|
Бөлімі: |
Табиғат құбылыстары |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Абдханова С.А. |
||||||
|
Күні: |
20.01.2026 |
||||||
|
Сынып: |
4 «А,Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыкадағы табиғат құбылыстары |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.3.6 - ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығы негіздерін қолдану; 4.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен ресурстар таңдау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығы негіздерін қолданады, музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсынады және түрлі материалдар мен ресурстар таңдайды. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Өткенді қайталау.(сұрақ ілмегі әдісі) 1-тапсырма.Ойтолғау.От біздің өмірімізде аса маңызды.Адам отсыз өмір сүре алмайды.От ежелден өмірдің және жылылықтың символы болып есептеледі. 1.Адам өмірінде оттың қандай маңызы бар? 2.Оттың пайдасы мен зияны қандай? 3.Оттан саұтану үшін адам не істеу керек? 2-тапсырма. Шығармашылық жұмыс. Ақпарат іздеу, талдау. «Оттың бейнесі» ойыны. Шарты. Оқушылар үш топқа бөлінеді: «Бишілер», «Суретшілер», «Ақындар». Əр топ бағыты бойынша от,жалын туралы ақпарат іздейді, талдайды. «Бишілер» от туралы би билейді, «Суретшілер» суреттер салады, «Ақындар» – жұмбақ жəне тақпақ өлеңдерді дайындайды. Ойынның бірінші бөлімінің соңын сахна түрде көрсетуге дайындалады. Ойынның екінші бөлімінде мұғалім оқушыларға ойын тақырыбына сəйкес: 1. «От биі» бейнетаспаны көрсетеді; 2. Орыс суретшісі Н. Богданов-Бельскийдің «У костра» картинасын көрсетеді. Оқушылар көріп талдайды, пікірлерін айтады. 4-тапсырма. Əн үйрену жəне орындау. Оқушыларға алдыңғы тапсырмаларға сүйене отырып, табиғат құбылыстармен байланыстырып, желдің адамға, табиғатқа пайдасын əңгімелейді. Одан кейін өзі «Жел» (өлеңін жазған: Н. Əлімқұлов, əнін жазған: М. Маңғытаев) атты жаңа əнді орындап береді жəне оқушыларға реттілігімен үйретеді. Н.Әлімқұловтың «Жел» тақпағын тыңдаңыз. Тау жағалай жел ессе, Қалың орман шулайды, Су бетіне ол жетсе, Теңіз толқын тулайды. Жел бір кетсе бұлқанып, Жапырақты жылытар, Тамырымен қопарып, Ағашты да құлатар. Сұрақтарға жауап беріңіз: - Тақпақта қандай табиғи құбылыс туралы айтылған? - Ақын боранды немен салыстырып отыр? - Қандай табиғи құбылыстарды білесіздер? Оларды атаңыз - Дауыспен бұрқасын дыбысын көрсетіңіз.Сіздер қандай табиғи құбылыстарды білесіздер? Оларды атаңыз. Рефлексия – Мен не білдім? – Бүгін мен не үйрендім? – Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? – Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Табиғат дыбыстары қандай дыбыстар тобына жататынын естеріне түсіреді. (шулы, музыкалық дыбыстар). Жаратылыстану «Әдебиеттік оқу» пәндерінде алған білімдерімен бөліседі. Әнді орындайды Қойылған сұрақтарға жауап береді. Кері байланыс жасайды. |
Марапат сөздер мен қолдау сөздер арқылы бағалап отыру. Бас бармақ әдісі Үш шапалақ әдісі. Жарайсың! Өте жақсы! Керемет! Жақсы. Жарайсың! Өте жақсы! Керемет! Жақсы. Жарайсың! Өте жақсы! Керемет! Жақсы. |
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- «Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Сабақтың соңы |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Музыкадағы табиғат құбылыстары
Музыкадағы табиғат құбылыстары
|
Бөлімі: |
Табиғат құбылыстары |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Абдханова С.А. |
||||||
|
Күні: |
20.01.2026 |
||||||
|
Сынып: |
4 «А,Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыкадағы табиғат құбылыстары |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.3.6 - ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығы негіздерін қолдану; 4.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен ресурстар таңдау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығы негіздерін қолданады, музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсынады және түрлі материалдар мен ресурстар таңдайды. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Өткенді қайталау.(сұрақ ілмегі әдісі) 1-тапсырма.Ойтолғау.От біздің өмірімізде аса маңызды.Адам отсыз өмір сүре алмайды.От ежелден өмірдің және жылылықтың символы болып есептеледі. 1.Адам өмірінде оттың қандай маңызы бар? 2.Оттың пайдасы мен зияны қандай? 3.Оттан саұтану үшін адам не істеу керек? 2-тапсырма. Шығармашылық жұмыс. Ақпарат іздеу, талдау. «Оттың бейнесі» ойыны. Шарты. Оқушылар үш топқа бөлінеді: «Бишілер», «Суретшілер», «Ақындар». Əр топ бағыты бойынша от,жалын туралы ақпарат іздейді, талдайды. «Бишілер» от туралы би билейді, «Суретшілер» суреттер салады, «Ақындар» – жұмбақ жəне тақпақ өлеңдерді дайындайды. Ойынның бірінші бөлімінің соңын сахна түрде көрсетуге дайындалады. Ойынның екінші бөлімінде мұғалім оқушыларға ойын тақырыбына сəйкес: 1. «От биі» бейнетаспаны көрсетеді; 2. Орыс суретшісі Н. Богданов-Бельскийдің «У костра» картинасын көрсетеді. Оқушылар көріп талдайды, пікірлерін айтады. 4-тапсырма. Əн үйрену жəне орындау. Оқушыларға алдыңғы тапсырмаларға сүйене отырып, табиғат құбылыстармен байланыстырып, желдің адамға, табиғатқа пайдасын əңгімелейді. Одан кейін өзі «Жел» (өлеңін жазған: Н. Əлімқұлов, əнін жазған: М. Маңғытаев) атты жаңа əнді орындап береді жəне оқушыларға реттілігімен үйретеді. Н.Әлімқұловтың «Жел» тақпағын тыңдаңыз. Тау жағалай жел ессе, Қалың орман шулайды, Су бетіне ол жетсе, Теңіз толқын тулайды. Жел бір кетсе бұлқанып, Жапырақты жылытар, Тамырымен қопарып, Ағашты да құлатар. Сұрақтарға жауап беріңіз: - Тақпақта қандай табиғи құбылыс туралы айтылған? - Ақын боранды немен салыстырып отыр? - Қандай табиғи құбылыстарды білесіздер? Оларды атаңыз - Дауыспен бұрқасын дыбысын көрсетіңіз.Сіздер қандай табиғи құбылыстарды білесіздер? Оларды атаңыз. Рефлексия – Мен не білдім? – Бүгін мен не үйрендім? – Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? – Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Табиғат дыбыстары қандай дыбыстар тобына жататынын естеріне түсіреді. (шулы, музыкалық дыбыстар). Жаратылыстану «Әдебиеттік оқу» пәндерінде алған білімдерімен бөліседі. Әнді орындайды Қойылған сұрақтарға жауап береді. Кері байланыс жасайды. |
Марапат сөздер мен қолдау сөздер арқылы бағалап отыру. Бас бармақ әдісі Үш шапалақ әдісі. Жарайсың! Өте жақсы! Керемет! Жақсы. Жарайсың! Өте жақсы! Керемет! Жақсы. Жарайсың! Өте жақсы! Керемет! Жақсы. |
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- «Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Сабақтың соңы |
|||||||
шағым қалдыра аласыз













