Тексерілді: ___________ ДОІЖО
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мұрагерлік құқық Мектеп: №23 Т. Рысқұлов атындағы орта мектебі Күні: 29.01.2025 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Сегизбаева А. Д. Пәні: Құқық негіздері Сынып: 11 «Б» Қатысқандар: 20 Қатыспағандар:0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Мұрагерлік құқық |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
11.3.1.3 - мұрагерлік құқықтың құқықтық реттелу ұғымы мен нысанын түсіндіру; 11.3.1.4 - заң және өсиет бойынша мұрагерлікке ие болуды ажырату |
|
Сабақ мақсаты |
-Мұрагерлік құқықтың құқықтық реттелу ұғымы мен нысанын түсіндіреді; -Заң және өсиет бойынша мұрагерлікке ие болуды ажыратады.
Барлық оқушылар орындайды: Мұрагерлік құқық туралы анықтайды; Мұрагерлік құқық қатынастарының субъектілерін анықтайды; Мұраның ашылуын анықтайды; Өсиет бойынша мұрагерлікті анықтайды; (білу, түсіну) Басым бөлігі орындайды: Мұрагерлік құқықтың құқықтық реттелу ұғымы мен нысанын түсіндіреді (қолдану, талдау) Кейбір оқушылар орындайды: Заң және өсиет бойынша мұрагерлікке ие болуды ажыратады. Оқулықтағы 47-сызбаны талдайды. (қолдану, талдау) |
|
Құндылықтарға баулу |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП Заң мен құқықтық актілерді дұрыс түсіндіре алуы және түсіне білу • Құқықтық білімді нақты өмірде, нақты практикалық жағдайларды шешуде өз бетінше қолдана білу |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы:
|
Білім алушылармен амандасамын, сыныпты түгендеймін, сыныпты 4-топқа түрлі түсті брелоктармен бөлемін, бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбымен оқу мақсатымен таныстырамын. |
Амандасады, топқа бөлінеді. Жаңа тақырыпты жазып, мақсатымен танысады. |
мадақтау |
түрлі түсті брелоктар, |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Барлық оқушылар орындайды: «Бірге талқылайық» әдісімен мәтінді топта оқиды, талқылайды, келесі топтарға барып түсіндіреді. Постермен жұмыс жасайды 1-тапсырма: 1-топ: Мұрагерлік құқық туралы анықтаңдар 2-топ: Мұрагерлік құқық қатынастарының субъектілерін анықтаңдар 3-топ: Мұраның ашылуын анықтаңдар 4-топ: Өсиет бойынша мұрагерлікті анықтаңдар Басым бөлігі орындайды: «Ойлан.Жұптас.Пікірлес» әдісі жұппен орындайды 2-тапсырма: Мұрагерлік құқықтың құқықтық реттелу ұғымы мен нысанын түсіндіріңдер Кейбір оқушылар орындайды: Кестемен жеке жұмыс жасайды 4-тапсырма: Заң және өсиет бойынша мұрагерлікке ие болуды ажыратыңдар. Оқулықтағы 47-сызбаны талдаңдар
Бірінші кезекте мұра ... Екінші кезекте мұра ... Үшінші кезекте мұра ... Төртінші кезекте мұра ... Бесінші кезекте мұра ... Алтыншы кезекте мұра ... ЕБҚО тапсырмасы: Мұрагерлік құқық бойынша сәйкестендір.
|
Дескриптор: -«Бірге талқылайық» әдісімен мәтінді топта оқиды, талқылайды, келесі топтарға барып түсіндіреді. Постермен жұмыс жасайды; -Мұрагерлік-қайтыс болған азамат (мұра қалдырушының) мүлкінің басқа адамға –мұрагерге ауысуын анықтайды; -Мұрагерлік өсиет заң бойынша жүзеге асырылатынын анықтайды; - Мұрагерлік құқық қатынастарының субъектілері: мұра қалдырушы, мұрагер, лайықсыз мұрагерлер, қол қоюшы, куә түрлеріне сипаттама береді; -Мұра азамат қайтыс болған немесе оның қайтыс болғаны туралы хабарлаған жағдайда ашық деп табылатынын анықтайды; - Өсиет –қайтыс болған жағдайда өзіне тиесілі мүлікке қатысты мұра қалырушының бұйрығы бар жазбаша құжат екенін анықтайды; -Өздерінің постерге түсірген жұмыстарын сынып алдында таныстырады; -Топтық бағалау Дескриптор: - Мұрагерлік құқық деген ұғымды түсінеді; -Мұрагерлік құқықтың құқықтық реттелу ұғымы мен нысанын түсіндіреді; -Мұрагер лайықты және лайықсыз мұрагер болып, бөлінетінін анықтайды; Лайықсыз мұрагерлер: мұра қалдырушыны қасақана өлтірген немесе олардың өміріне қастандық жасаған тұлға екенін түсіндіреді; -Мұра қалдырушының соңғы еркін жүзеге асыруға қасақана кедергі жасаған тұлға екенін түсіндіреді; -Балаларына ата-аналық құқықтарынан айырылған, мұра қалдырушыны күту жөнінде өздеріне заң күшімен жүктелген міндеттерді орындаудан жалтарған ата-аналар және кәмелетке толған балалар болып табылатынын анықтайды; -Топтық бағалау
Дескриптор: - Заң және өсиет бойынша мұрагерлікке ие болуды ажыратады; -Бірінші кезекте мұра қалдырушының балалары, оның ішінде ол қайтыс болғаннан кейін тірі туған балалары, сондай-ақ мұра қалдырушының жұбайы мен ата-анасы тең үлеспен алатынын біледі; -Екінші кезекте мұра .... анықтайды; -Үшінші кзекте мұра ... анықтайды; -Төртінші кезекте ... мұра анықтайды; -Кестеге жазады, өз жұмыстарын түсіндіреді; -Топтық бағалау
Дескриптор: -сәйкестендіру кестесін толтырады. |
ҚБ: Бағдаршам 1-3 балл аралығы
ҚБ: Бағдаршам 1-3 балл аралығы
ҚБ: Бағдаршам 1-4 балл аралығы
ҚБ: Бағдаршам 5-7 балл аралығы
|
оқулық, үлестірме материалдар, флипчарт қағаздары, маркерлер, бағалау парақтары, ҚР Азаматтық Кодексі |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. Жазбаша бағалау. ҚҚҚ кестесі
Үйге: жағдаяттарды талдау. Мысал келтіру. Бағалау: 10 балдық жүйеге сай |
Дескриптор: -Рефлексия парақшасын толтырады. -үйге тапсырма алады. -өзі жинаған балдарын мұғалімге хабарлайды. |
Тамаша! Жарайсыңдар! Керемет! |
жазбаша бағалау парағы |
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мұрагерлік құқық
Мұрагерлік құқық
Тексерілді: ___________ ДОІЖО
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мұрагерлік құқық Мектеп: №23 Т. Рысқұлов атындағы орта мектебі Күні: 29.01.2025 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Сегизбаева А. Д. Пәні: Құқық негіздері Сынып: 11 «Б» Қатысқандар: 20 Қатыспағандар:0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Мұрагерлік құқық |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
11.3.1.3 - мұрагерлік құқықтың құқықтық реттелу ұғымы мен нысанын түсіндіру; 11.3.1.4 - заң және өсиет бойынша мұрагерлікке ие болуды ажырату |
|
Сабақ мақсаты |
-Мұрагерлік құқықтың құқықтық реттелу ұғымы мен нысанын түсіндіреді; -Заң және өсиет бойынша мұрагерлікке ие болуды ажыратады.
Барлық оқушылар орындайды: Мұрагерлік құқық туралы анықтайды; Мұрагерлік құқық қатынастарының субъектілерін анықтайды; Мұраның ашылуын анықтайды; Өсиет бойынша мұрагерлікті анықтайды; (білу, түсіну) Басым бөлігі орындайды: Мұрагерлік құқықтың құқықтық реттелу ұғымы мен нысанын түсіндіреді (қолдану, талдау) Кейбір оқушылар орындайды: Заң және өсиет бойынша мұрагерлікке ие болуды ажыратады. Оқулықтағы 47-сызбаны талдайды. (қолдану, талдау) |
|
Құндылықтарға баулу |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП Заң мен құқықтық актілерді дұрыс түсіндіре алуы және түсіне білу • Құқықтық білімді нақты өмірде, нақты практикалық жағдайларды шешуде өз бетінше қолдана білу |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы:
|
Білім алушылармен амандасамын, сыныпты түгендеймін, сыныпты 4-топқа түрлі түсті брелоктармен бөлемін, бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбымен оқу мақсатымен таныстырамын. |
Амандасады, топқа бөлінеді. Жаңа тақырыпты жазып, мақсатымен танысады. |
мадақтау |
түрлі түсті брелоктар, |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Барлық оқушылар орындайды: «Бірге талқылайық» әдісімен мәтінді топта оқиды, талқылайды, келесі топтарға барып түсіндіреді. Постермен жұмыс жасайды 1-тапсырма: 1-топ: Мұрагерлік құқық туралы анықтаңдар 2-топ: Мұрагерлік құқық қатынастарының субъектілерін анықтаңдар 3-топ: Мұраның ашылуын анықтаңдар 4-топ: Өсиет бойынша мұрагерлікті анықтаңдар Басым бөлігі орындайды: «Ойлан.Жұптас.Пікірлес» әдісі жұппен орындайды 2-тапсырма: Мұрагерлік құқықтың құқықтық реттелу ұғымы мен нысанын түсіндіріңдер Кейбір оқушылар орындайды: Кестемен жеке жұмыс жасайды 4-тапсырма: Заң және өсиет бойынша мұрагерлікке ие болуды ажыратыңдар. Оқулықтағы 47-сызбаны талдаңдар
Бірінші кезекте мұра ... Екінші кезекте мұра ... Үшінші кезекте мұра ... Төртінші кезекте мұра ... Бесінші кезекте мұра ... Алтыншы кезекте мұра ... ЕБҚО тапсырмасы: Мұрагерлік құқық бойынша сәйкестендір.
|
Дескриптор: -«Бірге талқылайық» әдісімен мәтінді топта оқиды, талқылайды, келесі топтарға барып түсіндіреді. Постермен жұмыс жасайды; -Мұрагерлік-қайтыс болған азамат (мұра қалдырушының) мүлкінің басқа адамға –мұрагерге ауысуын анықтайды; -Мұрагерлік өсиет заң бойынша жүзеге асырылатынын анықтайды; - Мұрагерлік құқық қатынастарының субъектілері: мұра қалдырушы, мұрагер, лайықсыз мұрагерлер, қол қоюшы, куә түрлеріне сипаттама береді; -Мұра азамат қайтыс болған немесе оның қайтыс болғаны туралы хабарлаған жағдайда ашық деп табылатынын анықтайды; - Өсиет –қайтыс болған жағдайда өзіне тиесілі мүлікке қатысты мұра қалырушының бұйрығы бар жазбаша құжат екенін анықтайды; -Өздерінің постерге түсірген жұмыстарын сынып алдында таныстырады; -Топтық бағалау Дескриптор: - Мұрагерлік құқық деген ұғымды түсінеді; -Мұрагерлік құқықтың құқықтық реттелу ұғымы мен нысанын түсіндіреді; -Мұрагер лайықты және лайықсыз мұрагер болып, бөлінетінін анықтайды; Лайықсыз мұрагерлер: мұра қалдырушыны қасақана өлтірген немесе олардың өміріне қастандық жасаған тұлға екенін түсіндіреді; -Мұра қалдырушының соңғы еркін жүзеге асыруға қасақана кедергі жасаған тұлға екенін түсіндіреді; -Балаларына ата-аналық құқықтарынан айырылған, мұра қалдырушыны күту жөнінде өздеріне заң күшімен жүктелген міндеттерді орындаудан жалтарған ата-аналар және кәмелетке толған балалар болып табылатынын анықтайды; -Топтық бағалау
Дескриптор: - Заң және өсиет бойынша мұрагерлікке ие болуды ажыратады; -Бірінші кезекте мұра қалдырушының балалары, оның ішінде ол қайтыс болғаннан кейін тірі туған балалары, сондай-ақ мұра қалдырушының жұбайы мен ата-анасы тең үлеспен алатынын біледі; -Екінші кезекте мұра .... анықтайды; -Үшінші кзекте мұра ... анықтайды; -Төртінші кезекте ... мұра анықтайды; -Кестеге жазады, өз жұмыстарын түсіндіреді; -Топтық бағалау
Дескриптор: -сәйкестендіру кестесін толтырады. |
ҚБ: Бағдаршам 1-3 балл аралығы
ҚБ: Бағдаршам 1-3 балл аралығы
ҚБ: Бағдаршам 1-4 балл аралығы
ҚБ: Бағдаршам 5-7 балл аралығы
|
оқулық, үлестірме материалдар, флипчарт қағаздары, маркерлер, бағалау парақтары, ҚР Азаматтық Кодексі |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. Жазбаша бағалау. ҚҚҚ кестесі
Үйге: жағдаяттарды талдау. Мысал келтіру. Бағалау: 10 балдық жүйеге сай |
Дескриптор: -Рефлексия парақшасын толтырады. -үйге тапсырма алады. -өзі жинаған балдарын мұғалімге хабарлайды. |
Тамаша! Жарайсыңдар! Керемет! |
жазбаша бағалау парағы |
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













