|
Бөлімі: |
Табиғат құбылыстары |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Абдыханова С.А. |
||||||
|
Күні: |
27.01.2026 |
||||||
|
Сынып: |
4 «А,Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыкадағы табиғат құбылыстары (жалғасы) |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.3.6 - ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығыны негіздерін қолдану; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығыны негіздерін қолданады, |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі.Амандасу. Өткенді қайталау.(миа шабуыл) 1-тапсырма. Ойтолғау. «Сусыз өмір жоқ», «Жел ауа тазартады» дегенді естігенің бар шығар. Әр табиғат құбылысының адам өміріндегі алатын орны бар.
2-тапсырма. Зерттеу және талдау. «Ақ бұлақ» әні мен «Жел» әуенін талдау, зерттеу.Төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер. - Әнде қандай табиғи құбылыс туралы айтылған? - Ақын боранды немен салыстырып отыр? - Қандай табиғи құбылыстарды білесіздер? Оларды атаңыз - Дауыспен бұрқасын дыбысын көрсетіңіз.Сіздер қандай табиғи құбылыстарды білесіздер? Оларды атаңыз. 3-тапсырма. Зерттеу, талдау. «Ақ бұлақ əуені» (музыкасын жазған: С. Еркімбеков ) пьесасын оқушыларға тыңдатады, музыка туралы оқушылардан түсінік алады, сұрақтарға жауап беруді талап етеді: – Шығарманы тыңдаған кезде көз алдарыңда қандай көріністер елестеді? – Автор музыкасында қандай көркемдеуіш құралдарды пайдаланды? . Оқушылар Қытай бишілерінің орындауындағы «Су биін» бейнетаспадан көріп, «Ақ бұлақ əуені» шығармасымен салыстырады. Айырмашылығы мен ұқсастығын тауып, қысқа, нақты түсінік береді. 4-тапсырма. Зерттеу, талдау. Оқушыларға С. Еркімбековтің екінші шығармасы «Жел əуені» үнтаспадан тыңдатылады. Мына сұрақтар арқылы тыңдаған музыкадан алған əсерлерін бөліседі. – «Жел əуені» шығармасын тыңдағанда көз алдыңа қандай көріністер елестеді? – Автор музыкасында қандай көркемдеуіш құралдарды пайдаланды? – Музыка арқылы желдің уілі қалай келтірілген? 1. Оқулықтағы И. Ломанованың «Күзгі жел» картинасын оқушыларға таныстырып, оның мазмұнын, суретшінің шеберлігін талдайды. 2. Картинаны С. Еркімбековтің «Жел əуені» пьесасымен салыстырып, айырмашылығы мен ұқсастығын тауып, оқушылардан өз ойларын айтады. Рефлексия – Мен не білдім? – Бүгін мен не үйрендім? – Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? – Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Табиғаттың құбылыстары туралы тақпақтар дайындаңыз. Мысалы: «Жел» Тақпақты оқып, сұрақтарды талқылайды.. Табиғат құбылыстары туралы бейне жазба көреді. Табиғат дыбыстары қандай дыбыстар тобына жатады екенін естеріне түсіреді. (шулы, музыкалық дыбыстар). Жаратылыстану «Әдебиеттік оқу» пәндерінде алған білімдерімен кіріктіріп өткізіледі. Қойылған сұрақтарға жауап береді. Кері байланыс |
Марапат сөздер мен қолдау сөздер арқылы бағалап отыру Бас бармақ әдісі Үш шапалақ әдісі Жарайсың! Керемет! Өте жақсы! Тамаша! Жақсы. |
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- «Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта |
|||
|
Сабақтың соңы |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Музыкадағы табиғат құбылыстары (жалғасы)
Музыкадағы табиғат құбылыстары (жалғасы)
|
Бөлімі: |
Табиғат құбылыстары |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Абдыханова С.А. |
||||||
|
Күні: |
27.01.2026 |
||||||
|
Сынып: |
4 «А,Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыкадағы табиғат құбылыстары (жалғасы) |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.3.6 - ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығыны негіздерін қолдану; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығыны негіздерін қолданады, |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі.Амандасу. Өткенді қайталау.(миа шабуыл) 1-тапсырма. Ойтолғау. «Сусыз өмір жоқ», «Жел ауа тазартады» дегенді естігенің бар шығар. Әр табиғат құбылысының адам өміріндегі алатын орны бар.
2-тапсырма. Зерттеу және талдау. «Ақ бұлақ» әні мен «Жел» әуенін талдау, зерттеу.Төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер. - Әнде қандай табиғи құбылыс туралы айтылған? - Ақын боранды немен салыстырып отыр? - Қандай табиғи құбылыстарды білесіздер? Оларды атаңыз - Дауыспен бұрқасын дыбысын көрсетіңіз.Сіздер қандай табиғи құбылыстарды білесіздер? Оларды атаңыз. 3-тапсырма. Зерттеу, талдау. «Ақ бұлақ əуені» (музыкасын жазған: С. Еркімбеков ) пьесасын оқушыларға тыңдатады, музыка туралы оқушылардан түсінік алады, сұрақтарға жауап беруді талап етеді: – Шығарманы тыңдаған кезде көз алдарыңда қандай көріністер елестеді? – Автор музыкасында қандай көркемдеуіш құралдарды пайдаланды? . Оқушылар Қытай бишілерінің орындауындағы «Су биін» бейнетаспадан көріп, «Ақ бұлақ əуені» шығармасымен салыстырады. Айырмашылығы мен ұқсастығын тауып, қысқа, нақты түсінік береді. 4-тапсырма. Зерттеу, талдау. Оқушыларға С. Еркімбековтің екінші шығармасы «Жел əуені» үнтаспадан тыңдатылады. Мына сұрақтар арқылы тыңдаған музыкадан алған əсерлерін бөліседі. – «Жел əуені» шығармасын тыңдағанда көз алдыңа қандай көріністер елестеді? – Автор музыкасында қандай көркемдеуіш құралдарды пайдаланды? – Музыка арқылы желдің уілі қалай келтірілген? 1. Оқулықтағы И. Ломанованың «Күзгі жел» картинасын оқушыларға таныстырып, оның мазмұнын, суретшінің шеберлігін талдайды. 2. Картинаны С. Еркімбековтің «Жел əуені» пьесасымен салыстырып, айырмашылығы мен ұқсастығын тауып, оқушылардан өз ойларын айтады. Рефлексия – Мен не білдім? – Бүгін мен не үйрендім? – Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? – Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Табиғаттың құбылыстары туралы тақпақтар дайындаңыз. Мысалы: «Жел» Тақпақты оқып, сұрақтарды талқылайды.. Табиғат құбылыстары туралы бейне жазба көреді. Табиғат дыбыстары қандай дыбыстар тобына жатады екенін естеріне түсіреді. (шулы, музыкалық дыбыстар). Жаратылыстану «Әдебиеттік оқу» пәндерінде алған білімдерімен кіріктіріп өткізіледі. Қойылған сұрақтарға жауап береді. Кері байланыс |
Марапат сөздер мен қолдау сөздер арқылы бағалап отыру Бас бармақ әдісі Үш шапалақ әдісі Жарайсың! Керемет! Өте жақсы! Тамаша! Жақсы. |
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- «Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта |
|||
|
Сабақтың соңы |
|||||||
шағым қалдыра аласыз













