Материалдар / Монеталар мен қағаз ақшалар
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Монеталар мен қағаз ақшалар

Материал туралы қысқаша түсінік
МАТЕМАТИКА БОЙЫНША
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Наурыз 2024
57
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім

Дені саудың – жаны сау”

Пәні:

Математика

Күні:

07 .02.

Педагогтің аты-жөні:

Балмулдина Дамира Космонавтовна

Сынып: 2

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Монеталар мен қағаз ақшалар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.3.6 50 тг, 100 тг монеталарды, 200 теңгелік, 500 теңгелік купюраларды ажырату және түрліше төлем жасау.

Сабақтың мақсаты

Монеталармен және қағаз ақшалармен түрлі төлем жасауды үйрену

Құндылық

Денсаулықты қадірлеуге, салауатты өмір салтын ұстануға, дұрыс тамақтану салтын ұстануға баулу.Балалардың бойында ұлттық құндылықтарды көтеру

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар

Сабақтың басы

(3 мин)

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал орнату.

«Қал қалай?» ойыны

1.Қалдарың қалай?

2.Таңертең ұйқыдан тұрған қалай?

3.Мектепке жүгірген қалай?

4.Достарыңды көргенде көңіл –күй қалай?

Оқушылар сабаққа назар аударады.

1.Осылай

(басбармақтарын көрсетеді)

2. Осылай (басбармақтарын төмен қаратады)Осылай (бір орындарында жүреді)

3.Осылай (бір орындарында жүгіреді)

4. Осылай (езулерін екі қолмен күліп көрсетеді)

Жарайсыздар!




Тақырыпты ашу, өткенді қайталау

(4 мин)

Балалар бізде бүгін бір ерекше сабақ болайын деп тұр. Мен сіздерді «Математикалық кафеге» шақырамын. Алдымен кафеге кіру құнын төлеу үшін, бүгінгі сабағымыздың тақырыбын ашу үшін мына дорбадағы бір қағаздан ала қойыңыз.

Балалар қолымыздағы не?

Оны қай уақытта пайдаланамыз?

Біз бүгін сабақта не туралы айтамыз?

Оқушылар дорбадан бір бір қағаздан алады.

Қағаздың артында жазулы тұрған көбейтіндінің мәнін айтады.

Монеталар мен қағаз ақшалар

Зат сатып алуға

Ақша туралы айтамыз.


Picture 1

Сабақтың ортасы

(4 мин)
















1 мин








5 мин






4 мин










6 мин


















2 мин









5 мин















3 мин

Енді кафеге келгенде орнымызды тауып отырып, сатып алуға арналған ақша алу үшін «Теңге алу» ойынын ойнаймыз. Ол үшін сізге ұсынған өрнектерді шығарып астындағы «теңгелерді» аламыз.

  • Енді орнымызға отырған болсақ, бүгінгі кафеміздің ас мәзіріне назар аударайық.

Әр есепті меннен сатып алу үшін алдарыңызда тұрған монеталармен төлем жасау керек.

Ал өзімізді бағалау үшін қазақтың ұлттық ойыны «Көкпар» әдісін пайдаланамыз.Әр есеп сайын өздеріңіздің жинаған ұпайларына байланысты қошақанды алға жылжытып отырамыз.

Ас мәзірінде көрсетілген жазуларға назар аударыңыз. Дұрыс тамақтану бойынша адам күнделікті 5 рет тамақтану керек.Соның ішінде ең маңыздысы таңғы ас ол біздің күні бойғы энергиямызға жауап береді.Сондықтан оның бағасы қымбаттау

1 ___________________160тг

Көбейту, бөлу өрнектерін орындау

Дескриптор: Көбейту амалдарын орындайды 1 б.

Бөлу амалдарын орындайды 1б.

3_____________________80тг(топтық жұмыс)

Дескриптор: 500 тг ұсақтау үлгілерін ұсынып, жазады.1 б.


Келесі кезекте бізде екінші таңғы ас бұл уақытта біз жеңіл-желпі тамақтану керекпіз


Түскі ас №4--------------------130тг

Дескриптор: Есептің шартын құрастырады 1 б.

Шешуін табуға тиісті өрнекті жазады 1б.

Өрнектің мәнін табады 1б

Бұл тамақтану кестесіндегі маңызды уақыт бұл уақытта адамдар құнарлығы жоғарғы тамақтарды таңдау керек.

Есепті шығар.

Май – 500 тг

Кәмпит – 200тг

Нан – 100 тг

Төленді - ? тг

Ш:(500 + 200) +100 = 700 + 100 = 800 тг

Ж: 800 тг


Сергіту сәті

Оқушылар енді тұрып бой жазып ойын ойнаймыз

Сыныптың әр қабырғасында монеталардың суреті ілулі тұр.Мен өрнектер оқимын, өрнектің жауабы болатын монетаның қасына барып тұрамыз.

2*5 10*2 5*10 5*2 4*5 100:2


Түстік №5 ---------------------------90тг

Дескриптор:Қосу, азайту амалдарына берілген өрнектің мәнін табады 1 б.

Көбейту, бөлу амалдарына берілген өрнектің мәнін табады 1 б.


Өрнектерді есепте

20 тг + 50 тг = 70 тг

100тг – 50 тг = 50 тг

50 тг *2 = 100 тг

20 тг +(100тг -80тг) = 20 тг +20тг =40тг

50тг – (50тг – 20тг) = 50тг – 30тг = 20тг

10тг : 2 = 5тг


Кешкі ас №9 -----------------------70тг

Дескриптор: Қосу, азайту амалдарына берілген өрнектің мәнін табады 1 б.

Көбейту, бөлу амалдарына берілген өрнектің мәнін табады 1 б.

Топтық жұмыс

Су бағасы-200тг

Алу керек- 9 л су

Болды- 500 тг+500тг

Қайтарды -? тг

Суретке қара. 100 теңгені бірдей монеталармен, әртүрлі монеталармен қалай шығарып алуға болады?

Өрнектердің мәнін табады

Бірліктер

Ондықтар

Жүздіктер

Қағаз ақшалар болып бөлініп әр топ өз өрнегінің мәнін табады.

















1,3 топ І бағанды

2,4 топ ІІ бағанды шығарады.Әр топтан бір мүшесі шығып тақтаға орындайды.



Ұсынылған монеталармен 500тг ұсақтау үлгілерін топпен ұсынады.








Оқушылар топта талқылап топпен орындайды.

1. қысқаша шартын құрады

2.сұрағын анықтап, өрнек құрады

3.мәнін есептейді,жауабын жазады











Оқушылар орындарынан тұрып, өрнектің мәніне сәйкес монетаның қасына барады.







Оқушылар жеке орындап, тақтамен тексереді.



188тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!