|
Бөлім: |
Молекулалық биология |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Турмамбетова Марал |
|
|
Күні: |
17.01.2025 |
|
|
Сынып: 9 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Модельдеу «ДНҚ молекуласын құрастыру» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.4.1.3 - ДНҚ-ны құрылымдық қағидалары негізінде үлгілеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- ДНҚ құрылымының негізгі қағидаларын айтады. - ДНҚ молекуласының қос спиралді құрылымын анықтайды. - ДНҚ молекуласының қос спиралді құрылымынның үлгісін жасайды. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
|
|
|
|
Сабақтың басы 5 мин
|
1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу. Алдыңғы сабақпен байланыстыру үшін Ворд вол програмасы арқылы сұрақтар қойылады 4. Киіз үйлер арқылы топқа бөліну 1-топ. Аденин 2-топ. Гуанин 3-топ. Цитозин |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады. Мотивациялық сөздер Арманда! Сенім арт! Өзіңді жетілдіре біл! Қол жеткіз! Жаңалық аш! Жеңе біл! Тек қана алға жылжы! Білім алушылар сұрақтарға жауап береді
Топқа бөлінеді |
Бағалау: Жарайсыңдар! Керемет! Мадақтау Дескриптор Сұрақтарға ауызша жауап береді |
Киіз үй бейнесі
|
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
Мультимедиалық таныстырылым: ДНҚ модельі |
Оқушылар бейнедегі ақпаратпен танысады |
|
Мультимедиалық бейнежазба https://youtube.com/clip/UgkxiVEiCAhnaP8YiIsRs09ka84uRmweJpa?si=ZwA9Jdaf5PmfLjJ6 ДНҚ модель |
|
1-тапсырма: Жұмыс формасы: Жеке жұмыс Белсенді оқыту әдісі: “Ең ақылды” 1.ДНҚ-ның комплементарлы тізбегін «аяқтап», сызбасын сызыңдар: 1-топ А) АТТГЦГГЦТ ГЦАТЦЦГТА ЦЦАТАЦГЦА 2-топ Ә) ЦГТТАГАЦТ ААТТЦГАЦА АТАТЦГЦАТ 3-топ Б) ГЦАТГГЦЦА ААТЦГЦГГА АГЦАТЦГАТ |
ДНҚ-ның комплементарлы тізбегін аяқтап және азотты негіздің пайыздық мөлшерін модельдейді; |
Дескриптор: - ДНҚ-ның комплементарлы тізбегінің сызбасын жазады; Бағалау: Әр тапсырма 1 балдан Жалпы- 3 балл |
|
|
|
2-тапсырма Жұмыс формасы Жұптық жұмыс Нақты ДНҚ молекуласындағы азотты негіз типінің біреуінің пайызы (%) белгілі жағдай модельін жасаңдар. Қалған барлық негіздердің пайызын есептеуге бола ма? Егер: А) А-42% Ә) Т-28% Б) Ц-36% |
|
Дескриптор: - Азотты негіздердің пайыздық мөлшерін табады; Бағалау: Әр тапсырма 1 балдан Жалпы- 3 балл |
|
|
|
3-тапсырма: Жұмыс формасы: Топтық жұмыс Функционалдық сауаттылықты арттыруға бағытталған тапсырма. Қолжетімді материялдармен ДНҚ- молекуласының модельін құрастыру. 1-топ Ермексазды пайдалану арқылы 2- топ Оригами қағазын бүктеу арқылы 3-топ Аппликация түрінде бейнелеу |
|
Дескриптор: - ДНҚ- молекуласының модельін құрастырады; Бағалау: 4 балл
|
Түрлі түсті пламастерлер. Қағаз, кілей |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия Кері байланыс: Адасқан сұрақтар Үйе тапсырма: 131 -беттегі В.Г вариантындағы есептерді шығару |
Білім алушылар бүгінгі сабаққа байланысты мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. |
|
|
|
Сабақтың басы 5 мин
|
1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу. Алдыңғы сабақпен байланыстыру үшін Ворд вол програмасы арқылы сұрақтар қойылады 4.Ұлттық құндылықты дәріптеу мақсатында киіз үйлер арқылы топқа бөліну 1-топ. Аденин 2-топ. Гуанин 3-топ. Цитозин |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады. Мотивациялық сөздер Арманда! Сенім арт! Өзіңді жетілдіре біл! Қол жеткіз! Жаңалық аш! Жеңе біл! Тек қана алға жылжы! Білім алушылар сұрақтарға жауап береді
Топқа бөлінеді |
Бағалау: Жарайсыңдар! Керемет! Мадақтау Дескриптор Сұрақтарға ауызша жауап береді |
Киіз үй бейнесі
|
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
Мультимедиалық таныстырылым: ДНҚ модельі |
Оқушылар бейнедегі ақпаратпен танысады |
|
|
|
1-тапсырма: Жұмыс формасы: Жеке жұмыс Белсенді оқыту әдісі: “Ең ақылды” 1.ДНҚ-ның комплементарлы тізбегін «аяқтап», сызбасын сызыңдар: 1-топ А) АТТГЦГГЦТ ГЦАТЦЦГТА ЦЦАТАЦГЦА 2-топ Ә) ЦГТТАГАЦТ ААТТЦГАЦА АТАТЦГЦАТ |
ДНҚ-ның комплементарлы тізбегін аяқтап және азотты негіздің пайыздық мөлшерін модельдейді; 3-топ Б) ГЦАТГГЦЦА ААТЦГЦГГА АГЦАТЦГАТ |
Дескриптор: - ДНҚ-ның комплементарлы тізбегінің сызбасын жазады; Бағалау: Әр тапсырма 1 балдан Жалпы- 3 балл |
|
|
|
2-тапсырма Жұмыс формасы Жұптық жұмыс Нақты ДНҚ молекуласындағы азотты негіз типінің біреуінің пайызы (%) белгілі жағдай модельін жасаңдар. Қалған барлық негіздердің пайызын есептеуге бола ма? Егер: А) А-42% Ә) Т-28% Б) Ц-36% |
|
Дескриптор: - Азотты негіздердің пайыздық мөлшерін табады; Бағалау: Әр тапсырма 1 балдан Жалпы- 3 балл |
|
|
|
3-тапсырма: Жұмыс формасы: Топтық жұмыс Функционалдық сауаттылықты арттыруға бағытталған тапсырма. Қолжетімді материялдармен ДНҚ- молекуласының модельін құрастыру. 1-топ Ермексазды пайдалану арқылы 2- топ Оригами қағазын бүктеу арқылы 3-топ Аппликация түрінде бейнелеу |
|
Дескриптор: - ДНҚ- молекуласының модельін құрастырады; Бағалау: 4 балл
|
Түрлі түсті пламастерлер. Қағаз, кілей |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия Кері байланыс: Адасқан сұрақтар Үйе тапсырма: 131 -беттегі В.Г вариантындағы есептерді шығару |
Білім алушылар бүгінгі сабаққа байланысты мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Модельдеу «ДНҚ молекуласын құрастыру»
Модельдеу «ДНҚ молекуласын құрастыру»
|
Бөлім: |
Молекулалық биология |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Турмамбетова Марал |
|
|
Күні: |
17.01.2025 |
|
|
Сынып: 9 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Модельдеу «ДНҚ молекуласын құрастыру» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.4.1.3 - ДНҚ-ны құрылымдық қағидалары негізінде үлгілеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- ДНҚ құрылымының негізгі қағидаларын айтады. - ДНҚ молекуласының қос спиралді құрылымын анықтайды. - ДНҚ молекуласының қос спиралді құрылымынның үлгісін жасайды. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
|
|
|
|
Сабақтың басы 5 мин
|
1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу. Алдыңғы сабақпен байланыстыру үшін Ворд вол програмасы арқылы сұрақтар қойылады 4. Киіз үйлер арқылы топқа бөліну 1-топ. Аденин 2-топ. Гуанин 3-топ. Цитозин |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады. Мотивациялық сөздер Арманда! Сенім арт! Өзіңді жетілдіре біл! Қол жеткіз! Жаңалық аш! Жеңе біл! Тек қана алға жылжы! Білім алушылар сұрақтарға жауап береді
Топқа бөлінеді |
Бағалау: Жарайсыңдар! Керемет! Мадақтау Дескриптор Сұрақтарға ауызша жауап береді |
Киіз үй бейнесі
|
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
Мультимедиалық таныстырылым: ДНҚ модельі |
Оқушылар бейнедегі ақпаратпен танысады |
|
Мультимедиалық бейнежазба https://youtube.com/clip/UgkxiVEiCAhnaP8YiIsRs09ka84uRmweJpa?si=ZwA9Jdaf5PmfLjJ6 ДНҚ модель |
|
1-тапсырма: Жұмыс формасы: Жеке жұмыс Белсенді оқыту әдісі: “Ең ақылды” 1.ДНҚ-ның комплементарлы тізбегін «аяқтап», сызбасын сызыңдар: 1-топ А) АТТГЦГГЦТ ГЦАТЦЦГТА ЦЦАТАЦГЦА 2-топ Ә) ЦГТТАГАЦТ ААТТЦГАЦА АТАТЦГЦАТ 3-топ Б) ГЦАТГГЦЦА ААТЦГЦГГА АГЦАТЦГАТ |
ДНҚ-ның комплементарлы тізбегін аяқтап және азотты негіздің пайыздық мөлшерін модельдейді; |
Дескриптор: - ДНҚ-ның комплементарлы тізбегінің сызбасын жазады; Бағалау: Әр тапсырма 1 балдан Жалпы- 3 балл |
|
|
|
2-тапсырма Жұмыс формасы Жұптық жұмыс Нақты ДНҚ молекуласындағы азотты негіз типінің біреуінің пайызы (%) белгілі жағдай модельін жасаңдар. Қалған барлық негіздердің пайызын есептеуге бола ма? Егер: А) А-42% Ә) Т-28% Б) Ц-36% |
|
Дескриптор: - Азотты негіздердің пайыздық мөлшерін табады; Бағалау: Әр тапсырма 1 балдан Жалпы- 3 балл |
|
|
|
3-тапсырма: Жұмыс формасы: Топтық жұмыс Функционалдық сауаттылықты арттыруға бағытталған тапсырма. Қолжетімді материялдармен ДНҚ- молекуласының модельін құрастыру. 1-топ Ермексазды пайдалану арқылы 2- топ Оригами қағазын бүктеу арқылы 3-топ Аппликация түрінде бейнелеу |
|
Дескриптор: - ДНҚ- молекуласының модельін құрастырады; Бағалау: 4 балл
|
Түрлі түсті пламастерлер. Қағаз, кілей |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия Кері байланыс: Адасқан сұрақтар Үйе тапсырма: 131 -беттегі В.Г вариантындағы есептерді шығару |
Білім алушылар бүгінгі сабаққа байланысты мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. |
|
|
|
Сабақтың басы 5 мин
|
1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу. Алдыңғы сабақпен байланыстыру үшін Ворд вол програмасы арқылы сұрақтар қойылады 4.Ұлттық құндылықты дәріптеу мақсатында киіз үйлер арқылы топқа бөліну 1-топ. Аденин 2-топ. Гуанин 3-топ. Цитозин |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады. Мотивациялық сөздер Арманда! Сенім арт! Өзіңді жетілдіре біл! Қол жеткіз! Жаңалық аш! Жеңе біл! Тек қана алға жылжы! Білім алушылар сұрақтарға жауап береді
Топқа бөлінеді |
Бағалау: Жарайсыңдар! Керемет! Мадақтау Дескриптор Сұрақтарға ауызша жауап береді |
Киіз үй бейнесі
|
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
Мультимедиалық таныстырылым: ДНҚ модельі |
Оқушылар бейнедегі ақпаратпен танысады |
|
|
|
1-тапсырма: Жұмыс формасы: Жеке жұмыс Белсенді оқыту әдісі: “Ең ақылды” 1.ДНҚ-ның комплементарлы тізбегін «аяқтап», сызбасын сызыңдар: 1-топ А) АТТГЦГГЦТ ГЦАТЦЦГТА ЦЦАТАЦГЦА 2-топ Ә) ЦГТТАГАЦТ ААТТЦГАЦА АТАТЦГЦАТ |
ДНҚ-ның комплементарлы тізбегін аяқтап және азотты негіздің пайыздық мөлшерін модельдейді; 3-топ Б) ГЦАТГГЦЦА ААТЦГЦГГА АГЦАТЦГАТ |
Дескриптор: - ДНҚ-ның комплементарлы тізбегінің сызбасын жазады; Бағалау: Әр тапсырма 1 балдан Жалпы- 3 балл |
|
|
|
2-тапсырма Жұмыс формасы Жұптық жұмыс Нақты ДНҚ молекуласындағы азотты негіз типінің біреуінің пайызы (%) белгілі жағдай модельін жасаңдар. Қалған барлық негіздердің пайызын есептеуге бола ма? Егер: А) А-42% Ә) Т-28% Б) Ц-36% |
|
Дескриптор: - Азотты негіздердің пайыздық мөлшерін табады; Бағалау: Әр тапсырма 1 балдан Жалпы- 3 балл |
|
|
|
3-тапсырма: Жұмыс формасы: Топтық жұмыс Функционалдық сауаттылықты арттыруға бағытталған тапсырма. Қолжетімді материялдармен ДНҚ- молекуласының модельін құрастыру. 1-топ Ермексазды пайдалану арқылы 2- топ Оригами қағазын бүктеу арқылы 3-топ Аппликация түрінде бейнелеу |
|
Дескриптор: - ДНҚ- молекуласының модельін құрастырады; Бағалау: 4 балл
|
Түрлі түсті пламастерлер. Қағаз, кілей |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия Кері байланыс: Адасқан сұрақтар Үйе тапсырма: 131 -беттегі В.Г вариантындағы есептерді шығару |
Білім алушылар бүгінгі сабаққа байланысты мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. |
|
|
шағым қалдыра аласыз
















