«Пригород орта мектебі» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Мозаика өнері. Мозаика орындаудың түрлері мен техникалары
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім |
Сәндік қолданбалы өнер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Айдар Санат Ерденұлы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
05.02.2024ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мозаика өнері. Мозаика орындаудың түрлері мен техникалары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
8.3.2.1-8.3.2.1-Пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды талдау мен бағалау жүргізу үшін критерийлерді қолдану 8.3.3.1-Жасалған өнімнің (шығармашылық жұмыс) сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін бағалау және талдау үшін критерийлерді қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мозайка өнерінің орындалу техникаларын ескеріп, дайын өнімнің сапасын бағалауға және идеяларын талдауға критерийлер қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың басында оқушылар назарын аударуға екпін жасау. Коллаборативті орта қалыптастыру. «Комплимeнттeр бұрқacыны» әдіcі aрқылы ынтымaқтacтық aтмоcфeрacын құру. «Мозаика» әдісі арқылы топқа бөлу
|
Оқушылар сынып ішінде үлкен шеңбек құрып, қасында тұрған сыныптастарына комплименттер айтады. Оқушылар топқа бөлінеді. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Оқушыларды бүгінгі сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттары және сабақ мақсаттарымен таныстыру. Сабақ соңында күтілетін нәтижеге назар аудару қажет. Сұрақтар: «Мозаика» сөзін естігенде сіздердің ойларыңызға не келеді? Мозаика техникасында орындалған туындыларды білесіздер ме? Мысал келтіріңіз. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Еліміздің мозаика тарихына аздаған саяхат жасасақ Өткеннің салт дәстүрлеріне оралу біздің заманға тән болып табылады. Сол секілді мозаика да аз уақыттық ұмытылудан кейін сәнге ене бастады. Мозаиканы нәзік, эксклюзивті витражда ғана емес, ғимараттардың сыртқы көрінісін әсемдеу үшін экстерьерде қолданылатындықтан, мозаика өнері тек қана көркем емес, сонымен қатар тәжірибелік іс болып табылады екен. Ежелгі жұмыстарға ұқсас мозаикалық панноны өзге технологиялар мен түрлі материалдарды қолдана отырып жасайды. Мозаика жасау үшін қандай материалдар қолдануға болатындығын қазір білетін боламыз.
Қожа Ахмед Яссауи мавзолейіндегі мозаика, базилик Сан мозаикасы, Кеңес дәуірі кезеңіндегі мозаикалар және құрылыс материалдарының қалдығынан жасалған мозаикалар. Талқылауға арналған сұрақтар: Мозаика дегеніміз не? Мозаика жасау үшін қандай материалдар қажет? Мозаиканы қай жерде қолдануға болады? Тапсырма №1 Зертеу жұмысымызды бастамас бұрын оқушылармен бірге ақылдасып шығармашылық жұмыстарды бағалауға арналған критерийлер құрып аламыз. Тапсырма №2 Топтық жұмыс: Бірнеше топқа бірігіп, мозаика жасаудағы материалдар түрлері тақырыбында өзіндік зерттеу жұмысын жүргізіңіздер. Зерттеп болғаннан кейін әрбір топ өз тапқан мәліметтерімен бөліседі. Ал қазір әрбір топтан бір адам шығып, тақырып алу үшін мына карточкалардың бірін таңдаңыздар. Табиғи тастардан мозаика
Әйнек мозаика
Керамикалық мозаика
Жылтырақ мозаика
АКТ қолдану Жұмыс таныстырылымы |
Сабақтың тақырыбын мұғалімнің сұрақтарына жауап беру арқылы болжайды және сабақ мақсаттарымен танысады.
Жаңа тақырыппен танысады. Талқылау сұрақтарына жауап береді.
Топтан бір оқушы шығып, тақырып алу үшін карточкалардың бірін таңдап алады.
Таныстырылымды оқушылар арнайы құрылған критерийлер бойынша сипаттайды: №1 тапсырма *Мозаиканы орындау техникасы және қолданған материалдарын біледі; *Тақырыптардың сюжеттік ерекшеліктерін ажыратады; *Композиция құрылымын анықтайды; *Қазіргі таңда бұл техниканы қалай тиімді қолдануға болатының біледі; №2 тапсырма *Мозаиканың анықтамасын біледі; *Мозаиканың түрлерін айта алады; *Мозаика өнерінің қайдан шыққанын біледі; *Ежелгі мозаика өнер туындыларындағы орындалу техникаларын анықтай алады; *Қазіргі уақытта ол техниканы қалай пайдаланылатынын біледі; *Дайын жұмысты арнайы критерийлер арқылы талдай алады; Уақытты тиімді пайдаланады. |
ҚБ «Мадақтау»
Бағалау критерийлері бойынша бағалау. |
Презентация: «Мозаика өнері. Мозаика орындаудың түрлері мен техникалары»
мозаика кожа ахмет яссауи мавзолей: 2 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz)
мозаика из камня: 2 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz) тастардан мозаика http://www.rumosaic.ru/assets/files/2014/06/22-300x223.jpg әйнектен мозаика керамикалық мозаика: 1 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz) керамикалық мозаика мозаика из перламутра: 2 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz) жылтырақ мозаика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия «Талқылаудағы әріптестер» Серіктеспен талқылау: Сіз үйренген үш жаңа нәрсені айтыңыз: - Не оңай болды? - Не қиын болды? - Сіз болашақта білгіңіз/үйренгіңіз келетін нәрсе? |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, кері байланыс жасайды. |
ҚБ «Мадақтау» |
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Айдар Санат ЕрденұлыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Мозайка өнері
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Мозайка өнеріМатериал туралы қысқаша түсінік
8 сынып көркем еңбек 130 бұйрық бойынша сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы «Пригород орта мектебі» КММ (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары Мозаика өнері. Мозаика орындаудың түрлері мен техникалары (сабақтың тақырыбы)
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















