|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Әуезов атындағы ЖББМ. |
||||||
|
Бөлімі |
Табиғат құбылыстары |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Абдыханова С.А. |
||||||
|
Күні: |
13.01.2026ж |
||||||
|
Сынып: |
4 «А,Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыкадағы таң көріністері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.1.1 – музыкалық
көркемдеуіш құралдардың көмегімен әуеннің жанрын, көркемдік
образдарын анықтау және салыстыру; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
–
Музыкалық
көркемдеуіш құралдардың көмегімен әуеннің жанрын, көркемдік
образдарын анықтайды және салыстырады; |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Амандасу.Ұйымдастыру кезеңі. «Сұрақтар ілмегі»
әдісі. -СӘЛЕМ, ПРИВЕТ, HELLO. 1-тапсырма. Тыңдау. Зерттеу. Талдау. Сендер түрлі музыкалық шығармамен таныстыңдар. Осы шығармаларды жазуға композиторларға не әсер етті деп ойлайсың? Бірінші ойға келетін нәрсе – шығармашылық шабыт, қиял және өмірге, халқына, туған жері мен табиғатына деген зор сүйіспеншілігі. Сендер қалай ойлайсыңдар? Туған жердің жұпар иісі, кең ауасы мен сұлу табиғаты әр адамның есінде мәңгі қалады. Қайда жүрсе де, өзіне тартады. Композиторлар – жаны нәзік адамдар. Біз, мысалы, қоршаған ортамызға, табиғатымызға деген сүйіспеншілігімізді сөз арқылы жеткіземіз, ал олар музыка арқылы баяндайды. Жақсы музыка қай ұлттың композиторы жазса да, адамның жүрегін баурайды, сезімін толқытады, мұңайтады да, қуантады. Үнтаспадағы «Табиғат құбылыстары» тақырыбына жазылған музыкалық екі жаңа шығарманың үзіндісін мұқият тыңдаңдар. 2-тапсырма. Тыңдау. Зерттеу. Талдау. (жалғасы) Оқушыларға сұрақтар қояды: – Көз алдарыңда қандай көріністер елестеді? – Шығармалардың басы қалай басталды (нәзік, сәл-пәл қобалжыған үнімен, әлде қатты шыққан музыка басым болып тұр ма)? – Екі шығарма бір-біріне ұқсай ма әлде айырмашылығы бар ма? – Музыканың нақышына қарай әр шығармаға тақырып қойыңдар және не үшін олай атағандарыңды түсіндіріп айтыңдар. – Енді екі шығарманы бейнетаспадан көріп талдаңдар, сендердің тақырыптарыңмен сәйкес келе ме? «Рассвет на Москве-реке» («Мәскеу өзеніндегі таң») «Хованщина» операсына кіріспе (үзінді) (музыкасын жазған: М. Мусоргский). «Мәскеу өзеніндегі таң» кіріспесінде арайлап атқан таңды бейнелейді. Бұлыңғыр күннің ашылуы, мұнаралардың біртіндеп көріне бастауы, әтештің шақырып, таңның атканын білдіргендей шіркеу қоңырауының үні естіледі. Күн сәулесін шашып, шіркеудің мұнараларын жарқыратып тұр. «Хованщина» операсы – Мәскеудегі мергендер көтерілісі туралы жазылған шығарма. Тыңдау. Талдау. Орындау. М. Мусоргскийдің «Утро на Москве-реке» («Мәскеу өзеніндегі таң») кіріспесінің негізгі әуенін мұғалімнің дирижерлік қимылдарына қарап, сыныппен бірге «ля» буынға салып орындаңдар. – Әуенді қандай штрих қолдана отырып орындау керек? – Әуен қандай екпінде және дыбыс күшінде (динамика) орындалады? – «Опера» музыкалық жанрын қалай түсінесіңдер? «Утро» («Таң») «Пер Гюнт» сюита үзіндісінің негізгі әуені (музыкасын жазған: Э. Григ). Э. Григтің «Утро» үзіндісінің негізгі әуенін мұғалімнің дирижерлік қимылдарына қарап, сыныппен бірге «ля» буынына салып, айтыңдар. – Нотада көрсетілген екпін және дыбыс күшін пайдаланып, әуенді әдемі нақышта әндетіп орындаңдар. – Әуенді, әнді орындау талаптарын сақтап, нотамен айтып көріңдер. Рефлексия. – Мен не білдім? – Бүгін мен не үйрендім? – Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? – Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Үш тілде амандасады.Оқушылар «Сұрақтар ілмегі» әдісі бойынша үйге берген тапсырманы орындайды.
Оқушылар тыңдап,талдап, түсінік айтады.
.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Сұрақтар ілмегі
Әнді орындау |
Марапат сөздер мен қолдау сөздермен бағалау. Жарайсың! Керемет! Өте жақсы! Жақсы.
Жарайсың! Керемет! Өте жақсы! Жақсы.
Жарайсың! Керемет! Өте жақсы! Жақсы.
Жарайсың! Керемет! Өте жақсы! Жақсы. |
Оқулық 70-74 бет
https://www.youtube.com/watch?v=HYhFyFFVg7M
Оқулық
Кері байланыс тақтайшасы
«Отан таңы» (музыкасын жазған С. Еркімбеков) үнтаспа (екі түрі) Тақтайша |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Музыкадағы таң көріністері
Музыкадағы таң көріністері
|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Әуезов атындағы ЖББМ. |
||||||
|
Бөлімі |
Табиғат құбылыстары |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Абдыханова С.А. |
||||||
|
Күні: |
13.01.2026ж |
||||||
|
Сынып: |
4 «А,Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыкадағы таң көріністері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.1.1 – музыкалық
көркемдеуіш құралдардың көмегімен әуеннің жанрын, көркемдік
образдарын анықтау және салыстыру; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
–
Музыкалық
көркемдеуіш құралдардың көмегімен әуеннің жанрын, көркемдік
образдарын анықтайды және салыстырады; |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Амандасу.Ұйымдастыру кезеңі. «Сұрақтар ілмегі»
әдісі. -СӘЛЕМ, ПРИВЕТ, HELLO. 1-тапсырма. Тыңдау. Зерттеу. Талдау. Сендер түрлі музыкалық шығармамен таныстыңдар. Осы шығармаларды жазуға композиторларға не әсер етті деп ойлайсың? Бірінші ойға келетін нәрсе – шығармашылық шабыт, қиял және өмірге, халқына, туған жері мен табиғатына деген зор сүйіспеншілігі. Сендер қалай ойлайсыңдар? Туған жердің жұпар иісі, кең ауасы мен сұлу табиғаты әр адамның есінде мәңгі қалады. Қайда жүрсе де, өзіне тартады. Композиторлар – жаны нәзік адамдар. Біз, мысалы, қоршаған ортамызға, табиғатымызға деген сүйіспеншілігімізді сөз арқылы жеткіземіз, ал олар музыка арқылы баяндайды. Жақсы музыка қай ұлттың композиторы жазса да, адамның жүрегін баурайды, сезімін толқытады, мұңайтады да, қуантады. Үнтаспадағы «Табиғат құбылыстары» тақырыбына жазылған музыкалық екі жаңа шығарманың үзіндісін мұқият тыңдаңдар. 2-тапсырма. Тыңдау. Зерттеу. Талдау. (жалғасы) Оқушыларға сұрақтар қояды: – Көз алдарыңда қандай көріністер елестеді? – Шығармалардың басы қалай басталды (нәзік, сәл-пәл қобалжыған үнімен, әлде қатты шыққан музыка басым болып тұр ма)? – Екі шығарма бір-біріне ұқсай ма әлде айырмашылығы бар ма? – Музыканың нақышына қарай әр шығармаға тақырып қойыңдар және не үшін олай атағандарыңды түсіндіріп айтыңдар. – Енді екі шығарманы бейнетаспадан көріп талдаңдар, сендердің тақырыптарыңмен сәйкес келе ме? «Рассвет на Москве-реке» («Мәскеу өзеніндегі таң») «Хованщина» операсына кіріспе (үзінді) (музыкасын жазған: М. Мусоргский). «Мәскеу өзеніндегі таң» кіріспесінде арайлап атқан таңды бейнелейді. Бұлыңғыр күннің ашылуы, мұнаралардың біртіндеп көріне бастауы, әтештің шақырып, таңның атканын білдіргендей шіркеу қоңырауының үні естіледі. Күн сәулесін шашып, шіркеудің мұнараларын жарқыратып тұр. «Хованщина» операсы – Мәскеудегі мергендер көтерілісі туралы жазылған шығарма. Тыңдау. Талдау. Орындау. М. Мусоргскийдің «Утро на Москве-реке» («Мәскеу өзеніндегі таң») кіріспесінің негізгі әуенін мұғалімнің дирижерлік қимылдарына қарап, сыныппен бірге «ля» буынға салып орындаңдар. – Әуенді қандай штрих қолдана отырып орындау керек? – Әуен қандай екпінде және дыбыс күшінде (динамика) орындалады? – «Опера» музыкалық жанрын қалай түсінесіңдер? «Утро» («Таң») «Пер Гюнт» сюита үзіндісінің негізгі әуені (музыкасын жазған: Э. Григ). Э. Григтің «Утро» үзіндісінің негізгі әуенін мұғалімнің дирижерлік қимылдарына қарап, сыныппен бірге «ля» буынына салып, айтыңдар. – Нотада көрсетілген екпін және дыбыс күшін пайдаланып, әуенді әдемі нақышта әндетіп орындаңдар. – Әуенді, әнді орындау талаптарын сақтап, нотамен айтып көріңдер. Рефлексия. – Мен не білдім? – Бүгін мен не үйрендім? – Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? – Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Үш тілде амандасады.Оқушылар «Сұрақтар ілмегі» әдісі бойынша үйге берген тапсырманы орындайды.
Оқушылар тыңдап,талдап, түсінік айтады.
.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Сұрақтар ілмегі
Әнді орындау |
Марапат сөздер мен қолдау сөздермен бағалау. Жарайсың! Керемет! Өте жақсы! Жақсы.
Жарайсың! Керемет! Өте жақсы! Жақсы.
Жарайсың! Керемет! Өте жақсы! Жақсы.
Жарайсың! Керемет! Өте жақсы! Жақсы. |
Оқулық 70-74 бет
https://www.youtube.com/watch?v=HYhFyFFVg7M
Оқулық
Кері байланыс тақтайшасы
«Отан таңы» (музыкасын жазған С. Еркімбеков) үнтаспа (екі түрі) Тақтайша |
|||
шағым қалдыра аласыз













