Бекітілді
|
Бөлім: |
6.2X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан |
|||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мәлік Е.Ж. |
|||||||||||||||
|
Күні: |
19.12.24 ж |
|||||||||||||||
|
Сынып: 6 Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Наймандар, керейіттер және жалайырлар. Зерттеу сұрағы: Наймандар, керейіттер мен жалайырлардың ортағасырларлық саяси сахнадағы рөлі қандай болды? |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан аумағындағы Х-ХІІІ ғасырлардағы Найман, Керейіт, Жалайыр мемлекеттерінің басқа мемлекеттермен сабақтастығын талдау |
|||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Әділдік және жауапкершілік айы; |
|||||||||||||||
|
Апта дәйексөзі: |
Жауапкершілік – адамгершілік қасиеттің көрінісі |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 3 минут |
Сыныпқа 1-сабақ басында қойылған сұрақты қайта ұсыныңыз: «Найман, керейіт және жалайырлардың Орталық Азиядан Қазақстан аумағына қоныс аударуына қандай себептер әсер етуі мүмкін?» Оқушылар дәйек келтіре отырып, өз жауаптарын ұсынады. Оқу мақсаты мен бағалау критерийін таныстырыңыз. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақ тау |
6сынып. Қазақстан тарихы. |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут 10 минут 8 минут 10 минут |
Тапсырма. Найман, керейіт жалайырлар мемлекеттерінің ерекшеліктерін талдау: 1-. Түрік қағанатымен салыстыру 2- Қарахан мемлекетімен салыстыру 3- Найман, керейіт, жалайыр мемлекеттерін өзара салыстыру. Бағалау критерийі: Талқылау: Қазақстан аумағына найман, керейіт, жалайырлардың қоныс аударуы қалай жүрді? Негізгі себептерін атап, оларды басты оқиғаларымен байланыстырыңыз. Найман, керейіт, жалайырлардың Қазақстан аумағына қоныс аударуының нәтижесінде қандай этникалық өзгерістер орын алды?
GREАT кестесі Оқушылардың берген жауаптарына сүйене отырып, қазақ халқының этникалық құрамы мен мемлекетінің қалыптасуындағы Х-ХІІІ ғғ. қоныс аударған тайпалардың рөлінің маңыздылығы туралы сабақ қорытындысын жасау. талдау жасайды
ПТМС формуласын қолданып, эссе жазыңыз.
Позиция «Наймандар, керейіттер мен
жалайырлардың ортағасырларлық саяси сахнадағы рөлі
ерекше деп санауға
болады/болмайды?» Мысал (мұны мынадай мысал арқылы дәлелдей аламын....) Салдар(қорытынды жасаймын....) |
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Найман, керейіт, жалайыр мемлекеттерінің ерекшеліктерін талдау. ДескрипторларТүрік қағанатымен салыстыра отырып, найман,жалайыр, керейіттердің ішкі - сыртқы саяси жағдайының, қоғамдық құрылысының ерекшелігін атайды. Қарахан мемлекетімен салыстыра отырып, найман,жалайыр, керейіттердің ішкі - сыртқы саяси жағдайының, қоғамдық құрылысының ерекшелігін атайды. Найман, жалайыр, керейіттердің ішкі - сыртқы саяси жағдайының, қоғамдық құрылысының ерекшелігін атайды. Түрік қағанаты, Қарахан мемлекетімен ұқсастықтарын көрсетеді.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Найман, керейіт,
жалайырлардың ХІІ ғ дейінгі
қоныстануы
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут
5 минут |
Сабақты қорытындылау Наймандар, керейіттер мен жалайырлардың ортағасырларлық тарихы
Үйге тапсырма Наймандар,керейлер,жалайырлар «Бұл сабақты оқып, мен…» Білмеймін ....... Білемін ..... Түсінемін ..... Түсінемін және қолдана аламын |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
«Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Ақпарат тық карточка
А4, конспект
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Наймандар, Керейіттер, Жалайырлар
Наймандар, Керейіттер, Жалайырлар
Бекітілді
|
Бөлім: |
6.2X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан |
|||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мәлік Е.Ж. |
|||||||||||||||
|
Күні: |
19.12.24 ж |
|||||||||||||||
|
Сынып: 6 Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Наймандар, керейіттер және жалайырлар. Зерттеу сұрағы: Наймандар, керейіттер мен жалайырлардың ортағасырларлық саяси сахнадағы рөлі қандай болды? |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан аумағындағы Х-ХІІІ ғасырлардағы Найман, Керейіт, Жалайыр мемлекеттерінің басқа мемлекеттермен сабақтастығын талдау |
|||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Әділдік және жауапкершілік айы; |
|||||||||||||||
|
Апта дәйексөзі: |
Жауапкершілік – адамгершілік қасиеттің көрінісі |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 3 минут |
Сыныпқа 1-сабақ басында қойылған сұрақты қайта ұсыныңыз: «Найман, керейіт және жалайырлардың Орталық Азиядан Қазақстан аумағына қоныс аударуына қандай себептер әсер етуі мүмкін?» Оқушылар дәйек келтіре отырып, өз жауаптарын ұсынады. Оқу мақсаты мен бағалау критерийін таныстырыңыз. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақ тау |
6сынып. Қазақстан тарихы. |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут 10 минут 8 минут 10 минут |
Тапсырма. Найман, керейіт жалайырлар мемлекеттерінің ерекшеліктерін талдау: 1-. Түрік қағанатымен салыстыру 2- Қарахан мемлекетімен салыстыру 3- Найман, керейіт, жалайыр мемлекеттерін өзара салыстыру. Бағалау критерийі: Талқылау: Қазақстан аумағына найман, керейіт, жалайырлардың қоныс аударуы қалай жүрді? Негізгі себептерін атап, оларды басты оқиғаларымен байланыстырыңыз. Найман, керейіт, жалайырлардың Қазақстан аумағына қоныс аударуының нәтижесінде қандай этникалық өзгерістер орын алды?
GREАT кестесі Оқушылардың берген жауаптарына сүйене отырып, қазақ халқының этникалық құрамы мен мемлекетінің қалыптасуындағы Х-ХІІІ ғғ. қоныс аударған тайпалардың рөлінің маңыздылығы туралы сабақ қорытындысын жасау. талдау жасайды
ПТМС формуласын қолданып, эссе жазыңыз.
Позиция «Наймандар, керейіттер мен
жалайырлардың ортағасырларлық саяси сахнадағы рөлі
ерекше деп санауға
болады/болмайды?» Мысал (мұны мынадай мысал арқылы дәлелдей аламын....) Салдар(қорытынды жасаймын....) |
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Найман, керейіт, жалайыр мемлекеттерінің ерекшеліктерін талдау. ДескрипторларТүрік қағанатымен салыстыра отырып, найман,жалайыр, керейіттердің ішкі - сыртқы саяси жағдайының, қоғамдық құрылысының ерекшелігін атайды. Қарахан мемлекетімен салыстыра отырып, найман,жалайыр, керейіттердің ішкі - сыртқы саяси жағдайының, қоғамдық құрылысының ерекшелігін атайды. Найман, жалайыр, керейіттердің ішкі - сыртқы саяси жағдайының, қоғамдық құрылысының ерекшелігін атайды. Түрік қағанаты, Қарахан мемлекетімен ұқсастықтарын көрсетеді.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Найман, керейіт,
жалайырлардың ХІІ ғ дейінгі
қоныстануы
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут
5 минут |
Сабақты қорытындылау Наймандар, керейіттер мен жалайырлардың ортағасырларлық тарихы
Үйге тапсырма Наймандар,керейлер,жалайырлар «Бұл сабақты оқып, мен…» Білмеймін ....... Білемін ..... Түсінемін ..... Түсінемін және қолдана аламын |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
«Ең үздік жауап» Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Ақпарат тық карточка
А4, конспект
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













