Ақсукент Гуманитарлық техникалық
колледж директорының
оқу ісі жөніндегі орынбасары
__________________ Ш.Давлетова
"____"_______________ 2025ж
САБАҚ ЖОСПАРЫ № _____
АКЖ 241/2-топ " " 2025ж
Модуль /пән атауы: Шетел тілі
1.Сабақтың тақырыбы: Monologue and Dialogue
2.Сабақ түрі:
3.Сабақтың мақсаты, міндеттері: Пән бойынша білімдерін тереңдету, қайталау, пысықтау. материалдардың құрылысы мен қасиеттерін зерттеу жəне олардың құрамы, құрылысы мен қасиеттері бойынша негізгі жұмыстарымен таныстыру;
4.Сабақтың тәрбиелік мақсаты: Мамандыққа, пәнге деген қызықушылығын арттыру, студенттердің дайындығын жүзеге асыру және жаңа материалдар жасау қажеттігі туралы көзқарастарын қалыптастыру;
5.Сабақтың дамытушылық мақсаты:Студенттердің есте сақтау логикалық қабілетін дамыту және сабақ уақытын бағалауға үйрету, еңбекқорлыққа және пәнге қызығушылығын арттыру.
6. Сабақты жабдықтау : ПК, интерактивті тақта, презентациялық материалдар, үлестірмелі материалдар, плакат,оқулық.
6.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер:- Ағылшын тілі кітабы,ағылшын тілі сөздігі,слайдтар...
7. Сабақ бойынша рефлексия : Енді «Бағдаршам» әдісі бойынша рефлексия жасап, үш түсті стикерлерді пайдаланамыз: қызыл, сары, жасыл. «Қызыл»-маған тақырып бойынша бәрі түсінікті емес,ұнамады, «Сары»- маған тақырып бойынша бәрі түсінікті емес,бірақ ұнады,
«Жасыл»-маған бәрі де түсінікті,бәрі де ұнады (стикерлермен оқушылар белгі береді).
8. Үй тапсырмасы
Сабақ жоспарының берілген тармақтары міндетті болып табылады
Сабақтың барысы
|
Жоспарланған уақыт |
Оқытушының іс-әрекеті |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин) |
Аудиторияның дайындығын тексеру. Студенттермен амандасу: - Good morning students! -How are your feelings today? -I'm good thanks ! -Sit down! |
|
|
Техникалық қауіпсіздік ережелерін түсіндіру
Тәрбие жайлы қысқаша мағлұмат беру (10-мин) |
Техникалық қауіпсіздік ережелері және қауіпсіздік талаптары:
|
|
|
Үй тапсырмасын сұрау (5 мин) |
Кез келген автордың өмірбаянына немесе шығармашылығына ағылшынша сипаттама жазып келу болатын... My favourite writer is Anton Pavlovich Chekhov. In my opinion, he is the greatest Russian dramatist and short-story writer. I'm never tired of reading and rereading his plays and humorous stories. Chekhov was bom in 1860 in Taganrog. In 1879 he went to Moscow, where he studied medicine. Though he practised little as a doctor in his lifetime, he was prouder of his medical knowledge more than of his writing talent.
|
|
|
Өткен сабақты қорытындылау (10 мин) |
Қорытындылай келе, студенттер 2 автордың өмірбаяны және шығармашылығын ағылшын тілінде оқыды және жаңа сөздерді жаттады. My favourite writer is Anton Pavlovich Chekhov. In my opinion, he is the greatest Russian dramatist and short-story writer. I'm never tired of reading and rereading his plays and humorous stories. Chekhov was bom in 1860 in Taganrog. In 1879 he went to Moscow, where he studied medicine. Though he practised little as a doctor in his lifetime, he was prouder of his medical knowledge more than of his writing talent. |
|
|
Жаңа сабаққа түсіндіру (25-мин) |
Жаңа тақырып: Monologue and Dialogue
In literature, theater, and film, monologues and dialogues are crucial elements that serve different purposes. Understanding the difference between monologue and dialogue can enhance our appreciation for the art of storytelling. In this article, we will explore the distinctions between monologues and dialogues, and provide examples to illustrate their usage. In literature, monologues and dialogues serve different purposes. Monologues are often used to reveal a character’s inner thoughts and emotions, providing insight into their motivations. They can be found in plays, novels, and poems. On the other hand, dialogues are used to create conversations between characters, allowing them to interact, make decisions, and develop relationships. Dialogues play a crucial role in developing the plot, conveying information, and creating dynamic interactions between characters.
I’ve been everywhere and seen everything and
done everything. Sophisticated—God, I’m sophisticated!” Жер бетінінің әр бөлігінде мекен еткен адамдар басқа тіршілік иелерінен саналы ойымен, сол ойын сұхбаттасушысына тілі арқылы жеткізе алуымен ерекшеленеді.Тілдің пайда болуы ерте заманнан бері, мыңдаған жыл бұрын басталып, алғашқы дыбыстарға еліктеу немесе ым-ишара арқылы күннен-күнге даму сатыларын артқа қалдыра отырып бүгінгі күнге дейін жетті. Жалпы тілдің қалыптасу процесін «глоттогенез» деп атайды. Тілдің пайда болуы туралы әртүрлі теория бар. Тіл адамдарға өзара қарым-қатынас жасау үшін, өзі айтпақ ойды келесі адамға жеткізу үшін керек.Диалог - екі немесе бірнеше адамның кезектесіп сөйлесуі арқылы пікір алмасатын ауызекі сөйлеу формасы. Диалогта сұрақ қою арқылы сұхбаттасушы өзі күткен мәліметті ала алады. Мысалы, егер өзіне берілген мағұлмат толық болмаса, қарсы сұрақ қою арқылы күткен жауабын толықтырады. Диалог қысқа түрде екі немесе үш сөйлемнен мазмұны жағынан көлемді келеді. Диалогта келесі айтылымдардың қолданылатынын байқаймыз: сөйлемде фразаларды кірістіріп қолдану, сөзге жауап күту т.б. Диалог барысында сөйлесуші сөз орнына ым-ишара мен ауыз екі сөйлеу түрлерін пайдаланады. Диалогпен қатар тағы бір сөйлеу түрі бар. Ол «монолог» деп аталады. Монолог - кейіпкердің көпшілікке қарата немесе өзіне арнап айтқан сөзі, толғанысы, өсиет-уағызы. Сөз өнерінде жиі қолданылатын монологтар кейіпкердің ішкі жай-күйін, сырт ортаның өзіне әсер еткен жағдайына байланысты туған толғаныс-тебіренісін бейнелеу мақсатында қолданылады.Монологтың өзге сөйленістерден ерекшелігі - бір адамның ойы бір ғана көрініс табады. Мысалы, өзіміз күнделікті театрдан тамашалайтын сахналық көріністе кейіпкер өзімен-өзі сырласқандай болып, тыңдаушы немесе көрерменнен ешқандай жауап күтпейді. Ұлы ақын Абай Құнанбайевтің «болыс болдым мінеки» өлеңі лирикалық монологқа, Алтай ("Сұлушаш"), Қоңқай ("Ақан сері – Ақтоқты") репликалары эпикалық, драмалық монологтарға мысал бола алады. Монологта кейіпкердің ой-тұжырымы айтылып, оның жай-күйі айқын аңғарылады. Монологтың ғылыми тұрғыдағы атауы – «интраперсоналды сөйлеу».
Task 1.Answer the questions I can’t find my glasses . I can’t see anything. Can you help me find a few things?
|
|
|
Ситуациялық сұрақтарға жауап беру (5-мин) |
|
|
|
Қорытынды бағалау: (3- 5мин) |
Студенттер сабақ барысында Ағылшынша Монолог және диалогтың ережелерімен және оның түрлерімен танысты.Тақырыпқа байланысты деңгейлік тапсырмалар орындалды.Монолог пен диалогтың айрмашылығын топ болып талқылады,сонымен қатар,сабақта белсенділік танытып,баллдық шкала бойынша бағаланды. |
|
|
Рефлексия (3 -5мин)
|
Сабақтың соңында білімгерлер рефлексия жасайды: - нені үйренді; - немен қайта жұмыс жасау керек.
|
|
|
Бағалау (3-5мин) |
Көрсету режиміне қоюға болады Студенттерді жеке-жеке бағалау |
|
|
Үйге тапсырма (3-мин) |
Howework: Ағылшын тілінде монолог құрастырып келу |
Дайындаған оқытушы: Мирзахматова М.Ё
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Monologue and dialogue
Monologue and dialogue
Ақсукент Гуманитарлық техникалық
колледж директорының
оқу ісі жөніндегі орынбасары
__________________ Ш.Давлетова
"____"_______________ 2025ж
САБАҚ ЖОСПАРЫ № _____
АКЖ 241/2-топ " " 2025ж
Модуль /пән атауы: Шетел тілі
1.Сабақтың тақырыбы: Monologue and Dialogue
2.Сабақ түрі:
3.Сабақтың мақсаты, міндеттері: Пән бойынша білімдерін тереңдету, қайталау, пысықтау. материалдардың құрылысы мен қасиеттерін зерттеу жəне олардың құрамы, құрылысы мен қасиеттері бойынша негізгі жұмыстарымен таныстыру;
4.Сабақтың тәрбиелік мақсаты: Мамандыққа, пәнге деген қызықушылығын арттыру, студенттердің дайындығын жүзеге асыру және жаңа материалдар жасау қажеттігі туралы көзқарастарын қалыптастыру;
5.Сабақтың дамытушылық мақсаты:Студенттердің есте сақтау логикалық қабілетін дамыту және сабақ уақытын бағалауға үйрету, еңбекқорлыққа және пәнге қызығушылығын арттыру.
6. Сабақты жабдықтау : ПК, интерактивті тақта, презентациялық материалдар, үлестірмелі материалдар, плакат,оқулық.
6.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер:- Ағылшын тілі кітабы,ағылшын тілі сөздігі,слайдтар...
7. Сабақ бойынша рефлексия : Енді «Бағдаршам» әдісі бойынша рефлексия жасап, үш түсті стикерлерді пайдаланамыз: қызыл, сары, жасыл. «Қызыл»-маған тақырып бойынша бәрі түсінікті емес,ұнамады, «Сары»- маған тақырып бойынша бәрі түсінікті емес,бірақ ұнады,
«Жасыл»-маған бәрі де түсінікті,бәрі де ұнады (стикерлермен оқушылар белгі береді).
8. Үй тапсырмасы
Сабақ жоспарының берілген тармақтары міндетті болып табылады
Сабақтың барысы
|
Жоспарланған уақыт |
Оқытушының іс-әрекеті |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин) |
Аудиторияның дайындығын тексеру. Студенттермен амандасу: - Good morning students! -How are your feelings today? -I'm good thanks ! -Sit down! |
|
|
Техникалық қауіпсіздік ережелерін түсіндіру
Тәрбие жайлы қысқаша мағлұмат беру (10-мин) |
Техникалық қауіпсіздік ережелері және қауіпсіздік талаптары:
|
|
|
Үй тапсырмасын сұрау (5 мин) |
Кез келген автордың өмірбаянына немесе шығармашылығына ағылшынша сипаттама жазып келу болатын... My favourite writer is Anton Pavlovich Chekhov. In my opinion, he is the greatest Russian dramatist and short-story writer. I'm never tired of reading and rereading his plays and humorous stories. Chekhov was bom in 1860 in Taganrog. In 1879 he went to Moscow, where he studied medicine. Though he practised little as a doctor in his lifetime, he was prouder of his medical knowledge more than of his writing talent.
|
|
|
Өткен сабақты қорытындылау (10 мин) |
Қорытындылай келе, студенттер 2 автордың өмірбаяны және шығармашылығын ағылшын тілінде оқыды және жаңа сөздерді жаттады. My favourite writer is Anton Pavlovich Chekhov. In my opinion, he is the greatest Russian dramatist and short-story writer. I'm never tired of reading and rereading his plays and humorous stories. Chekhov was bom in 1860 in Taganrog. In 1879 he went to Moscow, where he studied medicine. Though he practised little as a doctor in his lifetime, he was prouder of his medical knowledge more than of his writing talent. |
|
|
Жаңа сабаққа түсіндіру (25-мин) |
Жаңа тақырып: Monologue and Dialogue
In literature, theater, and film, monologues and dialogues are crucial elements that serve different purposes. Understanding the difference between monologue and dialogue can enhance our appreciation for the art of storytelling. In this article, we will explore the distinctions between monologues and dialogues, and provide examples to illustrate their usage. In literature, monologues and dialogues serve different purposes. Monologues are often used to reveal a character’s inner thoughts and emotions, providing insight into their motivations. They can be found in plays, novels, and poems. On the other hand, dialogues are used to create conversations between characters, allowing them to interact, make decisions, and develop relationships. Dialogues play a crucial role in developing the plot, conveying information, and creating dynamic interactions between characters.
I’ve been everywhere and seen everything and
done everything. Sophisticated—God, I’m sophisticated!” Жер бетінінің әр бөлігінде мекен еткен адамдар басқа тіршілік иелерінен саналы ойымен, сол ойын сұхбаттасушысына тілі арқылы жеткізе алуымен ерекшеленеді.Тілдің пайда болуы ерте заманнан бері, мыңдаған жыл бұрын басталып, алғашқы дыбыстарға еліктеу немесе ым-ишара арқылы күннен-күнге даму сатыларын артқа қалдыра отырып бүгінгі күнге дейін жетті. Жалпы тілдің қалыптасу процесін «глоттогенез» деп атайды. Тілдің пайда болуы туралы әртүрлі теория бар. Тіл адамдарға өзара қарым-қатынас жасау үшін, өзі айтпақ ойды келесі адамға жеткізу үшін керек.Диалог - екі немесе бірнеше адамның кезектесіп сөйлесуі арқылы пікір алмасатын ауызекі сөйлеу формасы. Диалогта сұрақ қою арқылы сұхбаттасушы өзі күткен мәліметті ала алады. Мысалы, егер өзіне берілген мағұлмат толық болмаса, қарсы сұрақ қою арқылы күткен жауабын толықтырады. Диалог қысқа түрде екі немесе үш сөйлемнен мазмұны жағынан көлемді келеді. Диалогта келесі айтылымдардың қолданылатынын байқаймыз: сөйлемде фразаларды кірістіріп қолдану, сөзге жауап күту т.б. Диалог барысында сөйлесуші сөз орнына ым-ишара мен ауыз екі сөйлеу түрлерін пайдаланады. Диалогпен қатар тағы бір сөйлеу түрі бар. Ол «монолог» деп аталады. Монолог - кейіпкердің көпшілікке қарата немесе өзіне арнап айтқан сөзі, толғанысы, өсиет-уағызы. Сөз өнерінде жиі қолданылатын монологтар кейіпкердің ішкі жай-күйін, сырт ортаның өзіне әсер еткен жағдайына байланысты туған толғаныс-тебіренісін бейнелеу мақсатында қолданылады.Монологтың өзге сөйленістерден ерекшелігі - бір адамның ойы бір ғана көрініс табады. Мысалы, өзіміз күнделікті театрдан тамашалайтын сахналық көріністе кейіпкер өзімен-өзі сырласқандай болып, тыңдаушы немесе көрерменнен ешқандай жауап күтпейді. Ұлы ақын Абай Құнанбайевтің «болыс болдым мінеки» өлеңі лирикалық монологқа, Алтай ("Сұлушаш"), Қоңқай ("Ақан сері – Ақтоқты") репликалары эпикалық, драмалық монологтарға мысал бола алады. Монологта кейіпкердің ой-тұжырымы айтылып, оның жай-күйі айқын аңғарылады. Монологтың ғылыми тұрғыдағы атауы – «интраперсоналды сөйлеу».
Task 1.Answer the questions I can’t find my glasses . I can’t see anything. Can you help me find a few things?
|
|
|
Ситуациялық сұрақтарға жауап беру (5-мин) |
|
|
|
Қорытынды бағалау: (3- 5мин) |
Студенттер сабақ барысында Ағылшынша Монолог және диалогтың ережелерімен және оның түрлерімен танысты.Тақырыпқа байланысты деңгейлік тапсырмалар орындалды.Монолог пен диалогтың айрмашылығын топ болып талқылады,сонымен қатар,сабақта белсенділік танытып,баллдық шкала бойынша бағаланды. |
|
|
Рефлексия (3 -5мин)
|
Сабақтың соңында білімгерлер рефлексия жасайды: - нені үйренді; - немен қайта жұмыс жасау керек.
|
|
|
Бағалау (3-5мин) |
Көрсету режиміне қоюға болады Студенттерді жеке-жеке бағалау |
|
|
Үйге тапсырма (3-мин) |
Howework: Ағылшын тілінде монолог құрастырып келу |
Дайындаған оқытушы: Мирзахматова М.Ё
шағым қалдыра аласыз













