Материалдар / Мұғалімдер арасында Еркін тақырып сурет байқауы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Мұғалімдер арасында Еркін тақырып сурет байқауы

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімдер арасында Еркін тақырып сурет байқауы сурете табйғат белгілеген
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Мамыр 2020
430
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Автор: Игубаева Рахима Апсановна
Пән: Қазақ тілі мен әдебиеті
Сынып: 6-сынып
Бөлім: Абайды оқы, таңырқа!
Тақырып: Бұл кісі -суретші

Оқу мақсаттары (оқу

3.4.1.1-тақырыпқа сәйкес сөздерді қолдана отырып, берілген иллюстрация бойынша өзара

бағдарламасына

байланысқан сөйлем жазу.

сілтемеу):
Сабақтың мақсаты:

-Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну;
-Тақырыпқа қатысты ақпараттарды анықтау;
-Тақырыпқа сәйкес сөздерді ,жалғауларды қолдану;
- Берілген иллюстрация бойынша сөйлем жазу.  

Тілдік мақсаттар:

Оқушылардың барлығы: тыңдаған мәтіннің мазмұнын түсінеді, берілген тапсырмаға сәйкес әрекет
жасайды, жалғауларды дұрыс қолданады.
Оқушылардың көпшілігі: тыңдаған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, тірек сөздер
негізінде сөйлейді, жалғауларды дұрыс қолданады.
Оқушылардың кейбірі: тақырып бойынша өз ойларыммен бөліседі, басқа оқушылардың ойларын
толықтырады.  

Күтілетін нәтиже:

Тыңдаған материалдың мазмұнын түсінеді; Тақырыпқа қатысты ақпараттарды анықтайды;
Тақырыпқа сәйкес сөздерді ,жалғауларды қолданады;  Берілген иллюстрация бойынша сөйлем
жазады,ойын еркін жеткізе алады.    

Бағалау критерийлері:

-Тыңдаған материалдың мазмұнын түсінеді;
-Тақырыпқа қатысты ақпараттарды анықтайды;
-Тақырыпқа сәйкес сөздерді ,жалғауларды қолданады;
- Берілген иллюстрация бойынша сөйлем жазады.    

Құндылықтарды

Оқу,білім алу, іздену маңыздылығын түсіндіру; балалардың сурет өнеріне деген қызығушылықтарын

дарыту:

арттыру

АКТ-ны қолдану

аудиотаспа, интербелсенді тақта, таныстырылым

дағдылары:
Пәнаралық байланыс:

«Сурет салу» пәні 

Бастапқы білім:

Қазақтың қаһарман ұлы

Сабақ барысы
Сабақ

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі.

Таспа арқылы

(10 мин)

Сыныпты түгендеу.

Қызыл

Үш түсті таспа арқылы топқа бөлу.

1-топ «Дарынды»

Үй тапсырмасын тексеру.

Сары

ДӘПТЕРГЕ КҮНДІ ЖАЗҒЫЗУ.

2-топ «Суретші»

«Алтын сандық» ойыны. Бұл ойын ережесі бойынша музыка ойнап тұрып, кімнің

Жасыл

қолында сандық қалса, сол үй тапсырмасын айтады. Бауыржан Момышұлы туралы

3-топ «Талантты».

фотоколлажын қорғайды.

Музыка  

кезеңдері

ҚБ: Керемет,Жақсы,Талпын. 
 Ой қозғау. Интербелсенді тақтағы суреттер арқылы оқушыларға тараудың
тақырыбын болжату. Сұрақтар қойып, оқушыларды коммуникативтік қатынасқа
тарту. Мұғалім оқушылардан: «Суреттен нені көріп тұрсыңдар? Сабақтың тақырыбы
қандай болады деп ойлайсыңдар? Бүгін кім және не туралы айтамыз?», – деп
сұрайды. Оқушылар суреттер арқылы жаңа тараудың мазмұнын болжайды Сабақтың
тақырыбы: «Бұл кісі – суретші» ӘБІЛХАН ҚАСТЕЕВ– ҚАЗАҚТЫҢ АТАҚТЫ СУРЕТШІСІ  

«Сұрақ-жауап» әдісі.

Сабақ

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың ортасы

Сабақтың мақсатымен таныстыру

Слайд 

(27мин)

-Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну;

кезеңдері

-Тақырыпқа қатысты ақпараттарды анықтау;
-Тақырыпқа сәйкес сөздерді ,жалғауларды қолдану;
- Берілген иллюстрация бойынша сөйлем жазу.
Жеке жұмыс. Жаңа сөздермен жұмыс.

Геометриялық

Дарын -талант

фигура

Үнемі -постоянно
Суретші-  художник
Тұлға-  личность
Туынды -произведение
Сурет салу- рисовать

Білім ленд
  «Бас бармақ» әдісі  

Дескриптор:
-Жаңа сөздерді меңгереді.

«Сұрақ-жауап» әдісі.

-Жаңа сөздерді қолданып, сөз тіркесін,сөйлем құрайды.
ҚБ: Геометриялық фигура
Тыңдалым.

Сергіту сәті

Оқушылар мәтінді екі рет мұқият тыңдайды.
• Аудиожазбаны мұқият тыңдап,сөздіктің көмегімен сурет бойынша сөйлем құрап
жазады.

«Микрофон» әдісі

Өздік жұмыс.
Жазылым.(ДӘПТЕРГЕ,ТАҚТАҒА жазу)
.........-танымал .........

«Бірлескен жұмыс

  Әбілхан Қастеев.....     және....   қалаларында оқыған.

дағдыларын

Қажетті сөздер: Алматы, суретші, Әбілхан Қастеев, Мәскеу.

қалыптастыру» әдісі

Дескриптор:
- мәтіннің мазмұнына сәйкес дұрыс сөйлемдерді анықтайды;
- сурет арқылы сөйлем құрайды.
Қ.Б: Оқушылар бір-бірін «Бас бармақ» арқылы бағалайды.
Жұппен жұмыс.
Оқылым.
Оқушылар мәтінді рөлге бөліп, дауыстап оқиды. Оқылымнан кейін мәтін мазмұнын
қаншалықты түсінгендерін, негізгі ақпаратты қалай қабылдағандарын тексеру үшін
сұрақтар қойылады. Сұрақтарға жауап береді:
1. Диалог кімдер арасында жүріп жатыр?
2. Анасы Әлиге не айтты?
3. Әли анасына не айтты?
4. Әлиге суретшінің қай туындысы ерекше ұнады?
Сергіту сәті «Көңілді күн». https://www.youtube.com/watch?v=xyS4WWbtttM
Ойлы болсаң, озып көр. «Микрофон» әдісі
Әбілхан Қастеев
Мақта жинау, 1935 ж. Түрксіб, 1969 ж. Амангелді сарбаздары, 1970 ж. Шоқан
Уәлиханов, 1951 ж Жас Абай, 1945 ж.(слайдта тұрады)
Әбілхан Қастеев деген кім?
Ол кісі туралы не білесің?
Ә.Қастеевтің қандай туындылары бар?
Суретші кімдерді бейнелеген?
Дескриптор:
- сұрақтарға жауап береді;
- сөйлеуде тілдік нормаларды сақтайды.
Топтық жұмыс. «Бірлескен жұмыс дағдыларын қалыптастыру» әдісі
1-топ  "Суретші" сөзін жікте
2- топ "Суретші" сөзін     тәуелде
3- топ «Синквейн» әдісі
Дескриптор:
-«Суретші» сөзіне жіктік, тәуелдік жалғауларын дұрыс жалғайды.
-«Синквейн» әдісін дұрыс қолданады.
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі                

«Бағдаршам» әдісі

Сабақ

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Рефлексия

Үй жұмысы: Оқулық, 4-тапсырма

«Жетістік

(3 мин)

Рефлексия:

баспалдағы» әдісі

кезеңдері
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!