Музыка әлеміне саяхат

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Музыка әлеміне саяхат

Материал туралы қысқаша түсінік
Музыка пәнінен ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тақырыбы: Музыка әлеміне саяхат!

Мақсаты: Балалардың ноталарды тануын, музыкалық аспаптарға деген

қызығушылығын ояту, оларды дыбысынан ажырата білуге және музыкаларды тыңдау

арқылы эстетикалық талғамдарын, музыканы қабылдау деңгейін дамытуға, мінезіне

қарай ажырата білуге үйрету.

Көрнекіліктер: Тақырып жазылған шарлар, музыкалық аспаптар,

аспаптардың суреттері, ноталардың суреттері, музыка әлеміне саяхатқа баратын

ноталардың суреттері салынған пойыз, ж. т. б.

 

Сабақтың барысы:

І. Мотивациялық қозғаушы күш.

Балалар «марш» екпінімен залға кіреді, ортаны айналып шығып шеңбер

жасап тұрады, музыка жетекшісі балалармен амандасады және әуенге (басқа көңілді

әуен қосылады) әртүрлі қимылдар жасап билеп алады. ( балалардың сабаққа деген

қызығушылығын арттыру мақсатында ) «Шаттық» шеңбері:

Атамнан басталар,

Әжеммен қосталар.

Отбасым мыналар;

Ең жақын адамдар

Әкем мен анам бар,

Бір туған ағам бар,

Бір туған апам бар...

Бәрін жақсы көремін

Еркелеймін, еремін!

Ән салуға барамыз, (шеңбер бойымен жүреді)

Досымызды табамыз. ( тоқтайды)

Сәлемет пе! Міне, мен! ( қолдарын екі жаққа сермейді)

Доспын енді сенімен. (көршілерімен қол алысады)

Музыка жетекшісі: - Балалар сендер қандай сабаққа келдіңдер?

Балалар: - Музыка сабағына.

Музыка жетекшісі: - Музыка сабағында біз не үйренеміз?

Балалар: - Ән айтуды, би билеуді үйренеміз.

Музыка жетекшісі: - Жарайсыңдар!

 

ІІ. Іздену - ұйымдастырушы кезең.

Музыка жетекшісі: Балалар, айтыңдаршы музыка шығару үшін ең алдымен

бізге не керек еді сендер онымен таныссыңдар?

Балалар: Ноталар керек.

Музыка жетекшісі: Ия, дұрыс айтасыңдар! олай болса балалар ноталардың

атын айтып көрейікші, қане:

ДО,РЕ,МИ,ФА,СОЛЬ.........

Балалар ноталарды жазылған нотаның үстіне апарып жабыстарды.

Музыка жетекшісі: Ендеше, балалар бәріміз бірге айтып көрейікші:

бәрі бірге: до, ре, ми, фа, соль, ля, си.

Балалар, бізде барлық нота толық болдыма?

Балалар: Жоооқ, бір нота түсіп қалған.

Музыка жетекшісі: Жарайсыңдар! Соль және си ноталары түсіп қалыпты,

қәне соль, си ноталарын тауып апарып үстіне жабыстырайық. Қәнекей, енді

өзіміз нота боламыз (балалар бастарына ноталар салынған маскалар киеді) дауыс шымылдығын ашамыз

·       

Гул иіскейміз 3 рет

·       

Бөлмені жылытамыз 3 рет

·       

1 ден10 ға дейін санаймыз

Музыка жетекшісі: Балалар , ноталардың алдында не тұруы керек?

Балалар: Скрипка кілті тұруы керек.

Музыка жетекшісі: Жарайсыңдар, балалар, мінекей скрипка кілті де өз

орнына келді.

Музыка жетекшісі: Жақсы балалар, ендеше ноталарымызды жабыстарған

пойызға мініп музыка әлеміне саяхатқа шығайық. Бұл саяхаттың қызығы біз ән

мен не бимен жүруіміз керек балалар орында отырып би билейді **бірінші аялдамаға**келіп тоқтайды. (Аялдамада хат жатады)

 

ІІІ. Негізгі бөлім. Музыка жетекшісі: Балалар қараңдаршы мына жерде

хат бар екен, оқып қарайықшы (Музыка жетекшісі хатты оқиды.)

Сәлеметсіңдер ме, балалар? Мен, музыка әлемінің Ханшайымымын. Менің

әлеміме жету үшін сендерге 3 аялдамада 3 түрлі тапсырмаларым бар. Бірінші

тапсырмам: мына күйтабақтағы әуенді тыңдаң да оның сөзімен қосып айтып

беріңіздерші;- депті. (Балабақшада әні)

Музыка жетекшісі: жарайсыңдар, балалар дұрыс, жақсы айттыңдар. Ендеше

тағы да пойызға отырайық, ұрмалы аспаттармен ойнаймыз  (музыка ойнап тұрады.) **екінші аялдамаға** келеді.

Бұл жерде қандай тапсырма бар екенін хаттан оқып білейік:

Музыка тыңдау: Балалар сол күйтабақтағы музыкаларды тыңдап оның

мінездерін ажыратып беріңдер; - депті. Тыңдап қараймыз ба балалар? Балалар: -

ия, қане онда біріншісі (көңілді әуен), екіншісі (көңілсіз әуен ) балалар

әуендерді дұрыс ажыратады.

Музыка жетекшісі: Балалар, дұрыс айтасыңдар!, ендеше балалар осы

көңілді бір музыкаға біздің балалар  билеп бермекші, қараймыз ба? - ия, жарайсыңдар балалар! (Көңілді әуенге билеп береді, бәрі қол соғып көңілденеді )

Музыка жетекшісі:

Балалар, осындай тамаша көңіл - күймен соңғы аялдамаға жетейік,

Ханшайымның тапсырмасын шешейік.

(музыка ойнап тұрады, үшінші аялдамаға келіп жетеді)

Үшінші аялдама: Бұл аялдамада қандай тапсырма бар екен хатты оқып

көрейік: Балалар, бұл аялдамада бір қорапша бар, қорапшаның ішінде заттар бар,

сол заттарға байланысты сұрақтарға жауап берсеңдер мен сендердің жандарыңнан табыламын; - деген. Балалар бәріміз қорапшаны іздеп көрейік (іздейді)

Мінекей, таптым апай;- деп, бір бала тауып алып келеді, ішін ашып

сұрақтарды оқиды:

- Мынау қандай аспап? (сыбызғы)

- сыбызғы қалай шертіледі? (Үрлеп)

Музыка жетекшісі сыбызғыны үрлеп шертіп көрсетіп береді.

- Ол қандай топқа кіреді? (Үрмелі)

- Мынау қандай аспап? (сылдырмақ)

Музыка жетекшісі сылдырмақ  шертіп көрсетіп береді

- Қай топқа жатады? (ұрмалы)

- Мынау қандай аспап? (патшаның аспабы)

Музыка жетекшісі аспата ойнап көрсетіп береді. Балалар да қызығып

ұстап, шертіп көреді.

Аспаптардың аттарын балалар тәрбиешімен бірге дұрыс табады. Тәрбиеші

оларға аспаптарды таныстырып, айтып өтеді. Балалар, тағы қарап көрейік

басқа тапсырма барма екен.

(Осы уақытта залға Ханшайым кіріп келеді балаларға қарап)

Ханшайым: Сәлем, достар! Жарайсыңдар! Менің тапсырмаларымды өте жақсы

орындадыңдар.

- Сол үшін мен сендерге әдейі дайындап келген сыйлығымды беремін

(музыка жетекшісіне нотаның суреті бар қорапша береді)

Мына қорапшада менің балаларға арнаған сыйлықтарым бар, оны

балабақшаңызға барғаннан соң беріңіз, сау болыңыздар, балалар, менің әлеміме

келіп тұрыңыздар! ( шығып кетеді.)

Музыка жетекшісі: Ноталар, яғни балалар: Біздің де балабақшаға

қайтатын уақытымыз болып қалды. Мінекей пойыз да келді, қанекей кеттік. (музыка

ойнап тұрады, залды бір айланып шығады)

 

ІV. Қорытынды.

Музыка жетекшісі: Пойыздан түсіп, міне, балабақшаға келдік, балалар

біз бүгін қайда бардық? (қайда барғанын, не көргендері туралы әңгімелеседі.)

ендеше, музыка әлемі Ханшайымының берген қорапшасын ашып көрейік. (балаларға

арналған сыйлықтарын бөлістіреді)

Балалар: Біз музыка әлемінде ән айтып, биледік және әртүрлі саз

аспаптарымен таныстық. Музыка әлемі Ханшайымының сұрақтарына жауап беріп онымен

жүздестік.

Музыка жетекшісі: - Дұрыс айтасыңдар, тапсырмалар орындадық. Балалар,

ендеше бәріміз бірге «Балабақшада!» әнін тағыда орындайықшы.

Керемет ал енді сапқа

тұрамыз,сендерге бүгінгі сабақ ұнадыма?

Ендеше бір бірімізге қол

соғайық,сапқа тұрайық, сау болыңдар балалар келесі кездескеше.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.12.2024
225
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі