|
Білім беру ұйымының |
Бейнелеу өнері Алматыкітап |
|
||||
|
Пәні: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|
||||
|
Бөлім: |
|
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
||||
|
Күні: |
|
|
||||
|
Сынып |
4 сынып |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
№ 22 сабақ Мүсін .Табиғаттағы контррельеф. |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.4.1 Мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіндіру және сипаттау. |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсінеді. Контррельеф тәсілінде мүсіндеуді үйренеді. |
|
||||
|
Құндылықтар : (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Сабақ құндылығы:Жасампаздық және жаңашылдық айы. Апта дәйексөзі: Шығармашыл бала ойлы бала. |
|
||||
|
|
Сабақтың барысы |
|
||||
|
Сабақ-тың жоспаланған кезең- |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
|
Сабақтың басы 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Сабақ алдындағы жақсы көңіл күй. Тасқа бедер саламын, Егеп, қырнап, жонамын. Шеберлігі шыңдалған Мен мүсінші боламын. Өткен сабаққа шолу «Менен сұрақ, сізден жауап» әдісі. Табиғатты қалай қорғаймыз? Контррельеф тәсілінде мүсін жасап көрдің бе? |
Білім алушылар амандасады; Сабаққа керекті құрал-жабдығын даярлайды. Өлең жолдарын хормен айтады. Білім алушылар сұрақтарға нақты жауап береді. |
Жарайсыңдар!
Стикерлер» әдісі арқылы бағалайды. Жасыл түс – Жарайсың! Сары түс – Жақсы! Қызыл түс – Талпын! |
Оқулық суреттер |
|
|
|
Сабақтың ортасы 2минут Білу. 2 минут 5минут 5мин 2минут 2минут 2минут 5мин |
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру Біздің айналамыздағы табиғат таңғажайыптарының ішінде контррельеф те кездеседі. Оқулықпен жұмыс. Табиғаттың өзі салған бедерлерге назар аудар. 1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы. Контррельефті табиғатта кездестірдің бе? Жер бедері әртүрлі. Адамзат табиғаттың өзі салған бедерлеріне қарап, контррельеф тәсілімен мүсіндеуді үйренді. Сазбалшықтан, балауыз бен ермек саздан жасалған мүсін жылдам бүлінеді, сондықтан мүсіншілер оны гипстен сомдайды. Гипсті ерітіп, алдын ала дайындалған қалыпқа құяды.
Мұнда топтық жұмыс жүргізіледі. Сұрақтарға суреттер бойынша жауап тапқызады. Жер бетіндегі бедер қалай пайда болған? Горельефтен айырмашылығы қандай? «Назар аудар» айдары бойынша берілген мәліметпен таныстырады. Контррельеф – жұмсақ материалға (сазбалшық, балауыз, ермексаз) тереңдетіліп түсірілген бедер. Яғни кескін жазықтыққа, оның бетінен төмен тереңірек кесілетін әдіс. 3-тапсырма. Жұптық жұмыс түрінде орындатады.
Практикалық жұмыс Практикалық жұмыстың орындалу ретін бейнесабақтың көмегімен жүзеге асырасыңдар. Бүгінгі сабақта өсімдіктерді контррельеф тәсілімен мүсіндеуді үйренесіңдер. Алдымен көк түсті ермексазды жақсылап араластырыңдар. Арнайы тақтайшаның бетіне жаймалап, бетін тегістеңдер. Тегістелген ермексаздың бетіне өсімдіктердің бірнеше түрін орналастырыңдар. Өсімдіктің артық сабақтарын қайшымен қиып алыңдар. Өсімдіктердің дұрыс орналасуын тексеріңдер. Ағаш оқтаумен өсімдіктердің үстінен дөңгелете отырып жүргізіңдер. Оқтауды ары-бері бірнеше қайталап, дөңгелетіп алыңдар. Өсімдіктер ермексазға батып тұруы тиіс. Дайын болған ермексаз бетіндегі өсімдіктерді ақырын алып көріңдер. Өсімдіктің ермексазға тереңдетілген ізі қалғанын байқаған боларсыңдар. Міне, бұл – жазық бетте тереңдетіліп мүсінделген контррельеф тәсілі. Бір-біріңе дайын жұмыстарыңды көрсетіңдер. 4-тапсырма. Берілген сұрақтарға жауап бергізеді. Кері байланыс «Тазалық» әдісі. Бүгінгі тақырып бойынша алған қажетті ақпараттарыңызды шабаданға салыңыздар Бүгінгі сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар Ал бүгінгі ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар. |
Білім алушылар сабақтың мақсатымен танысады.
Оқулықтағы табиғаттың өзі салған бедерлерге назар аударады. Сұрақтарға жауап береді.
Контррельеф тәсілімен танысады.
Оқушылар практикалық жұмыс жасайды. Практикалық жұмыстың орындалу ретін бейнесабақтан көреді. Горельеф пен контррельефтің түсірілу тәсіліндегі айырмашылықты айтады.
Мүсін өнерінің контррельеф деген түрімен және оны орындаудың тәсілімен танысқандарын айтады. Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор. Жаңа тақырыпты меңгереді. Тақырыпты толық ашады; өз ойларын білдіреді; сұрақтарға жауап береді; Жарайсыңдар!
Дескрипторы: Сұрақтарға жауап береді; өз ойын еркін білдіреді; контррельеф әдісімен танысады; контррельеф тәсілімен, оның жасалу жолымен танысады.
Дескриптор: Оқушылар бүгінгі
сабақтың
|
Оқулық
Контррельеф Табиғат суреті
|
|
|
|
Сабақтың соңы 2 мин |
IV.Сабақты қорытындылау
Үй тапсырма : |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мүсін .Табиғаттағы контррельеф.
Мүсін .Табиғаттағы контррельеф.
|
Білім беру ұйымының |
Бейнелеу өнері Алматыкітап |
|
||||
|
Пәні: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|
||||
|
Бөлім: |
|
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
||||
|
Күні: |
|
|
||||
|
Сынып |
4 сынып |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
№ 22 сабақ Мүсін .Табиғаттағы контррельеф. |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.4.1 Мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсіндіру және сипаттау. |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді, қоршаған әлемнің күрделі бейнелері мен пішіндерінің ерекшеліктерін, олардың айырмашылықтарын, ұқсастықтары мен байланыстарын түсінеді. Контррельеф тәсілінде мүсіндеуді үйренеді. |
|
||||
|
Құндылықтар : (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Сабақ құндылығы:Жасампаздық және жаңашылдық айы. Апта дәйексөзі: Шығармашыл бала ойлы бала. |
|
||||
|
|
Сабақтың барысы |
|
||||
|
Сабақ-тың жоспаланған кезең- |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
|
Сабақтың басы 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Сабақ алдындағы жақсы көңіл күй. Тасқа бедер саламын, Егеп, қырнап, жонамын. Шеберлігі шыңдалған Мен мүсінші боламын. Өткен сабаққа шолу «Менен сұрақ, сізден жауап» әдісі. Табиғатты қалай қорғаймыз? Контррельеф тәсілінде мүсін жасап көрдің бе? |
Білім алушылар амандасады; Сабаққа керекті құрал-жабдығын даярлайды. Өлең жолдарын хормен айтады. Білім алушылар сұрақтарға нақты жауап береді. |
Жарайсыңдар!
Стикерлер» әдісі арқылы бағалайды. Жасыл түс – Жарайсың! Сары түс – Жақсы! Қызыл түс – Талпын! |
Оқулық суреттер |
|
|
|
Сабақтың ортасы 2минут Білу. 2 минут 5минут 5мин 2минут 2минут 2минут 5мин |
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру Біздің айналамыздағы табиғат таңғажайыптарының ішінде контррельеф те кездеседі. Оқулықпен жұмыс. Табиғаттың өзі салған бедерлерге назар аудар. 1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы. Контррельефті табиғатта кездестірдің бе? Жер бедері әртүрлі. Адамзат табиғаттың өзі салған бедерлеріне қарап, контррельеф тәсілімен мүсіндеуді үйренді. Сазбалшықтан, балауыз бен ермек саздан жасалған мүсін жылдам бүлінеді, сондықтан мүсіншілер оны гипстен сомдайды. Гипсті ерітіп, алдын ала дайындалған қалыпқа құяды.
Мұнда топтық жұмыс жүргізіледі. Сұрақтарға суреттер бойынша жауап тапқызады. Жер бетіндегі бедер қалай пайда болған? Горельефтен айырмашылығы қандай? «Назар аудар» айдары бойынша берілген мәліметпен таныстырады. Контррельеф – жұмсақ материалға (сазбалшық, балауыз, ермексаз) тереңдетіліп түсірілген бедер. Яғни кескін жазықтыққа, оның бетінен төмен тереңірек кесілетін әдіс. 3-тапсырма. Жұптық жұмыс түрінде орындатады.
Практикалық жұмыс Практикалық жұмыстың орындалу ретін бейнесабақтың көмегімен жүзеге асырасыңдар. Бүгінгі сабақта өсімдіктерді контррельеф тәсілімен мүсіндеуді үйренесіңдер. Алдымен көк түсті ермексазды жақсылап араластырыңдар. Арнайы тақтайшаның бетіне жаймалап, бетін тегістеңдер. Тегістелген ермексаздың бетіне өсімдіктердің бірнеше түрін орналастырыңдар. Өсімдіктің артық сабақтарын қайшымен қиып алыңдар. Өсімдіктердің дұрыс орналасуын тексеріңдер. Ағаш оқтаумен өсімдіктердің үстінен дөңгелете отырып жүргізіңдер. Оқтауды ары-бері бірнеше қайталап, дөңгелетіп алыңдар. Өсімдіктер ермексазға батып тұруы тиіс. Дайын болған ермексаз бетіндегі өсімдіктерді ақырын алып көріңдер. Өсімдіктің ермексазға тереңдетілген ізі қалғанын байқаған боларсыңдар. Міне, бұл – жазық бетте тереңдетіліп мүсінделген контррельеф тәсілі. Бір-біріңе дайын жұмыстарыңды көрсетіңдер. 4-тапсырма. Берілген сұрақтарға жауап бергізеді. Кері байланыс «Тазалық» әдісі. Бүгінгі тақырып бойынша алған қажетті ақпараттарыңызды шабаданға салыңыздар Бүгінгі сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар Ал бүгінгі ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар. |
Білім алушылар сабақтың мақсатымен танысады.
Оқулықтағы табиғаттың өзі салған бедерлерге назар аударады. Сұрақтарға жауап береді.
Контррельеф тәсілімен танысады.
Оқушылар практикалық жұмыс жасайды. Практикалық жұмыстың орындалу ретін бейнесабақтан көреді. Горельеф пен контррельефтің түсірілу тәсіліндегі айырмашылықты айтады.
Мүсін өнерінің контррельеф деген түрімен және оны орындаудың тәсілімен танысқандарын айтады. Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор. Жаңа тақырыпты меңгереді. Тақырыпты толық ашады; өз ойларын білдіреді; сұрақтарға жауап береді; Жарайсыңдар!
Дескрипторы: Сұрақтарға жауап береді; өз ойын еркін білдіреді; контррельеф әдісімен танысады; контррельеф тәсілімен, оның жасалу жолымен танысады.
Дескриптор: Оқушылар бүгінгі
сабақтың
|
Оқулық
Контррельеф Табиғат суреті
|
|
|
|
Сабақтың соңы 2 мин |
IV.Сабақты қорытындылау
Үй тапсырма : |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
|
|
шағым қалдыра аласыз


















