Бекітілді: |
|||||||
Білім беру ұйым атауы |
Әл-Фараби атындағы №21мамандандырылған гимназия |
||||||
Бөлімі |
Классикалық музыканың үздік туындылары |
||||||
Педагогтің аты жөні: |
Дандыбаева Гульзия Акимгалиевна |
||||||
Күні: |
04.09.2025ж |
||||||
Сынып: |
6а |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Орган музыкасы |
||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.2.1 – классикалық музыка жанрлары мен түрлерін анықтау; 6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау |
||||||
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық шығарманы талдайды және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтайды,классикалық музыка жанрлары мен түрлерін ажыратады. |
||||||
Құндылық |
Жауапгершілікке үйрету. Адамгершілікке баулу. |
||||||
Сабақтың барысы: |
|||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соң
|
Амандасу. «Жүректен-жүрекке» Тапсырма.Талқылау.
Орган аспабы туралы оқушыларға ақпарат беру. Орган (грек. огgаnоn – құрал, аспап) – үрмеліклавиштімузыкалықаспап. Органныңалғашқытүрлері Грекия, Италия, Египет, Византия елдеріндепайдаболды. 7 ғасырданбастап Еуропада, көбінешіркеулерде хорды сүйемелдеуүшінпайдаланған. Органныңдыбыс тембрі ерекшежәнетүрлірегистрдешығады. Ол күрделімеханизмдердентұрады. Оныңметалданжасалғанұзындығыәртүрлітүтіктеріболады. Әртүтікбелгілітембрдебірдыбысшығарады. Әрбір регистр үрлепойнайтынбірмузыкалықаспабыныңдыбысынбереді. Сөйтіп, түтіктеншыққанбірдыбыс пен біруақытташыққанбірнешерегистрлербүкілоркестрдіңдыбысынқұрайды. Органның 1 – 7 мануал (әрқайсысында 72 клавиштан), аяқпенбасатынпедаліболады. Органғаарналғанноталар скрипка мен фортепьяноға жазылатынсияқтыүштүрлі нота сызықтарынажазылады. Органғаарнап И.С. Йоганн Себастиан Бах, В.А. Моцарт, Л.Бетховен, Й.Гайдн, И.Брамс, Д.Шостакович, т.б. композиторларшығармажазған. Орган АлматыдаҚұрманғазыатындағықазақконсерваториясыныңүлкензалында (1967) орнатылып, орган класыашылған. АлматыдағыҚазақфилармониясында, АстанадағыҚазақұлттық музыка академиясында (2005) орган орнатылды.
Тапсырма.Тыңдаужәнеталдау. И.С Бахтың «Токкатамен фуга»ре миноршығармасынан (аудио, мүмкіндік болса видеожазба) үзінді тыңдатып, оқушыларға топтаталдатыңыз. Сұрақтарды топтарға қағазға түсіріп беру немесе слайдтан көрсету. Әр оқушының қатысуын қадағалау. 1 топ:
2 топ :
3 топ :
|
Оқушылар бір-бірімен амандасады.
Дескриптор: «Аспаптар галереясын» қарайды. Сұрақтарға жауап береді.
Оқушы пікірі
Дескриптор: Оқушылар топпен жұмыс жасайды. Классикалық музыка жанры туралы пікір алмасады.
Оқушылар өз пікірлерін білдіреді. |
|
Фонохрестоматия
http://youtube.com/watch?v=yEe-npT744s
https://www.youtube.com/watch?v=qPNtI2wM9YoИнтерактивті
Микрафон |
|||
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Музыка сабағы
Бекітілді: |
|||||||
Білім беру ұйым атауы |
Әл-Фараби атындағы №21мамандандырылған гимназия |
||||||
Бөлімі |
Классикалық музыканың үздік туындылары |
||||||
Педагогтің аты жөні: |
Дандыбаева Гульзия Акимгалиевна |
||||||
Күні: |
04.09.2025ж |
||||||
Сынып: |
6а |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Орган музыкасы |
||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.2.1 – классикалық музыка жанрлары мен түрлерін анықтау; 6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау |
||||||
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық шығарманы талдайды және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтайды,классикалық музыка жанрлары мен түрлерін ажыратады. |
||||||
Құндылық |
Жауапгершілікке үйрету. Адамгершілікке баулу. |
||||||
Сабақтың барысы: |
|||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соң
|
Амандасу. «Жүректен-жүрекке» Тапсырма.Талқылау.
Орган аспабы туралы оқушыларға ақпарат беру. Орган (грек. огgаnоn – құрал, аспап) – үрмеліклавиштімузыкалықаспап. Органныңалғашқытүрлері Грекия, Италия, Египет, Византия елдеріндепайдаболды. 7 ғасырданбастап Еуропада, көбінешіркеулерде хорды сүйемелдеуүшінпайдаланған. Органныңдыбыс тембрі ерекшежәнетүрлірегистрдешығады. Ол күрделімеханизмдердентұрады. Оныңметалданжасалғанұзындығыәртүрлітүтіктеріболады. Әртүтікбелгілітембрдебірдыбысшығарады. Әрбір регистр үрлепойнайтынбірмузыкалықаспабыныңдыбысынбереді. Сөйтіп, түтіктеншыққанбірдыбыс пен біруақытташыққанбірнешерегистрлербүкілоркестрдіңдыбысынқұрайды. Органның 1 – 7 мануал (әрқайсысында 72 клавиштан), аяқпенбасатынпедаліболады. Органғаарналғанноталар скрипка мен фортепьяноға жазылатынсияқтыүштүрлі нота сызықтарынажазылады. Органғаарнап И.С. Йоганн Себастиан Бах, В.А. Моцарт, Л.Бетховен, Й.Гайдн, И.Брамс, Д.Шостакович, т.б. композиторларшығармажазған. Орган АлматыдаҚұрманғазыатындағықазақконсерваториясыныңүлкензалында (1967) орнатылып, орган класыашылған. АлматыдағыҚазақфилармониясында, АстанадағыҚазақұлттық музыка академиясында (2005) орган орнатылды.
Тапсырма.Тыңдаужәнеталдау. И.С Бахтың «Токкатамен фуга»ре миноршығармасынан (аудио, мүмкіндік болса видеожазба) үзінді тыңдатып, оқушыларға топтаталдатыңыз. Сұрақтарды топтарға қағазға түсіріп беру немесе слайдтан көрсету. Әр оқушының қатысуын қадағалау. 1 топ:
2 топ :
3 топ :
|
Оқушылар бір-бірімен амандасады.
Дескриптор: «Аспаптар галереясын» қарайды. Сұрақтарға жауап береді.
Оқушы пікірі
Дескриптор: Оқушылар топпен жұмыс жасайды. Классикалық музыка жанры туралы пікір алмасады.
Оқушылар өз пікірлерін білдіреді. |
|
Фонохрестоматия
http://youtube.com/watch?v=yEe-npT744s
https://www.youtube.com/watch?v=qPNtI2wM9YoИнтерактивті
Микрафон |
|||
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


