|
САБАҚ: 4 |
Мектеп: |
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||
|
Сынып: |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||
|
Бөлім тақырыбы |
Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы |
|||||||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
|||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7.Т/А2; Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау. Әлеуметтік-қоғамдық, оқу –еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар Мәтінді түсінеді; Көтерілетін мәселе мен көзқарасты талдайды; Мәселені талдауға қатысады. Көптеген оқушылар Мәтінді түсініп, мәселені анықтайды; Автор көзқарасын талдайды; Мәселені талдауда жеке пікірін білдіреді. Кейбір оқушылар Мәтінде көтерілген мәселені анықтайды; Өзіндік көзқарасын толық жеткізеді; Автор көзқарасы мен мәселені жан-жақты талқылайды. |
|||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология: домбыра, күй, күйші, саз, ұлттық музыка тарихы, екі немесе үш ішекті музыкалық аспап |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
әдебиет, тарих, өзін-өзі тану, музыка |
|||||||||
|
Мектеп құндылықтары |
Өзіңе және қоршаған ортаға деген сыйластық Ынтымақтастық Жауапты азаматтық ұстаным |
|||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
«Көшпенділер мәдениеті» тақырыбы аясында оқушылардың сөздік қорын жетілдіру, әртүрлі мәтіндер, ақпарат көздерімен жұмыс жасай білуге дағдыландыру мақсаттарымен ұштастырылады. |
|||||||||
|
Жоспар |
||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||
|
3 мин. 7 мин. 10 мин. 10 мин. |
Ұйымдастыру: -оқушылардың сабаққа қатысын тексеру; - сабақ мақсатымен таныстыру; Оқушыларға тақырыпты болжатуға өлең жолы ұсынылады. Бұл аспап-баба көзі, ата мұра, Қазақ үшін тегі бар ма бағалы да. Тербеліп кетсе, шектерін теріп берген, Теңіз күйлер төгеді алабында. Оқушылар пікірі тыңдалады. Бағалау критерийі таныстырылады:
Тыңдалымалды тапсырмасы СЖ Оқушылар арасында домбыра тақырыбында бұрынғы білімдерін анықтау мақсатында ауызша интервью алу. Жеке монолог, диалог және полилог түрінде сөйлеуіне мүмкіндік жасау. Тыңдалым. https://www.youtube.com/watch?v=tsjNLzHdTjA С. «Ұлтымыздың ұлы аспабы» тақырыбында домбыра жасаудың қыры мен сыры және домбыра жасау шеберлері туралы бейнекөріністі көріп тыңдайды. Ж. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасымен жұмыс. |
1-слайд 2-слайд https://www.youtube.com/watch?v=tsjNLzHdTjA |
||||||||
|
Сабақтың ортасы
10 мин. |
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма ТЖ «Ақылдың алты қалпағы» әдісі бойынша сыныпты алты топқа бөліп, алты сұрақпен жұмыс жүргізу.
Тыңдалым мазмұны бойынша автор көзқарасын анықтайды.
Қарастырылып отырған мәселенің позитивті жағын бөліп алып және неліктен позитивті екенін дәлелдеу
Бейнежазбадан түсініксіз, мәселе тудыратын, негативті ойды анықтап және себебін түсіндіру.
Тыңдалым мазмұнынан кейінгі көңіл-күйіндегі өзгерісті өзге құбылысты сәттермен байланыстыра ой білдіру.
Тыңдалым мазмұны бойынша жаңалықтар тізбегін құру.
Басқа топтарды аралап, олардың көзқарасын қабылдап, өз тобына қайта оралып, жинаған материалды пысықтайды, қорытып соңғы сөзді айту. Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек»
|
3-слайд
|
||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин. |
|
4-слайд |
||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
|
|
|
|
Дарынды баламен жұмыс: |
Мақсатты аудиториясы |
|
|
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
||
|
|
|||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы
Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы
|
САБАҚ: 4 |
Мектеп: |
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||
|
Сынып: |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||
|
Бөлім тақырыбы |
Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы |
|||||||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
|||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7.Т/А2; Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау. Әлеуметтік-қоғамдық, оқу –еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар Мәтінді түсінеді; Көтерілетін мәселе мен көзқарасты талдайды; Мәселені талдауға қатысады. Көптеген оқушылар Мәтінді түсініп, мәселені анықтайды; Автор көзқарасын талдайды; Мәселені талдауда жеке пікірін білдіреді. Кейбір оқушылар Мәтінде көтерілген мәселені анықтайды; Өзіндік көзқарасын толық жеткізеді; Автор көзқарасы мен мәселені жан-жақты талқылайды. |
|||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология: домбыра, күй, күйші, саз, ұлттық музыка тарихы, екі немесе үш ішекті музыкалық аспап |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
әдебиет, тарих, өзін-өзі тану, музыка |
|||||||||
|
Мектеп құндылықтары |
Өзіңе және қоршаған ортаға деген сыйластық Ынтымақтастық Жауапты азаматтық ұстаным |
|||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
«Көшпенділер мәдениеті» тақырыбы аясында оқушылардың сөздік қорын жетілдіру, әртүрлі мәтіндер, ақпарат көздерімен жұмыс жасай білуге дағдыландыру мақсаттарымен ұштастырылады. |
|||||||||
|
Жоспар |
||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||
|
3 мин. 7 мин. 10 мин. 10 мин. |
Ұйымдастыру: -оқушылардың сабаққа қатысын тексеру; - сабақ мақсатымен таныстыру; Оқушыларға тақырыпты болжатуға өлең жолы ұсынылады. Бұл аспап-баба көзі, ата мұра, Қазақ үшін тегі бар ма бағалы да. Тербеліп кетсе, шектерін теріп берген, Теңіз күйлер төгеді алабында. Оқушылар пікірі тыңдалады. Бағалау критерийі таныстырылады:
Тыңдалымалды тапсырмасы СЖ Оқушылар арасында домбыра тақырыбында бұрынғы білімдерін анықтау мақсатында ауызша интервью алу. Жеке монолог, диалог және полилог түрінде сөйлеуіне мүмкіндік жасау. Тыңдалым. https://www.youtube.com/watch?v=tsjNLzHdTjA С. «Ұлтымыздың ұлы аспабы» тақырыбында домбыра жасаудың қыры мен сыры және домбыра жасау шеберлері туралы бейнекөріністі көріп тыңдайды. Ж. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасымен жұмыс. |
1-слайд 2-слайд https://www.youtube.com/watch?v=tsjNLzHdTjA |
||||||||
|
Сабақтың ортасы
10 мин. |
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма ТЖ «Ақылдың алты қалпағы» әдісі бойынша сыныпты алты топқа бөліп, алты сұрақпен жұмыс жүргізу.
Тыңдалым мазмұны бойынша автор көзқарасын анықтайды.
Қарастырылып отырған мәселенің позитивті жағын бөліп алып және неліктен позитивті екенін дәлелдеу
Бейнежазбадан түсініксіз, мәселе тудыратын, негативті ойды анықтап және себебін түсіндіру.
Тыңдалым мазмұнынан кейінгі көңіл-күйіндегі өзгерісті өзге құбылысты сәттермен байланыстыра ой білдіру.
Тыңдалым мазмұны бойынша жаңалықтар тізбегін құру.
Басқа топтарды аралап, олардың көзқарасын қабылдап, өз тобына қайта оралып, жинаған материалды пысықтайды, қорытып соңғы сөзді айту. Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек»
|
3-слайд
|
||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин. |
|
4-слайд |
||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
|
|
|
|
Дарынды баламен жұмыс: |
Мақсатты аудиториясы |
|
|
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
||
|
|
|||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|||
шағым қалдыра аласыз














