«Алматы облысы білім басқармасының Қарасай ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің
«С.Керімбеков атындағы орта мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Моңғолдар |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Асқар Серік Ишанқұлұлы |
||||||||||
|
Күні: |
28.11.2024 |
||||||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.2.5 ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау |
||||||||||
|
|
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Ұйымдастыру 5 минут
|
Оқушыларға қызығушылықты оятушы материалды көрсету. Оқушылардың назарына тұлғалар көрсетілген (Шыңғыс хан. Құбылай, Батый) Біз бүгінгі сабағымызда не туралы сөз қозғамақпыз, қалай ойлайсыңдар? Мұғалім оқушылармен бірге тақырыпты анықтап, оқу мақсаттарын жақын арадағы оқушыларың дамуын айқындайды. Бағалау критерийлеріен таныстырады. |
Болжам жасау арқылы төмендегі сұрақтарға жауап береді:
|
Болжам жасау арқылы төмендегі сұрақтарға жауап береді 1 б Мұғалім мен оқушы арасында кері байланыс жүреді. |
Презентация №1 бет Презентация №2 бет Оқулық |
|||||||
|
Жаңа сабақ 15 минут |
Мұғалім Қытайдағы Құбылай ханның реформалары туралы әңгімелейді. 1–ақпарат жазылған парақтар мен осыған дейінгі білімін пайдалана отырып, Қазақстан мен Орталық Азияда орын алған өзгерістерді анықтайды. 2–ақпарат жазылған парақтар мен осыған дейінгі білімін пайдалана отырып, Орыс мемлекетінде болған өзгерістерді анықтайды. 3-ақпарат жазылған парақтар мен осыған дейінгі білімін пайдалана отырып, Қытай мемлекетінде орын алған өзгерістерді анықтайды. Оқушылардан моңғол шапқыншылығының хронологиясын құруды сұраңыз, хронологияда негізгі кезеңдер көрсетілген моңғол шапқыншылығы, Қазақстан мен Орта Азияға, Ресей мен Қытайға қатысты ықпалы көрініс табуы керек. Әр анықталған мерзімге топтар негіздеме тауып оқиғаның салдары мен нәтижесін келтіріп, анықтауы керек.
О
1211-1215 1219-1224 1236-1242
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Саяси өзгерістерді анықтай отырып 2 мысал келтіреді Экономикалық өзгерістерді анықтап 2мысал келтіреді Мәдени өзгерістерді анықтап 2мысал келтіреді Нақты аргументтер ұсынады
Моңғолдардың Орта Азия мен Қазақстанға тигізген әсері мен ықпалын анықтайды Моңғолдардың Қытайға тигізген әсері мен ықпалын анықтайды Моңғолдардың Орыс мемлекетіне тигізген әсері мен ықпалын анықтайды
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескрипторлар: Саяси өзгерістерді анықтай отырып 2 мысал келтіреді Экономикалық өзгерістерді анықтап 2мысал келтіреді Мәдени өзгерістерді анықтап 2мысал келтіреді Нақты аргументтер ұсынады Дескрипторлар: Моңғолдардың Орта Азия мен Қазақстанға тигізген әсері мен ықпалын анықтайды Моңғолдардың Қытайға тигізген әсері мен ықпалын анықтайды Моңғолдардың Орыс мемлекетіне тигізген әсері мен ықпалын анықтайды
|
оқулық презентация |
|||||||
|
5 минут |
Сабақты қорытындылау ПТМС-формуланы қолдана отырып, монғолдар мен монғолдар жаулап алған елдер бір-бірін қаншалықты өзгерткендігін түсіндіріңдер. Позиция (Менің ойымна, бұл…) Түсіндіру (…себебі…) Мысал (Мен мына мысалмен дәлелдей аламын…) Салдары (Айтылғандарды қорыта келе, мынадай шешім жасауға болады…) Үйге тапсырма Крест жорықтары христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгертті?
|
Оқушылар берілген мәліметтерге сүйене отырып, берілген сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар берілген мәліметтерге сүйене отырып, көшпелі және отырықшы өмір салты туралы деректерді жіктейді. |
Оқушылар берілген мәліметтерге сүйене отырып, берілген сұрақтарға жауап береді.
|
оқулық дәптер презентация |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Монғолдар әлемдік империяны қалай құрды.docx
Монғолдар әлемдік империяны қалай құрды.docx
«Алматы облысы білім басқармасының Қарасай ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің
«С.Керімбеков атындағы орта мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Моңғолдар |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Асқар Серік Ишанқұлұлы |
||||||||||
|
Күні: |
28.11.2024 |
||||||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.2.5 ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау |
||||||||||
|
|
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Ұйымдастыру 5 минут
|
Оқушыларға қызығушылықты оятушы материалды көрсету. Оқушылардың назарына тұлғалар көрсетілген (Шыңғыс хан. Құбылай, Батый) Біз бүгінгі сабағымызда не туралы сөз қозғамақпыз, қалай ойлайсыңдар? Мұғалім оқушылармен бірге тақырыпты анықтап, оқу мақсаттарын жақын арадағы оқушыларың дамуын айқындайды. Бағалау критерийлеріен таныстырады. |
Болжам жасау арқылы төмендегі сұрақтарға жауап береді:
|
Болжам жасау арқылы төмендегі сұрақтарға жауап береді 1 б Мұғалім мен оқушы арасында кері байланыс жүреді. |
Презентация №1 бет Презентация №2 бет Оқулық |
|||||||
|
Жаңа сабақ 15 минут |
Мұғалім Қытайдағы Құбылай ханның реформалары туралы әңгімелейді. 1–ақпарат жазылған парақтар мен осыған дейінгі білімін пайдалана отырып, Қазақстан мен Орталық Азияда орын алған өзгерістерді анықтайды. 2–ақпарат жазылған парақтар мен осыған дейінгі білімін пайдалана отырып, Орыс мемлекетінде болған өзгерістерді анықтайды. 3-ақпарат жазылған парақтар мен осыған дейінгі білімін пайдалана отырып, Қытай мемлекетінде орын алған өзгерістерді анықтайды. Оқушылардан моңғол шапқыншылығының хронологиясын құруды сұраңыз, хронологияда негізгі кезеңдер көрсетілген моңғол шапқыншылығы, Қазақстан мен Орта Азияға, Ресей мен Қытайға қатысты ықпалы көрініс табуы керек. Әр анықталған мерзімге топтар негіздеме тауып оқиғаның салдары мен нәтижесін келтіріп, анықтауы керек.
О
1211-1215 1219-1224 1236-1242
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Саяси өзгерістерді анықтай отырып 2 мысал келтіреді Экономикалық өзгерістерді анықтап 2мысал келтіреді Мәдени өзгерістерді анықтап 2мысал келтіреді Нақты аргументтер ұсынады
Моңғолдардың Орта Азия мен Қазақстанға тигізген әсері мен ықпалын анықтайды Моңғолдардың Қытайға тигізген әсері мен ықпалын анықтайды Моңғолдардың Орыс мемлекетіне тигізген әсері мен ықпалын анықтайды
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескрипторлар: Саяси өзгерістерді анықтай отырып 2 мысал келтіреді Экономикалық өзгерістерді анықтап 2мысал келтіреді Мәдени өзгерістерді анықтап 2мысал келтіреді Нақты аргументтер ұсынады Дескрипторлар: Моңғолдардың Орта Азия мен Қазақстанға тигізген әсері мен ықпалын анықтайды Моңғолдардың Қытайға тигізген әсері мен ықпалын анықтайды Моңғолдардың Орыс мемлекетіне тигізген әсері мен ықпалын анықтайды
|
оқулық презентация |
|||||||
|
5 минут |
Сабақты қорытындылау ПТМС-формуланы қолдана отырып, монғолдар мен монғолдар жаулап алған елдер бір-бірін қаншалықты өзгерткендігін түсіндіріңдер. Позиция (Менің ойымна, бұл…) Түсіндіру (…себебі…) Мысал (Мен мына мысалмен дәлелдей аламын…) Салдары (Айтылғандарды қорыта келе, мынадай шешім жасауға болады…) Үйге тапсырма Крест жорықтары христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгертті?
|
Оқушылар берілген мәліметтерге сүйене отырып, берілген сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар берілген мәліметтерге сүйене отырып, көшпелі және отырықшы өмір салты туралы деректерді жіктейді. |
Оқушылар берілген мәліметтерге сүйене отырып, берілген сұрақтарға жауап береді.
|
оқулық дәптер презентация |
|||||||
шағым қалдыра аласыз













