|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Садырова Гүлжан |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көне қобыз сарыны |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.3.5 орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажырату 4.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен ресурстар таңдау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажыратады музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсынады және түрлі материалдар мен ресурстар таңдайды |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин
Сабақтың ортасы 15 мин
5 мин
|
Амандасу. «Миға шабуыл» әдісі. Менің халқымның музыкалық мұрасы 1-тапсырма. Ақпарат іздеу Қазақ музыкалық аспаптарының шығу тарихы (аңыз, ертегі, әңгіме) туралы ақпаратты оқып, танысып сыныппен бөлісіңіз. 1 топ: жетіген;
2 топ: домбыра;
3 топ: қобыз;
Қобыз аспабы туралы бейнематериалға назар аударайық. 2-тапсырма. «Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер. -Алтынбек ұста қобыз жасағанда ағаштың қай түрін пайдаланған? -Шанақты қалай ойған? -Қобыздың бетін қай малдың терісімен қаптаған? -Қобыздың ішегі қалай жасалған? -Ықыластың түсіне енген Қорқыт туралы не білесің?
Ықылас Дүкенұлы (1843-1916) композитор, күйші, қобызшы.Жезқазған облысында дүниеге келген.Қобыз өнерін заманымзға жеткізген күйші.Ықыластың « Жезкиік», «Аққу» , «Қасқыр» күйлері күні бүгінге дейін үлкен сахналарда орындалады. 3-тапсырма. Тыңдау. «Жезкиік»күйі Ықыластың «Жезкиік» күйін екі нұсқада тыңда.( жеке қобыз, оркестр) -Екі орындаудағы киік бейнесін қалай елестетер едің? 4-тапсырма.Бағалау.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. 1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады.
«Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. Ықылас Дүкенұлының өмірі мен шығармашылығымен кеңінен танысады. Күйді екі нұсқада тыңдайды Өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды.
Кері байланыс «Интервью» тәсілі бойынша кері байланыс жүргізеді. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- Оқулық Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Садырова Гүлжан |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әуелеген әсем әуен |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.3.3 ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолдану |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолданады |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин
Сабақтың ортасы 15 мин
5 мин
|
Амандасу. 1-тапсырма. «Миға шабуыл» Музыка тыңдау және талқылау. «Қусни Қорлан» Бейнежазбадан тамашалау. Әннің сөзі мен әуеніне көңіл бөл.
Екі нұсқада
орындалған «Қусни Қорлан» әнінің ерекшеліктерін
талқыла. 2-тапсырма. Екі нұсқада орындалған «Қусни Қорлан» әнінің ерекшеліктерін «Венн диаграммасы» арқылы талқыла. Әнші, ақын Естай махаббат сезімін әуен арқылы қалай жеткізген?
3-тапсырма. Зерттеу.
Естай Беркінбайұлы
(1874-1946).Композитор,ақын,әнші.Повладар өңірінде дүниеге келген.
«Майда қоңыр» , «Құсни Қорлан» әні әлемге танымал.Әнші ақын
Естай,Біржан Сал,Ақан Серінің ізін жалғастырушы ірі
тұлға. Естайдың шығармашылығы жөнінде ғаламтордан ақпарат іздестіріп толықтыр. 3-тапсырма. Ән үйрену. «Қоғалай» әні. Қазақтың халық әні.
«Қоғалай» әнінің
қайырмасына қарап екі дауыста орындап көр. Оқулықпен
жұмыс. Бағалау.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. 1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады.
«Венн диаграммасы» Естай Беркінбайұлы өмірі мен шығармашылығымен кеңінен танысады. Әнді біргелікте орындайды Өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды.
Кері байланыс «Интервью» тәсілі бойынша кері байланыс жүргізеді. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- Оқулық Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Садырова Гүлжан |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Атадан қалған жауhар жыр |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.3.3 ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолдану 4.1.3.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен шығарманы орындау және импровизациялау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолданады, музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен шығарманы орындайды және импровизациялайды |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин
Сабақтың ортасы 15 мин
5 мин
|
Амандасу. 1-тапсырма.Ой толғау. Ақпарат іздеу. Бұрынғы жаугершілік заманда сыртқы жаулардан қорғанып, тыныштықта тіршілік ету ел жұрттың негізгі арманы болған.Мұндай кезеңдерде халық елін жерін қорғайтын,суға салса батпайтын, отқа түссе жанбайтын хас батырды аңсаған.Сөйтіп халық өз арасынан Алпамыс, Қобыланды,Ер Тарғын, Қамбар т.б батырларды шығарған. Олардың ерліктерін домбырағы,қобызға қосып, кейде аспапсыз ақ тақпақ түрінде айтқан. Мұндай халық өмірінен алынған оқиғалы ұзақ өлеңдері «жыр» деп атайды. Өзің қандай жырларды білесің?
2-тапсырма. Ән тыңдау.Жырдан үзінді тыңдау. «Алпамыс батыр» жыры. Жырдың сөзін мәнерлеп оқы. 3-тапсырма. Зерттеу. Жырды шығарушы және орындаушы адамды жыршы деп атайды. Бұқар жырау Қалқамнұлы туралы ақпарат ізде.
3-тапсырма. Ән үйрену. «Биік тауға жарасар» термесін орындау «Терме», «термеші» ұғымдарын есіңе түсір. Бұқар жырау термесінде қандай құндылықтар айтылған? Термені әуеніне қосып орында.
Бағалау.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. 1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады. Жырдан үзінді тыңдап, өз ойларын айтады. Естай Беркінбайұлы өмірі мен шығармашылығымен кеңінен танысады. Әнді біргелікте орындайды Өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды.
Кері байланыс «Интервью» тәсілі бойынша кері байланыс жүргізеді. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- Оқулық Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Садырова Гүлжан |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәңгілік мұралар |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және салыстыру 4.1.3.5 орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажырату |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстрады. Орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажыратады |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин
Сабақтың ортасы 15 мин
5 мин
|
Амандасу. «Миға шабуыл» «Сарыжайлау» күйін симфониялық және қазақ ұлттық аспаптар оркестрінің орындауында тыңда.
«Сұрақ ілмегі» әдісі бойынша төмендегі сұрақтарға жауап бер. 1.Күйді қай оркестр бастады? 2.Қандай оркестр жауап қайтарды? 3.Бейнебаяндағы оркестр түрлерін қандай өнер түріне жатқызар едің? 2-тапсырма. Музыкалық сауаттылық.Симфониялық оркестр алғаш рет 18ғасырда пайда болған.Оркестр құрамы ішекті,ұрмалы,ысқышты, үрлемелі аспаптардан құралған. Сим 3-тапсырма. Зерттеу. Жырды шығарушы және орындаушы адамды жыршы деп атайды. Бұқар жырау Қалқамнұлы туралы ақпарат ізде.
3-тапсырма. Ән үйрену. «Биік тауға жарасар» термесін орындау «Терме», «термеші» ұғымдарын есіңе түсір. Бұқар жырау термесінде қандай құндылықтар айтылған? Термені әуеніне қосып орында.
Бағалау.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. 1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады. Жырдан үзінді тыңдап, өз ойларын айтады. Естай Беркінбайұлы өмірі мен шығармашылығымен кеңінен танысады. Әнді біргелікте орындайды Өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды.
Кері байланыс «Интервью» тәсілі бойынша кері байланыс жүргізеді. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- Оқулық Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Садырова Гүлжан |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Біліміңді тексер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.3.5 орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажырату |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 20 мин
Сабақтың ортасы 15 мин
5 мин
|
Амандасу. «Миға шабуыл» Мына сұрақтардың дұрыс жауабын тап. 1-тапсырма. Домбыра неден жасалады. А)ағаштан Б)мыстан С)балшықтан Домбыра құрылымы А)құлақ, мойын,тиек,ішек, кеуде Б)шанақ,кеуде,ішек.тиек,мойын С)құлақ,мойвн,ішек, тиек,шанақ Жырау А)жырды айтады Б)жырды шығарады,жырлайды С)жырды шығарады,жырламайды Жыршы А)жырды айтады Б)жырды шығарады,жырлайды С)жырды шығарады, жырламайды Өзіңіздің және өзгелердің жұмысыны баға беріңіз. 2-тапсырма. Бұқар жыраудың «Биік тауға жарасар» термесінің түйін сөздерін орнына қой? Биік тауға жарасар, ..................................... Терең сайға жарасар ....................................... Ер жігітке жарасар, ....................................... Би жігітке жарасар ...................................... Оқулықта берілген ноталық үзінді қай өлеңнен алынған?
3-тапсырма.Мына сөз жұмбақты дұрыс шешсең ОРКЕСТ сөзі шығады.
Ықыластың аспабы. Көмейіне қорғасын құйылған аспап Симфониялық оркестрдегі ішекті басты аспап. Сазбалшықтан жасалған қазақтың ұлттық аспабы Жеті ішекті қазақтың ұлттық аспабы Симфониялық үрлемелі аспап
Бағалау. Берілген тапсырма бойынша сөйлеу. Дискриптор. Тақырып бойынша сұраққа жауап береді, постер құрайды.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. 1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады.
Тапсырмаларды орындайды
Оқулықпен дәптермен жұмыс
Өзара бір бірін бағалайды. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Оқулық
Кері байланыс тақтайшасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Садырова Гүлжан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мамандығым мақтанышым |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.2.3 музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету 4.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және салыстыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсетеді. Музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстырады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин
5 мин
|
1-тапсырма. Ой толғау. Әр адам қашанда бақытты боламын деп армандайды.Өмір көрсеткендей, бақытты бір кілті өзіңе ұнайтын жақсы мамандық таңдау. Адам неғұрлым мамандығына риза болса, өмірде де ол өзін бақытты сезінеді. «Мен мамандықты таңдаймын» деген бейнетаспаны көріп,өз пікіріңді айт. «Сұрақ ілмегі» әдісі. Мына сұрақтарға жауап бер. «Мамандық деген сөзді сен қалай түсінесің? Пікіріңмен бөліс. Болашақта таңдаған мамандығың сүйікті ісіңе айналу үшін не істеу керек? Білесің бе ғалымдар барлық мамандықты бес түрге бөледі?
2-тапсырма. Ақпарат іздеу.Талдау.Шығармашылық. «Мамандықты тап» ойыны.
3-тапсырма. Ән орындау. «Мамадығым мақтаным» әні Әннің мазмұнына көңіл бөл, сыныптастарыңмен әңгімеле.Қалай орындалады? Оның көркемдік бейнесіне қарай мәнерлеп, сөзімен орында. 4-тапсырма.Бағалау. Берілген тапсырма бойынша сұрақтарға жауап бер. «Мамандықты тап» ойынының тапсырмасын қалай орындадым? «Мамандығым мақтаным» деген әнді қалай орындадым? Таныстырылымды қалай жақсартар едім?. Дискриптор. Тақырып бойынша сұраққа жауап береді, постер құрайды.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.
1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады.
Тапсырмаларды орындайды
Оқулықпен дәптермен жұмыс
Әнді біргелікте орындайды
Өзара бір бірін бағалайды. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Оқулық
Кері байланыс тақтайшасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыкант болу арманым |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.2.3 музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету 4.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және салыстыру
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсетеді. Музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстырады
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
20 мин
Сабақтың ортасы
15 мин
5 мин
|
1-тапсырма. Ой толғау.Музыка ғажап әлем.Музыканы кім жақсы көрмейді?Қазақ халқы әрқашан музыка өнеріне жақын болған.Тарихи мәліметтер музыкант этнограф ғалымдардың зерттеуі қазақтың өнерге жақын екндігін дәлелдеген.Ата бабаларымыз мұраға қалдырғанәндер мен күйлер,жыр термелер қәзір біздің өмірімізде ерекше орын алады.Ал, музыкалық қазынамызды бізге жеткізген кімдер? Олар сал серілер, жырау, күйшілер. «Сұрақтар ілмегі»әдісі Заманымызға сай қандай мамандықтарды білесің? «Музыкант» деген сөз қандай мағнаны білдіреді? Осы тақырыпқа байланысты сөз жұмбақтар шеш.
2-тапсырма. Тыңдау.Зерттеу.Талдау. «Мамандығым туралы музыкалық әңгіме» Музыкасын жазған: Н.Хинков Айтбаева
Бейнежазбаға назар
аударамыз.Бейнежазбаны көріп,оқулықтағы сурақтарға жауап
береміз.
3-тапсырма. Ән орындау. «Әнші балапан» әні Әннің мазмұнына көңіл бөл, сыныптастарыңмен әңгімеле.Қалай орындалады? Оның көркемдік бейнесіне қарай мәнерлеп, сөзімен орында. 4-тапсырма.Бағалау. Берілген тапсырма бойынша сұрақтарға жауап бер. Мамандық және оның ерекшелігі туралы қысқаша мәлімет. Мамандық адамға қандай кәсіби талаптар қояды? Мамандыққа байланысты қандай әндер мен тақпақтар білесіңдер? Дискриптор. Тақырып бойынша сұраққа жауап береді, постер құрайды.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.
1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады.
Тапсырмаларды орындайды
Оқулықпен дәптермен жұмыс
Әнді біргелікте орындайды
Өзара бір бірін бағалайды. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Оқулық
Кері байланыс тақтайшасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Садырова Гүлжан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыкант болғым келеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.2.3 музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету 4.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және салыстыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсетеді. Музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстырады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин
5 мин
|
«Миға шабуыл» әдісі 1-тапсырма.Шығармашылық таныстырылым.Сабақ барысында оқушылар музыкалық мамандықтарға байланысты «Музыкалық мамандықтар» туралы бейнетаспа көреді және талдайды.Оқушылар бірнеше топтарға бөлініп, дайындаған тапсырмалар бойынша таныстырылым өткізеді.Жұмыстар мына талаптар бойынша бағаланады.
Әнші әнмен шұғылданатын музыкант,вокальдық музыка орындаушысы. Домбырашы домбырады ойнайтын музыкант Композитор музыкалық шығармалардың авторы, музыканы шығаратын адам.
2-тапсырма. Ақпарат іздеу.Талдау.Шығармашылық. «Мамандықты тап» ойыны.
4-тапсырма.Бағалау. Берілген тапсырма бойынша сұрақтарға жауап бер. «Мамандықты тап» ойынының тапсырмасын қалай орындадым? «Мамандығым мақтаным» деген әнді қалай орындадым? Таныстырылымды қалай жақсартар едім?. Дискриптор. Тақырып бойынша сұраққа жауап береді, постер құрайды.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.
1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады.
Тапсырмаларды орындайды
Оқулықпен дәптермен жұмыс
Әнді біргелікте орындайды
Өзара бір бірін бағалайды. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Оқулық
Кері байланыс тақтайшасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыкант болу арманым |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсетеді. Музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстырады
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
20 мин
Сабақтың ортасы
15 мин
5 мин
|
1-тапсырма. Ой толғау.Музыка ғажап әлем.Музыканы кім жақсы көрмейді?Қазақ халқы әрқашан музыка өнеріне жақын болған.Тарихи мәліметтер музыкант этнограф ғалымдардың зерттеуі қазақтың өнерге жақын екндігін дәлелдеген.Ата бабаларымыз мұраға қалдырғанәндер мен күйлер,жыр термелер қәзір біздің өмірімізде ерекше орын алады.Ал, музыкалық қазынамызды бізге жеткізген кімдер? Олар сал серілер, жырау, күйшілер. «Сұрақтар ілмегі»әдісі Заманымызға сай қандай мамандықтарды білесің? «Музыкант» деген сөз қандай мағнаны білдіреді? Осы тақырыпқа байланысты сөз жұмбақтар шеш.
2-тапсырма. Тыңдау.Зерттеу.Талдау. «Мамандығым туралы музыкалық әңгіме» Музыкасын жазған: Н.Хинков Айтбаева
Бейнежазбаға назар
аударамыз.Бейнежазбаны көріп,оқулықтағы сурақтарға жауап
береміз.
3-тапсырма. Ән орындау. «Әнші балапан» әні Әннің мазмұнына көңіл бөл, сыныптастарыңмен әңгімеле.Қалай орындалады? Оның көркемдік бейнесіне қарай мәнерлеп, сөзімен орында. 4-тапсырма.Бағалау. Берілген тапсырма бойынша сұрақтарға жауап бер. Мамандық және оның ерекшелігі туралы қысқаша мәлімет. Мамандық адамға қандай кәсіби талаптар қояды? Мамандыққа байланысты қандай әндер мен тақпақтар білесіңдер? Дискриптор. Тақырып бойынша сұраққа жауап береді, постер құрайды.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.
1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады.
Тапсырмаларды орындайды
Оқулықпен дәптермен жұмыс
Әнді біргелікте орындайды
Өзара бір бірін бағалайды. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Оқулық
Кері байланыс тақтайшасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі |
|
|||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Біліміңді тексер |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.3.5 орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажырату |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажыратады |
|||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 20 мин
Сабақтың ортасы 15 мин
5 мин
|
Амандасу. «Миға шабуыл» Мына сұрақтардың дұрыс жауабын тап. 1-тапсырма. Мамандық деген сөздің мағынасы қандай? А)адам еңбек әрекектінің негізі түрі Б)жұмыс жатқан адамдардың түрлері С)салтанаттың әннің атауы «Мамандығым туралы музыкалық әңгіме» шығармасының авторы А)Б.Ысқақов Б)Н.Хинков С)Ғ.Жұбанова Музыкант дегеніміз. А)кинорежсердің қосымша атауы Б)музыкаға би билейтін биші С)музыка саласында жұмыс жасайтын маман 2-тапсырма. «Мамандығым мақтаным» әнінің бірінші және төртінші шумақтарындағы көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, дәптеріңе жаз. Қызу................қараңыз, Ғимараттар.................... Қанат............күн сайын, Құлпырады қаламыз. Аспаз болсаң................ Одан..........не керек, Дәмді, мәнді................... Қуанышқа бөлемек. Бағалау. Берілген тапсырма бойынша сөйлеу. Дискриптор. Тақырып бойынша сұраққа жауап береді, постер құрайды.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. 1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады. Тапсырмаларды орындайды Оқулықпен дәптермен жұмыс Өзара бір бірін бағалайды. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижес
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фоhhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- Оқулық Кері байланыс тақтайшасы |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Музыкалық қоржын
Музыкалық қоржын
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Садырова Гүлжан |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көне қобыз сарыны |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.3.5 орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажырату 4.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен ресурстар таңдау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажыратады музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсынады және түрлі материалдар мен ресурстар таңдайды |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин
Сабақтың ортасы 15 мин
5 мин
|
Амандасу. «Миға шабуыл» әдісі. Менің халқымның музыкалық мұрасы 1-тапсырма. Ақпарат іздеу Қазақ музыкалық аспаптарының шығу тарихы (аңыз, ертегі, әңгіме) туралы ақпаратты оқып, танысып сыныппен бөлісіңіз. 1 топ: жетіген;
2 топ: домбыра;
3 топ: қобыз;
Қобыз аспабы туралы бейнематериалға назар аударайық. 2-тапсырма. «Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер. -Алтынбек ұста қобыз жасағанда ағаштың қай түрін пайдаланған? -Шанақты қалай ойған? -Қобыздың бетін қай малдың терісімен қаптаған? -Қобыздың ішегі қалай жасалған? -Ықыластың түсіне енген Қорқыт туралы не білесің?
Ықылас Дүкенұлы (1843-1916) композитор, күйші, қобызшы.Жезқазған облысында дүниеге келген.Қобыз өнерін заманымзға жеткізген күйші.Ықыластың « Жезкиік», «Аққу» , «Қасқыр» күйлері күні бүгінге дейін үлкен сахналарда орындалады. 3-тапсырма. Тыңдау. «Жезкиік»күйі Ықыластың «Жезкиік» күйін екі нұсқада тыңда.( жеке қобыз, оркестр) -Екі орындаудағы киік бейнесін қалай елестетер едің? 4-тапсырма.Бағалау.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. 1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады.
«Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. Ықылас Дүкенұлының өмірі мен шығармашылығымен кеңінен танысады. Күйді екі нұсқада тыңдайды Өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды.
Кері байланыс «Интервью» тәсілі бойынша кері байланыс жүргізеді. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- Оқулық Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Садырова Гүлжан |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әуелеген әсем әуен |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.3.3 ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолдану |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолданады |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин
Сабақтың ортасы 15 мин
5 мин
|
Амандасу. 1-тапсырма. «Миға шабуыл» Музыка тыңдау және талқылау. «Қусни Қорлан» Бейнежазбадан тамашалау. Әннің сөзі мен әуеніне көңіл бөл.
Екі нұсқада
орындалған «Қусни Қорлан» әнінің ерекшеліктерін
талқыла. 2-тапсырма. Екі нұсқада орындалған «Қусни Қорлан» әнінің ерекшеліктерін «Венн диаграммасы» арқылы талқыла. Әнші, ақын Естай махаббат сезімін әуен арқылы қалай жеткізген?
3-тапсырма. Зерттеу.
Естай Беркінбайұлы
(1874-1946).Композитор,ақын,әнші.Повладар өңірінде дүниеге келген.
«Майда қоңыр» , «Құсни Қорлан» әні әлемге танымал.Әнші ақын
Естай,Біржан Сал,Ақан Серінің ізін жалғастырушы ірі
тұлға. Естайдың шығармашылығы жөнінде ғаламтордан ақпарат іздестіріп толықтыр. 3-тапсырма. Ән үйрену. «Қоғалай» әні. Қазақтың халық әні.
«Қоғалай» әнінің
қайырмасына қарап екі дауыста орындап көр. Оқулықпен
жұмыс. Бағалау.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. 1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады.
«Венн диаграммасы» Естай Беркінбайұлы өмірі мен шығармашылығымен кеңінен танысады. Әнді біргелікте орындайды Өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды.
Кері байланыс «Интервью» тәсілі бойынша кері байланыс жүргізеді. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- Оқулық Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Садырова Гүлжан |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Атадан қалған жауhар жыр |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.3.3 ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолдану 4.1.3.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен шығарманы орындау және импровизациялау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолданады, музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен шығарманы орындайды және импровизациялайды |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин
Сабақтың ортасы 15 мин
5 мин
|
Амандасу. 1-тапсырма.Ой толғау. Ақпарат іздеу. Бұрынғы жаугершілік заманда сыртқы жаулардан қорғанып, тыныштықта тіршілік ету ел жұрттың негізгі арманы болған.Мұндай кезеңдерде халық елін жерін қорғайтын,суға салса батпайтын, отқа түссе жанбайтын хас батырды аңсаған.Сөйтіп халық өз арасынан Алпамыс, Қобыланды,Ер Тарғын, Қамбар т.б батырларды шығарған. Олардың ерліктерін домбырағы,қобызға қосып, кейде аспапсыз ақ тақпақ түрінде айтқан. Мұндай халық өмірінен алынған оқиғалы ұзақ өлеңдері «жыр» деп атайды. Өзің қандай жырларды білесің?
2-тапсырма. Ән тыңдау.Жырдан үзінді тыңдау. «Алпамыс батыр» жыры. Жырдың сөзін мәнерлеп оқы. 3-тапсырма. Зерттеу. Жырды шығарушы және орындаушы адамды жыршы деп атайды. Бұқар жырау Қалқамнұлы туралы ақпарат ізде.
3-тапсырма. Ән үйрену. «Биік тауға жарасар» термесін орындау «Терме», «термеші» ұғымдарын есіңе түсір. Бұқар жырау термесінде қандай құндылықтар айтылған? Термені әуеніне қосып орында.
Бағалау.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. 1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады. Жырдан үзінді тыңдап, өз ойларын айтады. Естай Беркінбайұлы өмірі мен шығармашылығымен кеңінен танысады. Әнді біргелікте орындайды Өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды.
Кері байланыс «Интервью» тәсілі бойынша кері байланыс жүргізеді. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- Оқулық Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Садырова Гүлжан |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәңгілік мұралар |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және салыстыру 4.1.3.5 орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажырату |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстрады. Орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажыратады |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 20 мин
Сабақтың ортасы 15 мин
5 мин
|
Амандасу. «Миға шабуыл» «Сарыжайлау» күйін симфониялық және қазақ ұлттық аспаптар оркестрінің орындауында тыңда.
«Сұрақ ілмегі» әдісі бойынша төмендегі сұрақтарға жауап бер. 1.Күйді қай оркестр бастады? 2.Қандай оркестр жауап қайтарды? 3.Бейнебаяндағы оркестр түрлерін қандай өнер түріне жатқызар едің? 2-тапсырма. Музыкалық сауаттылық.Симфониялық оркестр алғаш рет 18ғасырда пайда болған.Оркестр құрамы ішекті,ұрмалы,ысқышты, үрлемелі аспаптардан құралған. Сим 3-тапсырма. Зерттеу. Жырды шығарушы және орындаушы адамды жыршы деп атайды. Бұқар жырау Қалқамнұлы туралы ақпарат ізде.
3-тапсырма. Ән үйрену. «Биік тауға жарасар» термесін орындау «Терме», «термеші» ұғымдарын есіңе түсір. Бұқар жырау термесінде қандай құндылықтар айтылған? Термені әуеніне қосып орында.
Бағалау.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. 1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады. Жырдан үзінді тыңдап, өз ойларын айтады. Естай Беркінбайұлы өмірі мен шығармашылығымен кеңінен танысады. Әнді біргелікте орындайды Өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды.
Кері байланыс «Интервью» тәсілі бойынша кері байланыс жүргізеді. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- Оқулық Кері байланыс тақтайшасы |
|||
|
Бөлімі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Садырова Гүлжан |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Біліміңді тексер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.3.5 орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажырату |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 20 мин
Сабақтың ортасы 15 мин
5 мин
|
Амандасу. «Миға шабуыл» Мына сұрақтардың дұрыс жауабын тап. 1-тапсырма. Домбыра неден жасалады. А)ағаштан Б)мыстан С)балшықтан Домбыра құрылымы А)құлақ, мойын,тиек,ішек, кеуде Б)шанақ,кеуде,ішек.тиек,мойын С)құлақ,мойвн,ішек, тиек,шанақ Жырау А)жырды айтады Б)жырды шығарады,жырлайды С)жырды шығарады,жырламайды Жыршы А)жырды айтады Б)жырды шығарады,жырлайды С)жырды шығарады, жырламайды Өзіңіздің және өзгелердің жұмысыны баға беріңіз. 2-тапсырма. Бұқар жыраудың «Биік тауға жарасар» термесінің түйін сөздерін орнына қой? Биік тауға жарасар, ..................................... Терең сайға жарасар ....................................... Ер жігітке жарасар, ....................................... Би жігітке жарасар ...................................... Оқулықта берілген ноталық үзінді қай өлеңнен алынған?
3-тапсырма.Мына сөз жұмбақты дұрыс шешсең ОРКЕСТ сөзі шығады.
Ықыластың аспабы. Көмейіне қорғасын құйылған аспап Симфониялық оркестрдегі ішекті басты аспап. Сазбалшықтан жасалған қазақтың ұлттық аспабы Жеті ішекті қазақтың ұлттық аспабы Симфониялық үрлемелі аспап
Бағалау. Берілген тапсырма бойынша сөйлеу. Дискриптор. Тақырып бойынша сұраққа жауап береді, постер құрайды.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. 1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады.
Тапсырмаларды орындайды
Оқулықпен дәптермен жұмыс
Өзара бір бірін бағалайды. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Оқулық
Кері байланыс тақтайшасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Садырова Гүлжан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мамандығым мақтанышым |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.2.3 музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету 4.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және салыстыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсетеді. Музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстырады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин
5 мин
|
1-тапсырма. Ой толғау. Әр адам қашанда бақытты боламын деп армандайды.Өмір көрсеткендей, бақытты бір кілті өзіңе ұнайтын жақсы мамандық таңдау. Адам неғұрлым мамандығына риза болса, өмірде де ол өзін бақытты сезінеді. «Мен мамандықты таңдаймын» деген бейнетаспаны көріп,өз пікіріңді айт. «Сұрақ ілмегі» әдісі. Мына сұрақтарға жауап бер. «Мамандық деген сөзді сен қалай түсінесің? Пікіріңмен бөліс. Болашақта таңдаған мамандығың сүйікті ісіңе айналу үшін не істеу керек? Білесің бе ғалымдар барлық мамандықты бес түрге бөледі?
2-тапсырма. Ақпарат іздеу.Талдау.Шығармашылық. «Мамандықты тап» ойыны.
3-тапсырма. Ән орындау. «Мамадығым мақтаным» әні Әннің мазмұнына көңіл бөл, сыныптастарыңмен әңгімеле.Қалай орындалады? Оның көркемдік бейнесіне қарай мәнерлеп, сөзімен орында. 4-тапсырма.Бағалау. Берілген тапсырма бойынша сұрақтарға жауап бер. «Мамандықты тап» ойынының тапсырмасын қалай орындадым? «Мамандығым мақтаным» деген әнді қалай орындадым? Таныстырылымды қалай жақсартар едім?. Дискриптор. Тақырып бойынша сұраққа жауап береді, постер құрайды.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.
1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады.
Тапсырмаларды орындайды
Оқулықпен дәптермен жұмыс
Әнді біргелікте орындайды
Өзара бір бірін бағалайды. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Оқулық
Кері байланыс тақтайшасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыкант болу арманым |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.2.3 музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету 4.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және салыстыру
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсетеді. Музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстырады
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
20 мин
Сабақтың ортасы
15 мин
5 мин
|
1-тапсырма. Ой толғау.Музыка ғажап әлем.Музыканы кім жақсы көрмейді?Қазақ халқы әрқашан музыка өнеріне жақын болған.Тарихи мәліметтер музыкант этнограф ғалымдардың зерттеуі қазақтың өнерге жақын екндігін дәлелдеген.Ата бабаларымыз мұраға қалдырғанәндер мен күйлер,жыр термелер қәзір біздің өмірімізде ерекше орын алады.Ал, музыкалық қазынамызды бізге жеткізген кімдер? Олар сал серілер, жырау, күйшілер. «Сұрақтар ілмегі»әдісі Заманымызға сай қандай мамандықтарды білесің? «Музыкант» деген сөз қандай мағнаны білдіреді? Осы тақырыпқа байланысты сөз жұмбақтар шеш.
2-тапсырма. Тыңдау.Зерттеу.Талдау. «Мамандығым туралы музыкалық әңгіме» Музыкасын жазған: Н.Хинков Айтбаева
Бейнежазбаға назар
аударамыз.Бейнежазбаны көріп,оқулықтағы сурақтарға жауап
береміз.
3-тапсырма. Ән орындау. «Әнші балапан» әні Әннің мазмұнына көңіл бөл, сыныптастарыңмен әңгімеле.Қалай орындалады? Оның көркемдік бейнесіне қарай мәнерлеп, сөзімен орында. 4-тапсырма.Бағалау. Берілген тапсырма бойынша сұрақтарға жауап бер. Мамандық және оның ерекшелігі туралы қысқаша мәлімет. Мамандық адамға қандай кәсіби талаптар қояды? Мамандыққа байланысты қандай әндер мен тақпақтар білесіңдер? Дискриптор. Тақырып бойынша сұраққа жауап береді, постер құрайды.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.
1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады.
Тапсырмаларды орындайды
Оқулықпен дәптермен жұмыс
Әнді біргелікте орындайды
Өзара бір бірін бағалайды. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Оқулық
Кері байланыс тақтайшасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Садырова Гүлжан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыкант болғым келеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.2.3 музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету 4.1.1.1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және салыстыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсетеді. Музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстырады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 20 мин Сабақтың ортасы 15 мин
5 мин
|
«Миға шабуыл» әдісі 1-тапсырма.Шығармашылық таныстырылым.Сабақ барысында оқушылар музыкалық мамандықтарға байланысты «Музыкалық мамандықтар» туралы бейнетаспа көреді және талдайды.Оқушылар бірнеше топтарға бөлініп, дайындаған тапсырмалар бойынша таныстырылым өткізеді.Жұмыстар мына талаптар бойынша бағаланады.
Әнші әнмен шұғылданатын музыкант,вокальдық музыка орындаушысы. Домбырашы домбырады ойнайтын музыкант Композитор музыкалық шығармалардың авторы, музыканы шығаратын адам.
2-тапсырма. Ақпарат іздеу.Талдау.Шығармашылық. «Мамандықты тап» ойыны.
4-тапсырма.Бағалау. Берілген тапсырма бойынша сұрақтарға жауап бер. «Мамандықты тап» ойынының тапсырмасын қалай орындадым? «Мамандығым мақтаным» деген әнді қалай орындадым? Таныстырылымды қалай жақсартар едім?. Дискриптор. Тақырып бойынша сұраққа жауап береді, постер құрайды.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.
1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады.
Тапсырмаларды орындайды
Оқулықпен дәптермен жұмыс
Әнді біргелікте орындайды
Өзара бір бірін бағалайды. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Оқулық
Кері байланыс тақтайшасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Музыкант болу арманым |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсетеді. Музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстырады
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
20 мин
Сабақтың ортасы
15 мин
5 мин
|
1-тапсырма. Ой толғау.Музыка ғажап әлем.Музыканы кім жақсы көрмейді?Қазақ халқы әрқашан музыка өнеріне жақын болған.Тарихи мәліметтер музыкант этнограф ғалымдардың зерттеуі қазақтың өнерге жақын екндігін дәлелдеген.Ата бабаларымыз мұраға қалдырғанәндер мен күйлер,жыр термелер қәзір біздің өмірімізде ерекше орын алады.Ал, музыкалық қазынамызды бізге жеткізген кімдер? Олар сал серілер, жырау, күйшілер. «Сұрақтар ілмегі»әдісі Заманымызға сай қандай мамандықтарды білесің? «Музыкант» деген сөз қандай мағнаны білдіреді? Осы тақырыпқа байланысты сөз жұмбақтар шеш.
2-тапсырма. Тыңдау.Зерттеу.Талдау. «Мамандығым туралы музыкалық әңгіме» Музыкасын жазған: Н.Хинков Айтбаева
Бейнежазбаға назар
аударамыз.Бейнежазбаны көріп,оқулықтағы сурақтарға жауап
береміз.
3-тапсырма. Ән орындау. «Әнші балапан» әні Әннің мазмұнына көңіл бөл, сыныптастарыңмен әңгімеле.Қалай орындалады? Оның көркемдік бейнесіне қарай мәнерлеп, сөзімен орында. 4-тапсырма.Бағалау. Берілген тапсырма бойынша сұрақтарға жауап бер. Мамандық және оның ерекшелігі туралы қысқаша мәлімет. Мамандық адамға қандай кәсіби талаптар қояды? Мамандыққа байланысты қандай әндер мен тақпақтар білесіңдер? Дискриптор. Тақырып бойынша сұраққа жауап береді, постер құрайды.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.
1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады.
Тапсырмаларды орындайды
Оқулықпен дәптермен жұмыс
Әнді біргелікте орындайды
Өзара бір бірін бағалайды. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фонограммалары келесі сайтта
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Оқулық
Кері байланыс тақтайшасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі |
|
|||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Сынып: |
4 А |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 15 |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Біліміңді тексер |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.3.5 орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажырату |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажыратады |
|||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 20 мин
Сабақтың ортасы 15 мин
5 мин
|
Амандасу. «Миға шабуыл» Мына сұрақтардың дұрыс жауабын тап. 1-тапсырма. Мамандық деген сөздің мағынасы қандай? А)адам еңбек әрекектінің негізі түрі Б)жұмыс жатқан адамдардың түрлері С)салтанаттың әннің атауы «Мамандығым туралы музыкалық әңгіме» шығармасының авторы А)Б.Ысқақов Б)Н.Хинков С)Ғ.Жұбанова Музыкант дегеніміз. А)кинорежсердің қосымша атауы Б)музыкаға би билейтін биші С)музыка саласында жұмыс жасайтын маман 2-тапсырма. «Мамандығым мақтаным» әнінің бірінші және төртінші шумақтарындағы көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, дәптеріңе жаз. Қызу................қараңыз, Ғимараттар.................... Қанат............күн сайын, Құлпырады қаламыз. Аспаз болсаң................ Одан..........не керек, Дәмді, мәнді................... Қуанышқа бөлемек. Бағалау. Берілген тапсырма бойынша сөйлеу. Дискриптор. Тақырып бойынша сұраққа жауап береді, постер құрайды.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды Кері байланыс
|
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. 1-тапсырма. Тапсырманы ұйымдастыру үшін алдын-ала ақпарат қағаздары мен иллюстрациялартаратылады. Ақпараттық қағаздарды кесте, сурет, сызба т.б. түрде оқушыларға ұсынылады. Тапсырмаларды орындайды Оқулықпен дәптермен жұмыс Өзара бір бірін бағалайды. |
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижес
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
«Ғажайып музыка. Әнұран» Сөзі А. Естенов, әні Е. Өміров (әндердің клавирі, минус және плюс фоhhtp/mpp.aytis/youtube.com «Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE- Оқулық Кері байланыс тақтайшасы |
||||
шағым қалдыра аласыз



































