|
Педагогтің аты жөні: |
Узикелдиева М. |
||||||
|
Күні: |
27.01.2022ж |
||||||
|
Сынып: |
4 «А,Ә,Б» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыкадағы табиғат құбылыстары |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.3.6 - ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығыны негіздерін қолдану; 4.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрліматериалдар мен ресурстар таңдау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығыны негіздерін қолданады, музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрліматериалдар мен ресурстар таңдайды. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы5- мин. Сабақтың ортасы |
Амандасу. Табиғи құбылыстар және музыка 1-тапсырма.Талқылау Н.Әлімқұловтың «Жел» тақпағын тыңдаңыз. Тау жағалай жел ессе, Қалың орман шулайды, Су бетіне ол жетсе, Теңіз толқын тулайды. Жел бір кетсе бұлқанып, Жапырақты жылытар, Тамырымен қопарып, Ағашты да құлатар. Сұрақтарға жауап беріңіз: - Тақпақта қандай табиғи құбылыс туралы айтылған? - Ақын боранды немен салыстырып отыр? - Қандай табиғи құбылыстарды білесіздер? Оларды атаңыз - Дауыспен бұрқасын дыбысын көрсетіңіз.Сіздер қандай табиғи құбылыстарды білесіздер? Оларды атаңыз. 2-тапсырма. Ой толғау. Сен сабақ барысында музыкадағы су,жел, от, табиғат құбылыстарымен танысасың. Ол біздің өмірімізде аса маңызды. Адам отсыз өмір сүре алмайды. От ежелден өмірдің және жылылықтың символы болып есептеледі. 3-тапсырма. Шығармашылық жұмыс. Ақпарат іздеу, талдау. «Оттың бейнесі» ойыны. Шарты. Оқушылар үш топқа бөлінеді: «Бишілер», «Суретшілер», «Ақындар». Əр топ бағыты бойынша от,жалын туралы ақпарат іздейді, талдайды. «Бишілер» от туралы би билейді, «Суретшілер» суреттер салады, «Ақындар» – жұмбақ жəне тақпақ өлеңдердідайындайды. Ойынның бірінші бөлімінің соңын сахна түрде көрсетуге дайындалады. Ойынның екінші бөлімінде оқушыларға ойын тақырыбына сəйкес:
2. Орыссуретшісі Н. Богданов-Бельскийдің «У костра»картинасынкөрсетеді. Оқушыларкөріпталдайды, пікірлерінайтады. 4-тапсырма. Əнүйренужəнеорындау. Оқушыларғаалдыңғытапсырмаларғасүйенеотырып,табиғатқұбылыстарменбайланыстырып, желдіңадамға,табиғатқапайдасынəңгімелеу. Оданкейін «Жел»(өлеңінжазған: Н. Əлімқұлов, əнінжазған: М. Маңғытаев) аттыжаңаəндіорындапоқушыларғаүйрету Əндіүйренубарысындамынадайтапсырмаорындайды – Əнніңмазмұнынакөңілбөлу. Не туралыайтылады? – Əнніңекішумағынүйрену, əнорындауталаптарынсақтау. – Əнді «Жалынбиімен» салыстыру, ұқсастығы менайырмашылығынтауып, түсінік беру. Бағалау. 1. Сабақта берілген тапсырмаларды қалай орындадым? 2. Орындағанда қандай қиындықтарға тап болдым? 3. Өз дайындығымды қалай жақсартар едім? Рефлексия – Мен не білдім? – Бүгін мен не үйрендім? – Мен үшінқандайтапсырмақиынболды? – Ал қайтапсырманы мен оңайорындадым? |
Табиғаттың құбылыстары туралы тақпақтар айтады. Мысалы: «Жел» Тақпақты оқып, сұрақтарды талқылайды Табиғат құбылыстары туралы бейне жазба көреді Табиғат дыбыстары қандай дыбыстар тобына жатады екенін естеріне түсіреді (шулы, музыкалық дыбыстар). Әнді орындайды Қойылған сұрақтарға жауап береді. |
«Қос шапалақ» әдісі Бірін- бірі бағалау. |
hhtp/mpp.aytis/youtube.com https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6us Музыка фонохрестаматия |
|||
|
Сабақтың соңы |
|||||||
Тексерілді ДОІЖО Р. Махамбетова
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Музыкадағы табиғат құбылыстары
Музыкадағы табиғат құбылыстары
|
Педагогтің аты жөні: |
Узикелдиева М. |
||||||
|
Күні: |
27.01.2022ж |
||||||
|
Сынып: |
4 «А,Ә,Б» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыкадағы табиғат құбылыстары |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.3.6 - ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығыны негіздерін қолдану; 4.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрліматериалдар мен ресурстар таңдау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығыны негіздерін қолданады, музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрліматериалдар мен ресурстар таңдайды. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы5- мин. Сабақтың ортасы |
Амандасу. Табиғи құбылыстар және музыка 1-тапсырма.Талқылау Н.Әлімқұловтың «Жел» тақпағын тыңдаңыз. Тау жағалай жел ессе, Қалың орман шулайды, Су бетіне ол жетсе, Теңіз толқын тулайды. Жел бір кетсе бұлқанып, Жапырақты жылытар, Тамырымен қопарып, Ағашты да құлатар. Сұрақтарға жауап беріңіз: - Тақпақта қандай табиғи құбылыс туралы айтылған? - Ақын боранды немен салыстырып отыр? - Қандай табиғи құбылыстарды білесіздер? Оларды атаңыз - Дауыспен бұрқасын дыбысын көрсетіңіз.Сіздер қандай табиғи құбылыстарды білесіздер? Оларды атаңыз. 2-тапсырма. Ой толғау. Сен сабақ барысында музыкадағы су,жел, от, табиғат құбылыстарымен танысасың. Ол біздің өмірімізде аса маңызды. Адам отсыз өмір сүре алмайды. От ежелден өмірдің және жылылықтың символы болып есептеледі. 3-тапсырма. Шығармашылық жұмыс. Ақпарат іздеу, талдау. «Оттың бейнесі» ойыны. Шарты. Оқушылар үш топқа бөлінеді: «Бишілер», «Суретшілер», «Ақындар». Əр топ бағыты бойынша от,жалын туралы ақпарат іздейді, талдайды. «Бишілер» от туралы би билейді, «Суретшілер» суреттер салады, «Ақындар» – жұмбақ жəне тақпақ өлеңдердідайындайды. Ойынның бірінші бөлімінің соңын сахна түрде көрсетуге дайындалады. Ойынның екінші бөлімінде оқушыларға ойын тақырыбына сəйкес:
2. Орыссуретшісі Н. Богданов-Бельскийдің «У костра»картинасынкөрсетеді. Оқушыларкөріпталдайды, пікірлерінайтады. 4-тапсырма. Əнүйренужəнеорындау. Оқушыларғаалдыңғытапсырмаларғасүйенеотырып,табиғатқұбылыстарменбайланыстырып, желдіңадамға,табиғатқапайдасынəңгімелеу. Оданкейін «Жел»(өлеңінжазған: Н. Əлімқұлов, əнінжазған: М. Маңғытаев) аттыжаңаəндіорындапоқушыларғаүйрету Əндіүйренубарысындамынадайтапсырмаорындайды – Əнніңмазмұнынакөңілбөлу. Не туралыайтылады? – Əнніңекішумағынүйрену, əнорындауталаптарынсақтау. – Əнді «Жалынбиімен» салыстыру, ұқсастығы менайырмашылығынтауып, түсінік беру. Бағалау. 1. Сабақта берілген тапсырмаларды қалай орындадым? 2. Орындағанда қандай қиындықтарға тап болдым? 3. Өз дайындығымды қалай жақсартар едім? Рефлексия – Мен не білдім? – Бүгін мен не үйрендім? – Мен үшінқандайтапсырмақиынболды? – Ал қайтапсырманы мен оңайорындадым? |
Табиғаттың құбылыстары туралы тақпақтар айтады. Мысалы: «Жел» Тақпақты оқып, сұрақтарды талқылайды Табиғат құбылыстары туралы бейне жазба көреді Табиғат дыбыстары қандай дыбыстар тобына жатады екенін естеріне түсіреді (шулы, музыкалық дыбыстар). Әнді орындайды Қойылған сұрақтарға жауап береді. |
«Қос шапалақ» әдісі Бірін- бірі бағалау. |
hhtp/mpp.aytis/youtube.com https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6us Музыка фонохрестаматия |
|||
|
Сабақтың соңы |
|||||||
Тексерілді ДОІЖО Р. Махамбетова
шағым қалдыра аласыз













