Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Тексерілді:
«А.Саттаров атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен»
коммуналдық мекемесі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақтың тақырыбы: Қазақ халқының тұрмыс салт әндері.Бесік жыры
|
Білім беру ұйым атауы |
|
||||||
|
Бөлімі |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Әкежан А |
||||||
|
Күні: |
15.11.23ж |
||||||
|
Сынып: |
5 А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ халқының тұрмыс салт әндері.Бесік жыры |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау; 5.1.2.1 дәстүрлі халық әндері («Менің туған өлкемнің 30 әні мен әуені» аудиокаталогын құрастырудың бастапқы дағдыларын) және аспаптық музыканың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркемдеуші құралдардың көмегімен әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстырады. Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интепретациясымен салыстырады. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин
Сабақтың ортасы 20 мин
Сабақтың соңы 5 мин |
Амандасу. Ұйымдастыру кезеңі. 1-тапсырма. «Миға шабуыл»
Бірінші сабақта оқушыларға
өздеріне бүрыннан таныс балаларға арналған салт әндері - «Бесік
жыры» үсынылады. Оқушылар тұрмыс-салт әндері, оның ішінде, бесік
жырлары жөнінде ақпарат іздестіреді. Оқулықта осыған байланысты ой
қозғайтын сүрақ та қойылған. «Неліктен түрмыс-салт әндерімен танысу
бесік жырларынан басталады?» Сонымен салт әндері ұғымына анықтама
беріледі.Бейнежазбадан бесік жырларының екі нұсқасы
беріледі. «Бесік жырының» айырмашылығы мен ұқсастықтарын ажыратады. Оқушылар бесік жырларының мэтіндері түрлі екенін ажыратады, өзіне ұнаған бесік жырларының неліктен үнағанын түсіндіруге тырысады 2-тапсырма. Тыңдау жэне талдау. Видеоматериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтар: Видеороликте не байқадыңыздар? Сал-дәстүр дегенімізді қалай түсінесіздер? Видео тапсырмада не туралы бейнеленген? Қандай салт-дәстүр жырын тыңдадыңыздар? «Бесік жыры» салты туралы толық мағлұмат беріңіздер? Оқушылардың жауабы... 3-тапсырма. Ән орындау. Оқушылар орындайтын «Бесік жырының» авторы белгісіз және «Айжүлдыз» теледидар бағдарламасынан алынған. Ән тез игеріледі. Мүндағы басты мақсат әнді көркемдеп орындату. Оқушылар әннің аспаппен де, аспаптық сүйемелсіз де, айқайламай нәзік, баяу ырғақта орындалуын қадағалауы тиіс. Сонымен бірге үйренген әнін үйдегі бөпесіне немесе отбасына айтуын мүғалім тапсырма ретінде қарастырады. 4-тапсырма.Өз жүмысын таныстыру және бағалау. (¥, Ө) Сабақтың аяғында тапсырма ретінде оқушыларға «Бесік - сэбидің алтын үясы» деген тақырыпта өз ойларын ортаға салып, сабақты қорытындылауға болады. Сонымен бірге бесік жырын өздерінің орындауларындағы нұсқаларын көрсетеді. Рефлексия: Мен не білдім? Бүгін мен не үйрендім? Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. әннің ұқсастығымен айырмашылығын ажыратады. Оқушылар бейнематериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтарға жауап береді Оқулықта көрсетілген «Бесік жыры» әнін біргелікте орындайды. «Бесік сәбидің алтын ұясы» деген тақырыпта өз ойларын ортаға салып, сабақты қортындылайды
|
Оқушылар бір бірін «Шапалақ» ұру әдісімен бағалайды Бір бірін «Басбармақ» әдісімен бағалады.
|
Бейне жазба Оқулық Бейнежазба,оқулық Ән орындау, аудиожазбалар,бейнежазбалар Бесіктің суреті |
|||
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Тексерілді:
«А.Саттаров атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен»
коммуналдық мекемесі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақтың тақырыбы: Қазақ халқының тұрмыс салт әндері.Тұсау кесер
|
Білім беру ұйым атауы |
|
||||||
|
Бөлімі |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Әкежан А |
||||||
|
Күні: |
22.11.23ж |
||||||
|
Сынып: |
5 А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ халқының тұрмыс салт әндері.Тұсау кесер |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.3 қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау; 5.1.3.1 түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтайды . |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 20 мин
Сабақтың соңы 5 мин |
Амандасу. Қазақ халқының әндік дәстүрлері мен әдет-ғұрыптары 1-ші тапсырма. Ақпарат іздеу - Әдет-ғұрып дегеніміз не? - Сендер қандай әдет-ғұрыптарды білесіңдер? - Сендер қандай әдет-ғұрып өлеңдерін білесіңдер? Оқушылармен ақпаратты бөлісіңіз.
Оқушылар қазақ халқының дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарын іздеуге арналған дереккөздерді пайдаланады. Сәби «тәй- тәйлап» жүре бастаған кезде ата- анасы бала тез жүгіріп кетсін деген оймен «Тұсаукесер» тойын жасайды. Тұсаукесер тойы сүндет тойы секілді әрбір қазақ айылында міндетті түрде аталып өтеді. Жиналған көпшілік арасынана көбінесе жүрісі жылдам, қимылы ширақ, іске тез, пысық адам алынып, нәрестенің тұсаукесері соған тапсырылады. Тұсау кесу үшін арнайы ала жіп дайындалады. Аяқтағы жіптің ала болу ыда, оның кесілуі де ұрлыққа жолама, ондайдың жолын қолыңнан келсе де, дүниенің азы біреудің бір құаш жібіне ең құрығанда бұзауға жіп болады деп қызықпа, тұсауындағы жіпті кескендей ондай арам кезіксе, кесіп құртуға тырыс дегені.Тұсаукесер сәті алдында жиналғандар кең дала, таза ауаға шығып, үсті түрлі тәтті дәмге толы бала – шағаға арналған дастарқан маңына, қызық- тамашаға жиналады. «Жүйрік бол!» , «Шауып кет!» тағы осындай тілектер атылады. 2-тапсырма.Әнді орындау. Оқушылар тұсаукесер жырын орындау алдында жырдың мазмұнына тоқталып, өзара пікір алмасады. Жыр жолдарындағы «Күрмеуіңді шешейін», «Тақымыңды жаз, балам» сөздерінің мағынасын түсіндіру. Тұсаукерер әнін орындағаннан кейін, оқушыларға сұрақ: - Әнге сипаттама беріңдерші. - Айтуға ыңғайлы, жеңіл. - Тез жатталады. - Сәбидің жүретін қадамына сәйкес ырғықта айтылатындай әсер қалдырады және т.б. 3- тапсырма. Тыңдау. - Сабақта оқушылар белгілі әнші, композитор Медеу Арынбаевтың орындауында «Балама тілек» әнін тыңдайды. - (Ө)Оқушыларға оқулықта шығармаға байланысты төмендегідей тапсырмалар: - Әнді тыңдап, сөзіне назар аудар. - Тұсауы кесілген балаға айтылған тілек сөздерін анықта. - Әннің қайырмасын үнтаспамен бірге орында. (МК,Ұ) Әннің әуенін бұзбай айтуын бақылау.
Рефлексия: Мен не білдім?Бүгін мен не үйрендім? Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар бейнематериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтарға жауап береді Оқулықта көрсетілген «Тұсау кесер» әнін біргелікте орындайды. «Тұсаукесу» деген тақырыпта өз ойларын ортаға салып, сабақты қортындылайды
|
Оқушылар бір бірін «Шапалақ» ұру әдісімен бағалайды Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Бір бірін «Басбармақ» әдісімен бағалады.
Ашық алақан |
Бейне жазба Оқулық фонохрестоматия Тұсаукесу тақырыбына арналған суреттер
|
|||
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Тексерілді:
«А.Саттаров атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен»
коммуналдық мекемесі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақтың тақырыбы: Жаңғырған салт дәстүр әндері, Жар-жар әні
|
Білім беру ұйым атауы |
|
|||||||||||||
|
Бөлімі |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Әкежан А |
|||||||||||||
|
Күні: |
29.11.23ж |
|||||||||||||
|
Сынып: |
5 А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жаңғырған салт дәстүр әндері, Жар-жар әні |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.1 ¬ музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы талдау; 5.1.3.2 қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интепретациясымен салыстыру |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 20 мин
Сабақтың соңы 5 мин |
Жаңа сабақты бастамас бұрын жаңа сабаққа қатысты бейнеролик көрсетемін. 1-тапсырма.«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға бейнероликтен не көргендерін, не байқағандарын сұрақтар қойып, жаңа сабақтың тақырыбын білім алушылармен бірге анықтаймыз. Жаңа тақырып бойынша қысқаша мәтінмен кіріспе жасаймын. Үйлену салты – адам өміріндегі ең маңызды сәт. Мысалы: қыз ұзату тойында сыңсу, қоштасу әндері, ал үйлену тойында беташар, жар-жар айтылған.Ежелден келе жатқан салт-дәстүрлері жаңғырып, жаңа заманға сай лайықталып өзгерді. Сондықтан орындалатын салт әндердің сөздері жаңарып, әуені мен ырғағы заманауи (эстрадалық және компьютерлік) музыкамен өңделеді.
2-тапсырма.Ән үйрету: «Қазағымның дәстерлері - ай», «Жар - жар» Білім алушылардан ән мәтінінен қазақ халқының дәстүріне байланысты не байқағандарын сұрау. Оқулықтан тыс жаңа тақырыпқа байланысты мәтіндерді үш топқа таратып беремін. 3 минут білім алушылар сол мәтінмен танысып, «Ойлан – жұптас - бөліс» әдісі бойынша жұппен, топпен талқылайды. 3-тапсырма. Талқылау Жаңа тақырып бойынша білімдерін анықтау үшін «Сәйкестендіру» әдісі бойынша тапсырма орындайды Бекіту. «Ақиқат – Жалған» әдісі бойынша жаңа тақырыпқа қатысты мәліметтердің ақиқат – жалғандығын анықтап, бекіту.
Рефлексия: «Ауа – райы әдісі»
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар бейнематериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтарға жауап береді
Оқулықта көрсетілген «Қазағымның дәстүрлері ай»әнін біргелікте орындайды.
Сабаққа кері байланыс жасайды
|
Оқушылар бір бірін «Шапалақ» ұру әдісімен бағалайды
Бір бірін «Басбармақ» әдісімен бағалады.
Ауа райы әдісі бойынша |
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
Бейнежазба сілтемесі
Оқулық
Смайлик
Бейнежазба,оқулық
Сұрақтарға жауап береді
Кері байланыс тақтайшасы
|
||||||||||
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Тексерілді:
«А.Саттаров атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен»
коммуналдық мекемесі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақтың тақырыбы: Халық музыкасының интерпретациясы «Беу, айдай»
|
Білім беру ұйым атауы |
|
||||||
|
Бөлімі |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Әкежан А |
||||||
|
Күні: |
05.12.23ж |
||||||
|
Сынып: |
5 Ә |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Халық музыкасының интерпретациясы «Беу, айдай» |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау; 5.1.3.2 қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интепретациясымен салыстыру; 5.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығарады және импровизация жасайды. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 20 мин Сабақтың соңы 5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлеметсіздер ме, балалар! Психологиялық ахуал. Сабақта көңіл–күйді анықтау үшін сабақ басында оқушылар бір параққа өзінің көңіл-күйін келтіретін сурет салады.Олар суреттерін бір-біріне көрсетеді.Оларға сабақтың аяғына дейін көңіл-күйлерін көтеріңкі деңгейге жеткізу жұмысы тапсырылады. 1-тапсырма.«Миға шабуыл» әдісі Бүгінгі жаңа тақырыппен таныспас бұрын бейнежазбаға назар аударайық.Қазақтың халық әні «Беу,айдай» әдет-ғұрып тұрмыстық өлеңінің екі нұсқасын тыңдаңдар. - Орындаудағы ерекшелік неде? - Өлең қандай жанрға жатады? - Оның динамикасы мен екпіні қандай? Өнердің басқа түріне қарағанда музыка өнері нота дыбыстарымен таңбаланады.Нотамен берілген шығарманы есту үшін, оны міндетті түрде орындау керек. Сондықтан орындаушы шығарманың мазмұнын өзінің түсінгені бойынша тыңдарманға жеткізуге тырысады. Интерпретация композитор,дирижер,орындаушылардың музыкалық шығарманы жеткізудегі көркемдік шеберлігі. 2-ші тапсырма. Талқылау Бейнежазбадан «Беу айдай» халық әнін дәстүрлі әншілердің орындауында тыңда және талда. - Орындаушылар бір өлеңді қалай интерпретациялайды? - Қандай өзгерістер бар? 3-ші тапсырма. Орындау Топта «Беу айдай» өлеңінің қайырмасын әртүрлі стильде орындаңдар (вальс, марш, рэп, техно, рок және т.б.). Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия секілді музыкалық бағдарламалар арқылы өз интерпретацияңды жазып, өзгерістер енгізіңіз. Талқылау: - Сенің орындауың несімен ерекшеленеді? - Өлеңді қандай стильде орындады? - Қандай өзгерістер енгізді? - Қалай жетілдіруге болады? Рефлексия:
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар бейнематериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтарға жауап береді Оқулықта көрсетілген «Беу айдай »әнін біргелікте орындайды. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін «Ашық микрафон» әдісі арқылы жеткізеді |
Оқушылар бір бірін «Шапалақ» ұру әдісімен бағалайды «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды
|
Бейне таспа Оқулық Смайлик фонохрестоматия Микрафон |
|||
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Тексерілді:
«А.Саттаров атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен»
коммуналдық мекемесі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақтың тақырыбы: Халық музыкасын өңдеу «Бір бала»
|
Білім беру ұйым атауы |
|
||||||
|
Бөлімі |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Әкежан А |
||||||
|
Күні: |
13.12.23ж |
||||||
|
Сынып: |
5 А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Халық музыкасын өңдеу «Бір бала» |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.2.2.1 –музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығару және импровизация жасау; 5.2.2.2 – компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық мәнерлілік, дауыс, музыкалық аспаптарды қолдана отырып, қарапайым композицияларды жазады және импровизациялайды. музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындайды: |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 20 мин
Сабақтың соңы 5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлеметсіздер ме, балалар! Халық әнін өңдеу.Бейнежазбаға назар аударайық.Бұл бейнежазбада халық әндерін қайта өңдеу туралы көрсетілген.Аранжировка туралы кеңінен түсінік берген. Аранжировка туралы видео қара. 1-ші тапсырма. Талқылау Аранжировка туралы видео қара.Төмендегі сұрақтарға жауап бер. - Аранжировка дегеніміз не? - Әде-ғұрып өлеңінің заманауи нұсқасын қалай жасау керек? - Аранжировканың қандай түрлері болады?
2-ші тапсырма. Өздік жұмыс. Музыкалық аспаптардың көмегімен сен таңдаған әдет-ғұрып өлеңге топтарда қысқа ғана музыкалық сүйемелдеу жаса . Өз орындауыңызды Audacity-да жазыңыз. Өз жазылымыңды өңде. 3-ші тапсырма. Орындау . Өз шығармаңды сынып алдында орында. - Сен қандай өлеңді орындадың? - Өлең қандай жанрға жатады? - Қандай музыкалық аспаптарды қолдандың? - Қандай динамикада орындадың? Екпін? - Өңдеуден кейін сенің орындауың қалай естіледі? 4-ші тапсырма. Талқылау: - Сенің орындауың несімен ерекшеленеді? - Өлеңді қандай стильде орындады? - Қандай өзгерістер енгізді? - Қалай жетілдіруге болады? Рефлексия:
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар бейнематериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтарға жауап береді Таңдаған әнін біргелікте орындайды. Сабаққа кері байланыс жасайды Оқушылар сабақтан алған әсерлерін «Ашық микрафон» әдісі арқылы жеткізеді |
Оқушылар бір бірін «Шапалақ» ұру әдісімен бағалайды Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды
Жапондық бағалау әдісі |
Бейне жазба Оқулық
Байланыс тақтайшасы |
|||
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Тексерілді:
«А.Саттаров атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен»
коммуналдық мекемесі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақтың тақырыбы: Жобаны жоспарлау және құрастыру
|
Білім беру ұйым атауы |
|
||||||
|
Бөлімі |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Әкежан А |
||||||
|
Күні: |
20.12.23ж |
||||||
|
Сынып: |
5 А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жобаны жоспарлау және құрастыру |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.2.1.1 музыкалық-шығармашылық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және материал жинақтау; 5.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
музыкалық шығармашық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсынады, жоспарлайды және материал жинақтайды; Шығармашылық жұмысын көрсетеді. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 20 мин Сабақтың соңы 5 мин |
Сәлеметсіңдер ме балалар! Екінші тоқсанда өтілген тақырыптар бойынша ұсынылатын жобаларды таңдауларың қажет.Олар «Бесік жыры», «Тұсаукесер»салты, «Жаңғырғын салт дәстүр әндері», «Халық музыкасын өңдеу», «Халық музыкасының интерпретациясы».
Жобаны дайындау. а)жобаның мақсатын анықтау қажет. ә)жоба тақырыбына сәйкес әр түрлі деректерден ақпарат іздеу керек б)Жобаның жұмыс жоспарын құру.Жоба үлгісі бойынша бүгін біз сендермен «Халық музыкасын өңдеу»тақырыбын алып отырмыз. Бейнежазбаны көріп, тамашалаңдар. 2-тапсырма. Тыңдалым. Өткен тоқсандағы тақырыптарға шолу жасау үшін бейнероликке назар аударып төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер
3-тапсырма. «Сұрақтар ілгегі» әдісі арқылы сұрақтарға жауап бер. - Аранжировка дегеніміз не? - Әде-ғұрып өлеңінің заманауи нұсқасын қалай жасау керек? - Аранжировканың қандай түрлері болады? Рефлексия: -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім?
-Мен үшін қандай
тапсырма қиын болды? |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Сұрақтарға жауап беріп,талдайды Сұрақтарға жауап береді. |
«Шапалақ» әдісі бойынша бағалайды «Бес саусақ» әдісімен бағалайды
|
Инт.тақта |
|||
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Тексерілді:
«А.Саттаров атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен»
коммуналдық мекемесі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақтың тақырыбы: Жобаны таныстыру
|
Білім беру ұйым атауы |
|
||||||
|
Бөлімі |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Әкежан А |
||||||
|
Күні: |
25.12.23ж |
||||||
|
Сынып: |
5 Б |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жобаны таныстыру |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.3.2 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау; 5.3.1.1 өз жұмысын шығармашылықпен көрсету, критерийлерге сәйкес бағалау және өзінің жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Өз жұмысын, шығармашылығын көрсетеді.Өзін,өзгені бағалайды. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 20 мин |
Сәлеметсіңдер ме балалар! 1-ші тапсырма. Презентация. Бітірген жұмыстарыңды көрсетіңдер, бағалаудың негізгі критерийлерін ескере отырып, өз жобаларыңның мазмұнын ауызша суреттеңдер: - Жоба тақырыбының сәйкестігі; - Командалық жұмыс, топта рөлдерді бөлу; Өлеңді дыбыстау және музыкалық сүйемелдеу; - Шығармашылық тәсіл; - Тайм менеджмент. 2-ші тапсырма. Талқылау - Сенің жобаңның идеясы неде? - Сенің жобаңды қайда қолдануға болады? - Қандай іс-әрекет сізге ең қатты ұнады? - Сіздің қай жұмысыңыз жемісті болды? - Өзіңнің орындауыңды қалай жетілдіруге болады Жобаны таныстыру. Жоба тақырыбы:Қазақ халқының тұрмыс салт әндері тақырыбын алып отырмыз. «Бесік жыры», «Тұсау кесер» Екі шығарманың айырмашылығы мен ұқсастығын жазамыз. Екі шығарманың бейнежазбасын көру арқылы. анықтау қажет.ә)жоба тақырыбына сәйкес әр түрлі деректерден ақпарат іздеу керек б)Жобаның жұмыс жоспарын құру.Жоба үлгісі бойынша бүгін біз сендермен Қазақ заманауи музыкасы тақырыбын алып отырмыз. Бейнежазбаны көріп, тамашалаңдар. 3-тапсырма.Өздік жұмысы. Екінші тоқсанда өткен тақырыптарды еске түсіріп,өткен әндерді қайталаңдар. Рефлексия: -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім?
-Мен үшін қандай
тапсырма қиын болды?
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Сұрақтарға жауап беріп,талдайды Сұрақтарға жауап береді. Дәптермен жұмыс Өткен әндерді қайталайды |
«Шапалақ» әдісі бойынша бағалайды «Бес саусақ» әдісімен бағалайды
|
Инт.тақта Әдіс тәсілдер Оқулық. Бағалауға арналған тақтайша |
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Бағалау Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Үйге тапсырма: «Угәй, угәй, әй угәй ай» әнін жаттап келіңдер. Рефлексия: Мен не білдім? Бүгін мен не үйрендім? Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Рефлексия сұрақтарына жазап жазады |
|
Рефлексия тақтайшасы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Музыка пәнінен 2 тоқсанға қмж
Музыка пәнінен 2 тоқсанға қмж
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Тексерілді:
«А.Саттаров атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен»
коммуналдық мекемесі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақтың тақырыбы: Қазақ халқының тұрмыс салт әндері.Бесік жыры
|
Білім беру ұйым атауы |
|
||||||
|
Бөлімі |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Әкежан А |
||||||
|
Күні: |
15.11.23ж |
||||||
|
Сынып: |
5 А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ халқының тұрмыс салт әндері.Бесік жыры |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау; 5.1.2.1 дәстүрлі халық әндері («Менің туған өлкемнің 30 әні мен әуені» аудиокаталогын құрастырудың бастапқы дағдыларын) және аспаптық музыканың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркемдеуші құралдардың көмегімен әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстырады. Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интепретациясымен салыстырады. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин
Сабақтың ортасы 20 мин
Сабақтың соңы 5 мин |
Амандасу. Ұйымдастыру кезеңі. 1-тапсырма. «Миға шабуыл»
Бірінші сабақта оқушыларға
өздеріне бүрыннан таныс балаларға арналған салт әндері - «Бесік
жыры» үсынылады. Оқушылар тұрмыс-салт әндері, оның ішінде, бесік
жырлары жөнінде ақпарат іздестіреді. Оқулықта осыған байланысты ой
қозғайтын сүрақ та қойылған. «Неліктен түрмыс-салт әндерімен танысу
бесік жырларынан басталады?» Сонымен салт әндері ұғымына анықтама
беріледі.Бейнежазбадан бесік жырларының екі нұсқасы
беріледі. «Бесік жырының» айырмашылығы мен ұқсастықтарын ажыратады. Оқушылар бесік жырларының мэтіндері түрлі екенін ажыратады, өзіне ұнаған бесік жырларының неліктен үнағанын түсіндіруге тырысады 2-тапсырма. Тыңдау жэне талдау. Видеоматериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтар: Видеороликте не байқадыңыздар? Сал-дәстүр дегенімізді қалай түсінесіздер? Видео тапсырмада не туралы бейнеленген? Қандай салт-дәстүр жырын тыңдадыңыздар? «Бесік жыры» салты туралы толық мағлұмат беріңіздер? Оқушылардың жауабы... 3-тапсырма. Ән орындау. Оқушылар орындайтын «Бесік жырының» авторы белгісіз және «Айжүлдыз» теледидар бағдарламасынан алынған. Ән тез игеріледі. Мүндағы басты мақсат әнді көркемдеп орындату. Оқушылар әннің аспаппен де, аспаптық сүйемелсіз де, айқайламай нәзік, баяу ырғақта орындалуын қадағалауы тиіс. Сонымен бірге үйренген әнін үйдегі бөпесіне немесе отбасына айтуын мүғалім тапсырма ретінде қарастырады. 4-тапсырма.Өз жүмысын таныстыру және бағалау. (¥, Ө) Сабақтың аяғында тапсырма ретінде оқушыларға «Бесік - сэбидің алтын үясы» деген тақырыпта өз ойларын ортаға салып, сабақты қорытындылауға болады. Сонымен бірге бесік жырын өздерінің орындауларындағы нұсқаларын көрсетеді. Рефлексия: Мен не білдім? Бүгін мен не үйрендім? Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. әннің ұқсастығымен айырмашылығын ажыратады. Оқушылар бейнематериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтарға жауап береді Оқулықта көрсетілген «Бесік жыры» әнін біргелікте орындайды. «Бесік сәбидің алтын ұясы» деген тақырыпта өз ойларын ортаға салып, сабақты қортындылайды
|
Оқушылар бір бірін «Шапалақ» ұру әдісімен бағалайды Бір бірін «Басбармақ» әдісімен бағалады.
|
Бейне жазба Оқулық Бейнежазба,оқулық Ән орындау, аудиожазбалар,бейнежазбалар Бесіктің суреті |
|||
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Тексерілді:
«А.Саттаров атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен»
коммуналдық мекемесі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақтың тақырыбы: Қазақ халқының тұрмыс салт әндері.Тұсау кесер
|
Білім беру ұйым атауы |
|
||||||
|
Бөлімі |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Әкежан А |
||||||
|
Күні: |
22.11.23ж |
||||||
|
Сынып: |
5 А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ халқының тұрмыс салт әндері.Тұсау кесер |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.3 қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау; 5.1.3.1 түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтайды . |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 20 мин
Сабақтың соңы 5 мин |
Амандасу. Қазақ халқының әндік дәстүрлері мен әдет-ғұрыптары 1-ші тапсырма. Ақпарат іздеу - Әдет-ғұрып дегеніміз не? - Сендер қандай әдет-ғұрыптарды білесіңдер? - Сендер қандай әдет-ғұрып өлеңдерін білесіңдер? Оқушылармен ақпаратты бөлісіңіз.
Оқушылар қазақ халқының дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарын іздеуге арналған дереккөздерді пайдаланады. Сәби «тәй- тәйлап» жүре бастаған кезде ата- анасы бала тез жүгіріп кетсін деген оймен «Тұсаукесер» тойын жасайды. Тұсаукесер тойы сүндет тойы секілді әрбір қазақ айылында міндетті түрде аталып өтеді. Жиналған көпшілік арасынана көбінесе жүрісі жылдам, қимылы ширақ, іске тез, пысық адам алынып, нәрестенің тұсаукесері соған тапсырылады. Тұсау кесу үшін арнайы ала жіп дайындалады. Аяқтағы жіптің ала болу ыда, оның кесілуі де ұрлыққа жолама, ондайдың жолын қолыңнан келсе де, дүниенің азы біреудің бір құаш жібіне ең құрығанда бұзауға жіп болады деп қызықпа, тұсауындағы жіпті кескендей ондай арам кезіксе, кесіп құртуға тырыс дегені.Тұсаукесер сәті алдында жиналғандар кең дала, таза ауаға шығып, үсті түрлі тәтті дәмге толы бала – шағаға арналған дастарқан маңына, қызық- тамашаға жиналады. «Жүйрік бол!» , «Шауып кет!» тағы осындай тілектер атылады. 2-тапсырма.Әнді орындау. Оқушылар тұсаукесер жырын орындау алдында жырдың мазмұнына тоқталып, өзара пікір алмасады. Жыр жолдарындағы «Күрмеуіңді шешейін», «Тақымыңды жаз, балам» сөздерінің мағынасын түсіндіру. Тұсаукерер әнін орындағаннан кейін, оқушыларға сұрақ: - Әнге сипаттама беріңдерші. - Айтуға ыңғайлы, жеңіл. - Тез жатталады. - Сәбидің жүретін қадамына сәйкес ырғықта айтылатындай әсер қалдырады және т.б. 3- тапсырма. Тыңдау. - Сабақта оқушылар белгілі әнші, композитор Медеу Арынбаевтың орындауында «Балама тілек» әнін тыңдайды. - (Ө)Оқушыларға оқулықта шығармаға байланысты төмендегідей тапсырмалар: - Әнді тыңдап, сөзіне назар аудар. - Тұсауы кесілген балаға айтылған тілек сөздерін анықта. - Әннің қайырмасын үнтаспамен бірге орында. (МК,Ұ) Әннің әуенін бұзбай айтуын бақылау.
Рефлексия: Мен не білдім?Бүгін мен не үйрендім? Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар бейнематериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтарға жауап береді Оқулықта көрсетілген «Тұсау кесер» әнін біргелікте орындайды. «Тұсаукесу» деген тақырыпта өз ойларын ортаға салып, сабақты қортындылайды
|
Оқушылар бір бірін «Шапалақ» ұру әдісімен бағалайды Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Бір бірін «Басбармақ» әдісімен бағалады.
Ашық алақан |
Бейне жазба Оқулық фонохрестоматия Тұсаукесу тақырыбына арналған суреттер
|
|||
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Тексерілді:
«А.Саттаров атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен»
коммуналдық мекемесі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақтың тақырыбы: Жаңғырған салт дәстүр әндері, Жар-жар әні
|
Білім беру ұйым атауы |
|
|||||||||||||
|
Бөлімі |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Әкежан А |
|||||||||||||
|
Күні: |
29.11.23ж |
|||||||||||||
|
Сынып: |
5 А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жаңғырған салт дәстүр әндері, Жар-жар әні |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.1 ¬ музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы талдау; 5.1.3.2 қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интепретациясымен салыстыру |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 20 мин
Сабақтың соңы 5 мин |
Жаңа сабақты бастамас бұрын жаңа сабаққа қатысты бейнеролик көрсетемін. 1-тапсырма.«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға бейнероликтен не көргендерін, не байқағандарын сұрақтар қойып, жаңа сабақтың тақырыбын білім алушылармен бірге анықтаймыз. Жаңа тақырып бойынша қысқаша мәтінмен кіріспе жасаймын. Үйлену салты – адам өміріндегі ең маңызды сәт. Мысалы: қыз ұзату тойында сыңсу, қоштасу әндері, ал үйлену тойында беташар, жар-жар айтылған.Ежелден келе жатқан салт-дәстүрлері жаңғырып, жаңа заманға сай лайықталып өзгерді. Сондықтан орындалатын салт әндердің сөздері жаңарып, әуені мен ырғағы заманауи (эстрадалық және компьютерлік) музыкамен өңделеді.
2-тапсырма.Ән үйрету: «Қазағымның дәстерлері - ай», «Жар - жар» Білім алушылардан ән мәтінінен қазақ халқының дәстүріне байланысты не байқағандарын сұрау. Оқулықтан тыс жаңа тақырыпқа байланысты мәтіндерді үш топқа таратып беремін. 3 минут білім алушылар сол мәтінмен танысып, «Ойлан – жұптас - бөліс» әдісі бойынша жұппен, топпен талқылайды. 3-тапсырма. Талқылау Жаңа тақырып бойынша білімдерін анықтау үшін «Сәйкестендіру» әдісі бойынша тапсырма орындайды Бекіту. «Ақиқат – Жалған» әдісі бойынша жаңа тақырыпқа қатысты мәліметтердің ақиқат – жалғандығын анықтап, бекіту.
Рефлексия: «Ауа – райы әдісі»
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар бейнематериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтарға жауап береді
Оқулықта көрсетілген «Қазағымның дәстүрлері ай»әнін біргелікте орындайды.
Сабаққа кері байланыс жасайды
|
Оқушылар бір бірін «Шапалақ» ұру әдісімен бағалайды
Бір бірін «Басбармақ» әдісімен бағалады.
Ауа райы әдісі бойынша |
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
Бейнежазба сілтемесі
Оқулық
Смайлик
Бейнежазба,оқулық
Сұрақтарға жауап береді
Кері байланыс тақтайшасы
|
||||||||||
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Тексерілді:
«А.Саттаров атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен»
коммуналдық мекемесі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақтың тақырыбы: Халық музыкасының интерпретациясы «Беу, айдай»
|
Білім беру ұйым атауы |
|
||||||
|
Бөлімі |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Әкежан А |
||||||
|
Күні: |
05.12.23ж |
||||||
|
Сынып: |
5 Ә |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Халық музыкасының интерпретациясы «Беу, айдай» |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.1 музыкалық жанрын, стилін, түрін және көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау; 5.1.3.2 қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интепретациясымен салыстыру; 5.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығарады және импровизация жасайды. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 20 мин Сабақтың соңы 5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлеметсіздер ме, балалар! Психологиялық ахуал. Сабақта көңіл–күйді анықтау үшін сабақ басында оқушылар бір параққа өзінің көңіл-күйін келтіретін сурет салады.Олар суреттерін бір-біріне көрсетеді.Оларға сабақтың аяғына дейін көңіл-күйлерін көтеріңкі деңгейге жеткізу жұмысы тапсырылады. 1-тапсырма.«Миға шабуыл» әдісі Бүгінгі жаңа тақырыппен таныспас бұрын бейнежазбаға назар аударайық.Қазақтың халық әні «Беу,айдай» әдет-ғұрып тұрмыстық өлеңінің екі нұсқасын тыңдаңдар. - Орындаудағы ерекшелік неде? - Өлең қандай жанрға жатады? - Оның динамикасы мен екпіні қандай? Өнердің басқа түріне қарағанда музыка өнері нота дыбыстарымен таңбаланады.Нотамен берілген шығарманы есту үшін, оны міндетті түрде орындау керек. Сондықтан орындаушы шығарманың мазмұнын өзінің түсінгені бойынша тыңдарманға жеткізуге тырысады. Интерпретация композитор,дирижер,орындаушылардың музыкалық шығарманы жеткізудегі көркемдік шеберлігі. 2-ші тапсырма. Талқылау Бейнежазбадан «Беу айдай» халық әнін дәстүрлі әншілердің орындауында тыңда және талда. - Орындаушылар бір өлеңді қалай интерпретациялайды? - Қандай өзгерістер бар? 3-ші тапсырма. Орындау Топта «Беу айдай» өлеңінің қайырмасын әртүрлі стильде орындаңдар (вальс, марш, рэп, техно, рок және т.б.). Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия секілді музыкалық бағдарламалар арқылы өз интерпретацияңды жазып, өзгерістер енгізіңіз. Талқылау: - Сенің орындауың несімен ерекшеленеді? - Өлеңді қандай стильде орындады? - Қандай өзгерістер енгізді? - Қалай жетілдіруге болады? Рефлексия:
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар бейнематериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтарға жауап береді Оқулықта көрсетілген «Беу айдай »әнін біргелікте орындайды. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін «Ашық микрафон» әдісі арқылы жеткізеді |
Оқушылар бір бірін «Шапалақ» ұру әдісімен бағалайды «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды
|
Бейне таспа Оқулық Смайлик фонохрестоматия Микрафон |
|||
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Тексерілді:
«А.Саттаров атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен»
коммуналдық мекемесі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақтың тақырыбы: Халық музыкасын өңдеу «Бір бала»
|
Білім беру ұйым атауы |
|
||||||
|
Бөлімі |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Әкежан А |
||||||
|
Күні: |
13.12.23ж |
||||||
|
Сынып: |
5 А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Халық музыкасын өңдеу «Бір бала» |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.2.2.1 –музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығару және импровизация жасау; 5.2.2.2 – компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық мәнерлілік, дауыс, музыкалық аспаптарды қолдана отырып, қарапайым композицияларды жазады және импровизациялайды. музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындайды: |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 20 мин
Сабақтың соңы 5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлеметсіздер ме, балалар! Халық әнін өңдеу.Бейнежазбаға назар аударайық.Бұл бейнежазбада халық әндерін қайта өңдеу туралы көрсетілген.Аранжировка туралы кеңінен түсінік берген. Аранжировка туралы видео қара. 1-ші тапсырма. Талқылау Аранжировка туралы видео қара.Төмендегі сұрақтарға жауап бер. - Аранжировка дегеніміз не? - Әде-ғұрып өлеңінің заманауи нұсқасын қалай жасау керек? - Аранжировканың қандай түрлері болады?
2-ші тапсырма. Өздік жұмыс. Музыкалық аспаптардың көмегімен сен таңдаған әдет-ғұрып өлеңге топтарда қысқа ғана музыкалық сүйемелдеу жаса . Өз орындауыңызды Audacity-да жазыңыз. Өз жазылымыңды өңде. 3-ші тапсырма. Орындау . Өз шығармаңды сынып алдында орында. - Сен қандай өлеңді орындадың? - Өлең қандай жанрға жатады? - Қандай музыкалық аспаптарды қолдандың? - Қандай динамикада орындадың? Екпін? - Өңдеуден кейін сенің орындауың қалай естіледі? 4-ші тапсырма. Талқылау: - Сенің орындауың несімен ерекшеленеді? - Өлеңді қандай стильде орындады? - Қандай өзгерістер енгізді? - Қалай жетілдіруге болады? Рефлексия:
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар бейнематериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтарға жауап береді Таңдаған әнін біргелікте орындайды. Сабаққа кері байланыс жасайды Оқушылар сабақтан алған әсерлерін «Ашық микрафон» әдісі арқылы жеткізеді |
Оқушылар бір бірін «Шапалақ» ұру әдісімен бағалайды Балалар қойылған сұрақтарға жауап беріп өз ойларымен бөліседі. Бір бірін «Бас бармақ бағамдары арқылы бағалайды
Жапондық бағалау әдісі |
Бейне жазба Оқулық
Байланыс тақтайшасы |
|||
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Тексерілді:
«А.Саттаров атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен»
коммуналдық мекемесі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақтың тақырыбы: Жобаны жоспарлау және құрастыру
|
Білім беру ұйым атауы |
|
||||||
|
Бөлімі |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Әкежан А |
||||||
|
Күні: |
20.12.23ж |
||||||
|
Сынып: |
5 А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жобаны жоспарлау және құрастыру |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.2.1.1 музыкалық-шығармашылық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және материал жинақтау; 5.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
музыкалық шығармашық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсынады, жоспарлайды және материал жинақтайды; Шығармашылық жұмысын көрсетеді. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 20 мин Сабақтың соңы 5 мин |
Сәлеметсіңдер ме балалар! Екінші тоқсанда өтілген тақырыптар бойынша ұсынылатын жобаларды таңдауларың қажет.Олар «Бесік жыры», «Тұсаукесер»салты, «Жаңғырғын салт дәстүр әндері», «Халық музыкасын өңдеу», «Халық музыкасының интерпретациясы».
Жобаны дайындау. а)жобаның мақсатын анықтау қажет. ә)жоба тақырыбына сәйкес әр түрлі деректерден ақпарат іздеу керек б)Жобаның жұмыс жоспарын құру.Жоба үлгісі бойынша бүгін біз сендермен «Халық музыкасын өңдеу»тақырыбын алып отырмыз. Бейнежазбаны көріп, тамашалаңдар. 2-тапсырма. Тыңдалым. Өткен тоқсандағы тақырыптарға шолу жасау үшін бейнероликке назар аударып төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер
3-тапсырма. «Сұрақтар ілгегі» әдісі арқылы сұрақтарға жауап бер. - Аранжировка дегеніміз не? - Әде-ғұрып өлеңінің заманауи нұсқасын қалай жасау керек? - Аранжировканың қандай түрлері болады? Рефлексия: -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім?
-Мен үшін қандай
тапсырма қиын болды? |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Сұрақтарға жауап беріп,талдайды Сұрақтарға жауап береді. |
«Шапалақ» әдісі бойынша бағалайды «Бес саусақ» әдісімен бағалайды
|
Инт.тақта |
|||
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Тексерілді:
«А.Саттаров атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен»
коммуналдық мекемесі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақтың тақырыбы: Жобаны таныстыру
|
Білім беру ұйым атауы |
|
||||||
|
Бөлімі |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Әкежан А |
||||||
|
Күні: |
25.12.23ж |
||||||
|
Сынып: |
5 Б |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жобаны таныстыру |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.3.2 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау; 5.3.1.1 өз жұмысын шығармашылықпен көрсету, критерийлерге сәйкес бағалау және өзінің жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Өз жұмысын, шығармашылығын көрсетеді.Өзін,өзгені бағалайды. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 20 мин |
Сәлеметсіңдер ме балалар! 1-ші тапсырма. Презентация. Бітірген жұмыстарыңды көрсетіңдер, бағалаудың негізгі критерийлерін ескере отырып, өз жобаларыңның мазмұнын ауызша суреттеңдер: - Жоба тақырыбының сәйкестігі; - Командалық жұмыс, топта рөлдерді бөлу; Өлеңді дыбыстау және музыкалық сүйемелдеу; - Шығармашылық тәсіл; - Тайм менеджмент. 2-ші тапсырма. Талқылау - Сенің жобаңның идеясы неде? - Сенің жобаңды қайда қолдануға болады? - Қандай іс-әрекет сізге ең қатты ұнады? - Сіздің қай жұмысыңыз жемісті болды? - Өзіңнің орындауыңды қалай жетілдіруге болады Жобаны таныстыру. Жоба тақырыбы:Қазақ халқының тұрмыс салт әндері тақырыбын алып отырмыз. «Бесік жыры», «Тұсау кесер» Екі шығарманың айырмашылығы мен ұқсастығын жазамыз. Екі шығарманың бейнежазбасын көру арқылы. анықтау қажет.ә)жоба тақырыбына сәйкес әр түрлі деректерден ақпарат іздеу керек б)Жобаның жұмыс жоспарын құру.Жоба үлгісі бойынша бүгін біз сендермен Қазақ заманауи музыкасы тақырыбын алып отырмыз. Бейнежазбаны көріп, тамашалаңдар. 3-тапсырма.Өздік жұмысы. Екінші тоқсанда өткен тақырыптарды еске түсіріп,өткен әндерді қайталаңдар. Рефлексия: -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім?
-Мен үшін қандай
тапсырма қиын болды?
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Сұрақтарға жауап беріп,талдайды Сұрақтарға жауап береді. Дәптермен жұмыс Өткен әндерді қайталайды |
«Шапалақ» әдісі бойынша бағалайды «Бес саусақ» әдісімен бағалайды
|
Инт.тақта Әдіс тәсілдер Оқулық. Бағалауға арналған тақтайша |
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Бағалау Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Үйге тапсырма: «Угәй, угәй, әй угәй ай» әнін жаттап келіңдер. Рефлексия: Мен не білдім? Бүгін мен не үйрендім? Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Рефлексия сұрақтарына жазап жазады |
|
Рефлексия тақтайшасы |
шағым қалдыра аласыз





























