Бөлім:
|
5 бөлім. Дәреже мен түбір. Дәрежелік функция
|
Педагогтің аты-жөні
|
Исмагилова Назым Зияшовна
|
Күні:
|
10.11.2021
|
Топ
|
21-JA-1
|
курс: 1
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері.
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
|
11.2.1.1 - n-ші
дәрежелі түбір және n-ші дәрежелі арифметикалық түбір анықтамасын
білу;
11.2.1.2 - n-ші
дәрежелі түбір қасиеттерін
білу
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық
студенттер: n-ші дәрежелі түбір қасиетін есеп шығаруда
қолданады;
Басым бөлігі:
n-ші
дәрежелі өрнектердің мәнін
есептейді;
Кейбір
студенттер: n-ші дәрежелі түбірдің қасиетін қолданып, теңдеуді шеше
алады.
|
Бағалау критерийлері
|
-
есеп
шығаруда n-ші дәрежелі түбірлердің
қасиеттерін қолданады;
n-ші
дәрежелі түбірмен берілген алгебралық өрнектерді түрлендіре
алады;
|
Ойлау
дағдыларының деңгейі
|
Білу
және түсіну, қолдану
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
3 минут
|
Топ студенттерімен амандасу, түгендейді, өзара
ынтымақтастық атмосферасын құрады, «сандар» арқылы топқа
бөледі.
|
Назарын сабаққа аударады, бір-бірлеріне сәттілік
тілейді. Шағын 4 топқа бөлінеді.
|
|
Сандар жазылған
кеспе қағаз
|
Сабақтың тақырыбын,
мақсатын анықтау
2 минут
|
«Адасқан
әріптер» арқылы түйінді сөз бен
сабақтың тақырыбын, мақсатын айту: дәреже, түбір
|
Өз жауаптарын айтады.
|
Қолпаштау
|
Слайд
|
Өткенге
шолу
3 минут
|
«Миға шабуыл»
стратегиясы
1) n-ші дәрежелі түбір
анықтамасы
2)
49 санының квадрат түбірі нешеге тең?
3) 64 санының үшінші дәрежелі түбірі нешеге
тең?
4) 256 санының төртінші дәрежелі түбірі нешеге
тең?
5) -32 санының бесінші дәрежелі түбірі нешеге
тең?
n-ші дәрежелі түбір
қасиеттері
|
Студенттер сұрақтарға жауап бере отырып, ережені
еске түсіреді.
Көбейтіндіден түбір шығару
Бөлшектен түбір шығару
Түбірді дәрежеге шығару
n-ші дәрежелі түбірдің n дәрежесі
Түбірден түбір алу ережесі
Түбір және түбірдің астындағы
сандардың дәреже көрсеткіштерін қысқарту
|
Қолдау көрсету,
қолпаштау:
Жарайсың, жақсы
|
Слайд
|
Сабақтың
ортасы
Топтық жұмыс
7 минут
|
«Тізбекті жалғастыр»
Өрнектердің мәндерін дұрыс табу арқылы келесі
жауаптар шығару:
30/ Тәуелсіздікке 30 жыл
90/ колледжге 90 жыл
99/Р.Байсеиітовке 99 жыл
100/ Р.М.Мусиннің туғанына 100
Дескриптор: Білім алушы
|
Студенттер әр топта жұмыс жасайды, сағат тілінің
бағытымен тапсырмаларды орындау арқылы ең соңында дұрыс жауабын
табады.
|
Топтық бағалау, сағат
тілінің бағыты бойынша алмасып, бірін-бірі тексереді.
|
1-тапсырма
таратпа
материал,
маркер
|
3 минут
Топтық жұмыс
|
« Пазл»
әдісі.
1
-топ:
2
-топ:
3
-топ:
4
-топ:
Дескриптор: Білім алушы
|
Әр топ өздеріне ұсынылған тапсырманы орындау арқылы
жауаптарына сәйкес ортақ пазлды құрастырады.
|
Дескриптор ұсынылады
|
Тапсырмалар, маркер
|
3 минут
Оқулықпен жұмыс
|
№9.4, 77
бет
Өрнекті
ықшамда
|
Түбірден түбір шығару
ережесін пайдаланып, өрнекті ықшамдайды.
|
Жұптық бағалау Тақтада жауабы мен шығару жолдары
көрсетіледі
|
Оқулық
Алгебра және анализ бастамалары, 11 сынып
|
Сергіту
сәті
2 минут
|
«Мен –саған,
сен –маған»
|
Студенттер
жұппен жұмыс жасайды, бір-бірлеріне тақырып бойынша сұрақ
қояды
|
|
|
Билимленд
тапсырмасы
5 минут
|
Теңдеуді
шеш
|
Әркім өзі
орындайды, жауабын тақтаға жазады
|
Өзін-өзі бағалау
|
https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/11-synyp/n-shi-darezheli-tubir-zhane-onyng-qasietteri?mid=01cc1451-9d5a-11e9-be78-49d30a05e051
|
10 минут
Саралау
тапсырмасы
|
4-тапсырма
Дескриптор: Білім алушы
- n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін
қолданады;
- қысқаша көбейту формуласын
қолданады;
- түбірлерді есептейді;
Саралау тәсілі: Диалог және қолдау көрсету.
Студенттердің
тапсырманы орындауға көмектесетін бағыттаушы сұрақтар қояды,
бағыттайды. Топтық жұмыстың орындалу барысын бақылайды, топтық
талқылаудың нәтижесін бағалайды.
|
Білім алушылар тапсырманы «Ойлан, жұптас,
талқыла» әдісі бойынша орындайды. Алдымен өзі, содан кейін жұппен
талқылап, топта жұмыс жасайды. Оқушылар бір-біріне қолдау
көрсетеді.
|
Дескриптор ұсынылады,
топтық бағалау
«Екі жұлдыз, бір
тілек»
|
Слайд, карточка
|
Сабақтың соңы
5
минут
|
Тест
|
Тест тапсырмасын
орындайды.
|
Жұптық бағалау
|
https://b.socrative.com/teacher/#results/64784302
|
Рефлексия
2 минут
|
Идеялар себеті
|
Оқушылар стикерге сабақта не үйренгені туралы өз
ойын жазып себетке салады.
|
Өзін-өзі бағалау
|
Стикер, себет
|
Студенттерді
бағалау. Үй тапсырмасы: №9.8 №9.10 77 -78 бет
|