Бекітілді:
|
Сыныптан тыс шара Күні : 23.02.2024 ж Сыныбы:3"Ә" Мұғалімі: Мажитова А.К. |
Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназиясы |
|
Сыныптан тыс шара: Мың бір мақал, жүз бір жұмбақ |
|
|
Сабақтың мақсаты |
1. Оқушыларды «Сөз мәйегі — мақал» дегендей, ата — бабамыздан қалған өсиет сөздері арқылы адамгершілікке, ойын нақты, дұрыс жеткізуге, тапқыр сөйлеуге үйрету; 2. Сөз өнері арқылы оқушылардың дүниетанымын кеңейту; 3. Оқушыларды тапқырлыққа, даналыққа және ана тілін сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу. |
|
Рәсімдеу |
Әр білім алушы
білу керек: |
|
Үлестірмелі материалдар |
презентация, нақыл сөздер, мақал-мәтелдер, шараға арналған безендірулер; |
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде құндылығы: Ұлттық мирасты, мәдениетті дәріптейді; Ұлттық мұраға ұқыпты қарайды.қазақ тілінің қолдану аясын кеңейтеді; |
|
Сабақтың басы ширату |
Тақырып ашу. Құрметті ұстаздар,
оқушылар, қонақтар! Ойын 3 айналымнан тұрады: 1 – айналым: «Кім
көп біледі?» Бұл сайысқа 5 оқушы қатысып отыр. Ендеше, ортаға бүгінгі сайыстың қатысушыларын шақырайық. Жүргізуші: |
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалімнің
сөзі. Мақал — мәтел – ата бабамыздан қалған өшпес мұра. Көлемі жағынан шағын болғанымен, уақыт өткен сайын мағынасы тереңдеп, құны артып, қымбат қазынаға айналып келеді. Мақал — мәтел – тәрбиелік мәні зор, рухани байлық. Осы тұста мен осы мақал мен мәтелдің айырмашылығын түсіндіріп өткім келіп отыр. Мысалы: Мақалда қорытынды, тұжырымды түйін айтылады. Айтылар ой нақты толық жеткізіледі. Мысалы: «Ер жігіт елі үшін туады, елі үшін өледі» деген мақалда елді қорғау, жерді қорғау нағыз жігіттің ісі екендігі айтылып тұр. Ал, мәтелде ой тікелей білдірілмей тұспалдап, жанамалап айтылады. Мысалы: «Көппен көрген ұлы той». Мұнда не көрсең де халықпен бірге көр, өз басыңның ғана қамын ойлама деген сөз тұспалдап айтылып тұр. Жұмбақ деген алақанды жұмудан, яғни қолдың ішінде бір нәрсені жасырып, жұмып тұрып, соны тап дегеннен шыққан. Жұмбақ жасырғанда айтылар нәрсені ойда бүгіп қалып, соған ұқсас нәрселерге теңеп, тұспалдап сипаттап айтады. Мысалы: Тұрғанмен жырақ
өзі, Таусылмайтын шырақ көзі. (Жұмбақтың жауабы: күн) 1 — айналым: «Кім көп біледі?» Қатысушылар мақал – мәтел айтудан жарысады. (1 минут уақыт беріледі, сол уақыттың ішінде қатысушылар қанша мақал айтса, ұпай саны да соған қарап қойылады). 2 — айналым: «Мақал – сөздің мәйегі. (тақтада мақал — мәтелдің басы беріледі, қатысушылар мақалды жалғастырады) №1 –
оқушыға: №2 –
оқушыға: №3 –
оқушыға: №4 –
оқушыға: №5 –
оқушыға: 3 – айналым: «Кім
тапқыр?» Жүргізуші: Ал балалар, олай болса, 3-ші айналымды бастаймыз. №1 –
оқушыға: Ел жұртты – Жез мұртты. (бидай) Мақал: Арпа, бидай ас екен, алтын, күміс тас екен. №2 –
оқушыға: Мақал: Қалауын тапса қар жанар. №3 –
оқушыға: Судан шегінеді. (От) Мақал: Отан оттан да ыстық. №4 – оқушыға: Жылғадан өтеді. (су) Мақал: Судың да сұрауы бар. №5 – оқушыға: Мақал: Көз қорқақ, қол батыр. Жүргізуші: Осымен негізгі үш айналымды артта қалдырдық. Ендігі кезек әділ-қазылардың қорытынды сөздерінде (Әділ-қазылар жалпы қорытынды ұпай санын шығарады). Құрметті көрермендер, әділ-қазы алқасы өздерінің әділ шешімін шығарғанша көрермен жанкүйерлер арасында сайыс жүргізейік. Ол үшін әр қатысушының жанкүйерімін деген 1 оқушыдан шығарып, мақал айтысын ұйымдастырамыз. (ортаға шақырылған оқушы тоқтаусыз 5 мақал айтып шығуы керек). Әділ-қазыларға сөз берейік (Қатысушылардың ұпайлары жария етіліп, марапатталады). Аталар сөзіменен өсіп өнген, |
|
Соңы |
Қорытынды. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Мың бір мақал, жүз бір жұмбақ"
"Мың бір мақал, жүз бір жұмбақ"
Бекітілді:
|
Сыныптан тыс шара Күні : 23.02.2024 ж Сыныбы:3"Ә" Мұғалімі: Мажитова А.К. |
Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназиясы |
|
Сыныптан тыс шара: Мың бір мақал, жүз бір жұмбақ |
|
|
Сабақтың мақсаты |
1. Оқушыларды «Сөз мәйегі — мақал» дегендей, ата — бабамыздан қалған өсиет сөздері арқылы адамгершілікке, ойын нақты, дұрыс жеткізуге, тапқыр сөйлеуге үйрету; 2. Сөз өнері арқылы оқушылардың дүниетанымын кеңейту; 3. Оқушыларды тапқырлыққа, даналыққа және ана тілін сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу. |
|
Рәсімдеу |
Әр білім алушы
білу керек: |
|
Үлестірмелі материалдар |
презентация, нақыл сөздер, мақал-мәтелдер, шараға арналған безендірулер; |
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде құндылығы: Ұлттық мирасты, мәдениетті дәріптейді; Ұлттық мұраға ұқыпты қарайды.қазақ тілінің қолдану аясын кеңейтеді; |
|
Сабақтың басы ширату |
Тақырып ашу. Құрметті ұстаздар,
оқушылар, қонақтар! Ойын 3 айналымнан тұрады: 1 – айналым: «Кім
көп біледі?» Бұл сайысқа 5 оқушы қатысып отыр. Ендеше, ортаға бүгінгі сайыстың қатысушыларын шақырайық. Жүргізуші: |
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалімнің
сөзі. Мақал — мәтел – ата бабамыздан қалған өшпес мұра. Көлемі жағынан шағын болғанымен, уақыт өткен сайын мағынасы тереңдеп, құны артып, қымбат қазынаға айналып келеді. Мақал — мәтел – тәрбиелік мәні зор, рухани байлық. Осы тұста мен осы мақал мен мәтелдің айырмашылығын түсіндіріп өткім келіп отыр. Мысалы: Мақалда қорытынды, тұжырымды түйін айтылады. Айтылар ой нақты толық жеткізіледі. Мысалы: «Ер жігіт елі үшін туады, елі үшін өледі» деген мақалда елді қорғау, жерді қорғау нағыз жігіттің ісі екендігі айтылып тұр. Ал, мәтелде ой тікелей білдірілмей тұспалдап, жанамалап айтылады. Мысалы: «Көппен көрген ұлы той». Мұнда не көрсең де халықпен бірге көр, өз басыңның ғана қамын ойлама деген сөз тұспалдап айтылып тұр. Жұмбақ деген алақанды жұмудан, яғни қолдың ішінде бір нәрсені жасырып, жұмып тұрып, соны тап дегеннен шыққан. Жұмбақ жасырғанда айтылар нәрсені ойда бүгіп қалып, соған ұқсас нәрселерге теңеп, тұспалдап сипаттап айтады. Мысалы: Тұрғанмен жырақ
өзі, Таусылмайтын шырақ көзі. (Жұмбақтың жауабы: күн) 1 — айналым: «Кім көп біледі?» Қатысушылар мақал – мәтел айтудан жарысады. (1 минут уақыт беріледі, сол уақыттың ішінде қатысушылар қанша мақал айтса, ұпай саны да соған қарап қойылады). 2 — айналым: «Мақал – сөздің мәйегі. (тақтада мақал — мәтелдің басы беріледі, қатысушылар мақалды жалғастырады) №1 –
оқушыға: №2 –
оқушыға: №3 –
оқушыға: №4 –
оқушыға: №5 –
оқушыға: 3 – айналым: «Кім
тапқыр?» Жүргізуші: Ал балалар, олай болса, 3-ші айналымды бастаймыз. №1 –
оқушыға: Ел жұртты – Жез мұртты. (бидай) Мақал: Арпа, бидай ас екен, алтын, күміс тас екен. №2 –
оқушыға: Мақал: Қалауын тапса қар жанар. №3 –
оқушыға: Судан шегінеді. (От) Мақал: Отан оттан да ыстық. №4 – оқушыға: Жылғадан өтеді. (су) Мақал: Судың да сұрауы бар. №5 – оқушыға: Мақал: Көз қорқақ, қол батыр. Жүргізуші: Осымен негізгі үш айналымды артта қалдырдық. Ендігі кезек әділ-қазылардың қорытынды сөздерінде (Әділ-қазылар жалпы қорытынды ұпай санын шығарады). Құрметті көрермендер, әділ-қазы алқасы өздерінің әділ шешімін шығарғанша көрермен жанкүйерлер арасында сайыс жүргізейік. Ол үшін әр қатысушының жанкүйерімін деген 1 оқушыдан шығарып, мақал айтысын ұйымдастырамыз. (ортаға шақырылған оқушы тоқтаусыз 5 мақал айтып шығуы керек). Әділ-қазыларға сөз берейік (Қатысушылардың ұпайлары жария етіліп, марапатталады). Аталар сөзіменен өсіп өнген, |
|
Соңы |
Қорытынды. |
шағым қалдыра аласыз













