Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы, Облыстық арнайы мектеп-интернатының
«Қазақ тілі мен әдебиеті» пәні мұғалімі, педагог-зерттеуші Телмаганбетова Жанар Қосамановна.
«Қазақ әдебиеті» пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|
|
Мұғалімнің Т. А. Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мұрат Мөңкеұлының «Үш қиян»толғауы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.2.1. әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы: Шығарманың мазмұнын оқу арқылы идея мен пафосын ұлттық құндылықтар тұрғысынан түсіну; Оқушылардың көпшілігі: Толғауда көтерілген мәселелерді қазіргі күнмен байланыстыра айту. Оқушылардың кейбірі: Өлеңнің идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан мазмұнын дәлелді түрде ашып, құнды пікір айтады. |
|
Сабақ барысы
|
Сабақ-тың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Психологиялық ахуал «Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз!» Әр оқушыға 15-20 секунд уақыт ішінде өзіне бір немесе бірнеше ізгі тілек тілеу тапсырылады. Мұғалімнің да бұл іске қатысқаны дұрыс.
Қызығушылықты
ояту
Ой қозғау «Үш қиян» өлеңінен үзінділер тыңдау
1-тапсырма «QR Карточкамен жұмыс»: әр оқушыға әртүрлі үзінді беріледі.
Сергіту сәті: Нейрожаттығулар музыкалық сүйемелдеумен, мұғалімнің нұсқауымен орындайды 2-тапсырма «Броундық қозғалыс» әдісі Сынып ішінде толғауда өздеріңе таныс сөздер орналасқан. Сөздер екі бөлікке бөлінген. Сол сөздерді іздеп табуға нұсқаулық беріледі. (бұл әдіс көзі көрмейтін балалардың кеңістікті бағдарлауы үшін тиімді) Толғаудағы үзінділерді кітаптап тауып оқып, талдаңдар. (25-бөлігі) Дәптермен жұмыс: сөздер мен карточкадағы ақпаратты жазып алыңдар. Қорытынды - Топтардың пікірлерін тыңдау, салыстыру. - Толғаудың әдебиеттегі орны және бүгінгі күнгі маңыздылығы
Үйге тапсырма: Шығарма мазмұны бойынша елдің әлеуметтік рухани қажеттіліктерін анықтап, жазып келу.
Рефлексия Кері байланыс: «СМС»
|
«Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз!» Оқушылар өзіне бір немесе бірнеше ізгі тілек тілей алады. Содан кейін қатысушылар бір-бірінің қолынан алып, жаңағы өзіне тілегенді көршісіне айту керек. Оқушылар сұрақтарға жылдам1 минут ішінде жауап береді. Қоржындағы асықтармен өзін-өзі бағалайды. Өлеңінен үзінділерді тыңдайды Оқушылар идея, пафос туралы түсінік айтады, ұлттық мүдде, ұлттық құндылықтардың мағынасын ашады.
Карточка тапсырмасы: QR арқылы үзіндіні тыңдайды, карточкадан оқиды, толғауда көтерілген мәселені бүгінгі күнмен байланыстырады Үзінді идеясының ұлттық ерекшелігін талдап, жырдан мысал келтіре отырып айтады. Сергіту сәті: Саусақтарға арналған нейрожаттығуларды орындайды Оқушылар сынып ішінде қозғала жүріп, берілген нұсқау бойынша тапсырманы орындайды, пазлды құрастырады. -Үзіндіні оқулықтан оқиды. Идеясын ашып, маңызды мәселені айқындайды. -Сөздер мен ақпаратты жазады Еділ (орыс. Волга) өзені – Еуропадағы ең үлкен өзен. Жайық – Ресей (Башқұртстан, Челябі, Орынбор) мен Атырау, Батыс Қазақстан жеріндегі өзен. Ойыл – Жайық алабындағы өзен. Ақтөбе, Атырау облыстары жерімен ағады. Оқушылар М. Мөңкеұлының шығармашылығы мен «Үш қиян» толғауының тереңдігін, ұлттық құндылықтарды сақтау қажеттілігін, поэзияның көркемдік құралдарын меңгеріп, ұлттық әдебиетіміздің құндылықтарын түсінеді. Тапсырманы жазып алады «СМС» арқылы төмендегі сөздердің біреуін алып, рефлексия жасайды. 1. Сабақтан біраз ақпарат алдым. Мен үшін пайдалы болды. 2. Мен толық түсінбедім. Сұрақтарым бар. 3. Мен мүлде түсінбедім. Көмек қажет.
Ұялы телефонға «сақтайды». |
Дескриптор - Өткен тақырыптарды біледі - Сұрақтарға тез жауап береді Өзін-өзі бағалау Дескриптор -шығарманың мазұнын түсінеді -идеясы мен пафос ұғымын біледі -ұлттық құндылықтарды ажыратады Өзін-өзі бағалау Дескриптор -шығарманың идеясы мен пафосын ашады -ұлттық мүдде тұрғысынан талдайды; - ойын жүйелі айтады Өзін-өзі бағалау
Дескриптор -өлең жолдарын негізге алып, маңызды мәселені айқындайды. -туған жер ұғымымен байланыстырып түйіндейді. -идеясын ашады. Өзін-өзі бағалау Қб
Дескриптор - Толғаудың бүгінгі күнгі маңыздылығы түсіндіреді - ұлттық қажеттіліктерді саралай алады. Өзін-өзі бағалау Қб 1. Сабақтан біраз ақпарат алдым. Мен үшін пайдалы болды. 2. Мен толық түсінбедім. Сұрақтарым бар. 3. Мен мүлде түсінбедім. Көмек қажет. |
Оқулық Слайд Баяу музыка Дыбыстық таймер 1мин Асықтар мен қоржын
аудиожазба
QR
код
Өзен ағысының дауысы
Аудио нұсқаулық. Конверттер-дегі карточкалар (пазл) (брайль шрифтімен) Оқулық (брайль шрифтімен)
брайль шрифтімен сөздер -карточкалар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мұрат Мөңкеұлының «Үш қиян»толғауы
Мұрат Мөңкеұлының «Үш қиян»толғауы
Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы, Облыстық арнайы мектеп-интернатының
«Қазақ тілі мен әдебиеті» пәні мұғалімі, педагог-зерттеуші Телмаганбетова Жанар Қосамановна.
«Қазақ әдебиеті» пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|
|
Мұғалімнің Т. А. Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мұрат Мөңкеұлының «Үш қиян»толғауы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.2.1. әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы: Шығарманың мазмұнын оқу арқылы идея мен пафосын ұлттық құндылықтар тұрғысынан түсіну; Оқушылардың көпшілігі: Толғауда көтерілген мәселелерді қазіргі күнмен байланыстыра айту. Оқушылардың кейбірі: Өлеңнің идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан мазмұнын дәлелді түрде ашып, құнды пікір айтады. |
|
Сабақ барысы
|
Сабақ-тың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Психологиялық ахуал «Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз!» Әр оқушыға 15-20 секунд уақыт ішінде өзіне бір немесе бірнеше ізгі тілек тілеу тапсырылады. Мұғалімнің да бұл іске қатысқаны дұрыс.
Қызығушылықты
ояту
Ой қозғау «Үш қиян» өлеңінен үзінділер тыңдау
1-тапсырма «QR Карточкамен жұмыс»: әр оқушыға әртүрлі үзінді беріледі.
Сергіту сәті: Нейрожаттығулар музыкалық сүйемелдеумен, мұғалімнің нұсқауымен орындайды 2-тапсырма «Броундық қозғалыс» әдісі Сынып ішінде толғауда өздеріңе таныс сөздер орналасқан. Сөздер екі бөлікке бөлінген. Сол сөздерді іздеп табуға нұсқаулық беріледі. (бұл әдіс көзі көрмейтін балалардың кеңістікті бағдарлауы үшін тиімді) Толғаудағы үзінділерді кітаптап тауып оқып, талдаңдар. (25-бөлігі) Дәптермен жұмыс: сөздер мен карточкадағы ақпаратты жазып алыңдар. Қорытынды - Топтардың пікірлерін тыңдау, салыстыру. - Толғаудың әдебиеттегі орны және бүгінгі күнгі маңыздылығы
Үйге тапсырма: Шығарма мазмұны бойынша елдің әлеуметтік рухани қажеттіліктерін анықтап, жазып келу.
Рефлексия Кері байланыс: «СМС»
|
«Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз!» Оқушылар өзіне бір немесе бірнеше ізгі тілек тілей алады. Содан кейін қатысушылар бір-бірінің қолынан алып, жаңағы өзіне тілегенді көршісіне айту керек. Оқушылар сұрақтарға жылдам1 минут ішінде жауап береді. Қоржындағы асықтармен өзін-өзі бағалайды. Өлеңінен үзінділерді тыңдайды Оқушылар идея, пафос туралы түсінік айтады, ұлттық мүдде, ұлттық құндылықтардың мағынасын ашады.
Карточка тапсырмасы: QR арқылы үзіндіні тыңдайды, карточкадан оқиды, толғауда көтерілген мәселені бүгінгі күнмен байланыстырады Үзінді идеясының ұлттық ерекшелігін талдап, жырдан мысал келтіре отырып айтады. Сергіту сәті: Саусақтарға арналған нейрожаттығуларды орындайды Оқушылар сынып ішінде қозғала жүріп, берілген нұсқау бойынша тапсырманы орындайды, пазлды құрастырады. -Үзіндіні оқулықтан оқиды. Идеясын ашып, маңызды мәселені айқындайды. -Сөздер мен ақпаратты жазады Еділ (орыс. Волга) өзені – Еуропадағы ең үлкен өзен. Жайық – Ресей (Башқұртстан, Челябі, Орынбор) мен Атырау, Батыс Қазақстан жеріндегі өзен. Ойыл – Жайық алабындағы өзен. Ақтөбе, Атырау облыстары жерімен ағады. Оқушылар М. Мөңкеұлының шығармашылығы мен «Үш қиян» толғауының тереңдігін, ұлттық құндылықтарды сақтау қажеттілігін, поэзияның көркемдік құралдарын меңгеріп, ұлттық әдебиетіміздің құндылықтарын түсінеді. Тапсырманы жазып алады «СМС» арқылы төмендегі сөздердің біреуін алып, рефлексия жасайды. 1. Сабақтан біраз ақпарат алдым. Мен үшін пайдалы болды. 2. Мен толық түсінбедім. Сұрақтарым бар. 3. Мен мүлде түсінбедім. Көмек қажет.
Ұялы телефонға «сақтайды». |
Дескриптор - Өткен тақырыптарды біледі - Сұрақтарға тез жауап береді Өзін-өзі бағалау Дескриптор -шығарманың мазұнын түсінеді -идеясы мен пафос ұғымын біледі -ұлттық құндылықтарды ажыратады Өзін-өзі бағалау Дескриптор -шығарманың идеясы мен пафосын ашады -ұлттық мүдде тұрғысынан талдайды; - ойын жүйелі айтады Өзін-өзі бағалау
Дескриптор -өлең жолдарын негізге алып, маңызды мәселені айқындайды. -туған жер ұғымымен байланыстырып түйіндейді. -идеясын ашады. Өзін-өзі бағалау Қб
Дескриптор - Толғаудың бүгінгі күнгі маңыздылығы түсіндіреді - ұлттық қажеттіліктерді саралай алады. Өзін-өзі бағалау Қб 1. Сабақтан біраз ақпарат алдым. Мен үшін пайдалы болды. 2. Мен толық түсінбедім. Сұрақтарым бар. 3. Мен мүлде түсінбедім. Көмек қажет. |
Оқулық Слайд Баяу музыка Дыбыстық таймер 1мин Асықтар мен қоржын
аудиожазба
QR
код
Өзен ағысының дауысы
Аудио нұсқаулық. Конверттер-дегі карточкалар (пазл) (брайль шрифтімен) Оқулық (брайль шрифтімен)
брайль шрифтімен сөздер -карточкалар |
шағым қалдыра аласыз

















