Алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәнінен 10-сыныпқа арналған
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
Бөлім: |
Тактикалық дайындық |
|||||
|
Педагогтің аты: |
Агибаев А.Ж |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мотоатқыштар бөлімшесін ұйымдастыружәне оның ұрыстық мүмакіндіктері. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Мотоатқыштар бөлімшесінің құрамы,қарулары мен ұрыстық мүмкіндіктерін білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға қазіргі заманғы жалпыәскери ұрыс және оның түрлері туралы жалпы түсінік алу. Мотоатқыштар бөлімшесінің құрамы, қарулары мен ұрыстық мүмкіндіктерін білу. Қорғану мен шабуыл кезіндегі әскери реттілікті анықтау. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Патриоттық, ұлтжандылық, табандылық |
|||||
|
Күтілетін нәтиже |
Оқушылар тактикалық әдістерді оқып үйренеді, оны меңгереді,біледі. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру сәті.Оқытушы-ұйымдастырушы сапқа тұрғызады, взвод командирінен рапорт қабылдайды. Оқушылармен амандасады, түгендейды, киім үлгілерін тексереді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. Өткен тапсырманы сұрау Әскери тәртіп дегеніміз не? Әскери тәртіп әскери қызметшіге нені міндеттейді? Көтермелеу мен жазалардың қандай түрлері болады? Жауынгерлерге (матростарға) көтермелеу қолданудың реті қандай? Тәртіптік жазаны орындау мен белгілеудің реті қандай? |
Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушы-ұйымдастырушыға рапорт береді. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
АӘжТД оқулық Ақпараттық мәтін
оқулықпен жұмыс үлестірмелі қағаздар |
||
|
Жаңа сабақ кезеңі 33 мин. |
Бейнетаспа көрсету. Ұрыстық әрекет негіздері және мотоатқыш бөлімшесінің ұйымдастырылуы. Мотоатқыш бөлімше – ең төменгі тактикалық бөлімше. Ол жаяу әскердің ұрыс машинасындағы (ЖҰМ) мотоатқыш взводтың құрамына кіреді. Жаяу әскердің ұрыс машинасындағы (ЖҰМ) мотоатқыш бөлімшесінің құрамына кіретіндер:
ЖҰМ – бұл сауытталған шынжыр табанды машина. Ол бөлімшенің жеке құрамын орналастыруға, ұрыс жүргізуге және жылжуға арналған. ЖҰМ зеңбірекпен, пулеметпен және танкіге қарсы басқарылатын реактивті снарядтармен жабдықталған. Машина маневрлі және өтімділігі жоғары, өте жылдам қозғалады (70км/сағ), су бөгеттерінен, жолсыз, батпақ жерлерден және қалың қарлардан жақсы өтеді. ЖҰМ ядролық жарылыстың зақымдаушы факторларына қарсы қорғану жүйесімен және түнде көру аспабымен жабдықталған. Мотоатқыш бөлімшенің қаруларында ЖҰМ, қол пулеметтер, танкіге қарсы гранататқыш, автоматтар, жарықшақты және танкіге қарсы гранаттары болады. Мотоатқыш бөлімшелер қазіргі заманғы қуатты қару – жарақпен және техникамен қарулана отырып, қарсыластың ұрыс техникасы мен атыс құралдарын, тірі күштерін өз атысымен табысты түрде жеңіліске ұшыратуға қабілетті. Олар жылдың және тәуліктің кез келген мезгілі мен уақытында, ауа райының кез келген жағдайында табанды қорғаныстық ұрыс жүргізе отырып, жоғары қарқынмен шабуылдай алады. |
Сұрақтар мен тапсырмалар:
|
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Суреттер сызбаларды сызу Тірек сызбалар Кесте Конспект толтыру
https://yandex.kz/video/preview/17206281877401199777 |
||
|
Қорытынды кезең Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Үйге тапсырма: 53- 60 бет -жаяу әскердің ұрыс машинасындағы мотоатқыштар бөлімшесінің құрамын атаңдар. -жаяу әскердің ұрыс машинасының арналуы және жабдықталуы туралы айтыңдар. -мотоатқыш бөлімшесінің ұйымдастырылуы және оның қарулануы жайлы айтыңдар. |
Жеке жұмыс: -бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.
|
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мотоатқыштар бөлімшесін ұйымдастыружәне оның ұрыстық мүмакіндіктері.
Мотоатқыштар бөлімшесін ұйымдастыружәне оның ұрыстық мүмакіндіктері.
Алғашқы әскери және технологиялық дайындық пәнінен 10-сыныпқа арналған
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
Бөлім: |
Тактикалық дайындық |
|||||
|
Педагогтің аты: |
Агибаев А.Ж |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мотоатқыштар бөлімшесін ұйымдастыружәне оның ұрыстық мүмакіндіктері. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Мотоатқыштар бөлімшесінің құрамы,қарулары мен ұрыстық мүмкіндіктерін білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға қазіргі заманғы жалпыәскери ұрыс және оның түрлері туралы жалпы түсінік алу. Мотоатқыштар бөлімшесінің құрамы, қарулары мен ұрыстық мүмкіндіктерін білу. Қорғану мен шабуыл кезіндегі әскери реттілікті анықтау. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Патриоттық, ұлтжандылық, табандылық |
|||||
|
Күтілетін нәтиже |
Оқушылар тактикалық әдістерді оқып үйренеді, оны меңгереді,біледі. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру сәті.Оқытушы-ұйымдастырушы сапқа тұрғызады, взвод командирінен рапорт қабылдайды. Оқушылармен амандасады, түгендейды, киім үлгілерін тексереді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. Өткен тапсырманы сұрау Әскери тәртіп дегеніміз не? Әскери тәртіп әскери қызметшіге нені міндеттейді? Көтермелеу мен жазалардың қандай түрлері болады? Жауынгерлерге (матростарға) көтермелеу қолданудың реті қандай? Тәртіптік жазаны орындау мен белгілеудің реті қандай? |
Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушы-ұйымдастырушыға рапорт береді. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
АӘжТД оқулық Ақпараттық мәтін
оқулықпен жұмыс үлестірмелі қағаздар |
||
|
Жаңа сабақ кезеңі 33 мин. |
Бейнетаспа көрсету. Ұрыстық әрекет негіздері және мотоатқыш бөлімшесінің ұйымдастырылуы. Мотоатқыш бөлімше – ең төменгі тактикалық бөлімше. Ол жаяу әскердің ұрыс машинасындағы (ЖҰМ) мотоатқыш взводтың құрамына кіреді. Жаяу әскердің ұрыс машинасындағы (ЖҰМ) мотоатқыш бөлімшесінің құрамына кіретіндер:
ЖҰМ – бұл сауытталған шынжыр табанды машина. Ол бөлімшенің жеке құрамын орналастыруға, ұрыс жүргізуге және жылжуға арналған. ЖҰМ зеңбірекпен, пулеметпен және танкіге қарсы басқарылатын реактивті снарядтармен жабдықталған. Машина маневрлі және өтімділігі жоғары, өте жылдам қозғалады (70км/сағ), су бөгеттерінен, жолсыз, батпақ жерлерден және қалың қарлардан жақсы өтеді. ЖҰМ ядролық жарылыстың зақымдаушы факторларына қарсы қорғану жүйесімен және түнде көру аспабымен жабдықталған. Мотоатқыш бөлімшенің қаруларында ЖҰМ, қол пулеметтер, танкіге қарсы гранататқыш, автоматтар, жарықшақты және танкіге қарсы гранаттары болады. Мотоатқыш бөлімшелер қазіргі заманғы қуатты қару – жарақпен және техникамен қарулана отырып, қарсыластың ұрыс техникасы мен атыс құралдарын, тірі күштерін өз атысымен табысты түрде жеңіліске ұшыратуға қабілетті. Олар жылдың және тәуліктің кез келген мезгілі мен уақытында, ауа райының кез келген жағдайында табанды қорғаныстық ұрыс жүргізе отырып, жоғары қарқынмен шабуылдай алады. |
Сұрақтар мен тапсырмалар:
|
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Суреттер сызбаларды сызу Тірек сызбалар Кесте Конспект толтыру
https://yandex.kz/video/preview/17206281877401199777 |
||
|
Қорытынды кезең Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Үйге тапсырма: 53- 60 бет -жаяу әскердің ұрыс машинасындағы мотоатқыштар бөлімшесінің құрамын атаңдар. -жаяу әскердің ұрыс машинасының арналуы және жабдықталуы туралы айтыңдар. -мотоатқыш бөлімшесінің ұйымдастырылуы және оның қарулануы жайлы айтыңдар. |
Жеке жұмыс: -бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.
|
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
|
||
шағым қалдыра аласыз

















