|
Бөлім: |
6.3 XIII - XV ғасырдың біріншіжартысындағы Қазақстан |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абажанова Г.К. |
|||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Моңғол империясының құрылуы. Зерттеу сұрағы: Моңғолдар мемлекеттілік деңгейге қалай жетті? |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау; 6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Деректерді талдау арқылы көшпелілердің тарихында қандай саяси үрдіс орын алғанын сипаттайды. |
|||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту; Талап: физикалық белсенді болу; Ар-ұят: Отбасының,өз ортасының абыройын асыру; |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық ахуал орнату.Сынып оқушыларына түрлі геометриялық фигуралар ұсыну арқылы оқушыларға психологиялық мінездеме беріледі. «Сәтті дөңгелек» әдісі бойынша өткен сабақты қайталау арқылы өтілген тақырыптар бойынша конверттегі сұрақтар сұрақтарға жауап ала отырып,тақырыппен жаңа сабақтың тікелей байланысты екенін түсіндіреді. Ой қозғау Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту үшін бастапқы ынталандырушы материал ретінде «Моңғол мемлекеті» жайлы бейнефильм көрсетіп, төмендегі сұрақтар бойынша талдау жасату.
Сыныптық талқылаудан кейін оқушыларды сабақ тақырыбына алып келіңіз.Жаңа сабақтың тақырыбын, зерттеу сұрағы, мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырыңыз. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010 Бейнеролик http://www.youtube.com/watch?v=gFVz08_bLAI |
||||||
|
Жаңа білім
|
Зерттеу және талдау 1-тапсырма Дерекпен жұмыс 1.«Моңғол империясының құрылуын»дерекпен танысып, Time Line» уақыт сызығын құру Деректі талдауға нұсқаулық: 1.Моңғол империясының құрылуындағы маңызды тарихи оқиғалар мен мерзімдерді таңдап алып, сызық бойына орналастыру 2.Ең маңызды бір тарихи оқиғаны таңдап алып, моңғол империясы үшін неліктен аса маңызды екендігін дәлелдеу. 3.Маңызды оқиғаларды картаға түсіру. 2.«Жасақ заңын» талдау. Деректі талдауға нұсқаулық: 1. Деректің қандай түріне
жатады? 3-дерек. «Шыңғыс хан» туралы пікірлер Деректі талдауға нұсқаулықтар:
ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау 2-тапсырма « Тарихи тұлғаға мінездеме». Өмір жолынан мәлімет (шығу тегі, өмірінің ең маңызды кезеңінен мәлімет). Тұлға іс әрекет еткен тарихи орта мен тарихи жағдайды сипатта. Қандай ортадан шықты, оның қалыптасуына әсер еткендер адамдар. Жеке тұлға мен оның көзқарасы мен сенімінің қалыптасуына әсер еткен жағдай Тұлғаның жеке қасиеттері оның алдына қойған міндеттерін шешуге сәйкес келу дәрежесі. Оның айналысындағы адамдармен қарым қатынасын анықта Мақсатқа жетудегі әрекеті, құралы, әдісі. Сенің ойыңша оның ұлы ісі қандай? Кімнің мүддесін көздегенін ойланып жауап бер. Оған берген ұлы адамдардың бағасы жөнінде пікірлерін келтір. Өзіңнің көзқарасың қандай? Көзқарасыңда қарама қайшылық жоқпа? Қорытынды жаса. ЕБҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру
Интерпретация М. Сабақтың қорытынды бөлімінде тапсырманы барлық оқушыларға беріңіз. Оқушыларға «ШЫҢҒЫС ХАН – ұлы қолбасшы және реформатор» келісесіз бе? сауалына пікір талас ұйымдастырыңыз.
|
Дескриптор: Моңғол империясының құрылуындағы маңызды тарихи оқиғалар мен мерзімдерді таңдап алып, уақыт сызығы бойына орналастырады; Ең маңызды бір тарихи оқиғаны таңдап алып, моңғол империясы үшін неліктен аса маңызды екендігін дәлелдейді. Маңызды оқиғаларды картаға түсіреді. Дескриптор: Қандай деректің түріне жататынын анықтайды; Жазылған мерзімін сипаттайды; Авторын анықтайды; Бүгінгі күні қолдануға болады/болмайды пікір келтіреді;
Дескриптор: Берілген мәтіндегі бос сөздердің орнына көмекші сөздерді орналастырады.
Мәтіннің негізгі идеясын табады.
Дескрипторы: Әр оқушы тарихи тұлғаға мінездеме бере алады. ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
бір-бірімен жұмыстарын алмасып,өзара бағалау жасайды ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Кері байланыс. Топтық жұмысты оқушыларға «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша бағалатыңыз.
Өзін-өзі бағалау
|
Сұлтанов Т. Шыңғыс хан және оның ұрпақтары. – А: Мектеп, 2007. http://lms.nci.kz/history/view?f=1 46&id=7&lang=kaz
Моңғол дәуіріндегі Қазақстан http://e-history.kz/kz/contents/view/1218
«Біздің тарих" Моңғол атты әскері. https://www.youtube.com/watch?v=xOWR3pqLABA
|
||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма «ХІІІ ғасырдың басындағы әлем» және «ХІІІ ғасырдың аяғындағы әлем» карталарының мәліметтерін қолданып, ыдыраған және құрылған мемлекеттерді анықтаңыз |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпарат тық карточка |
||||||
|
Кері байланыс
|
Сабақты қорытындылау Кері байланыс. Тілек хаты Жақсы... Қызықты... Қзіме алдым... Кедергілер... Үйге тапсырма «Шапқыншылық салдарының қазақ қоғамына әсері.» |
Оқушы тақырып бойынша не білдім?, не қызықты болды? не білгім келеді?-деп жазады.
|
Дескриптор арқылы мұғалім бағалайды.
|
А4 парағы
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Моңғол шапқыншылығы
Моңғол шапқыншылығы
|
Бөлім: |
6.3 XIII - XV ғасырдың біріншіжартысындағы Қазақстан |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абажанова Г.К. |
|||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Моңғол империясының құрылуы. Зерттеу сұрағы: Моңғолдар мемлекеттілік деңгейге қалай жетті? |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау; 6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Деректерді талдау арқылы көшпелілердің тарихында қандай саяси үрдіс орын алғанын сипаттайды. |
|||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту; Талап: физикалық белсенді болу; Ар-ұят: Отбасының,өз ортасының абыройын асыру; |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық ахуал орнату.Сынып оқушыларына түрлі геометриялық фигуралар ұсыну арқылы оқушыларға психологиялық мінездеме беріледі. «Сәтті дөңгелек» әдісі бойынша өткен сабақты қайталау арқылы өтілген тақырыптар бойынша конверттегі сұрақтар сұрақтарға жауап ала отырып,тақырыппен жаңа сабақтың тікелей байланысты екенін түсіндіреді. Ой қозғау Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту үшін бастапқы ынталандырушы материал ретінде «Моңғол мемлекеті» жайлы бейнефильм көрсетіп, төмендегі сұрақтар бойынша талдау жасату.
Сыныптық талқылаудан кейін оқушыларды сабақ тақырыбына алып келіңіз.Жаңа сабақтың тақырыбын, зерттеу сұрағы, мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырыңыз. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010 Бейнеролик http://www.youtube.com/watch?v=gFVz08_bLAI |
||||||
|
Жаңа білім
|
Зерттеу және талдау 1-тапсырма Дерекпен жұмыс 1.«Моңғол империясының құрылуын»дерекпен танысып, Time Line» уақыт сызығын құру Деректі талдауға нұсқаулық: 1.Моңғол империясының құрылуындағы маңызды тарихи оқиғалар мен мерзімдерді таңдап алып, сызық бойына орналастыру 2.Ең маңызды бір тарихи оқиғаны таңдап алып, моңғол империясы үшін неліктен аса маңызды екендігін дәлелдеу. 3.Маңызды оқиғаларды картаға түсіру. 2.«Жасақ заңын» талдау. Деректі талдауға нұсқаулық: 1. Деректің қандай түріне
жатады? 3-дерек. «Шыңғыс хан» туралы пікірлер Деректі талдауға нұсқаулықтар:
ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау 2-тапсырма « Тарихи тұлғаға мінездеме». Өмір жолынан мәлімет (шығу тегі, өмірінің ең маңызды кезеңінен мәлімет). Тұлға іс әрекет еткен тарихи орта мен тарихи жағдайды сипатта. Қандай ортадан шықты, оның қалыптасуына әсер еткендер адамдар. Жеке тұлға мен оның көзқарасы мен сенімінің қалыптасуына әсер еткен жағдай Тұлғаның жеке қасиеттері оның алдына қойған міндеттерін шешуге сәйкес келу дәрежесі. Оның айналысындағы адамдармен қарым қатынасын анықта Мақсатқа жетудегі әрекеті, құралы, әдісі. Сенің ойыңша оның ұлы ісі қандай? Кімнің мүддесін көздегенін ойланып жауап бер. Оған берген ұлы адамдардың бағасы жөнінде пікірлерін келтір. Өзіңнің көзқарасың қандай? Көзқарасыңда қарама қайшылық жоқпа? Қорытынды жаса. ЕБҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру
Интерпретация М. Сабақтың қорытынды бөлімінде тапсырманы барлық оқушыларға беріңіз. Оқушыларға «ШЫҢҒЫС ХАН – ұлы қолбасшы және реформатор» келісесіз бе? сауалына пікір талас ұйымдастырыңыз.
|
Дескриптор: Моңғол империясының құрылуындағы маңызды тарихи оқиғалар мен мерзімдерді таңдап алып, уақыт сызығы бойына орналастырады; Ең маңызды бір тарихи оқиғаны таңдап алып, моңғол империясы үшін неліктен аса маңызды екендігін дәлелдейді. Маңызды оқиғаларды картаға түсіреді. Дескриптор: Қандай деректің түріне жататынын анықтайды; Жазылған мерзімін сипаттайды; Авторын анықтайды; Бүгінгі күні қолдануға болады/болмайды пікір келтіреді;
Дескриптор: Берілген мәтіндегі бос сөздердің орнына көмекші сөздерді орналастырады.
Мәтіннің негізгі идеясын табады.
Дескрипторы: Әр оқушы тарихи тұлғаға мінездеме бере алады. ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
бір-бірімен жұмыстарын алмасып,өзара бағалау жасайды ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Кері байланыс. Топтық жұмысты оқушыларға «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша бағалатыңыз.
Өзін-өзі бағалау
|
Сұлтанов Т. Шыңғыс хан және оның ұрпақтары. – А: Мектеп, 2007. http://lms.nci.kz/history/view?f=1 46&id=7&lang=kaz
Моңғол дәуіріндегі Қазақстан http://e-history.kz/kz/contents/view/1218
«Біздің тарих" Моңғол атты әскері. https://www.youtube.com/watch?v=xOWR3pqLABA
|
||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма «ХІІІ ғасырдың басындағы әлем» және «ХІІІ ғасырдың аяғындағы әлем» карталарының мәліметтерін қолданып, ыдыраған және құрылған мемлекеттерді анықтаңыз |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпарат тық карточка |
||||||
|
Кері байланыс
|
Сабақты қорытындылау Кері байланыс. Тілек хаты Жақсы... Қызықты... Қзіме алдым... Кедергілер... Үйге тапсырма «Шапқыншылық салдарының қазақ қоғамына әсері.» |
Оқушы тақырып бойынша не білдім?, не қызықты болды? не білгім келеді?-деп жазады.
|
Дескриптор арқылы мұғалім бағалайды.
|
А4 парағы
|
||||||
шағым қалдыра аласыз















