|
Ортақ тақырып |
4-ортақ тақырып. Менің туған өлкем |
|
Педагогтің аты-жөні |
Сагындыкова С |
|
Күні |
|
|
Сыныбы |
2 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
13-сабақ. Музыкадағы кейіпкерлер |
|
Оқу бағдарламасына сəйкес оқу мақсаты
Сабақтың мақсаты |
2.1.3.2- музыкалы шыгармадағы негізгі әуенді, музыкалық фразаны, музыкалы сөйлемді аныктау 2.1.3.3- музыкалық көркемдеуіш құралдарды анықтау |
|
өз репертуарын кеңейтуді жалғастырады; ырғақ, дыбыс күші туралы музыкалық сауаттылығын ашады; |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-əрекеті |
Оқушының іс-əрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Қызығушылығын ояту Оқушылармен əуенді амандасу. Өткен тапсырманы пысықтау. «Қасиетті домбыра» əнін (Б.Бейсенова) қайталау. |
«Дала» əнін ырғақты қимыл жасай отырып орындайды. |
|
Музыкалық аспап Аудиожазба |
|
|
Оқушылардың Тəттімбет Қазанғапұлы жайлы білімін қалыптастырып, тереңдету мақсатында қосымша ақпарат береді. |
(Ұ) «Қойын дəптер» əдісі Оқушылар оқулықтан Тəттімбет Қазанғапұлы жайлы мəліметтерді оқып, танысады. Қажет деректерді жазып алады. |
|
Оқулық QR-код |
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны ашу Тəттімбеттің «Сылқылдақ» күйінің шығу тарихымен таныстыру. Бұл күйді Тəттімбет өзімен күй сайысына түсіп, өнер көрсеткен домбырашы қызға арнап шығарады. Күй күміс қоңырау үнін, шат күлкі əуенін, шолпының сыңғырын тыңдаушыға музыкалық тілмен жеткізеді. Күйді тыңдату. Күйдің орындалу динамикасы меццо форте, яғни орташа күшпен, сазды орындалғанын түсіндіру. |
Музыка тыңдау Тəттімбеттің күйі «Сылқылдақ». «Миға шабуыл» əдісі Аспапта ойналған əуендерге ырғақты қимыл жасайды. Музыка тыңдап, алған əсерімен бөліседі. Күй тарихын есінде сақтайды. Сергіту сəті Алдыңғы сабақтардағы үйренген «Ер Төстік» ертегісі кейіпкерлерінің əнін еске түсіру, кейіпкерге сəйкес қимыл-қозғалыс жасату. |
Дескриптор:
Өте жақсы! |
Тəттімбеттің күйі «Сылқылдақ» https://www.youtube.com/ watch? v=8Qnb2lMjtCE (бейнежазба) Оқулық Аудиожазба |
|
|
Музыкалық сауаттылық Динамика – дыбыс күшін азайту немесе арттыру дəрежесі екенін түсіндіру. Динамика туралы ережені оқып беру. |
Динамиканы сезінуге арналған «Қатты-ақырын» ойыны. Оқушыларға үлкен жəне кіші карточкалар беріледі. Олар музыканы тыңдау барысында дыбыс күшіне байланысты қолындағы карточкасын көрсетіп отырады. Осылайша музыкалық дыбыс күшін қаншалықты түсінгендігін байқатады. |
Мұғалімнің кері байланысы: сөздік бағалау (ауызша толықтыру, бағалау). |
Оқулық Музыкалық аспап «Қасиетті домбыра» Б.Бейсенова əні Аспаптар немесе олардың түрлі түсті суреттері |
|
|
Динамикалық белгілерді, дыбыс күшін азайту немесе арттыруды, қатты немесе ақырын орындау |
Қоршаған ортада кездесетін қатты, күшті, ақырын, жай дыбыстарды айтады. Мысалы: |
Өте жақсы! Тамаша! |
|
![]()
|
|
белгілерін қоршаған ортамен байланыстырып дəлелдеуін сұрау. Музыкалық бейнелерді қабылдау дағдысын қалыптастыра отырып, музыкалық білім деңгейін, ойлау, түсіну сезімін, бойындағы шығармашылық қабілетін жетілдіру мүмкіндігін дамыту. |
Күннің күркіреуі Балғамен шеге қағу f Мəшиненің дөңгелегі жарылды p «Бесік жыры» əні Бұлақ сылдыры |
«Үш шапалақ» əдісі |
«Тəуелсіздік əндері» əнінің аудиожазбасы |
|
|
Жұмбақ шешіп, келесі кейіпкермен танысайық. Бір таудың екі жағына Екі қалқан жабысқан. Жақын барсаң маңына, Сезе қояр дыбыстан. (Құлақ) Ер Төстіктің келесі досы Саққұлақпен таныстыру. ؘ– Саққұлақ əуенін қалай орындау керек (қатты, ақырын, өте күшті, өте жай)? Ойыңды білдір. Музыкадағы дыбыс күшін азайту немесе арттыру дəрежесін динамикалық белгілермен көрсететінін түсіндіру. – Музыкадағы кейіпкердің бейнесін əуенмен байланыстыра ойыңды дəлелдеп, талдау жаса. «Саққұлақ» шағын əнін үйрету. |
«Ер Төстік» мультфильмінің жалғасын тамашалау. Мəтінді оқып, «Ер Төстікке» дос болатын тағы бір кейіпкер – Саққұлақпен танысады. Саққұлақ жерге құлағын төсеп, дыбыс тыңдайды, яғни «Саққұлақ» əні өте жай, ақырын орындалуы керектігін анықтайды. Музыкалық сауаттылық
Əн орындау «Саққұлақ» шағын əнін үйрену:
|
«Үш шапалақ» əдісі
|
«Ер Төстік» мультфильмі Карточкалар «Саққұлақ» əні |
|
|
Əр кейіпкерлердің қимыл- қозғалысындағы ырғақтық суретке тоқталып өту. |
– музыкалық шығарманың көңіл күйін, мазмұнын жəне көркем құралдарын ажыратады. |
|
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия Музыкада ырғақпен бірге дыбыс күші, биіктігі болатындықтан, үнемі мəн беріп, белгілерге қарай орындау. Ашық сұрақ: – Неліктен ...?
|
Сұрақтарға жауап береді. Өз пікірін, ойын қорытады. Мұғалім мен оқушылар əн айтады, ал кейбір топтар асатаяқпен əн қайырмасындағы ырғақтарды ойнайды. Жай жəне жылдам ырғақты шулы аспаппен ұрып көрсетеді. |
Смайлдер |
Аудиожазба Ұрмалы аспаптар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Музыкадағы кейіпкерлер
Музыкадағы кейіпкерлер
|
Ортақ тақырып |
4-ортақ тақырып. Менің туған өлкем |
|
Педагогтің аты-жөні |
Сагындыкова С |
|
Күні |
|
|
Сыныбы |
2 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
13-сабақ. Музыкадағы кейіпкерлер |
|
Оқу бағдарламасына сəйкес оқу мақсаты
Сабақтың мақсаты |
2.1.3.2- музыкалы шыгармадағы негізгі әуенді, музыкалық фразаны, музыкалы сөйлемді аныктау 2.1.3.3- музыкалық көркемдеуіш құралдарды анықтау |
|
өз репертуарын кеңейтуді жалғастырады; ырғақ, дыбыс күші туралы музыкалық сауаттылығын ашады; |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-əрекеті |
Оқушының іс-əрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Қызығушылығын ояту Оқушылармен əуенді амандасу. Өткен тапсырманы пысықтау. «Қасиетті домбыра» əнін (Б.Бейсенова) қайталау. |
«Дала» əнін ырғақты қимыл жасай отырып орындайды. |
|
Музыкалық аспап Аудиожазба |
|
|
Оқушылардың Тəттімбет Қазанғапұлы жайлы білімін қалыптастырып, тереңдету мақсатында қосымша ақпарат береді. |
(Ұ) «Қойын дəптер» əдісі Оқушылар оқулықтан Тəттімбет Қазанғапұлы жайлы мəліметтерді оқып, танысады. Қажет деректерді жазып алады. |
|
Оқулық QR-код |
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны ашу Тəттімбеттің «Сылқылдақ» күйінің шығу тарихымен таныстыру. Бұл күйді Тəттімбет өзімен күй сайысына түсіп, өнер көрсеткен домбырашы қызға арнап шығарады. Күй күміс қоңырау үнін, шат күлкі əуенін, шолпының сыңғырын тыңдаушыға музыкалық тілмен жеткізеді. Күйді тыңдату. Күйдің орындалу динамикасы меццо форте, яғни орташа күшпен, сазды орындалғанын түсіндіру. |
Музыка тыңдау Тəттімбеттің күйі «Сылқылдақ». «Миға шабуыл» əдісі Аспапта ойналған əуендерге ырғақты қимыл жасайды. Музыка тыңдап, алған əсерімен бөліседі. Күй тарихын есінде сақтайды. Сергіту сəті Алдыңғы сабақтардағы үйренген «Ер Төстік» ертегісі кейіпкерлерінің əнін еске түсіру, кейіпкерге сəйкес қимыл-қозғалыс жасату. |
Дескриптор:
Өте жақсы! |
Тəттімбеттің күйі «Сылқылдақ» https://www.youtube.com/ watch? v=8Qnb2lMjtCE (бейнежазба) Оқулық Аудиожазба |
|
|
Музыкалық сауаттылық Динамика – дыбыс күшін азайту немесе арттыру дəрежесі екенін түсіндіру. Динамика туралы ережені оқып беру. |
Динамиканы сезінуге арналған «Қатты-ақырын» ойыны. Оқушыларға үлкен жəне кіші карточкалар беріледі. Олар музыканы тыңдау барысында дыбыс күшіне байланысты қолындағы карточкасын көрсетіп отырады. Осылайша музыкалық дыбыс күшін қаншалықты түсінгендігін байқатады. |
Мұғалімнің кері байланысы: сөздік бағалау (ауызша толықтыру, бағалау). |
Оқулық Музыкалық аспап «Қасиетті домбыра» Б.Бейсенова əні Аспаптар немесе олардың түрлі түсті суреттері |
|
|
Динамикалық белгілерді, дыбыс күшін азайту немесе арттыруды, қатты немесе ақырын орындау |
Қоршаған ортада кездесетін қатты, күшті, ақырын, жай дыбыстарды айтады. Мысалы: |
Өте жақсы! Тамаша! |
|
![]()
|
|
белгілерін қоршаған ортамен байланыстырып дəлелдеуін сұрау. Музыкалық бейнелерді қабылдау дағдысын қалыптастыра отырып, музыкалық білім деңгейін, ойлау, түсіну сезімін, бойындағы шығармашылық қабілетін жетілдіру мүмкіндігін дамыту. |
Күннің күркіреуі Балғамен шеге қағу f Мəшиненің дөңгелегі жарылды p «Бесік жыры» əні Бұлақ сылдыры |
«Үш шапалақ» əдісі |
«Тəуелсіздік əндері» əнінің аудиожазбасы |
|
|
Жұмбақ шешіп, келесі кейіпкермен танысайық. Бір таудың екі жағына Екі қалқан жабысқан. Жақын барсаң маңына, Сезе қояр дыбыстан. (Құлақ) Ер Төстіктің келесі досы Саққұлақпен таныстыру. ؘ– Саққұлақ əуенін қалай орындау керек (қатты, ақырын, өте күшті, өте жай)? Ойыңды білдір. Музыкадағы дыбыс күшін азайту немесе арттыру дəрежесін динамикалық белгілермен көрсететінін түсіндіру. – Музыкадағы кейіпкердің бейнесін əуенмен байланыстыра ойыңды дəлелдеп, талдау жаса. «Саққұлақ» шағын əнін үйрету. |
«Ер Төстік» мультфильмінің жалғасын тамашалау. Мəтінді оқып, «Ер Төстікке» дос болатын тағы бір кейіпкер – Саққұлақпен танысады. Саққұлақ жерге құлағын төсеп, дыбыс тыңдайды, яғни «Саққұлақ» əні өте жай, ақырын орындалуы керектігін анықтайды. Музыкалық сауаттылық
Əн орындау «Саққұлақ» шағын əнін үйрену:
|
«Үш шапалақ» əдісі
|
«Ер Төстік» мультфильмі Карточкалар «Саққұлақ» əні |
|
|
Əр кейіпкерлердің қимыл- қозғалысындағы ырғақтық суретке тоқталып өту. |
– музыкалық шығарманың көңіл күйін, мазмұнын жəне көркем құралдарын ажыратады. |
|
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия Музыкада ырғақпен бірге дыбыс күші, биіктігі болатындықтан, үнемі мəн беріп, белгілерге қарай орындау. Ашық сұрақ: – Неліктен ...?
|
Сұрақтарға жауап береді. Өз пікірін, ойын қорытады. Мұғалім мен оқушылар əн айтады, ал кейбір топтар асатаяқпен əн қайырмасындағы ырғақтарды ойнайды. Жай жəне жылдам ырғақты шулы аспаппен ұрып көрсетеді. |
Смайлдер |
Аудиожазба Ұрмалы аспаптар |
шағым қалдыра аласыз















