|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және поэзия |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.2.1– музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау; 6.1.2.3 – көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстыру |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасайды Көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстырады |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин
5 мин
|
Амандасу. «Миға шабуыл» әдісі. Тыңдалым Бейнероликті тамашала. Музыка және поэзия 1- тапсырмаӘңгіме. Тақпақты тыңдап, бүгінгі сабақтың басты тақырыбын анықтаңдар. Балалар, бүгін біз не туралы айтатын боламыз? Сұрақ ілмегі әдісі Қандай мақсат қояйық? - көктем сөзі дегенде сізде қандай ой туындайды? - сіз көктемнің көңіл-сезімін қай композитордың шығармаларынан байқадыңыз?
2 тапсырма Тыңдау және талдау. «Көзімнің қарасы» ән-романсын тыңдаңыз. - Осы шығарманың авторы кім? - Әнді талдап, қайсы стильде және жанрда жазылғанын анықтаңыз? - Композитор шығармасында адамның көңіл-күйі мен басты тұлғаны қалай аша білген? Неге? 3 тапсырмаАқпарат іздеу. Абай Құнанбаевтың «Көзімнің қарасы» әні туралы ақпарат іздестіріңіз. 4 тапсырмаИмпровизация және орындау.Музыкалық шығармалардан үзінділер тыңдаңыз: А.Жұбановтың «Абай » операсынан қазақ халық әндерінен сюиталар, А.Жұбановтың увертюра-фантазиясы.Жамбыл Жабаевтың өзің таңдаған өлең жырларын оқып шығыңыз. Тыңдалған шығармаларыңызға өлең жолдарынтаңдаңыз. Кері байланыс:
-Орындауыңызда не жақсы шықты? – Нені одан әрі жақсарта түсуге болады? |
1 тапсырма Сабақтың басты тақырыбына кіріспе ретінде мұғалім көктем туралы тақпақтар оқып, оқушыларға сабақ барысы не туралы болатынын өздері анықтауын өтінуіне болады. Мұғалім оқушылармен бірге жыл мезгіліндегі көктем айларын бейнелеген шығармаларды естеріне салуын ұсынады. 2 тапсырма Тыңдау және талдау. Мұғалім Абай Құнанбаевтың « Көзімінің қарасы» әнін тыңдауды ұсынады. Тыңдалған шығармалары туралы қысқаша ой-толғау жасап, поэзия мен музыка өнерінің өзара байланыстылығын ара-жігін ажыратады 3 тапсырма Ақпарат іздеу. Абай Құнанбаевтың «Қараңғы түнде тау қалғып» әні туралы ақпарат іздестіріңіз. жинауын тапсыруына болады. . |
Формативті бағалау.
Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды «Бас бармақ» әдісі, смайлик арқылы бағалайды.
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Смайлик |
Жеке тапсырмалар Оқулық Оқулық Смайлик Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және поэзия (жалғасы) |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.2.3 – көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстыру; 6.2.2.1 – музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстырады, музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасайды |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин
|
Амандасу. «Миға шабуыл» әдісі. Тыңдалым Бейнероликті тамашала. Музыка және поэзия 1 тапсырма Әңгіме. Табиғат дыбысын тыңдайық. - Нені естіп тұрсыңдар? -Теңіздің қандай екенін білесіңдер ме? Теңіз сөзіне эпитет ойлап табыңыздар. - А.Гусейнов (Қазақстан) «Көк теңіз» суретінде теңізді қалай бейнелегенін көріңіздер. - Суреттерге ортақ нені байқадыңдар? -Суретші өзінің жұмысында теңізді қалай бейнеленген?
- Қандай түсті
қолданған? 2-тапсырмаТыңдау және талдау. Сырбай Мәуленовтың «Теңіз тамшысы» жыр жолдарын оқыңыздар, оның шығуына себеп болған жағдайларды оқып біліңіздер. - С.Мәуленов осы өлең жолдарын жазған мезетте қандай сезімде болды деп ойлайсыңдар? Өлең жолдарын оқып, талдаңдар. «Судың атқып аспанға тамшылары, Найзағайдай қайтадан шаншылады. Бір тамшыда кешкі күн батуымен Бір қабысқан жанатын таң шырағы. Бір тамшыда бар бояу басын қосқан: Сарғылт жаға, Көк теңіз, Жасыл аспан. Теңіз шебер жатқандай алқа жасап, Жеті түсті ғажайып асыл тастан». - Өлең жолдары сіздерге қандай көңіл күй сыйлады? - Осы көңіл күйді қандай сөздермен белгілеп айтар едіңіз? «Теңіз туралы» әнді тыңдаңыз. 3 тапсырма Шығарма жазу және импровизация Музыкалық композиция шығарыңыз. Тақпақтарды таңдап, соған дауысты, аспапты қосып әуен шығарыңыз. Музыкалық композицияңызды орындаңыз. Өзін-өзі бағалау жүргізіңіз. Өзіңізді және өзгелерді бағалаңыз. Кері байланыс:
-Орындауыңызда не жақсы шықты? – Нені одан әрі жақсарта түсуге болады? |
1 тапсырма Сабаққа кіріспе ретінде мұғалім алдын-ала теңіз толқынының, шағаланың дыбыстары жазылған таспа жазбаларын даярлап қояды. 2 тапсырма Мұғалім Сырбай Мәуленов туралы және оның шығармашылық өмір жолы туралы әңгімелеп береді. Өлеңді оқып болып, талдауға арналған сұрақтарды алдын-ала даярлап қағаз бетіне басып шығарып қоюы керек. 3 тапсырманы орындау үшін сынып оқушылары 3 топқа бөлінеді. Әр топқа түрлі ақындардың өлеңдері таратылып беріледі. Оқушылар осы өлең тақпақтарға шағын әуен шығаруы тиіс. Өзін-өзі бағалау ұйымдастырылады, бағалау критерийлерін оқушылармен бірлесе отырып орындау қажет. |
Формативті бағалау.
Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды «Бас бармақ» әдісі, смайлик арқылы бағалайды.
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Смайлик |
Жеке тапсырмалар Оқулық Оқулық Смайлик Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және бейнелеу өнері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындайды |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин
|
Амандасу. «Миға шабуыл» әдісі. Тыңдалым Бейнероликті тамашала. 1тапсырмаӘңгімелесу. Құрманғазының «Сарыарқа» күйін тыңдап отырып, дұрыс жолды таңдауға тырысыңыз.Неге ол жолды таңдағаныңыз туралы топқа әңімелеп беріңдер Табиғатпен сырласа да үндесе де өмір сүрген ата бабаларымыз өз дүниетанымын фәлсафасын өнер арқылы шебер жеткізгені аян. Сонау ескі замандағы қолөнер бұйымдарының оюы кітап қызметін атқарып, оның бейнелері әлемдік тәртіпті айқындауда таптырмас тәрбие құралы болды.Ою өрнек Ғарыш пен Табиғат заңдылықтарын жалпылама фәлсафалық белгілермен көрсетсе, күй адамның ішкі жан тебренісін көңіл күйін білдіреді
2-тапсырмаТыңдау және талдау. Әбілхан Қастеев-қәзіргі Алматы облысы, Панфилов ауданы Шежін ауылында дүниеге келген. Қазақ елінің тарихын ,оның болмысын , туған жердің әсем табиғатын бейнелеу оның басты тақырыбы болды
3-тапсырма. Ән орындау. « Дедімай-ау» Кері байланыс:
-Орындауыңызда не жақсы шықты? – Нені одан әрі жақсарта түсуге болады? |
1 тапсырма «Сарыарқа» күйінің таспа жазбаларын даярлап қойғаны дұрыс. Сыныптасымен қосылып тақырыпты талдауды ұсыныңыз. 2 тапсырма Мұғалім Сырбай Мәуленов туралы және оның шығармашылық өмір жолы туралы әңгімелеп береді. Өлеңді оқып болып, талдауға арналған сұрақтарды алдын-ала даярлап қағаз бетіне басып шығарып қоюы керек. 3 тапсырманы орындау үшін сынып оқушылары 3 топқа бөлінеді. Әр топқа түрлі ақындардың өлеңдері таратылып беріледі. Оқушылар осы өлең тақпақтарға шағын әуен шығаруы тиіс. Өзін-өзі бағалау ұйымдастырылады, бағалау критерийлерін оқушылармен бірлесе отырып орындау қажет. |
Формативті бағалау.
Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды «Бас бармақ» әдісі, смайлик арқылы бағалайды.
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Смайлик |
Жеке тапсырмалар Оқулық Оқулық Смайлик Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және бейнелеу өнері (жалғасы) |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындайды |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин
|
Амандасу. 1 тапсырма.Әңгіме. А.Дүзелхановтың «Сәукеле» суретіне қараңыздар. - Қыз баланың бас киімі қалай аталады? -Қыз баланың ұлттық киімдерін атап өтіңіздер?
2 тапсырма Әнді орындау. «Астана»» әнін орындаңыз. Өзіңіздің орындауыңызды критерийлер бойынша бағалаңыз.
3 тапсырма Топпен жұмыс. «Сурет пен музыка» тақырыбы арқылы әңгіме құрап сурет салыңыздар. Кері байланыс:
-Орындауыңызда не жақсы шықты? – Нені одан әрі жақсарта түсуге болады? |
1 тапсырма 1 тапсырма. «Музыка және бейнелеу өнері» тақырыбында мұғалім оқушыларға «сәукеле» қыз баланың бас киімі туралы және оның аталымы жөнінде тарихи ақпараттарды зерттеуін ұсыныңыз. 2 тапсырма Бұл тапсырманы орындау үшін сабақ кіріспесінен бастап оқушылардың жағымды көңіл күйге енуін бақылаңыз. Ол үшін мұғалім балаларға өзінің көңіл күйін түстерге ажыратып, түрлі түсті қиынды қағаздармен көрсетуін сұраңыз. 3 тапсырма Тапсырманы орындау А.Дүзелхановтың суретін алдын-аладаярлап қояды. Сонан соң оқушыларға суретті қарап отырып, ұлттық киімдегі қыз баланың бейнесі туралы өз ойларын айтып беруін сұраңыз. Мұғалім оқушыларға берілген қыз баланың бас киімі туралы үй тапсырмасын естеріне салып, орындаған үй жұмысымен бөлісуін сұрайды. Сәукеле атауының шығу тарихы туралы мәліметтерді ортаға салуын өтінеді. |
Формативті бағалау.
Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды «Бас бармақ» әдісі, смайлик арқылы бағалайды.
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Смайлик |
Жеке тапсырмалар Оқулық Оқулық Смайлик Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және театр |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.1.1 – тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтау 6.1.2.4 – ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтайды, ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдаланады |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин
|
1 тапсырма Сыныпта талқылау. Ойланып, жауап беріңіздер: - Сіздер театр туралы не білеіздер? - Сіздер театрда болдыңыздар ма? - Сіздер театр тарихын білесіздер ме? - «антикалық театр» деген не? - «амфитеатр», «спектакль», «театр режиссері», «актер», «дыбыс режиссері», «костюм тігуші» сөздеріне түсінік Беріңіздер
Қазақ театрының қайнар көзі қазақ халқының ежелгі фольклорлық салт дәстүрлерінде жатыр. Қазақтың тұрмыс салт әндері мен дәстүрлерінде театр элементтері бар. Қазақ халқының барлық өнер түрлері музыкамен байланысты. Дәстүрлі эпос әндер мен икүйлер орындау қазақ театрының пайда болуына негіз болды.
2 тапсырма Талқылау. - Театр қойылымдарында музыка қандай роль атқарады? - «өнер синтезі» сөз тіркесін қалай түсінесіздер? - Оларды не біріктіріп тұр, қалай ойлайсыздар? - Біз өнердің барлық түрі бір бірімен байланысты және бір бірін толықтырады деп айта аламыз ба? - Өз пікірлеріңізбен бөлісіңіздер 3-тапсырма Орындау және импровизация. - 8 Наурыз Халықаралық әйелдер күні қарсаңында біз сүйікті де ардақты аналарымызды қалай құттықтай аламыз? - үйреніп жатқан «Ата анаға көз қуаныш» әніне қысқа сахналық қойылым шығарып (пантомима), ана бейнесін жасап көріңіздер Кері байланыс:
-Орындауыңызда не жақсы шықты? – Нені одан әрі жақсарта түсуге болады? |
.Осы тапсырманы орындау үшін мұғалім театр тарихы бойынша материалдарды ұсынады және оқушылармен бірге театрға виртуалды экскурсия жасайды. 1-ші аялдама – «Антикалық театр» Мұғалім «Көне грек театры», «Рим театры», «Шығыс театры. Кабуки. Қытай театры» картиналарын пайдаланады. Әнді орындау кезінде мұғалім шығарманың негізгі мазмұны мен дыбыстық биіктігіне көңіл бөледі. Мұғалім «Менің анам» импровизациялық көрінісіне музыкалық сүйемел үшін таңдау бере алады. Ескерту: ананың бейнесін жасау үшін оқушылар ананың суретін сала алады, шағын өлең шығарып көруіне болады. |
Формативті бағалау.
Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды «Бас бармақ» әдісі, смайлик арқылы бағалайды.
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Смайлик |
Жеке тапсырмалар Оқулық Оқулық Смайлик Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және театр |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.1.1 – музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интерпретация жасау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интерпретация жасайды |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин
|
Музыка және театр. 1 тапсырма Сыныпта талқылау. - сіздер «орындаушы» және «көрермен» сөздерін қалай түсінесіздер? - театрлық қойылымдарды кім жасайды? - режиссер, дыбыс режиссері, актер, костюм тігуші, суретші-көркемдеушілер немен айналысады? Жауапқа келесі сөз тіркестерін пайдаланыңыздар: - Режиссер ... ... ... жауап береді - Актер – ... ... ... ойнайды - суретші-көркемдеуші ... ... ... айналысады - дыбыс режиссері ... ... ... көркемдейді. - көстюм тігуші ... ... ... айналысады.Музыка және театр 2 тапсырма .Импровизация. Жұмыстың презентациясы. - «Алдар көсе» ертегісінен ең ұнаған оқиғаларды атаңыздар. -«Алдар көсе» ертегісінің бір оқиғасын сахналаңыздар. -Өз жұмыстарыңызды көрсетіңіздер
Кері байланыс:
|
. 1 тапсырма Бұл сағат «Музыка және театр» тақырыбының екінші сабағы. Мұғалімге алдын ала Қазақстан театрларының суреті салынған үлестірме парақша-билеттер дайындауға кеңес беріледі. Оқушылар алдыңғы сабақта қолданған «Сиқырлы» билет театрларға вртуалды саяхатты әрі қарай жалғастыруға көмектеседі: Абай атындағы мемлекеттік академиялық опера және балет театры; М.Әуезов атындағы қазақ мемлекеттік академиялық драма театры; |
Формативті бағалау.
Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды «Бас бармақ» әдісі, смайлик арқылы бағалайды.
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Смайлик |
Жеке тапсырмалар Оқулық Оқулық Смайлик Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кино және музыка |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.1.1 – тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтайды |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин
|
1 тапсырма Сыныпта талқылау. Музыкалық композиция тыңдаңыздар, бұл музыканы сендер бұрын қай жерде естідіңдер? Сыныптасыңмен бірге талдаңыз, сабақ тақырыбына өзіңіздің вариантыңызды айтыңыздар.Қазақ мултьфильмдерінің музыкасы. Мультфильмдерде орнатылатын музыканы анимациялық музыка деп атайды. Ол латынша anime ,яғни жан деген мағынаны білдіреді. Суретке жан бітіріп, әр түрлі кейіпкерлердің сөз көмегінсіз ақ мінездемесін музыкалық құралдармен жеткізу –анимациялық музыканың міндеті
2-Тапсырма.Зерттеу. Киноның «төлқұжатын» жаса, төмендегідей мәліметтер даярла: Туған жылы: Ата-анасы: Туған жері: Бірінші көрсетілім: Бірінші фильм: Жақын-жуықтары: 3 тапсырма.Тыңдау және талдау. Мылқау кинодан үзінді қараңыз. - Экранда көрген актердың аты-жөнін кім біледі? - Көрсетілімнен үзінді көрген кезде сіз қандай сезімге бөлендіңіз? - Музыканың мылқау кинодағы орны қандай? Қазіргі заман киносынан үзінді көріңіз. Кері байланыс:
|
. Мұғалім кино өнерінің дамуының тарихи жолы туралы алдын-ала мәтіндер, керек мағлұматтары бар сөз тіркестерін дайындайды: - Бұрын білетінмін o Басқаша ойлайтынмын - Бұның бәрі мен үшін жаңа Мәтінмен жұмыс жасап болған соң, мұғалім оқушыларды топқа бөледі. Жаңа тақырыпты толық меңгеру мақсатында оқушыларға кино өнерінің «төлқұжатын» жасау тапсырылады. Тапсырманы орындау үшін мұғалім ұлы актер Чарли Чаплиннің қатысуымен кинофильмдерден үзінділер даярлап қояды. |
Формативті бағалау.
Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды «Бас бармақ» әдісі, смайлик арқылы бағалайды.
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Смайлик |
Жеке тапсырмалар Оқулық Оқулық Смайлик Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кино және музыка |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау; 6.1.1.1 – тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықта |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындайды, тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтайды. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин
|
1-*тапсырма. Ән орындау. «Балапан қаз», «Дастархан» әндерін орындаймыз. - Әннің мазмұнын әңгімелеп беріңіз? - Сөз мәтінінде немесе негізгі әуенінде кездесетін қиын жерлерге мән беріңіз?
2-тапсырмаШығарма жазу. «Киностудия» компьютерлік бағдарламасын қолдана отырып, сынып өмірінен шағын кино түсіріңіз. 3 –тапсырма.Презентация және жұмысты бағалау. Орындалған жұмысыңызды көрсетіңіз және бағалаңыз
Кері байланыс:
|
. . Әнді үйрену кезінде мұғалім шығарманы таза интонациямен орындалуына, ырғағына, динамикалық белгілеріне назар аударады. 2 тапсырманы орындау үшін оқушыларды бірнеше топқа бөледі. Мұғалім оқушыларға балама ретінде түрлі омикстер, өздері түскен суреттерінен, газеттерден қиындыларқолдануға болатынын ескертедіМұғалім оқушыларға өздеріорындаған жұмыстарын көрсетілімге даярлап, бірге ойластырылған критерийлері бойынша бағалауды ұсынады. |
Формативті бағалау.
Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды «Бас бармақ» әдісі, смайлик арқылы бағалайды.
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі |
Жеке тапсырмалар Оқулық Оқулық Смайлик Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
Музыка |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жобаны құрастыру және дайындау |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.2.1 – музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композицияларшығару және импровизация жасау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композицияларшығару және импровизация жасайды |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 15 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин |
Сәлеметсіңдер ме балалар! Үшінші тоқсанда өтілген тақырыптар бойынша ұсынылатын жобаларды таңдауларың қажет.Олар «Музыка және өнер», «Музыка және театр», «Музыка және кино»тақырыптары бойынша ұсынылатын бірнеше жобаларды таңдап, бірнеше топқа бөлу.
Жобаны дайындау. а)жобаның мақсатын анықтау қажет. ә)жоба тақырыбына сәйкес әр түрлі деректерден ақпарат іздеу керек б)Жобаның жұмыс жоспарын құру.Жоба үлгісі бойынша бүгін біз сендермен «Музыка және поэзия»тақырыбын алып отырмыз. Бейнежазбаны көріп, тамашалаңдар. 2-тапсырма. Тыңдалым. Өткен тоқсандағы тақырыптарға шолу жасау үшін бейнероликке назар аударып төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер
3-тапсырма. «Сұрақтар ілгегі» әдісі арқылы сұрақтарға жауап бер. - Музыка дегеніміз не? -Поэзия дегеніміз не№Екеуінің айырмашылығы қандай? Рефлексия: -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім?
-Мен үшін қандай
тапсырма қиын болды? |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Сұрақтарға жауап беріп,талдайды Бір -бірін бағалау
Сұрақтарға жауап береді. Дәптермен жұмыс |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижес «Шапалақ» әдісі бойынша бағалайды «Бес саусақ» әдісімен бағалайды
|
hhtp/mpp/youtube.com http/ptt/youtube.com Смайлик Әдіс тәсілдер тақтайшасы Әдіс тәсілдер |
|||
|
Бөлімі |
Музыка |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жобаны таныстыру |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.3.1.1 – шығармашылық көрсетілімнің бағдарламасын таныстыру, оларды критерияларға сәйкес бағалау, өзінің және өзгелердің жұмысын жақсарту үшін түрлі ұсыныстар енгізу; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығармашылық көрсетілімнің бағдарламасын таныстырады, оларды критерияларға сәйкес бағалау, өзінің және өзгелердің жұмысын жақсарту үшін түрлі ұсыныстар енгізеді |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 15 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин |
Сәлеметсіңдер ме балалар! 1-ші тапсырма. Презентация. Бітірген жұмыстарыңды көрсетіңдер, бағалаудың негізгі критерийлерін ескере отырып, өз жобаларыңның мазмұнын ауызша суреттеңдер: - Жоба тақырыбының сәйкестігі; - Командалық жұмыс, топта рөлдерді бөлу; Өлеңді дыбыстау және музыкалық сүйемелдеу; - Шығармашылық тәсіл; - Тайм менеджмент. 2-ші тапсырма. Талқылау - Сенің жобаңның идеясы неде? - Сенің жобаңды қайда қолдануға болады? - Қандай іс-әрекет сізге ең қатты ұнады? - Сіздің қай жұмысыңыз жемісті болды? - Өзіңнің орындауыңды қалай жетілдіруге болады Жобаны таныстыру. Жоба тақырыбы: «Музыка» мен «Поэзия» Екі шығарманың айырмашылығын Венн Диаграммасы арқылы айырмашылығы мен ұқсастығын жазамыз.
Екі шығарманың бейнежазбасын көру арқылы. анықтау қажет.ә)жоба тақырыбына сәйкес әр түрлі деректерден ақпарат іздеу керек б)Жобаның жұмыс жоспарын құру.Жоба үлгісі бойынша бүгін біз сендермен Қазақ заманауи музыкасы тақырыбын алып отырмыз. Бейнежазбаны көріп, тамашалаңдар. 2-тапсырма. «Сұрақтар ілгегі» әдісі арқылы сұрақтарға жауап бер. Әннің ерекшелігі неде? Әннің орындауының мәні қандай? 3-тапсырма.Өздік жұмысы. Екінші тоқсанда өткен тақырыптарды еске түсіріп,өткен әндерді қайталаңдар. Рефлексия: -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім?
-Мен үшін қандай
тапсырма қиын болды?
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Сұрақтарға жауап беріп,талдайды Бір -бірін бағалау
Сұрақтарға жауап береді. Дәптермен жұмыс Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы бір бірін бағалайды |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижес «Шапалақ» әдісі бойынша бағалайды «Бес саусақ» әдісімен бағалайды
|
hhtp/mpp/youtube.com http/ptt/youtube.com Смайлик Әдіс тәсілдер тақтайшасы Әдіс тәсілдер Оқулық. Бағалауға арналған тақтайша |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Музыка 6 сынып 3 тоқсан қмж толық
Музыка 6 сынып 3 тоқсан қмж толық
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және поэзия |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.2.1– музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау; 6.1.2.3 – көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстыру |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасайды Көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстырады |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин
5 мин
|
Амандасу. «Миға шабуыл» әдісі. Тыңдалым Бейнероликті тамашала. Музыка және поэзия 1- тапсырмаӘңгіме. Тақпақты тыңдап, бүгінгі сабақтың басты тақырыбын анықтаңдар. Балалар, бүгін біз не туралы айтатын боламыз? Сұрақ ілмегі әдісі Қандай мақсат қояйық? - көктем сөзі дегенде сізде қандай ой туындайды? - сіз көктемнің көңіл-сезімін қай композитордың шығармаларынан байқадыңыз?
2 тапсырма Тыңдау және талдау. «Көзімнің қарасы» ән-романсын тыңдаңыз. - Осы шығарманың авторы кім? - Әнді талдап, қайсы стильде және жанрда жазылғанын анықтаңыз? - Композитор шығармасында адамның көңіл-күйі мен басты тұлғаны қалай аша білген? Неге? 3 тапсырмаАқпарат іздеу. Абай Құнанбаевтың «Көзімнің қарасы» әні туралы ақпарат іздестіріңіз. 4 тапсырмаИмпровизация және орындау.Музыкалық шығармалардан үзінділер тыңдаңыз: А.Жұбановтың «Абай » операсынан қазақ халық әндерінен сюиталар, А.Жұбановтың увертюра-фантазиясы.Жамбыл Жабаевтың өзің таңдаған өлең жырларын оқып шығыңыз. Тыңдалған шығармаларыңызға өлең жолдарынтаңдаңыз. Кері байланыс:
-Орындауыңызда не жақсы шықты? – Нені одан әрі жақсарта түсуге болады? |
1 тапсырма Сабақтың басты тақырыбына кіріспе ретінде мұғалім көктем туралы тақпақтар оқып, оқушыларға сабақ барысы не туралы болатынын өздері анықтауын өтінуіне болады. Мұғалім оқушылармен бірге жыл мезгіліндегі көктем айларын бейнелеген шығармаларды естеріне салуын ұсынады. 2 тапсырма Тыңдау және талдау. Мұғалім Абай Құнанбаевтың « Көзімінің қарасы» әнін тыңдауды ұсынады. Тыңдалған шығармалары туралы қысқаша ой-толғау жасап, поэзия мен музыка өнерінің өзара байланыстылығын ара-жігін ажыратады 3 тапсырма Ақпарат іздеу. Абай Құнанбаевтың «Қараңғы түнде тау қалғып» әні туралы ақпарат іздестіріңіз. жинауын тапсыруына болады. . |
Формативті бағалау.
Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды «Бас бармақ» әдісі, смайлик арқылы бағалайды.
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Смайлик |
Жеке тапсырмалар Оқулық Оқулық Смайлик Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және поэзия (жалғасы) |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.2.3 – көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстыру; 6.2.2.1 – музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
көркем бейнені құруда музыка және өнердің басқа түрлерінін көркемдеуші құралдарын салыстырады, музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасайды |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин
|
Амандасу. «Миға шабуыл» әдісі. Тыңдалым Бейнероликті тамашала. Музыка және поэзия 1 тапсырма Әңгіме. Табиғат дыбысын тыңдайық. - Нені естіп тұрсыңдар? -Теңіздің қандай екенін білесіңдер ме? Теңіз сөзіне эпитет ойлап табыңыздар. - А.Гусейнов (Қазақстан) «Көк теңіз» суретінде теңізді қалай бейнелегенін көріңіздер. - Суреттерге ортақ нені байқадыңдар? -Суретші өзінің жұмысында теңізді қалай бейнеленген?
- Қандай түсті
қолданған? 2-тапсырмаТыңдау және талдау. Сырбай Мәуленовтың «Теңіз тамшысы» жыр жолдарын оқыңыздар, оның шығуына себеп болған жағдайларды оқып біліңіздер. - С.Мәуленов осы өлең жолдарын жазған мезетте қандай сезімде болды деп ойлайсыңдар? Өлең жолдарын оқып, талдаңдар. «Судың атқып аспанға тамшылары, Найзағайдай қайтадан шаншылады. Бір тамшыда кешкі күн батуымен Бір қабысқан жанатын таң шырағы. Бір тамшыда бар бояу басын қосқан: Сарғылт жаға, Көк теңіз, Жасыл аспан. Теңіз шебер жатқандай алқа жасап, Жеті түсті ғажайып асыл тастан». - Өлең жолдары сіздерге қандай көңіл күй сыйлады? - Осы көңіл күйді қандай сөздермен белгілеп айтар едіңіз? «Теңіз туралы» әнді тыңдаңыз. 3 тапсырма Шығарма жазу және импровизация Музыкалық композиция шығарыңыз. Тақпақтарды таңдап, соған дауысты, аспапты қосып әуен шығарыңыз. Музыкалық композицияңызды орындаңыз. Өзін-өзі бағалау жүргізіңіз. Өзіңізді және өзгелерді бағалаңыз. Кері байланыс:
-Орындауыңызда не жақсы шықты? – Нені одан әрі жақсарта түсуге болады? |
1 тапсырма Сабаққа кіріспе ретінде мұғалім алдын-ала теңіз толқынының, шағаланың дыбыстары жазылған таспа жазбаларын даярлап қояды. 2 тапсырма Мұғалім Сырбай Мәуленов туралы және оның шығармашылық өмір жолы туралы әңгімелеп береді. Өлеңді оқып болып, талдауға арналған сұрақтарды алдын-ала даярлап қағаз бетіне басып шығарып қоюы керек. 3 тапсырманы орындау үшін сынып оқушылары 3 топқа бөлінеді. Әр топқа түрлі ақындардың өлеңдері таратылып беріледі. Оқушылар осы өлең тақпақтарға шағын әуен шығаруы тиіс. Өзін-өзі бағалау ұйымдастырылады, бағалау критерийлерін оқушылармен бірлесе отырып орындау қажет. |
Формативті бағалау.
Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды «Бас бармақ» әдісі, смайлик арқылы бағалайды.
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Смайлик |
Жеке тапсырмалар Оқулық Оқулық Смайлик Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және бейнелеу өнері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындайды |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин
|
Амандасу. «Миға шабуыл» әдісі. Тыңдалым Бейнероликті тамашала. 1тапсырмаӘңгімелесу. Құрманғазының «Сарыарқа» күйін тыңдап отырып, дұрыс жолды таңдауға тырысыңыз.Неге ол жолды таңдағаныңыз туралы топқа әңімелеп беріңдер Табиғатпен сырласа да үндесе де өмір сүрген ата бабаларымыз өз дүниетанымын фәлсафасын өнер арқылы шебер жеткізгені аян. Сонау ескі замандағы қолөнер бұйымдарының оюы кітап қызметін атқарып, оның бейнелері әлемдік тәртіпті айқындауда таптырмас тәрбие құралы болды.Ою өрнек Ғарыш пен Табиғат заңдылықтарын жалпылама фәлсафалық белгілермен көрсетсе, күй адамның ішкі жан тебренісін көңіл күйін білдіреді
2-тапсырмаТыңдау және талдау. Әбілхан Қастеев-қәзіргі Алматы облысы, Панфилов ауданы Шежін ауылында дүниеге келген. Қазақ елінің тарихын ,оның болмысын , туған жердің әсем табиғатын бейнелеу оның басты тақырыбы болды
3-тапсырма. Ән орындау. « Дедімай-ау» Кері байланыс:
-Орындауыңызда не жақсы шықты? – Нені одан әрі жақсарта түсуге болады? |
1 тапсырма «Сарыарқа» күйінің таспа жазбаларын даярлап қойғаны дұрыс. Сыныптасымен қосылып тақырыпты талдауды ұсыныңыз. 2 тапсырма Мұғалім Сырбай Мәуленов туралы және оның шығармашылық өмір жолы туралы әңгімелеп береді. Өлеңді оқып болып, талдауға арналған сұрақтарды алдын-ала даярлап қағаз бетіне басып шығарып қоюы керек. 3 тапсырманы орындау үшін сынып оқушылары 3 топқа бөлінеді. Әр топқа түрлі ақындардың өлеңдері таратылып беріледі. Оқушылар осы өлең тақпақтарға шағын әуен шығаруы тиіс. Өзін-өзі бағалау ұйымдастырылады, бағалау критерийлерін оқушылармен бірлесе отырып орындау қажет. |
Формативті бағалау.
Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды «Бас бармақ» әдісі, смайлик арқылы бағалайды.
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Смайлик |
Жеке тапсырмалар Оқулық Оқулық Смайлик Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және бейнелеу өнері (жалғасы) |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындайды |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин
|
Амандасу. 1 тапсырма.Әңгіме. А.Дүзелхановтың «Сәукеле» суретіне қараңыздар. - Қыз баланың бас киімі қалай аталады? -Қыз баланың ұлттық киімдерін атап өтіңіздер?
2 тапсырма Әнді орындау. «Астана»» әнін орындаңыз. Өзіңіздің орындауыңызды критерийлер бойынша бағалаңыз.
3 тапсырма Топпен жұмыс. «Сурет пен музыка» тақырыбы арқылы әңгіме құрап сурет салыңыздар. Кері байланыс:
-Орындауыңызда не жақсы шықты? – Нені одан әрі жақсарта түсуге болады? |
1 тапсырма 1 тапсырма. «Музыка және бейнелеу өнері» тақырыбында мұғалім оқушыларға «сәукеле» қыз баланың бас киімі туралы және оның аталымы жөнінде тарихи ақпараттарды зерттеуін ұсыныңыз. 2 тапсырма Бұл тапсырманы орындау үшін сабақ кіріспесінен бастап оқушылардың жағымды көңіл күйге енуін бақылаңыз. Ол үшін мұғалім балаларға өзінің көңіл күйін түстерге ажыратып, түрлі түсті қиынды қағаздармен көрсетуін сұраңыз. 3 тапсырма Тапсырманы орындау А.Дүзелхановтың суретін алдын-аладаярлап қояды. Сонан соң оқушыларға суретті қарап отырып, ұлттық киімдегі қыз баланың бейнесі туралы өз ойларын айтып беруін сұраңыз. Мұғалім оқушыларға берілген қыз баланың бас киімі туралы үй тапсырмасын естеріне салып, орындаған үй жұмысымен бөлісуін сұрайды. Сәукеле атауының шығу тарихы туралы мәліметтерді ортаға салуын өтінеді. |
Формативті бағалау.
Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды «Бас бармақ» әдісі, смайлик арқылы бағалайды.
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Смайлик |
Жеке тапсырмалар Оқулық Оқулық Смайлик Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және театр |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.1.1 – тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтау 6.1.2.4 – ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтайды, ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдаланады |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин
|
1 тапсырма Сыныпта талқылау. Ойланып, жауап беріңіздер: - Сіздер театр туралы не білеіздер? - Сіздер театрда болдыңыздар ма? - Сіздер театр тарихын білесіздер ме? - «антикалық театр» деген не? - «амфитеатр», «спектакль», «театр режиссері», «актер», «дыбыс режиссері», «костюм тігуші» сөздеріне түсінік Беріңіздер
Қазақ театрының қайнар көзі қазақ халқының ежелгі фольклорлық салт дәстүрлерінде жатыр. Қазақтың тұрмыс салт әндері мен дәстүрлерінде театр элементтері бар. Қазақ халқының барлық өнер түрлері музыкамен байланысты. Дәстүрлі эпос әндер мен икүйлер орындау қазақ театрының пайда болуына негіз болды.
2 тапсырма Талқылау. - Театр қойылымдарында музыка қандай роль атқарады? - «өнер синтезі» сөз тіркесін қалай түсінесіздер? - Оларды не біріктіріп тұр, қалай ойлайсыздар? - Біз өнердің барлық түрі бір бірімен байланысты және бір бірін толықтырады деп айта аламыз ба? - Өз пікірлеріңізбен бөлісіңіздер 3-тапсырма Орындау және импровизация. - 8 Наурыз Халықаралық әйелдер күні қарсаңында біз сүйікті де ардақты аналарымызды қалай құттықтай аламыз? - үйреніп жатқан «Ата анаға көз қуаныш» әніне қысқа сахналық қойылым шығарып (пантомима), ана бейнесін жасап көріңіздер Кері байланыс:
-Орындауыңызда не жақсы шықты? – Нені одан әрі жақсарта түсуге болады? |
.Осы тапсырманы орындау үшін мұғалім театр тарихы бойынша материалдарды ұсынады және оқушылармен бірге театрға виртуалды экскурсия жасайды. 1-ші аялдама – «Антикалық театр» Мұғалім «Көне грек театры», «Рим театры», «Шығыс театры. Кабуки. Қытай театры» картиналарын пайдаланады. Әнді орындау кезінде мұғалім шығарманың негізгі мазмұны мен дыбыстық биіктігіне көңіл бөледі. Мұғалім «Менің анам» импровизациялық көрінісіне музыкалық сүйемел үшін таңдау бере алады. Ескерту: ананың бейнесін жасау үшін оқушылар ананың суретін сала алады, шағын өлең шығарып көруіне болады. |
Формативті бағалау.
Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды «Бас бармақ» әдісі, смайлик арқылы бағалайды.
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Смайлик |
Жеке тапсырмалар Оқулық Оқулық Смайлик Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және театр |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.1.1 – музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интерпретация жасау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық-шығармашылық жұмыс жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және музыкалық материалға интерпретация жасайды |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин
|
Музыка және театр. 1 тапсырма Сыныпта талқылау. - сіздер «орындаушы» және «көрермен» сөздерін қалай түсінесіздер? - театрлық қойылымдарды кім жасайды? - режиссер, дыбыс режиссері, актер, костюм тігуші, суретші-көркемдеушілер немен айналысады? Жауапқа келесі сөз тіркестерін пайдаланыңыздар: - Режиссер ... ... ... жауап береді - Актер – ... ... ... ойнайды - суретші-көркемдеуші ... ... ... айналысады - дыбыс режиссері ... ... ... көркемдейді. - көстюм тігуші ... ... ... айналысады.Музыка және театр 2 тапсырма .Импровизация. Жұмыстың презентациясы. - «Алдар көсе» ертегісінен ең ұнаған оқиғаларды атаңыздар. -«Алдар көсе» ертегісінің бір оқиғасын сахналаңыздар. -Өз жұмыстарыңызды көрсетіңіздер
Кері байланыс:
|
. 1 тапсырма Бұл сағат «Музыка және театр» тақырыбының екінші сабағы. Мұғалімге алдын ала Қазақстан театрларының суреті салынған үлестірме парақша-билеттер дайындауға кеңес беріледі. Оқушылар алдыңғы сабақта қолданған «Сиқырлы» билет театрларға вртуалды саяхатты әрі қарай жалғастыруға көмектеседі: Абай атындағы мемлекеттік академиялық опера және балет театры; М.Әуезов атындағы қазақ мемлекеттік академиялық драма театры; |
Формативті бағалау.
Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды «Бас бармақ» әдісі, смайлик арқылы бағалайды.
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Смайлик |
Жеке тапсырмалар Оқулық Оқулық Смайлик Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кино және музыка |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.1.1 – тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтайды |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин
|
1 тапсырма Сыныпта талқылау. Музыкалық композиция тыңдаңыздар, бұл музыканы сендер бұрын қай жерде естідіңдер? Сыныптасыңмен бірге талдаңыз, сабақ тақырыбына өзіңіздің вариантыңызды айтыңыздар.Қазақ мултьфильмдерінің музыкасы. Мультфильмдерде орнатылатын музыканы анимациялық музыка деп атайды. Ол латынша anime ,яғни жан деген мағынаны білдіреді. Суретке жан бітіріп, әр түрлі кейіпкерлердің сөз көмегінсіз ақ мінездемесін музыкалық құралдармен жеткізу –анимациялық музыканың міндеті
2-Тапсырма.Зерттеу. Киноның «төлқұжатын» жаса, төмендегідей мәліметтер даярла: Туған жылы: Ата-анасы: Туған жері: Бірінші көрсетілім: Бірінші фильм: Жақын-жуықтары: 3 тапсырма.Тыңдау және талдау. Мылқау кинодан үзінді қараңыз. - Экранда көрген актердың аты-жөнін кім біледі? - Көрсетілімнен үзінді көрген кезде сіз қандай сезімге бөлендіңіз? - Музыканың мылқау кинодағы орны қандай? Қазіргі заман киносынан үзінді көріңіз. Кері байланыс:
|
. Мұғалім кино өнерінің дамуының тарихи жолы туралы алдын-ала мәтіндер, керек мағлұматтары бар сөз тіркестерін дайындайды: - Бұрын білетінмін o Басқаша ойлайтынмын - Бұның бәрі мен үшін жаңа Мәтінмен жұмыс жасап болған соң, мұғалім оқушыларды топқа бөледі. Жаңа тақырыпты толық меңгеру мақсатында оқушыларға кино өнерінің «төлқұжатын» жасау тапсырылады. Тапсырманы орындау үшін мұғалім ұлы актер Чарли Чаплиннің қатысуымен кинофильмдерден үзінділер даярлап қояды. |
Формативті бағалау.
Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды «Бас бармақ» әдісі, смайлик арқылы бағалайды.
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Смайлик |
Жеке тапсырмалар Оқулық Оқулық Смайлик Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кино және музыка |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау; 6.1.1.1 – тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықта |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындайды, тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтайды. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин
|
1-*тапсырма. Ән орындау. «Балапан қаз», «Дастархан» әндерін орындаймыз. - Әннің мазмұнын әңгімелеп беріңіз? - Сөз мәтінінде немесе негізгі әуенінде кездесетін қиын жерлерге мән беріңіз?
2-тапсырмаШығарма жазу. «Киностудия» компьютерлік бағдарламасын қолдана отырып, сынып өмірінен шағын кино түсіріңіз. 3 –тапсырма.Презентация және жұмысты бағалау. Орындалған жұмысыңызды көрсетіңіз және бағалаңыз
Кері байланыс:
|
. . Әнді үйрену кезінде мұғалім шығарманы таза интонациямен орындалуына, ырғағына, динамикалық белгілеріне назар аударады. 2 тапсырманы орындау үшін оқушыларды бірнеше топқа бөледі. Мұғалім оқушыларға балама ретінде түрлі омикстер, өздері түскен суреттерінен, газеттерден қиындыларқолдануға болатынын ескертедіМұғалім оқушыларға өздеріорындаған жұмыстарын көрсетілімге даярлап, бірге ойластырылған критерийлері бойынша бағалауды ұсынады. |
Формативті бағалау.
Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды «Бас бармақ» әдісі, смайлик арқылы бағалайды.
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі |
Жеке тапсырмалар Оқулық Оқулық Смайлик Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
Музыка |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жобаны құрастыру және дайындау |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.2.1 – музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композицияларшығару және импровизация жасау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композицияларшығару және импровизация жасайды |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 15 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин |
Сәлеметсіңдер ме балалар! Үшінші тоқсанда өтілген тақырыптар бойынша ұсынылатын жобаларды таңдауларың қажет.Олар «Музыка және өнер», «Музыка және театр», «Музыка және кино»тақырыптары бойынша ұсынылатын бірнеше жобаларды таңдап, бірнеше топқа бөлу.
Жобаны дайындау. а)жобаның мақсатын анықтау қажет. ә)жоба тақырыбына сәйкес әр түрлі деректерден ақпарат іздеу керек б)Жобаның жұмыс жоспарын құру.Жоба үлгісі бойынша бүгін біз сендермен «Музыка және поэзия»тақырыбын алып отырмыз. Бейнежазбаны көріп, тамашалаңдар. 2-тапсырма. Тыңдалым. Өткен тоқсандағы тақырыптарға шолу жасау үшін бейнероликке назар аударып төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер
3-тапсырма. «Сұрақтар ілгегі» әдісі арқылы сұрақтарға жауап бер. - Музыка дегеніміз не? -Поэзия дегеніміз не№Екеуінің айырмашылығы қандай? Рефлексия: -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім?
-Мен үшін қандай
тапсырма қиын болды? |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Сұрақтарға жауап беріп,талдайды Бір -бірін бағалау
Сұрақтарға жауап береді. Дәптермен жұмыс |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижес «Шапалақ» әдісі бойынша бағалайды «Бес саусақ» әдісімен бағалайды
|
hhtp/mpp/youtube.com http/ptt/youtube.com Смайлик Әдіс тәсілдер тақтайшасы Әдіс тәсілдер |
|||
|
Бөлімі |
Музыка |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
6А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жобаны таныстыру |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.3.1.1 – шығармашылық көрсетілімнің бағдарламасын таныстыру, оларды критерияларға сәйкес бағалау, өзінің және өзгелердің жұмысын жақсарту үшін түрлі ұсыныстар енгізу; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығармашылық көрсетілімнің бағдарламасын таныстырады, оларды критерияларға сәйкес бағалау, өзінің және өзгелердің жұмысын жақсарту үшін түрлі ұсыныстар енгізеді |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 15 мин Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин |
Сәлеметсіңдер ме балалар! 1-ші тапсырма. Презентация. Бітірген жұмыстарыңды көрсетіңдер, бағалаудың негізгі критерийлерін ескере отырып, өз жобаларыңның мазмұнын ауызша суреттеңдер: - Жоба тақырыбының сәйкестігі; - Командалық жұмыс, топта рөлдерді бөлу; Өлеңді дыбыстау және музыкалық сүйемелдеу; - Шығармашылық тәсіл; - Тайм менеджмент. 2-ші тапсырма. Талқылау - Сенің жобаңның идеясы неде? - Сенің жобаңды қайда қолдануға болады? - Қандай іс-әрекет сізге ең қатты ұнады? - Сіздің қай жұмысыңыз жемісті болды? - Өзіңнің орындауыңды қалай жетілдіруге болады Жобаны таныстыру. Жоба тақырыбы: «Музыка» мен «Поэзия» Екі шығарманың айырмашылығын Венн Диаграммасы арқылы айырмашылығы мен ұқсастығын жазамыз.
Екі шығарманың бейнежазбасын көру арқылы. анықтау қажет.ә)жоба тақырыбына сәйкес әр түрлі деректерден ақпарат іздеу керек б)Жобаның жұмыс жоспарын құру.Жоба үлгісі бойынша бүгін біз сендермен Қазақ заманауи музыкасы тақырыбын алып отырмыз. Бейнежазбаны көріп, тамашалаңдар. 2-тапсырма. «Сұрақтар ілгегі» әдісі арқылы сұрақтарға жауап бер. Әннің ерекшелігі неде? Әннің орындауының мәні қандай? 3-тапсырма.Өздік жұмысы. Екінші тоқсанда өткен тақырыптарды еске түсіріп,өткен әндерді қайталаңдар. Рефлексия: -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім?
-Мен үшін қандай
тапсырма қиын болды?
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Сұрақтарға жауап беріп,талдайды Бір -бірін бағалау
Сұрақтарға жауап береді. Дәптермен жұмыс Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы бір бірін бағалайды |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижес «Шапалақ» әдісі бойынша бағалайды «Бес саусақ» әдісімен бағалайды
|
hhtp/mpp/youtube.com http/ptt/youtube.com Смайлик Әдіс тәсілдер тақтайшасы Әдіс тәсілдер Оқулық. Бағалауға арналған тақтайша |
|||
шағым қалдыра аласыз
































