|
Бөлім 6.3. |
XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан |
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
Күні: |
13.01.25 |
|
Сынып: 6 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Пән: |
Қазақстан тарихы |
|
Сабақтың тақырыбы |
§26-27. Моңғол империясының құрылуы. Зерттеу сұрағы: Моңғолдар мемлекеттілік деңгейге қалай жетті? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау; 6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру; |
|
Түзету мақсаты |
Моңғол империясы туралы біледі. |
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Біртұтас тәрбие бағыты |
Моңғолдардың қазақ жерін басып алуы, «Отырар опаты» тарихын оқыта отырып,«Тәуелсіздік және Отаншылдық» құндылығына баулу. |
|
Апта дәйексөзі |
«Талап-тәрбие бастауы» |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру |
Үй жұмысын сұрау. «Сәйкестендіру» тесті |
Оқу-құралдарын дайындау. Үй жұмысын орындайды. |
КБ 6 балдық жүйе |
Оқулық, дәптер Слайд |
||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Миға шабуыл: Бейнематериал көрсетіледі. https://www.youtube.com/watch?v=6j-Uy0pSX5M
«Моңғол империясының құрылуы» бейнематериалды көріп мынадай сұрақтарға жауап береді: Моңғол империясы қашан құрылды? Шыңғысханның моңғол тайпаларын біріктірудегі мақсаты не? Шыңғысхан алып империяны неше жылда құрды? Империя құру себептері қандай? Бағыттаушы сұрақтар қою арқылы қарастыратын тақырыпқа шығады. Тақырып пен оқу мақсатын айту. Апта дәйексөзі «Талап-тәрбие бастауын» мысалға ала отырып, Шыңғысхан тәртіп пен заңның арқасында аз уақытта Ұлы Моңғол империясын құрғанын түсіндіру. |
Оқушылар өз ойларын айтады |
КБ «Жақсы» «Жарайсың» |
Слайд |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
Мұғалімнің түсіндіруі.
|
Негізгі мәліметтерді жазады. |
|
Слайд дәптер |
||||||||||||||||
|
|
Топтық жұмыс. «Моңғол империясының
құрылуын» оқулық арқылы картадағы
жылдарды пайдалана отырып, кестеге оқиғаларын жазу.
Дескриптор:
ЕБҚ оқушы: Картамен жұмыс жасайды. |
Оқушылар топпен жұмыс жасайды.
|
КБ «Үш шапалақ»
КБ «Мадақтау»
|
Оқулық Кесте Карта
|
||||||||||||||||
|
Талқылау |
Берілген мәтін
арқылы «Жасақ заңдарын»
т Дескриптор:
ЕБҚ оқушы: «Жасақ заңы» туралы мәлімет жазады. |
Оқушылар жеке жұмыс жасайды; |
КБ «Үздік жауап» |
Таратпа мәліметтер |
||||||||||||||||
|
Бекіту
|
ҚБ тапсырмасы. Тест 1.Монғол империясының негізін қалаған: А) Батый хан В) Жошы хан С) Шыңғыс хан
Д)
Торы хан Е) Берке А) 1155 ж. В) 1205 ж. С) 1206 ж.
Д)
1207 ж. Е) 1227 ж. А) 1154 ж. В) 1154 ж. С) 1155ж.
Д)
1156 ж. Е) 1157 ж.
А)
«Батыр» В) «Кешіктен» С) «Жасақ» Д) «Уәзір»
Е)«Түмен» А) 1218 ж. В) 1219 ж. С) 1216 ж. Д) 1211 ж. Е) 1217 ж.
Бағалау. Үйге тапсырма беру. §26-27. Мазмұндау. Рефлексия. «Үлкен шеңбер» тәсілі
|
Тапсырма орындайды. |
КБ «Көрші пікірі» |
Дәптер Слайд
күнделік |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Моңғол империясының құрылуы. ҚМЖ Қазақстан тарихы, 6 сынып
Моңғол империясының құрылуы. ҚМЖ Қазақстан тарихы, 6 сынып
|
Бөлім 6.3. |
XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан |
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
Күні: |
13.01.25 |
|
Сынып: 6 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Пән: |
Қазақстан тарихы |
|
Сабақтың тақырыбы |
§26-27. Моңғол империясының құрылуы. Зерттеу сұрағы: Моңғолдар мемлекеттілік деңгейге қалай жетті? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау; 6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру; |
|
Түзету мақсаты |
Моңғол империясы туралы біледі. |
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Біртұтас тәрбие бағыты |
Моңғолдардың қазақ жерін басып алуы, «Отырар опаты» тарихын оқыта отырып,«Тәуелсіздік және Отаншылдық» құндылығына баулу. |
|
Апта дәйексөзі |
«Талап-тәрбие бастауы» |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру |
Үй жұмысын сұрау. «Сәйкестендіру» тесті |
Оқу-құралдарын дайындау. Үй жұмысын орындайды. |
КБ 6 балдық жүйе |
Оқулық, дәптер Слайд |
||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Миға шабуыл: Бейнематериал көрсетіледі. https://www.youtube.com/watch?v=6j-Uy0pSX5M
«Моңғол империясының құрылуы» бейнематериалды көріп мынадай сұрақтарға жауап береді: Моңғол империясы қашан құрылды? Шыңғысханның моңғол тайпаларын біріктірудегі мақсаты не? Шыңғысхан алып империяны неше жылда құрды? Империя құру себептері қандай? Бағыттаушы сұрақтар қою арқылы қарастыратын тақырыпқа шығады. Тақырып пен оқу мақсатын айту. Апта дәйексөзі «Талап-тәрбие бастауын» мысалға ала отырып, Шыңғысхан тәртіп пен заңның арқасында аз уақытта Ұлы Моңғол империясын құрғанын түсіндіру. |
Оқушылар өз ойларын айтады |
КБ «Жақсы» «Жарайсың» |
Слайд |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
Мұғалімнің түсіндіруі.
|
Негізгі мәліметтерді жазады. |
|
Слайд дәптер |
||||||||||||||||
|
|
Топтық жұмыс. «Моңғол империясының
құрылуын» оқулық арқылы картадағы
жылдарды пайдалана отырып, кестеге оқиғаларын жазу.
Дескриптор:
ЕБҚ оқушы: Картамен жұмыс жасайды. |
Оқушылар топпен жұмыс жасайды.
|
КБ «Үш шапалақ»
КБ «Мадақтау»
|
Оқулық Кесте Карта
|
||||||||||||||||
|
Талқылау |
Берілген мәтін
арқылы «Жасақ заңдарын»
т Дескриптор:
ЕБҚ оқушы: «Жасақ заңы» туралы мәлімет жазады. |
Оқушылар жеке жұмыс жасайды; |
КБ «Үздік жауап» |
Таратпа мәліметтер |
||||||||||||||||
|
Бекіту
|
ҚБ тапсырмасы. Тест 1.Монғол империясының негізін қалаған: А) Батый хан В) Жошы хан С) Шыңғыс хан
Д)
Торы хан Е) Берке А) 1155 ж. В) 1205 ж. С) 1206 ж.
Д)
1207 ж. Е) 1227 ж. А) 1154 ж. В) 1154 ж. С) 1155ж.
Д)
1156 ж. Е) 1157 ж.
А)
«Батыр» В) «Кешіктен» С) «Жасақ» Д) «Уәзір»
Е)«Түмен» А) 1218 ж. В) 1219 ж. С) 1216 ж. Д) 1211 ж. Е) 1217 ж.
Бағалау. Үйге тапсырма беру. §26-27. Мазмұндау. Рефлексия. «Үлкен шеңбер» тәсілі
|
Тапсырма орындайды. |
КБ «Көрші пікірі» |
Дәптер Слайд
күнделік |
шағым қалдыра аласыз


алдайды.
«Талап-тәрбие бастауы» дәйексөзін қолдану.












