|
Білім беру ұйым атауы |
|
||||||
|
Бөлімі: 5 |
Өнер |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және поэзия |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.1.1.1-тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын,жанрын,көркемдеуші құралдрын анықтау және салыстыру 3.2.1.2 - қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару және импровизация жасау үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Бүгінгі сабақта біз поэзия мен музыканың байланысын зерттейміз поэзиялық шығармаларды музыкалық сүйемелдеу арқылы орындаймыз; өз жұмысымызды бағалаймыз. |
||||||
|
Құндылық |
Қазақ халқының ұлттық құндылықтары туралы дәріптеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин
Сабақтың ортасы 15 мин
Сабақтың соңы 10 мин
|
Сәлемдесу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Сабақ мақсаты мен тақырыбын өлең оқу арқылы ашу. Мұғалім сөзі:
Қазір, мен сіздерге өлең оқимын. Өлеңді мұқият тыңдаңыздар. Тыңдау барысында өлең қандай дикциямен оқылды, не туралы екенін назар аударып отырыңыздар. Абайдың «Желсіз түнде жарық ай» өлеңі оқылады Талдау үшін сұрақтар: Бұл өлеңде не туралы айтылған? Менің дауысым қандай динамикамен шықты? Бұл өлең өнерге жата ма? Өнердің қай түріне жатады? Мұғалім сабақ тақырыбы мен мақсатын оқушыларға айтады. Сабақ тақырыбы: Музыка мен поэзия. А)Бүгінгі сабақта біз поэзия мен музыканың байланысын зерттейміз Б)поэзиялық шығармаларды музыкалық сүйемелдеу арқылы орындаймыз; өз жұмысымызды бағалаймыз. Жаңа тақырыпты ашу Балалар, сабақты мен кімнің өлеңімен бастадым? -Қандай адамды композитор дейді?
-Ал
кімді ақын дейді?
Абай Құнанбайұлы (1845-1904)ұлы ақын,философ,аудармашы,композитор.Абайдың өлеңдері мен әндеріде халық арасында кең тараған. «Сегіз аяқ», «Айттым саған Қаламқас», «Көзімнің қарасы» т.б әндері бар. «Желсіз түнде жарық ай». Өлеңі мен әнін жазған:А.Құнанбайұлы. Әнді бейнетаспадан тыңдау және талдау. Музыканы талдауға арналған сұрақтар:
2-тапсырма.Әуен құрастыру. Абай Құнанбайұлының төрт жол өлеңін оқы.
Мына
өлең жолдарының әуенін ырғақтық суретпен көрсет.
С.Сейфуллиннің «Көкшетау» әнін бейнетаспадан тыңда және талдау.
Әннің сөзі мен әуеніне көңіл бөл.Олардың байланысы мен айырмашылығы неде? Шығарманың көңіл күйі қандай? Екпіні қандай? Сабақты қорытындылауМузыка мен поэзияны қалай байланыстыруға болады?Бүгінгі сабақтың мақсаттарына оралайықшы.Оқушылар «Иә, жоқ» әдісі арқылы сабақты бекітеді.Мұғалім оқушыларға поэзия мен музыкаға, сабақта болған әрекетке байланысты сөйлемдер оқиды. Оқушылар сөйлем дұрыс па, әлде қате ма екенін анықтайды.Поэзия мен музыканы байланыстыруға болады.РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? -Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым |
Амандасады. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді. Бір -бірін бағалау Оқулықпен жұмыс.80 бет. Шығармашылық жұмыс көңілдеріңнен шықты ма? Дайындық кезінде қандай қиындықтар туд Егер қосымша уақыт болса бұл жұмысты қалай өзгертер едіңіздер?
|
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады
Қалыптастырушы бағалау әр топ шығармашылық жұмысын таныстырып болған соң мұғалімнің қойған сұрақтарына ауызша жауап беру түрінде өткізіледі. Шығармашылық жұмыс көңілдеріңнен шықты ма? Дайындық кезінде қандай қиындықтар туд Егер қосымша уақыт болса бұл жұмысты қалай өзгертер едіңіздер?
|
Бейнеролик оқулық Оқулық Смайлик Топпен жұмыс.Импровизация жасау А1, А3 форматтағы қағаздар Фламастерлер Қарандаштар Журналдар Газеттер Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Білім беру ұйымы атауы |
|
||||||
|
Бөлімі: 5 |
Өнер |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка бейнелейді.
|
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.1.1.1- тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтаужәне салыстыру 3.1.2.1 - көркем образдарды аша отырып,түрлі сипатты әндерді орындау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем образдарды аша отырып, түрлі сипатты әндерді орындайды; Музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтайды және ажыратады |
||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық құндылықтарымызды құрметтеуге тәрбиелеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 мин
Сабақтың ортасы 20 мин
Сабақтың соңы 15 мин
|
Сәлемдесу. 1- тапсырма. Әңгімелесу. Суретке назар салыңыз және суретке атау беріңіз. - Суретте не бейнеленген? - Бұл суретте қазақтың қай композиторының шығармасы бейнеленген? - Ойыңызбен бөлісіңіз? - Суретті «сөйлету» үшін қандай аспаптарды қолданар едіңіз?
Весенний ливень («Көктемгі нөсер») Музыкасын жазған: А.Исакова. - Көз алдарыңа нөсер жауынның қандай көріністері елестеді? -Кестеден музыкағы сәйкес келетін сөздерді таңдап,талқылау. 2-тапсырма.Ақпарат іздеу.Шығармашылық.
Бейнетаспадан Әбілхан Қастеевтің туындыларымен таныс. Солардың ішінен қайсысы сенің ой қиялыңды қозғады? Әбілхан Қастеевтің бір туындысына кішігірім әуен құрастыр.
3-тапсырма.Ән үйрену. «Өнерлі бала» Өлеңін жазған:А.Асылбек,Әнін жазған: Ә.Бүшікова 4-тапсырма.Таныстыру және бағалау.Мына сұрақтарға жауап бер. -Сабақта не сәтті шықты? -Қай тапсырма қиын болды? -Сабақта нені әлі де жақсарту қажет? РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? -Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым |
Амандасады. Оқушылар абстракция стиліндегі шетелдік немесе қазақстандық суретшілердің жұмысынан кез келген суретті таңдай алады. Оқушыларға суретті қарастыруды сұраңыз және сурет бойынша сұрақтар қойыңыз. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді. Өзара бағалау жүргізеді Бір -бірін бағалау
|
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады
Қалыптастырушы бағалау әр топ шығармашылық жұмысын таныстырып болған соң бағалау |
Абстракция стиліндегі суреттерге сілтеме http://www.artburmost. ru/abstrakciya Оқулық Смайлик Импровизация жасау А1, А3 форматтағы қағаздар Фламастерлер Қарандаштар Журналдар Газеттер Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Білім беру ұйымы атауы |
|
||||||
|
Бөлімі: 5 |
Өнер |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және мүсін
|
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.1.3.3 музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау және ажырату 3.1.3.5 ұлттық, үрмелі, симфониялық оркестр аспаптарын ажырату |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Әнді негізгі дирижерлық қимылдар көмегімен орындайды ұлттық, үрмелі, симфониялық оркестр аспаптарын ажыратады |
||||||
|
Құндылық |
Ұлттық мәдени мұрамызды құрметтеуге дәріптеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 мин Сабақтың ортасы 20 мин Сабақтың соңы
15 мин
|
Сәлемдесу.1-тапсырма. Әңгімелесу. Сыныпта талқылау. - мүсін өнері дегеніміз не? - мүсінді қандай заттардан жасайды? -Сен тұратын қалаңда орналасқан атақты мүсіндер бар ма? Атап шық? Бейнематериал тамашалау.
2-тапсырма.Ақпарат іздеу.Шығармашылық. 3-тапсырма.Ән үйрену. «Өнерлі бала» Өлеңін жазған:А.Асылбек,Әнін жазған: Ә.Бүшікова 4-тапсырма.Таныстыру және бағалау.Мына сұрақтарға жауап бер. -Сабақта не сәтті шықты? -Қай тапсырма қиын болды? -Сабақта нені әлі де жақсарту қажет? РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? -Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым |
Амандасады. Оқушылар абстракция стиліндегі шетелдік немесе қазақстандық суретшілердің жұмысынан кез келген суретті таңдай алады. Оқушыларға суретті қарастыруды сұраңыз және сурет бойынша сұрақтар қойыңыз. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді. Өзара бағалау жүргізеді Бір -бірін бағалау
|
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады
Қалыптастырушы бағалау әр топ шығармашылық жұмысын таныстырып болған соң бағалау |
Абстракция стиліндегі суреттерге сілтеме http://www.artburmost. ru/abstrakciya Оқулық Смайлик Импровизация жасау А1, А3 форматтағы қағаздар Фламастерлер Қарандаштар Журналдар Газеттер Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Білім беру ұйымы атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі: 5 |
Өнер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және форма
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсыну; 3.2.1.2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару және импровизация жасау үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтайды және ажыратады музыкалық штрихтарды қолдана отырып,аспаптарда ойнау дағдыларын көрсетеді |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Ұлттық құндылықтарымызды құрметтеуге тәрбиелеу |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин Сабақтың ортасы 20мин Сабақтың соңы 15 мин
|
1 тапсырма. Қайталау.Ақпарат іздеу «Сәулет өнері» атты төртінші бөлімде Қазақстандағы және әлемдегі сәулет өнерінің түрлі формадағы белгілі нысандармен таныстық. Сонымен бірге музыкалық формалардыің бірі шумақтық форма туралы жалпы түсінік алдыңдар. Бейнежазбаны тамашалау. Мына сұрақтарға жауап бер. Форма дегеніміз не? Сәулет өнерінің қандай формадағы нысандары бар? Музыка өнеріндегі әндерге байланысты қандай формаларды білесің?
2 тапсырма. Ақпарат іздеу және талдау. Айналаңа қарасаң біздің күнделікті өіріізде пайдаланатын әртүрлі пішіндегі заттарды көреміз.Суретте көрсетілген шеңбер,үшбұрыш,шаршы немесе тікбұрыш сияқты геометриялық пішіндерге тағы қандай заттарды ұқсатуға болады?
3-тапсырма. Ән үйрену.Екі топқа бөлініңдер. «Геометриялық пішіндер» Өлеңін жазған:А.Асылбек Әнін жазған: Ә.Бүшікова Ән үйрену барысында : Мазмұнына, әуенін таза айтуға, мәнерлеп орындауға көңіл бөл. Әнді қандай формаға жатқызуға болады? 4-тапсырма. Таныстыру және бағалау
РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? -Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді.
Дәптермен жұмыс
Сұрақтарға жауап береді
Бір -бірін бағалау
Берілген сұрақтарға жауап беріп, сабақты қорытындылайды. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады
|
Бейнеролик оқулық
Оқулық
Оқулық, нота хрестоматиясыБейне ролик
Музыкалық үнтаспа
А1, А3 форматтағы қағаздар Фламастерлер Қарандаштар Журналдар Газеттер
Кері байланыс тақтайшасы
|
||||||||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымы атауы |
|
||||||
|
Бөлімі:5 |
Өнер |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және қозғалыс
|
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.1.1.1 тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтау және салыстыру; 3.1.1.2 музыкалық шығармаларды интонация, әуен арқылы танып ажырату |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтайды және ажыратады |
||||||
|
Құндылық |
Ұлттық құндылықтарымызды құрметтеуге тәрбиелеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 мин Сабақтың ортасы 20 мин Сабақтың соңы 15 мин
|
1 тапсырма. Тыңдау және талдау.Екінші сыныпта танысқан «Қосалқа» биін есіңе түсір. Бейнетаспадан көр.Бишілердің би қозғалысы мен музыка сүймелдеуіне көңіл бөл.
2 тапсырма. Ақпарат іздеу және талдау. Елімізде би өнері қалай дамыған?Қазақ халық биін, балет пен классикалық биді кімдер жоғары дәрежеде көтерген?Ұлттық би өнерінің дамуына қомақты үлес қосып, басқа елдерге танытқан кімдер?Осы сұрақтарға жауап табайық?
3-тапсырма. Ақпарат іздеу.Талдау.Бейнетаспалардан үзінділер көріп,атақты қазақ бишісі Шара Жиенқұлова және ұлттық балет өнерін дамытқан белгілі балетмейстер, педагог Болат Аюханов туралы мәліметтерен таныс. 4-тапсырма. Суырыпсалма. «Би билейік» суырыпсалма ойыны. 4-тапсырма. Таныстыру және бағалау. Мына сұрақтарға жауап бер:
РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? -Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді. ДәптермеСұрақтарға жауап береді Бір -бірін бағалау Берілген сұрақтарға жауап беріп, сабақты қорытындылайды. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады
|
Бейнеролик оқулық Оқулық Оқулық, нота хрестоматиясыБейне таспа https://www.youtube.com/watch?v=geTfoprXcik Видео ролик https://www.youtube.com/watch?v=DBudat7n65E оқулық Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Білім беру ұйымы атауы |
|
||||||
|
Бөлімі:6 |
Атақты тұлғалар |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлы Дала сал -серілері
|
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.1.2.1 көркем образдарды аша отырып, түрлі сипатты әндерді орындау; 3.1.2.2 әнді негізгі дирижерлық қимылдар көмегімен орындау; 3.1.2.3 музыкалық штрихтарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтайды және ажыратады өз шығармашылық жұмысын көрсетеді, өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалай біледі. |
||||||
|
Құндылықтар |
Ұлы тұлғалар туралы кеңінен әңгімелеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сабақтың соңы 10 минут |
1 тапсырма.Тыңдау және талдау.
2-тапсырма. Ақпарат іздеу. Біржан сал Қожағұлұлы (1834-1897) – әнші ғана емес, ақын және композитор. Көкшетау өлкесінде дүниеге келген. Оның «Айтбай», «Ләйлім шырақ», «Теміртас», «Он саусақ» әндері халық арасында кеңінен тараған. Біржанның өнерін қадірлеген халық оны «Біржан сал» деп атаған. Сал- жан-жақты өнерлі адам (ақын, әнші, композитор, суырыпсалма т.б.). Оның әндері асқақ, биік, төгіліп орындалады. 2-тапсырма.Талдау және тыңдау «Он саусақ» әні Біржан Сал. Домбырам күйге келер бұрауменен, Келмейді сөз жүйесі құрауменен. Гүлденген бәйшешектей қайран жастық, Келмейді, а-хау, қайта айналып сұрауменен. Қайырмасы: Он саусағым бір баспай. Жүрмін қалай жер баспай. Жиын-тойдың ішінде Ән саламын осылай.
3-тапсырма.Орындау «Он саусақ» әнін орындау. Қайырмасы: Он саусағым бір баспай, Жүрмін қалай жер баспай? Жиын-тойдың ішінде Ән саламын осылай, Ай, ги-ги-гай, ги-ги-гай. -Ән қайырмасын бірте-бірте тездете орында. Ұрмалы музыкалық аспаптармен сүйемелде. 4-тапсырма. Зерттеу. -Біржанның «Он саусақ» әнінің қайырмасын нотаға қарап орында. -Әннің өлшемін анықта. -Әндегі ноталар ұзақтығын ажырат. -2/4 өлшеміне дирижерлеп, әнді орында. 5-тапсырма. Таныстыру және бағалау. Өз орындауыңды таныстыр және салыстырып бағала. Үйге тапсырма: Біржан салдын «Он саусақ» әнін әуенімен орындау және жаттау. РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? - Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді. ДәптермеСұрақтарға жауап береді Бір -бірін бағалау «Он саусақ» әнін орындайды Қойылған сұрақтарға жауап береді. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады
|
Бейнеролик оқулық Оқулық Аспаптар, домбыра Оқулық, нота Музыкалық үнтаспа Біржан сал туралы https://www.youtube.com/watch?v=Iifjimgyzyo Музыка оқулығы Интернет ресурстары Рефлексия тақтайшасы |
|||
|
Білім беру ұйымы атауы |
|
||||||
|
Бөлімі:6 |
Атақты тұлғалар |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлы Дала сал -серілері (жалғасы)
|
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.1.3.3 - музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау және ажырату 3.3.1.1 - өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалай білу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтайды және ажыратады өз шығармашылық жұмысын көрсетеді, өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалай біледі |
||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мәдени мұрамызды құрметтеуге тәрбиелеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 мин Сабақтың ортасы 20 мин Сабақтың соңы 15 мин |
1 тапсырма.Зерттеу.
Ақан сері Қорамсаұлы (1843-1913) әнші ақын,композитор,Көкшетау өңірінде дүниеге келген. Әншінің «Маңаңгер» , «Қараторғай», «Балқадиша» әндері бүкіл қазақ халқына танымал. «Балқадиша» әні әлемге әйгілі. 2-тапсырма.Талдау және тыңдау «Маңмаңгер» әні Ақан сері. Ақан Серінің «Маңмаңгер» әнін бейнетаспадан тыңда. Суретке және бейнетаспаға қарай отырып, ән мазмұныны туралы пікіріңді ортаға сал.
3-тапсырма.Орындау
4-тапсырма. Таныстыру және бағалау. «Маңмаңгер» әніне канон түрінде орындаған үзіндіні бағала.
РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді. Дәптермен жұмыс Сұрақтарға жауап береді Бір -бірін бағалау |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады
|
Бейнеролик Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=6ICzHgyBK1w Оқулық Оқулық, нота хрестоматиясы, үн-бейне хрестоматия Оқулық Музыкалық үнтаспа Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Білім беру ұйымы атауы |
|
||||||
|
Бөлімі:6 |
Атақты тұлғалар |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жалынды ақын күйшілер
|
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.2.1.2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару және импровизация жасау үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтайды және салыстырады музыкалық шығармаларды интонация, әуен арқылы танып ажыратады. |
||||||
|
Құндылықтар |
Қазақ халқының мәдениетін дәріптеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сабақтың соңы 15 минут
|
. 1 тапсырма. Талқылау. - Қандай батырлардың ерліктері туралы естідің? - Қазақ батырларына тән қандай қасиеттер бар? - Тарих беттерінен қандай ерлік аңыздар білесің? - Батырлық музыка қандай көңіл күй береді? - Қандай сезімді оятады? 2-тапсырма. Тыңдау. -Құрманғазының «Адай» күйін тыңда. Тыңдаған күйіңді қалай сипатар едің (лирикалық, батырлық, мұңды, көңілді, жігерлі)? - Махамбет ақынның «Жұмыр-Қылыш» күйін тыңда. Күй сенде қандай сезім тудырды? -Тыңдаған күйлерің бойынша қай суретті таңдайсың және қандай атау қояр едің? -Құрманғазы мен Махамбет күйлеріне арқау болған ортақ тақырыпты ата (шайқас алды, шайқас, жекпе-жек). 3- тапсырма. Ақпарат іздеу. Құрманғазы Сағырбайұлы (1823-1889) – күй атасы. Батыс Қазақстан облысында дүниеге келген. Әлемге әйгілі «Адай», «Сарыарқа» күйлерімен қатар, Исатай- Махамбет көтерілісіне арналған «Кісен ашқан», «Кішкентай» күйлеріи бар. Құрманғазы ұлы күйші болса, Махамбет- атақты ақын, шебер күйші, батыр. Екі атақты тұлғаның шығармалары күрес-тартыс үстінде туған. Егер Құрманғазы «Адай» күйінде халықтың жігерін көтерсе, Махамбет ақын Жұмыр мен Қылыш деген батырлардың ерлігін күй арқылы жеткізген. Екі күйші де батырлық туралы күйлер шығарған. Құрманғазының өмірі мен шығармашылығымен танысыңыз. Құрманғазының қандай шығармаларын білеміз? Махамбет Өтемісұлы. (1803-1846) қазақтың әйгілі ақыны, күйші, композиторы, отаршылыққа қарсы Исатай Тайманұлы бастаған көтерілісті (1836-1837) ұйымдастырушылардың бірі. Атырау облысында дүниеге келген. Махамбеттің жалынды жырларымен бірге «Жұмыр-Қылыш», «Қайран-Нарын», «Өкініш» күйлері ел ішіне кең таралған. 4-тапсырма. Орындау. «Адай», «Жұмыр Қылыш» күйлерінің әуендерін нотаға қарап, ля буынымен орындаймыз.
5-тапсырма. Таныстыру және бағалау. Өз орындауыңды таныстыр және салыстырып бағала. Үйге тапсырма: Құрманғазы Сағырбайұлы мен Махамбет Өтемісұлының өмірі мен шығармашылығын оқып түсінік айтуға дайындалыңдар. РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? - Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді. Дәптермен жұмыс Сұрақтарға жауап береді Бір -бірін бағалау Ақпаратпен танысып ойына түйіп алады, сұрақтарға жауап береді. Қорытынды сұрақтарға жауап жазады. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады
|
Бейнеролик оқулық Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=CoafhMRxORw Музыка оқулығы Интернет ресурстары Рефлексия тақтайшасы |
|||
|
Білім беру ұйымы атауы |
|
||||||
|
Бөлімі:6 |
Атақты тұлғалар |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ оркестрінің тұңғыш ұйымдастырушысы Ахмет Жұбанов
|
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.3.1.1 - өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалай білу
|
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтайды және ажыратады өз шығармашылық жұмысын көрсетеді, өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалай біледі. |
||||||
|
Құндылықтар |
Қазақ халқының ұлы тұлғалары туралы әңгімелеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сабақтың соңы 15
|
1 тапсырма.Әңгімелесу. Ахмет Қуанұлы Жұбанов (1906-1968) Ахмет Қуанұлы Жұбанов композитор, дирижер, қазақ музыкасын зерттеуші көрнекті ғалым. Ақтөбе облысында дүниеге келген. Алғашқы қазақ оркестрін ұйымдастырушы, дирижер. Оның «Би күйі» мен «Қарлығаш» , «Ақ көгершін» әндері елімізге кеңінен таралған. 2-тапсырма.Музыка тыңдау «Би күйі» әні Би күйінің әуенін нотаға қарап орында.
-Ахмет Жұбановтың «Би күйін» оркестрдің орындауында тыңда. -Күйден қандай әсер алдың? -Күйді әуендетіп орындауға бола ма? 3-тапсырма. Зерттеу. Оркестр- орындаудың ұжымдық түрі. Музыкалық шығарма әуенінің ноталары әр аспапқа арнайы жазылады. Оны «партитура» деп атайды. Партитура арқылы бір мезгілде барлық аспаптарда орындалып жатқан дыбысты қадағалауға болады. 4-тапсырма.Орындау «Ақ көгершін» әні.
Қолғанат құс сен едің, Бар кезіп қайт ел үшін Кең дүниенің көлемін. Әділеттің құсы деп, Көз алмастай жаолыңнан, Бақыт болып қоншы деп, Ұшырамын қолымнан. Қайырмасы: Ел тілегін алып ұш, Адамзаттың бағына, Қара бұлтты жарып ұш, Мұқиттың арғы жағына. Көгершін – дүниежүзінің кейбір халықтары үшін бейбітшілік белгісі. -Әннің сөзіне, мағынасына зейін қой. -Асықпай, орташа екпінде орында. Үйге тапсырма: «Ақ көгершін» әнін әуенімен жаттап келіңдер. РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? - Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді. ДәптермеСұрақтарға жауап береді Бір -бірін бағалау Әнді әуенімен орындайды. Қорытынды сұрақтарға жауап жазады. |
«Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады
|
Бейнеролик оқулық https://www.youtube.com/watch?v=TxZS2lEojcc Оқулық Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=FvKDiv1uoSE Музыка оқулығы Интернет ресурстары https://www.youtube.com/watch?v=JzHOHyF3ma4 Рефлексия тақтайшасы |
|||
|
Білім беру ұйымы атауы |
|
||||||
|
Бөлімі:6 |
Атақты тұлғалар |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыкалық калейдоскоп |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.3.1.1 - өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалай білу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем образдарды аша отырып,түрлі сипатты әндерді орындайды; Музыкалық штрихтарды қолдана отырып,аспаптарда ойнау дағдыларын көрсетеді. |
||||||
|
Құндылық |
Ұлттық мәдени мұрамызды құрметтеуге тәрбиелеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут
Сабақтың ортасы 20 минут
Сабақтың соңы 15 минут
|
Сәлемдесу. 1-тапсырма. Ақпарат іздеу. Калейдоскоп ойыншығын есіңе түр. Музыкалық келейдоскоп құруға бола ма? 2-тапсырма.Музыка тыңдау және талдау. «Атақты тұлғалар» (музыкалық келейдоскоп) Қойылатын талаптар:
Ахмет Қуанұлы Жұбанов (1906-1968) Ахмет Қуанұлы Жұбанов композитор, дирижер, қазақ музыкасын зерттеуші көрнекті ғалым. Ақтөбе облысында дүниеге келген. Алғашқы қазақ оркестрін ұйымдастырушы, дирижер. Құрманғазы Сағырбайұлы (1823-1889) – күй атасы. Батыс Қазақстан облысында дүниеге келген. Әлемге әйгілі «Адай», «Сарыарқа» күйлерімен қатар, Исатай- Махамбет көтерілісіне арналған «Кісен ашқан», «Кішкентай» күйлеріи бар. Құрманғазы ұлы күйші. 3-тапсырма. Орындау. Сен құрастыратын музыкалық калейдоскоп өткен сабақтарда танысқан атақты тұлғалармен байланысты. Ойын: Оқулықта атақты тұлғалар – Ақан сері мен Ахмет Жұбановқа, олардың шығармаларына қатысты бейнелі сурет бөліктерінен музыкалық калейдоскоп құрастыр. 4-тапсырма. Бағалау. Әр топ өз таныстырылымын бағалайды. Үйге тапсырма: Өткен сабақтарды қайталап қорытынды тестке дайындалып келу.
РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? -Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді. Дәптермен жұмыс Сұрақтарға жауап береді Бір -бірін бағалау Берілген сұрақтарға жауап беріп, сабақты қорытындыайды. |
«Үш шапалақ» тәсілі арқылы бағаланады
|
Бейнеролик Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=dMPceL_L9ck Оқулық Смайлик Музыкалық үнтаспа Оқулық Рефлексия тақтайшасы |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Музыка пәні 3-сынып 3-ші тоқсан ҚМЖ
|
Білім беру ұйым атауы |
|
||||||
|
Бөлімі: 5 |
Өнер |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және поэзия |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.1.1.1-тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын,жанрын,көркемдеуші құралдрын анықтау және салыстыру 3.2.1.2 - қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару және импровизация жасау үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Бүгінгі сабақта біз поэзия мен музыканың байланысын зерттейміз поэзиялық шығармаларды музыкалық сүйемелдеу арқылы орындаймыз; өз жұмысымызды бағалаймыз. |
||||||
|
Құндылық |
Қазақ халқының ұлттық құндылықтары туралы дәріптеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин
Сабақтың ортасы 15 мин
Сабақтың соңы 10 мин
|
Сәлемдесу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Сабақ мақсаты мен тақырыбын өлең оқу арқылы ашу. Мұғалім сөзі:
Қазір, мен сіздерге өлең оқимын. Өлеңді мұқият тыңдаңыздар. Тыңдау барысында өлең қандай дикциямен оқылды, не туралы екенін назар аударып отырыңыздар. Абайдың «Желсіз түнде жарық ай» өлеңі оқылады Талдау үшін сұрақтар: Бұл өлеңде не туралы айтылған? Менің дауысым қандай динамикамен шықты? Бұл өлең өнерге жата ма? Өнердің қай түріне жатады? Мұғалім сабақ тақырыбы мен мақсатын оқушыларға айтады. Сабақ тақырыбы: Музыка мен поэзия. А)Бүгінгі сабақта біз поэзия мен музыканың байланысын зерттейміз Б)поэзиялық шығармаларды музыкалық сүйемелдеу арқылы орындаймыз; өз жұмысымызды бағалаймыз. Жаңа тақырыпты ашу Балалар, сабақты мен кімнің өлеңімен бастадым? -Қандай адамды композитор дейді?
-Ал
кімді ақын дейді?
Абай Құнанбайұлы (1845-1904)ұлы ақын,философ,аудармашы,композитор.Абайдың өлеңдері мен әндеріде халық арасында кең тараған. «Сегіз аяқ», «Айттым саған Қаламқас», «Көзімнің қарасы» т.б әндері бар. «Желсіз түнде жарық ай». Өлеңі мен әнін жазған:А.Құнанбайұлы. Әнді бейнетаспадан тыңдау және талдау. Музыканы талдауға арналған сұрақтар:
2-тапсырма.Әуен құрастыру. Абай Құнанбайұлының төрт жол өлеңін оқы.
Мына
өлең жолдарының әуенін ырғақтық суретпен көрсет.
С.Сейфуллиннің «Көкшетау» әнін бейнетаспадан тыңда және талдау.
Әннің сөзі мен әуеніне көңіл бөл.Олардың байланысы мен айырмашылығы неде? Шығарманың көңіл күйі қандай? Екпіні қандай? Сабақты қорытындылауМузыка мен поэзияны қалай байланыстыруға болады?Бүгінгі сабақтың мақсаттарына оралайықшы.Оқушылар «Иә, жоқ» әдісі арқылы сабақты бекітеді.Мұғалім оқушыларға поэзия мен музыкаға, сабақта болған әрекетке байланысты сөйлемдер оқиды. Оқушылар сөйлем дұрыс па, әлде қате ма екенін анықтайды.Поэзия мен музыканы байланыстыруға болады.РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? -Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым |
Амандасады. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді. Бір -бірін бағалау Оқулықпен жұмыс.80 бет. Шығармашылық жұмыс көңілдеріңнен шықты ма? Дайындық кезінде қандай қиындықтар туд Егер қосымша уақыт болса бұл жұмысты қалай өзгертер едіңіздер?
|
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады
Қалыптастырушы бағалау әр топ шығармашылық жұмысын таныстырып болған соң мұғалімнің қойған сұрақтарына ауызша жауап беру түрінде өткізіледі. Шығармашылық жұмыс көңілдеріңнен шықты ма? Дайындық кезінде қандай қиындықтар туд Егер қосымша уақыт болса бұл жұмысты қалай өзгертер едіңіздер?
|
Бейнеролик оқулық Оқулық Смайлик Топпен жұмыс.Импровизация жасау А1, А3 форматтағы қағаздар Фламастерлер Қарандаштар Журналдар Газеттер Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Білім беру ұйымы атауы |
|
||||||
|
Бөлімі: 5 |
Өнер |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка бейнелейді.
|
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.1.1.1- тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтаужәне салыстыру 3.1.2.1 - көркем образдарды аша отырып,түрлі сипатты әндерді орындау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем образдарды аша отырып, түрлі сипатты әндерді орындайды; Музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтайды және ажыратады |
||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық құндылықтарымызды құрметтеуге тәрбиелеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 мин
Сабақтың ортасы 20 мин
Сабақтың соңы 15 мин
|
Сәлемдесу. 1- тапсырма. Әңгімелесу. Суретке назар салыңыз және суретке атау беріңіз. - Суретте не бейнеленген? - Бұл суретте қазақтың қай композиторының шығармасы бейнеленген? - Ойыңызбен бөлісіңіз? - Суретті «сөйлету» үшін қандай аспаптарды қолданар едіңіз?
Весенний ливень («Көктемгі нөсер») Музыкасын жазған: А.Исакова. - Көз алдарыңа нөсер жауынның қандай көріністері елестеді? -Кестеден музыкағы сәйкес келетін сөздерді таңдап,талқылау. 2-тапсырма.Ақпарат іздеу.Шығармашылық.
Бейнетаспадан Әбілхан Қастеевтің туындыларымен таныс. Солардың ішінен қайсысы сенің ой қиялыңды қозғады? Әбілхан Қастеевтің бір туындысына кішігірім әуен құрастыр.
3-тапсырма.Ән үйрену. «Өнерлі бала» Өлеңін жазған:А.Асылбек,Әнін жазған: Ә.Бүшікова 4-тапсырма.Таныстыру және бағалау.Мына сұрақтарға жауап бер. -Сабақта не сәтті шықты? -Қай тапсырма қиын болды? -Сабақта нені әлі де жақсарту қажет? РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? -Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым |
Амандасады. Оқушылар абстракция стиліндегі шетелдік немесе қазақстандық суретшілердің жұмысынан кез келген суретті таңдай алады. Оқушыларға суретті қарастыруды сұраңыз және сурет бойынша сұрақтар қойыңыз. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді. Өзара бағалау жүргізеді Бір -бірін бағалау
|
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады
Қалыптастырушы бағалау әр топ шығармашылық жұмысын таныстырып болған соң бағалау |
Абстракция стиліндегі суреттерге сілтеме http://www.artburmost. ru/abstrakciya Оқулық Смайлик Импровизация жасау А1, А3 форматтағы қағаздар Фламастерлер Қарандаштар Журналдар Газеттер Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Білім беру ұйымы атауы |
|
||||||
|
Бөлімі: 5 |
Өнер |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және мүсін
|
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.1.3.3 музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау және ажырату 3.1.3.5 ұлттық, үрмелі, симфониялық оркестр аспаптарын ажырату |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Әнді негізгі дирижерлық қимылдар көмегімен орындайды ұлттық, үрмелі, симфониялық оркестр аспаптарын ажыратады |
||||||
|
Құндылық |
Ұлттық мәдени мұрамызды құрметтеуге дәріптеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 мин Сабақтың ортасы 20 мин Сабақтың соңы
15 мин
|
Сәлемдесу.1-тапсырма. Әңгімелесу. Сыныпта талқылау. - мүсін өнері дегеніміз не? - мүсінді қандай заттардан жасайды? -Сен тұратын қалаңда орналасқан атақты мүсіндер бар ма? Атап шық? Бейнематериал тамашалау.
2-тапсырма.Ақпарат іздеу.Шығармашылық. 3-тапсырма.Ән үйрену. «Өнерлі бала» Өлеңін жазған:А.Асылбек,Әнін жазған: Ә.Бүшікова 4-тапсырма.Таныстыру және бағалау.Мына сұрақтарға жауап бер. -Сабақта не сәтті шықты? -Қай тапсырма қиын болды? -Сабақта нені әлі де жақсарту қажет? РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? -Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым |
Амандасады. Оқушылар абстракция стиліндегі шетелдік немесе қазақстандық суретшілердің жұмысынан кез келген суретті таңдай алады. Оқушыларға суретті қарастыруды сұраңыз және сурет бойынша сұрақтар қойыңыз. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді. Өзара бағалау жүргізеді Бір -бірін бағалау
|
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады
Қалыптастырушы бағалау әр топ шығармашылық жұмысын таныстырып болған соң бағалау |
Абстракция стиліндегі суреттерге сілтеме http://www.artburmost. ru/abstrakciya Оқулық Смайлик Импровизация жасау А1, А3 форматтағы қағаздар Фламастерлер Қарандаштар Журналдар Газеттер Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Білім беру ұйымы атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі: 5 |
Өнер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және форма
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсыну; 3.2.1.2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару және импровизация жасау үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтайды және ажыратады музыкалық штрихтарды қолдана отырып,аспаптарда ойнау дағдыларын көрсетеді |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Ұлттық құндылықтарымызды құрметтеуге тәрбиелеу |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин Сабақтың ортасы 20мин Сабақтың соңы 15 мин
|
1 тапсырма. Қайталау.Ақпарат іздеу «Сәулет өнері» атты төртінші бөлімде Қазақстандағы және әлемдегі сәулет өнерінің түрлі формадағы белгілі нысандармен таныстық. Сонымен бірге музыкалық формалардыің бірі шумақтық форма туралы жалпы түсінік алдыңдар. Бейнежазбаны тамашалау. Мына сұрақтарға жауап бер. Форма дегеніміз не? Сәулет өнерінің қандай формадағы нысандары бар? Музыка өнеріндегі әндерге байланысты қандай формаларды білесің?
2 тапсырма. Ақпарат іздеу және талдау. Айналаңа қарасаң біздің күнделікті өіріізде пайдаланатын әртүрлі пішіндегі заттарды көреміз.Суретте көрсетілген шеңбер,үшбұрыш,шаршы немесе тікбұрыш сияқты геометриялық пішіндерге тағы қандай заттарды ұқсатуға болады?
3-тапсырма. Ән үйрену.Екі топқа бөлініңдер. «Геометриялық пішіндер» Өлеңін жазған:А.Асылбек Әнін жазған: Ә.Бүшікова Ән үйрену барысында : Мазмұнына, әуенін таза айтуға, мәнерлеп орындауға көңіл бөл. Әнді қандай формаға жатқызуға болады? 4-тапсырма. Таныстыру және бағалау
РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? -Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді.
Дәптермен жұмыс
Сұрақтарға жауап береді
Бір -бірін бағалау
Берілген сұрақтарға жауап беріп, сабақты қорытындылайды. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады
|
Бейнеролик оқулық
Оқулық
Оқулық, нота хрестоматиясыБейне ролик
Музыкалық үнтаспа
А1, А3 форматтағы қағаздар Фламастерлер Қарандаштар Журналдар Газеттер
Кері байланыс тақтайшасы
|
||||||||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымы атауы |
|
||||||
|
Бөлімі:5 |
Өнер |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыка және қозғалыс
|
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.1.1.1 тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтау және салыстыру; 3.1.1.2 музыкалық шығармаларды интонация, әуен арқылы танып ажырату |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтайды және ажыратады |
||||||
|
Құндылық |
Ұлттық құндылықтарымызды құрметтеуге тәрбиелеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 мин Сабақтың ортасы 20 мин Сабақтың соңы 15 мин
|
1 тапсырма. Тыңдау және талдау.Екінші сыныпта танысқан «Қосалқа» биін есіңе түсір. Бейнетаспадан көр.Бишілердің би қозғалысы мен музыка сүймелдеуіне көңіл бөл.
2 тапсырма. Ақпарат іздеу және талдау. Елімізде би өнері қалай дамыған?Қазақ халық биін, балет пен классикалық биді кімдер жоғары дәрежеде көтерген?Ұлттық би өнерінің дамуына қомақты үлес қосып, басқа елдерге танытқан кімдер?Осы сұрақтарға жауап табайық?
3-тапсырма. Ақпарат іздеу.Талдау.Бейнетаспалардан үзінділер көріп,атақты қазақ бишісі Шара Жиенқұлова және ұлттық балет өнерін дамытқан белгілі балетмейстер, педагог Болат Аюханов туралы мәліметтерен таныс. 4-тапсырма. Суырыпсалма. «Би билейік» суырыпсалма ойыны. 4-тапсырма. Таныстыру және бағалау. Мына сұрақтарға жауап бер:
РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? -Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді. ДәптермеСұрақтарға жауап береді Бір -бірін бағалау Берілген сұрақтарға жауап беріп, сабақты қорытындылайды. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады
|
Бейнеролик оқулық Оқулық Оқулық, нота хрестоматиясыБейне таспа https://www.youtube.com/watch?v=geTfoprXcik Видео ролик https://www.youtube.com/watch?v=DBudat7n65E оқулық Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Білім беру ұйымы атауы |
|
||||||
|
Бөлімі:6 |
Атақты тұлғалар |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлы Дала сал -серілері
|
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.1.2.1 көркем образдарды аша отырып, түрлі сипатты әндерді орындау; 3.1.2.2 әнді негізгі дирижерлық қимылдар көмегімен орындау; 3.1.2.3 музыкалық штрихтарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтайды және ажыратады өз шығармашылық жұмысын көрсетеді, өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалай біледі. |
||||||
|
Құндылықтар |
Ұлы тұлғалар туралы кеңінен әңгімелеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сабақтың соңы 10 минут |
1 тапсырма.Тыңдау және талдау.
2-тапсырма. Ақпарат іздеу. Біржан сал Қожағұлұлы (1834-1897) – әнші ғана емес, ақын және композитор. Көкшетау өлкесінде дүниеге келген. Оның «Айтбай», «Ләйлім шырақ», «Теміртас», «Он саусақ» әндері халық арасында кеңінен тараған. Біржанның өнерін қадірлеген халық оны «Біржан сал» деп атаған. Сал- жан-жақты өнерлі адам (ақын, әнші, композитор, суырыпсалма т.б.). Оның әндері асқақ, биік, төгіліп орындалады. 2-тапсырма.Талдау және тыңдау «Он саусақ» әні Біржан Сал. Домбырам күйге келер бұрауменен, Келмейді сөз жүйесі құрауменен. Гүлденген бәйшешектей қайран жастық, Келмейді, а-хау, қайта айналып сұрауменен. Қайырмасы: Он саусағым бір баспай. Жүрмін қалай жер баспай. Жиын-тойдың ішінде Ән саламын осылай.
3-тапсырма.Орындау «Он саусақ» әнін орындау. Қайырмасы: Он саусағым бір баспай, Жүрмін қалай жер баспай? Жиын-тойдың ішінде Ән саламын осылай, Ай, ги-ги-гай, ги-ги-гай. -Ән қайырмасын бірте-бірте тездете орында. Ұрмалы музыкалық аспаптармен сүйемелде. 4-тапсырма. Зерттеу. -Біржанның «Он саусақ» әнінің қайырмасын нотаға қарап орында. -Әннің өлшемін анықта. -Әндегі ноталар ұзақтығын ажырат. -2/4 өлшеміне дирижерлеп, әнді орында. 5-тапсырма. Таныстыру және бағалау. Өз орындауыңды таныстыр және салыстырып бағала. Үйге тапсырма: Біржан салдын «Он саусақ» әнін әуенімен орындау және жаттау. РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? - Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді. ДәптермеСұрақтарға жауап береді Бір -бірін бағалау «Он саусақ» әнін орындайды Қойылған сұрақтарға жауап береді. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады
|
Бейнеролик оқулық Оқулық Аспаптар, домбыра Оқулық, нота Музыкалық үнтаспа Біржан сал туралы https://www.youtube.com/watch?v=Iifjimgyzyo Музыка оқулығы Интернет ресурстары Рефлексия тақтайшасы |
|||
|
Білім беру ұйымы атауы |
|
||||||
|
Бөлімі:6 |
Атақты тұлғалар |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлы Дала сал -серілері (жалғасы)
|
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.1.3.3 - музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау және ажырату 3.3.1.1 - өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалай білу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтайды және ажыратады өз шығармашылық жұмысын көрсетеді, өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалай біледі |
||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мәдени мұрамызды құрметтеуге тәрбиелеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 мин Сабақтың ортасы 20 мин Сабақтың соңы 15 мин |
1 тапсырма.Зерттеу.
Ақан сері Қорамсаұлы (1843-1913) әнші ақын,композитор,Көкшетау өңірінде дүниеге келген. Әншінің «Маңаңгер» , «Қараторғай», «Балқадиша» әндері бүкіл қазақ халқына танымал. «Балқадиша» әні әлемге әйгілі. 2-тапсырма.Талдау және тыңдау «Маңмаңгер» әні Ақан сері. Ақан Серінің «Маңмаңгер» әнін бейнетаспадан тыңда. Суретке және бейнетаспаға қарай отырып, ән мазмұныны туралы пікіріңді ортаға сал.
3-тапсырма.Орындау
4-тапсырма. Таныстыру және бағалау. «Маңмаңгер» әніне канон түрінде орындаған үзіндіні бағала.
РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді. Дәптермен жұмыс Сұрақтарға жауап береді Бір -бірін бағалау |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады
|
Бейнеролик Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=6ICzHgyBK1w Оқулық Оқулық, нота хрестоматиясы, үн-бейне хрестоматия Оқулық Музыкалық үнтаспа Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Білім беру ұйымы атауы |
|
||||||
|
Бөлімі:6 |
Атақты тұлғалар |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жалынды ақын күйшілер
|
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.2.1.2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару және импровизация жасау үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтайды және салыстырады музыкалық шығармаларды интонация, әуен арқылы танып ажыратады. |
||||||
|
Құндылықтар |
Қазақ халқының мәдениетін дәріптеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сабақтың соңы 15 минут
|
. 1 тапсырма. Талқылау. - Қандай батырлардың ерліктері туралы естідің? - Қазақ батырларына тән қандай қасиеттер бар? - Тарих беттерінен қандай ерлік аңыздар білесің? - Батырлық музыка қандай көңіл күй береді? - Қандай сезімді оятады? 2-тапсырма. Тыңдау. -Құрманғазының «Адай» күйін тыңда. Тыңдаған күйіңді қалай сипатар едің (лирикалық, батырлық, мұңды, көңілді, жігерлі)? - Махамбет ақынның «Жұмыр-Қылыш» күйін тыңда. Күй сенде қандай сезім тудырды? -Тыңдаған күйлерің бойынша қай суретті таңдайсың және қандай атау қояр едің? -Құрманғазы мен Махамбет күйлеріне арқау болған ортақ тақырыпты ата (шайқас алды, шайқас, жекпе-жек). 3- тапсырма. Ақпарат іздеу. Құрманғазы Сағырбайұлы (1823-1889) – күй атасы. Батыс Қазақстан облысында дүниеге келген. Әлемге әйгілі «Адай», «Сарыарқа» күйлерімен қатар, Исатай- Махамбет көтерілісіне арналған «Кісен ашқан», «Кішкентай» күйлеріи бар. Құрманғазы ұлы күйші болса, Махамбет- атақты ақын, шебер күйші, батыр. Екі атақты тұлғаның шығармалары күрес-тартыс үстінде туған. Егер Құрманғазы «Адай» күйінде халықтың жігерін көтерсе, Махамбет ақын Жұмыр мен Қылыш деген батырлардың ерлігін күй арқылы жеткізген. Екі күйші де батырлық туралы күйлер шығарған. Құрманғазының өмірі мен шығармашылығымен танысыңыз. Құрманғазының қандай шығармаларын білеміз? Махамбет Өтемісұлы. (1803-1846) қазақтың әйгілі ақыны, күйші, композиторы, отаршылыққа қарсы Исатай Тайманұлы бастаған көтерілісті (1836-1837) ұйымдастырушылардың бірі. Атырау облысында дүниеге келген. Махамбеттің жалынды жырларымен бірге «Жұмыр-Қылыш», «Қайран-Нарын», «Өкініш» күйлері ел ішіне кең таралған. 4-тапсырма. Орындау. «Адай», «Жұмыр Қылыш» күйлерінің әуендерін нотаға қарап, ля буынымен орындаймыз.
5-тапсырма. Таныстыру және бағалау. Өз орындауыңды таныстыр және салыстырып бағала. Үйге тапсырма: Құрманғазы Сағырбайұлы мен Махамбет Өтемісұлының өмірі мен шығармашылығын оқып түсінік айтуға дайындалыңдар. РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? - Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді. Дәптермен жұмыс Сұрақтарға жауап береді Бір -бірін бағалау Ақпаратпен танысып ойына түйіп алады, сұрақтарға жауап береді. Қорытынды сұрақтарға жауап жазады. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Дескриптор нәтижесінде «Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады
|
Бейнеролик оқулық Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=CoafhMRxORw Музыка оқулығы Интернет ресурстары Рефлексия тақтайшасы |
|||
|
Білім беру ұйымы атауы |
|
||||||
|
Бөлімі:6 |
Атақты тұлғалар |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ оркестрінің тұңғыш ұйымдастырушысы Ахмет Жұбанов
|
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.3.1.1 - өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалай білу
|
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтайды және ажыратады өз шығармашылық жұмысын көрсетеді, өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалай біледі. |
||||||
|
Құндылықтар |
Қазақ халқының ұлы тұлғалары туралы әңгімелеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сабақтың соңы 15
|
1 тапсырма.Әңгімелесу. Ахмет Қуанұлы Жұбанов (1906-1968) Ахмет Қуанұлы Жұбанов композитор, дирижер, қазақ музыкасын зерттеуші көрнекті ғалым. Ақтөбе облысында дүниеге келген. Алғашқы қазақ оркестрін ұйымдастырушы, дирижер. Оның «Би күйі» мен «Қарлығаш» , «Ақ көгершін» әндері елімізге кеңінен таралған. 2-тапсырма.Музыка тыңдау «Би күйі» әні Би күйінің әуенін нотаға қарап орында.
-Ахмет Жұбановтың «Би күйін» оркестрдің орындауында тыңда. -Күйден қандай әсер алдың? -Күйді әуендетіп орындауға бола ма? 3-тапсырма. Зерттеу. Оркестр- орындаудың ұжымдық түрі. Музыкалық шығарма әуенінің ноталары әр аспапқа арнайы жазылады. Оны «партитура» деп атайды. Партитура арқылы бір мезгілде барлық аспаптарда орындалып жатқан дыбысты қадағалауға болады. 4-тапсырма.Орындау «Ақ көгершін» әні.
Қолғанат құс сен едің, Бар кезіп қайт ел үшін Кең дүниенің көлемін. Әділеттің құсы деп, Көз алмастай жаолыңнан, Бақыт болып қоншы деп, Ұшырамын қолымнан. Қайырмасы: Ел тілегін алып ұш, Адамзаттың бағына, Қара бұлтты жарып ұш, Мұқиттың арғы жағына. Көгершін – дүниежүзінің кейбір халықтары үшін бейбітшілік белгісі. -Әннің сөзіне, мағынасына зейін қой. -Асықпай, орташа екпінде орында. Үйге тапсырма: «Ақ көгершін» әнін әуенімен жаттап келіңдер. РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? - Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді. ДәптермеСұрақтарға жауап береді Бір -бірін бағалау Әнді әуенімен орындайды. Қорытынды сұрақтарға жауап жазады. |
«Үш шапалақ»тәсілі арқылы бағаланады
|
Бейнеролик оқулық https://www.youtube.com/watch?v=TxZS2lEojcc Оқулық Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=FvKDiv1uoSE Музыка оқулығы Интернет ресурстары https://www.youtube.com/watch?v=JzHOHyF3ma4 Рефлексия тақтайшасы |
|||
|
Білім беру ұйымы атауы |
|
||||||
|
Бөлімі:6 |
Атақты тұлғалар |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыкалық калейдоскоп |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.3.1.1 - өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалай білу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем образдарды аша отырып,түрлі сипатты әндерді орындайды; Музыкалық штрихтарды қолдана отырып,аспаптарда ойнау дағдыларын көрсетеді. |
||||||
|
Құндылық |
Ұлттық мәдени мұрамызды құрметтеуге тәрбиелеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут
Сабақтың ортасы 20 минут
Сабақтың соңы 15 минут
|
Сәлемдесу. 1-тапсырма. Ақпарат іздеу. Калейдоскоп ойыншығын есіңе түр. Музыкалық келейдоскоп құруға бола ма? 2-тапсырма.Музыка тыңдау және талдау. «Атақты тұлғалар» (музыкалық келейдоскоп) Қойылатын талаптар:
Ахмет Қуанұлы Жұбанов (1906-1968) Ахмет Қуанұлы Жұбанов композитор, дирижер, қазақ музыкасын зерттеуші көрнекті ғалым. Ақтөбе облысында дүниеге келген. Алғашқы қазақ оркестрін ұйымдастырушы, дирижер. Құрманғазы Сағырбайұлы (1823-1889) – күй атасы. Батыс Қазақстан облысында дүниеге келген. Әлемге әйгілі «Адай», «Сарыарқа» күйлерімен қатар, Исатай- Махамбет көтерілісіне арналған «Кісен ашқан», «Кішкентай» күйлеріи бар. Құрманғазы ұлы күйші. 3-тапсырма. Орындау. Сен құрастыратын музыкалық калейдоскоп өткен сабақтарда танысқан атақты тұлғалармен байланысты. Ойын: Оқулықта атақты тұлғалар – Ақан сері мен Ахмет Жұбановқа, олардың шығармаларына қатысты бейнелі сурет бөліктерінен музыкалық калейдоскоп құрастыр. 4-тапсырма. Бағалау. Әр топ өз таныстырылымын бағалайды. Үйге тапсырма: Өткен сабақтарды қайталап қорытынды тестке дайындалып келу.
РЕФЛЕКСИЯ -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? -Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді және жаңа сабаққа назар аударып, берілген сұрақтарға жауап береді. Дәптермен жұмыс Сұрақтарға жауап береді Бір -бірін бағалау Берілген сұрақтарға жауап беріп, сабақты қорытындыайды. |
«Үш шапалақ» тәсілі арқылы бағаланады
|
Бейнеролик Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=dMPceL_L9ck Оқулық Смайлик Музыкалық үнтаспа Оқулық Рефлексия тақтайшасы |
|||
шағым қалдыра аласыз



































