|
Бөлім: |
«Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Оқушының аты-жөні: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұқымқуалаушылық заңдылықтарының цитологиялық негіздері. Гаметалар тазалығы және оның цитологиялық негіздемесі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.4.2 - моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Тұқымқуалаушылық заңдылықтарының цитологиялық негіздерін сипаттау Моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару |
|
Құндылыққа баулу |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
І.Ұйымдастыру кезеңі: а)Оқушымен сәлемдесу, . Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін "Мақал-мәтелмен мотивация" – Сабақ тақырыбына сай қазақтың дана сөздерін айтып, оқушылардан оның мағынасын сұрап, сабақпен байланыстыру. (Мысалы: "Білімдіге дүние жарық", "Ғылым – теңіз, білім – қайық") Топтастыру жүзеге асырады Алдыңғы білім тапсырмаларын ұсынады |
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-біріне жақсы тілектер айтады Ұяшықтарды таңдай отырып сұрақтарға жауап береді |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Сұрақтарға жауап береді |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам |
|
|
Ой қозғау. әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында Жасанды интелектпен сұхбат ? Генетикалық заңдар: Тұқымқуалау құпиясы ? Әрбір тірі ағза— бұл табиғаттың таңғажайып кітабы, ал оның гендері— осы кітаптың әрбір беті! ?? Сен өзіңнің көзіңнің түсін, бойыңның ұзындығын немесе шашыңның қалыңдығын қайдан алғаныңды ойлап көрдің бе? ? Бұл сұрақтың жауабы— генетикалық тұқымқуалау заңдарында жатыр! Гендер біздің ата-анамыздан берілетін тұқымқуалау ақпаратының тасымалдаушылары болып табылады. Олардың негізгі «қоймасы»— хромосомалар, ал хромосомалар ДНҚ-дан тұрады. Әрбір
ағзада гомологты
хромосомалар жұп болып
келеді: Бұл жұп хромосомалар мейоз кезінде кроссинговер арқылы бөліктерімен алмасып, ұрпаққа жаңа белгілердің комбинациясын әкеледі. Мендельдің заңдарына
сәйкес, моногибридті
будандастыру арқылы тек бір белгіні
зерттеуге болады. Мысалы, бұршақтың
түсі: Гетерозиготалы (Аа) будандық өсімдіктің жасушаларында екі аллель де бар, бірақ сырттай тек сары түс байқалады. Бұл басымдылық заңы (доминанттылық), яғни күшті ген (А) әлсіз генді (а) басып тастайды. ? Ғылыми қызық: Ата-ана белгілері қалай араласып, жаңа буында қалай пайда болатынын Пеннет торы арқылы есептеуге болады! «Видеоролик» арқылы ой қозғау, түсіндірме беру. Теорияны бекіту тапсырмасын ұсынады |
оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген сурет бойынша ой қозғау арқылы жаңа сабақты байланыстырады |
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі -сәйкестігін табады-1балл |
презентация салыстырмалы сурет
https://youtu.be/2K8y9nRXMLU?si=rRBhQFUjvoQmXdt2 https://learningapps.org/watch?v=pw759jma524
|
|
Сабақтың ортасы
____-мин |
«Топтас, талда, талқыла» Оқулықтағы мәтінді бөліп беріп топта талдатады 1-топ Басымдылық заңы, есептер шығару 2-топ Гаметалар тазалық заңы, есептер шығару 3-топ Г.Мендель тәжірибесіндегі цитологиялық негіздері, есептер шығару |
Оқушылар топта берілген ақпараттарды қолдана отырып Бәрі Өзі Таңдау бойынша талдаған жұымсытарын ұсынады |
Бағалау критерийі: -доминантты, рецессивті аллельдерді ажыратады, есептер мысалын ұсынады -генотип, фенотип бойынша талдайды, есептер мысалын ұсынады -Пеннет торкөзін сипатайды, есептер мысалын ұсынады Топтар бірін бірі бағалайды |
|
|
Функционалыдқ сауаттылыққа негізделген тапсырмалар
|
Жұбыңмен ойлас тәсілі Өмірлік жағдаяттық есептер 1-есеп. 2-есеп.
3-есеп. |
Оқушылар топта жұптаса отырып берілген тапсырманы бірігіп орындайды Мендель тәжірибелерінің негізінде тұқым қуалау заңдылықтарын талдайды. Бұршақ өсімдігінің белгілерін (тұқым түсі, пішіні, бойының биіктігі) ажыратады. Будандастыру нәтижесінде бірінші (F₁) және екінші (F₂) ұрпақта пайда болатын белгілерді анықтайды. |
Дескрипторлар: Әрбір есеп 1ұпай |
М |
|
Сабақтың соңы ____-мин |
«Дұрыс жауабын тап» ойыны |
|
Дескриптор: -дұрыс жауаптарын белгілейді – 1 балл; |
Презентация |
|
Сабақты түсіну деңгейін саяхатпен салыстырады: ? – Әлі дайындалып жатырмын, жолға шыққан жоқпын. ? – Саяхатқа шықтым, бірақ кей жерлерін түсіну қиын. ✈️ – Мақсатқа жеттім, бәрін түсіндім! Үй тапсырмасы |
Оқушылар тақырыпты түсінгендерін осы белгілерді көрсету арқылы анықтайды. Мендель заңдылығын түсінген түсінбегендерін анықтайды |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5 |
|
Т екті жерден түбір шығады, тексіз жерден шөп шығады.
Жақсы тұқым жерге егілмей тозбайды, жаман тұқым елге егілмей оңбайды.
Атадан жақсы тұқым қалса, ұрпағы тұлпар болады.
Тегі мықтының тұяғы да алысқа шабады.
Қанмен келген қасиет сүйекпен кетпейді.
Тектіден текті туады, тектілік тұқым қуады.
Асылдың сынығы, тектінің тұяғы.
Жақсының белгісі – жаны жайсаң, жаманның белгісі – қылығы тайсаң.
Тектіден текті туады, Тегін біліп өседі.
Тұқымы мықты ағаштың бұтағы да жап-жасыл.
Қанға сіңген қасиет оңайлықпен жойылмайды.
Ұяда не көрсең, ұшқанда соны ілерсің.
Ат тұяғын тай басар, әке жолын бала қуар.
Тектінің сөзі – қазына, тексіздің сөзі – жала.
Жаманнан жақсы туса да, жақсымын деп жарытпас.
1-есеп.
Шарт: Егер сары түсті бұршақ таза сортқа жатса, онда оның генотипі гомозиготалы доминантты (YY) болады.
Өзін-өзі тозаңдандыру:
-
Ата-ана: YY × YY
-
Пеннет торы:
|
|
Y |
Y |
|
Y |
YY |
YY |
|
Y |
YY |
YY |
Нәтиже:
-
Барлық ұрпақ YY (сары түсті) болады.
-
Фенотиптік арақатынас: 100% сары түсті бұршақтар.
2-есеп.
Шарт: Егер домалақ тұқым таза сорт (RR) және бұдыр тұқым да таза сорт (rr) болса, онда:
-
Домалақ пішін (R) – доминантты,
-
Бұдыр пішін (r) – рецессивті.
Будандастыру:
-
Ата-ана: RR × rr
-
Пеннет торы:
|
|
R |
R |
|
r |
Rr |
Rr |
|
r |
Rr |
Rr |
Нәтиже:
-
Барлық ұрпақ гетерозиготалы (Rr), яғни домалақ пішінді бұршақтар.
-
Фенотиптік арақатынас: 100% домалақ тұқымды бұршақ.
3-есеп.
Шарт:
-
Қызыл күрең түс (A) – доминантты,
-
Ақ түс (a) – рецессивті.
-
Ата-аналық өсімдіктер: Қызыл күрең (AA) × Ақ (aa).
Будандастыру:
-
Пеннет торы:
|
|
A |
A |
|
a |
Aa |
Aa |
|
a |
Aa |
Aa |
Нәтиже:
-
Барлық ұрпақ гетерозиготалы (Aa), яғни қызыл күрең түсті гүлдер.
-
Фенотиптік арақатынас: 100% қызыл күрең гүлдер.
✅ Қорытынды:
-
1-есеп: Барлық бұршақ сары түсті болады.
-
2-есеп: Барлық бұршақ домалақ пішінді болады.
-
3-есеп: Барлық гүлдер қызыл күрең түсті болады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу.
Моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу.
|
Бөлім: |
«Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Оқушының аты-жөні: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұқымқуалаушылық заңдылықтарының цитологиялық негіздері. Гаметалар тазалығы және оның цитологиялық негіздемесі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.4.2 - моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Тұқымқуалаушылық заңдылықтарының цитологиялық негіздерін сипаттау Моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару |
|
Құндылыққа баулу |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
І.Ұйымдастыру кезеңі: а)Оқушымен сәлемдесу, . Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін "Мақал-мәтелмен мотивация" – Сабақ тақырыбына сай қазақтың дана сөздерін айтып, оқушылардан оның мағынасын сұрап, сабақпен байланыстыру. (Мысалы: "Білімдіге дүние жарық", "Ғылым – теңіз, білім – қайық") Топтастыру жүзеге асырады Алдыңғы білім тапсырмаларын ұсынады |
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-біріне жақсы тілектер айтады Ұяшықтарды таңдай отырып сұрақтарға жауап береді |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Сұрақтарға жауап береді |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам |
|
|
Ой қозғау. әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында Жасанды интелектпен сұхбат ? Генетикалық заңдар: Тұқымқуалау құпиясы ? Әрбір тірі ағза— бұл табиғаттың таңғажайып кітабы, ал оның гендері— осы кітаптың әрбір беті! ?? Сен өзіңнің көзіңнің түсін, бойыңның ұзындығын немесе шашыңның қалыңдығын қайдан алғаныңды ойлап көрдің бе? ? Бұл сұрақтың жауабы— генетикалық тұқымқуалау заңдарында жатыр! Гендер біздің ата-анамыздан берілетін тұқымқуалау ақпаратының тасымалдаушылары болып табылады. Олардың негізгі «қоймасы»— хромосомалар, ал хромосомалар ДНҚ-дан тұрады. Әрбір
ағзада гомологты
хромосомалар жұп болып
келеді: Бұл жұп хромосомалар мейоз кезінде кроссинговер арқылы бөліктерімен алмасып, ұрпаққа жаңа белгілердің комбинациясын әкеледі. Мендельдің заңдарына
сәйкес, моногибридті
будандастыру арқылы тек бір белгіні
зерттеуге болады. Мысалы, бұршақтың
түсі: Гетерозиготалы (Аа) будандық өсімдіктің жасушаларында екі аллель де бар, бірақ сырттай тек сары түс байқалады. Бұл басымдылық заңы (доминанттылық), яғни күшті ген (А) әлсіз генді (а) басып тастайды. ? Ғылыми қызық: Ата-ана белгілері қалай араласып, жаңа буында қалай пайда болатынын Пеннет торы арқылы есептеуге болады! «Видеоролик» арқылы ой қозғау, түсіндірме беру. Теорияны бекіту тапсырмасын ұсынады |
оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген сурет бойынша ой қозғау арқылы жаңа сабақты байланыстырады |
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі -сәйкестігін табады-1балл |
презентация салыстырмалы сурет
https://youtu.be/2K8y9nRXMLU?si=rRBhQFUjvoQmXdt2 https://learningapps.org/watch?v=pw759jma524
|
|
Сабақтың ортасы
____-мин |
«Топтас, талда, талқыла» Оқулықтағы мәтінді бөліп беріп топта талдатады 1-топ Басымдылық заңы, есептер шығару 2-топ Гаметалар тазалық заңы, есептер шығару 3-топ Г.Мендель тәжірибесіндегі цитологиялық негіздері, есептер шығару |
Оқушылар топта берілген ақпараттарды қолдана отырып Бәрі Өзі Таңдау бойынша талдаған жұымсытарын ұсынады |
Бағалау критерийі: -доминантты, рецессивті аллельдерді ажыратады, есептер мысалын ұсынады -генотип, фенотип бойынша талдайды, есептер мысалын ұсынады -Пеннет торкөзін сипатайды, есептер мысалын ұсынады Топтар бірін бірі бағалайды |
|
|
Функционалыдқ сауаттылыққа негізделген тапсырмалар
|
Жұбыңмен ойлас тәсілі Өмірлік жағдаяттық есептер 1-есеп. 2-есеп.
3-есеп. |
Оқушылар топта жұптаса отырып берілген тапсырманы бірігіп орындайды Мендель тәжірибелерінің негізінде тұқым қуалау заңдылықтарын талдайды. Бұршақ өсімдігінің белгілерін (тұқым түсі, пішіні, бойының биіктігі) ажыратады. Будандастыру нәтижесінде бірінші (F₁) және екінші (F₂) ұрпақта пайда болатын белгілерді анықтайды. |
Дескрипторлар: Әрбір есеп 1ұпай |
М |
|
Сабақтың соңы ____-мин |
«Дұрыс жауабын тап» ойыны |
|
Дескриптор: -дұрыс жауаптарын белгілейді – 1 балл; |
Презентация |
|
Сабақты түсіну деңгейін саяхатпен салыстырады: ? – Әлі дайындалып жатырмын, жолға шыққан жоқпын. ? – Саяхатқа шықтым, бірақ кей жерлерін түсіну қиын. ✈️ – Мақсатқа жеттім, бәрін түсіндім! Үй тапсырмасы |
Оқушылар тақырыпты түсінгендерін осы белгілерді көрсету арқылы анықтайды. Мендель заңдылығын түсінген түсінбегендерін анықтайды |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5 |
|
Т екті жерден түбір шығады, тексіз жерден шөп шығады.
Жақсы тұқым жерге егілмей тозбайды, жаман тұқым елге егілмей оңбайды.
Атадан жақсы тұқым қалса, ұрпағы тұлпар болады.
Тегі мықтының тұяғы да алысқа шабады.
Қанмен келген қасиет сүйекпен кетпейді.
Тектіден текті туады, тектілік тұқым қуады.
Асылдың сынығы, тектінің тұяғы.
Жақсының белгісі – жаны жайсаң, жаманның белгісі – қылығы тайсаң.
Тектіден текті туады, Тегін біліп өседі.
Тұқымы мықты ағаштың бұтағы да жап-жасыл.
Қанға сіңген қасиет оңайлықпен жойылмайды.
Ұяда не көрсең, ұшқанда соны ілерсің.
Ат тұяғын тай басар, әке жолын бала қуар.
Тектінің сөзі – қазына, тексіздің сөзі – жала.
Жаманнан жақсы туса да, жақсымын деп жарытпас.
1-есеп.
Шарт: Егер сары түсті бұршақ таза сортқа жатса, онда оның генотипі гомозиготалы доминантты (YY) болады.
Өзін-өзі тозаңдандыру:
-
Ата-ана: YY × YY
-
Пеннет торы:
|
|
Y |
Y |
|
Y |
YY |
YY |
|
Y |
YY |
YY |
Нәтиже:
-
Барлық ұрпақ YY (сары түсті) болады.
-
Фенотиптік арақатынас: 100% сары түсті бұршақтар.
2-есеп.
Шарт: Егер домалақ тұқым таза сорт (RR) және бұдыр тұқым да таза сорт (rr) болса, онда:
-
Домалақ пішін (R) – доминантты,
-
Бұдыр пішін (r) – рецессивті.
Будандастыру:
-
Ата-ана: RR × rr
-
Пеннет торы:
|
|
R |
R |
|
r |
Rr |
Rr |
|
r |
Rr |
Rr |
Нәтиже:
-
Барлық ұрпақ гетерозиготалы (Rr), яғни домалақ пішінді бұршақтар.
-
Фенотиптік арақатынас: 100% домалақ тұқымды бұршақ.
3-есеп.
Шарт:
-
Қызыл күрең түс (A) – доминантты,
-
Ақ түс (a) – рецессивті.
-
Ата-аналық өсімдіктер: Қызыл күрең (AA) × Ақ (aa).
Будандастыру:
-
Пеннет торы:
|
|
A |
A |
|
a |
Aa |
Aa |
|
a |
Aa |
Aa |
Нәтиже:
-
Барлық ұрпақ гетерозиготалы (Aa), яғни қызыл күрең түсті гүлдер.
-
Фенотиптік арақатынас: 100% қызыл күрең гүлдер.
✅ Қорытынды:
-
1-есеп: Барлық бұршақ сары түсті болады.
-
2-есеп: Барлық бұршақ домалақ пішінді болады.
-
3-есеп: Барлық гүлдер қызыл күрең түсті болады.
шағым қалдыра аласыз

ендельдің
бұршақ өсімдіктерімен жүргізген тәжірибелерін түсіндіретін сурет.
Бұл сурет ата-аналық өсімдіктердің будандасуын, бірінші (F1) және
екінші (F2) ұрпақтағы белгілердің таралуын
көрсетеді.














