ТӘРБИЕЛІК (КУРАТОРЛЫҚ) САҒАТ ЖОСПАРЫ


Білім беру ұйымы: Есік гуманитарлық-экономикалық колледжі
Топ жетекшісі: Асаубаевна.Л.К
Топ: 200а

Күні: 22.12.2025 ж

Тәрбие сағатының тақырыбы: «Жасөспірімдер арасындағы буллинг және кибербуллинг».
Апта дәйексөзі: «Ынтымақ-ел тыныштығының тірегі»
Құндылығы: Бірлік және ынтымақ


Мақсаты: Студенттерге буллинг пен кибербуллинг ұғымдарының мәнін түсіндіру, оның түрлері мен салдарын ашу арқылы өзара сыйластыққа негізделген қауіпсіз білім беру ортасын қалыптастыру және зорлық-зомбылықтың алдын алу мәдениетін дамыту.


Міндеттері:

  • Буллинг пен кибербуллингтің белгілері мен түрлерін ажырата білуге үйрету;

  • Жасөспірімдер арасындағы зорлық-зомбылықтың психологиялық және әлеуметтік салдарын түсіндіру;

  • Қиын жағдайға тап болғанда көмек сұрау жолдарын көрсету;

  • Бір-біріне құрметпен қарау, эмпатия мен жауапкершілік сезімін қалыптастыру;

  • Интернет кеңістігінде қауіпсіз және мәдениетті қарым-қатынас жасау дағдыларын дамыту.



Күтілетін нәтижелер:

  • Студенттер буллинг пен кибербуллингтің не екенін нақты түсінеді;

  • Буллингке ұшыраған немесе куә болған жағдайда дұрыс әрекет ету жолдарын біледі;

  • Өз құқықтары мен міндеттерін ажырата алады.



Тәрбие сағатының барысы

Кезеңдері

Уақыты

Топ жетекшінің әрекеті

Студент әрекеті

Ресурстар

Кіріспе бөлім

(апта дәйексөзін талдау және 10 минуттық техника қауіпсіздігі нұсқаулығы)



15 мин

Амандасу.

Тақырыпты хабарлау.

Апта дәйексөзінің мәнін түсіндіру: «Ынтымақ-елдің тыныштығының тірегі»


10 минуттық техника қауіпсіздігі нұсқаулығы:

1.Тәртіп сақтау;

2.Рұқсатсыз жиһазды, сынып құрылғыларын жылжытпау;

3.Электр құрылғыларын қолданбау;

4.Бір-бірін құрметтеу;


Дебаттың мәнін қысқаша түсіндіру.

Тыңдайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Дәйексөзді және техника қауіпсіздігін талқылауға қатысады.


Көрнекілік суреттері

Негізгі бөлім


25 мин

1. Ақпараттық блок

Буллинг және кибербуллинг түрлерімен таныстыру. Білім алушылардың білетін мәліметтерін толықтырып, күресу жолдарын ұсыну

Тақтаға қажетті көрнекілікті ілу.




2
. Топтық жұмыс:

Әр топқа жағдаяттық тапсырмалар беріледі.

  1. Топ чатында бір студенттің суретіне күлетін смайликтер мен мазақ сөздер жазылады.



  1. Сабақта бір студентке үнемі лақап ат қойылып, барлығы соны қайталайды.




  1. Әлеуметтік желіде біреудің жеке хатын рұқсатсыз жариялау.

Егер сенің ортаңда буллинг өршіп тұрса, оны бейбіт түрмен шешуге тырысар ма едің? Сен қандай жолды ұстанар едің?





Бекіту: Жоғарыда берілген сұрақ-жауап арқылы алынған ақпаратты бекіту.

Бұл буллинг пе, кибербуллинг пе?

Неліктен?

Дұрыс әрекет қандай болуы керек?



Алған әсерлерімен бөлісу. Талқылау.




4. Дәйексөзді өмірмен байланыстыру:

Апта дәйексөзін оқу, мысал келтіру, жеке қорытынды жасау.

Студенттер:

тыңдайды, жазба жасайды;

сұрақ қояды;

ұсынылған мәліметтерді талдайды. Жауапты студенттер көрнекілік құралдармен жұмысқа бағыт береді.




Топтық жұмысқа белсенді қатысады:


Регламентті сақтай отыра жұмыс жасайды.

Ойларын талқылайды, өмірмен байланыстырады.








Студенттер дәйексөзді оқып:

мағынасын түсіндіреді;

өмірден, өзі оқыған кітаптан мысал келтіреді;

жеке қорытынды жасайды.



Ойларын талқылайды, өмірмен байланыстырады.



А4 бумага, маркеры

ІІІ. Қорытынды бөлім (рефлексия)


5 мин

Сабақты қорытындылайды.

Рефлексия жүргізеді.

Техника қауіпсіздігі ережелерін еске салады.


Қауіпсіздік дәптеріне техника ережелерімен танысып, қол қояды.

Стикер, смайликтер.









Мониторинг нәтижелері / Ескертпе:

(студенттердің белсенділігі, топ ерекшелігі, шақырылған қонақтар және т.б.)

Shape21

Shape22

Shape23

Shape24

Shape25

Shape26

Shape27













































ТӘРБИЕЛІК (КУРАТОРЛЫҚ) САҒАТ ЖОСПАРЫ


Білім беру ұйымы: Есік гуманитарлық-экономикалық колледжі
Топ жетекшісі:Асаубаевна.Л.К
Топ: 200а

Күні: 29.12.2025 ж

Тәрбие сағатының тақырыбы: Қош келдің, Жаңа жыл. Жаңа жыл мерекелік іс-шара Апта дәйексөзі: «Ынтымақ-ел тыныштығының тірегі»
Құндылығы: Бірлік және ынтымақ


Мақсаты: Студенттерге Жаңа жыл мерекесінің тәрбиелік мәнін түсіндіру, бірлік пен ынтымақты насихаттау, жағымды қарым-қатынас орнату арқылы топта достық, сыйластық және көтеріңкі көңіл күй қалыптастыру.

Міндеттері:

  • Жаңа жыл мерекесінің мәні мен дәстүрлік ерекшеліктерін түсіндіру;

  • Студенттер арасында бірлік, ынтымақ және өзара қолдау сезімін қалыптастыру;

  • Шығармашылық қабілеттерін дамыту (өлең оқу, сахналық көрініс, ойындар);

  • Топ ішінде мәдени қарым-қатынас пен сыйластықты нығайту;

  • Белсенділікке, ұйымшылдыққа, ортақ іске жауапкершілікпен қатысуға тәрбиелеу.



Күтілетін нәтижелер:

  • Студенттер Жаңа жыл мерекесінің маңызын түсінеді;

  • Топ ішінде жағымды психологиялық ахуал қалыптасады;

  • Бірлік пен ынтымақтың құндылық екенін сезінеді;

  • Студенттер өз ойларын еркін жеткізіп, шығармашылықпен жұмыс жасайды;

  • Топ мүшелері арасындағы достық қарым-қатынас нығаяды.



Тәрбие сағатының барысы

Кезеңдері

Уақыты

Топ жетекшінің әрекеті

Студент әрекеті

Ресурстар

Кіріспе бөлім

(апта дәйексөзін талдау және 10 минуттық техника қауіпсіздігі нұсқаулығы)



15 мин

Амандасу.

Тақырыпты хабарлау.

Апта дәйексөзінің мәнін түсіндіру: «Ынтымақ-елдің тыныштығының тірегі»


10 минуттық техника қауіпсіздігі нұсқаулығы:

1.Тәртіп сақтау;

2.Рұқсатсыз жиһазды, сынып құрылғыларын жылжытпау;

3.Электр құрылғыларын қолданбау;

4.Бір-бірін құрметтеу;


Дебаттың мәнін қысқаша түсіндіру.

Тыңдайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Дәйексөзді және техника қауіпсіздігін талқылауға қатысады.


Көрнекілік суреттері

Негізгі бөлім


25 мин

Ақпараттық блок

Жаңа жыл – әлем халықтарының көпшілігі асыға күтетін ең жарқын әрі қуанышты мерекелердің бірі. Бұл мереке жаңа бастаманың, үміт пен жақсылыққа сенудің символы болып саналады. Жаңа жыл адамдарды бір-біріне жақындатып, татулық пен ынтымаққа шақырады.

1.Жаңа жыл сен үшін нені білдіреді?

2.Бірлік деген не?

3.Ынтымақ бар жерде не болады?

4.Жаңа жылды қарсы алудың қандай дәстүрін білесің?

? 1-тапсырма. «Жаңа жыл шеңбері» (жылы атмосфера)

Формат: шеңбер
Тапсырма:
Әр студент бір сөйлеммен жалғастырады:

«Жаңа жылда мен достарыма… тілеймін»

Мақсаты:
Достық, сыйластық орнату





? Бекіту

«Жаңа жыл – жаңа мақсат» (рефлексия)

Аяқталмаған сөйлемдер:

Жаңа жылда мен … болғым келеді

Біздің топ … арқылы мықты болады

Бірлік – бұл …





Алған әсерлерімен бөлісу. Талқылау.




4. Дәйексөзді өмірмен байланыстыру:

Апта дәйексөзін оқу, мысал келтіру, жеке қорытынды жасау.

Студенттер:

тыңдайды, жазба жасайды;

сұрақ қояды;

ұсынылған мәліметтерді талдайды. Жауапты студенттер көрнекілік құралдармен жұмысқа бағыт береді.




Тапсырмаларға белсенді қатысады:


Регламентті сақтай отыра жұмыс жасайды.
















Ойларын талқылайды, өмірмен байланыстырады.















Сөйлемді көңілді форматта аяқтайды.
























Студенттер дәйексөзді оқып:

мағынасын түсіндіреді;

өмірден, өзі оқыған кітаптан мысал келтіреді;

жеке қорытынды жасайды.


А4 бумага, маркеры

ІІІ. Қорытынды бөлім (рефлексия)


5 мин

Сабақты қорытындылайды.

Рефлексия жүргізеді.

Техника қауіпсіздігі ережелерін еске салады.


Қауіпсіздік дәптеріне техника ережелерімен танысып, қол қояды.

Стикер, смайликтер.









Мониторинг нәтижелері / Ескертпе:

(студенттердің белсенділігі, топ ерекшелігі, шақырылған қонақтар және т.б.)

Shape28

Shape29

Shape30

Shape31

Shape32

Shape33



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.12.2025
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі