|
Бөлім |
Мәтін және сөйлем |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||
|
Сынып:1 А |
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ө.Тұрманжанов «Нан қоқымын шашпаңдар» |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.1.1 мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсіну; 1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою 1.1.6.1 тыңдалым материалына қатысты өз ойын білдіру; |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтыңбасы 5 мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
«Көңілді наубайшы
»Наубайшының іс-әрекетін қайталайды.
Өткенді пысықтау.
Қаптағы сұрақтарға жауап
бере отырып жаңа сабақ тақырыбы ашылады.
1.Қандай тыныс белгілер білесің? 2.Науан мен әжесі қайда келді? 3.Сөйлем қандай әріппен басталып жазылады? 4.Мәтін неше бөліктен тұрады? 5.Ас атасы нан мәтініндегі кейіпкерлерді ата. 6.Нан туралы мақал білесің бе?
-Балалар, алдарыңдағы сөздерді ретімен қойып,сөйлем құраңыз; шашпаңдар Нан қоқымын -Қандай сөйлем шықты? -Қалай құрастырдыңыз? -Бұл сөйлем туралы не айта аласыңдар? - Олай болса бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Сөйлем.Ө.Тұрманжанов «Нан қоқымын шашпаңдар» Оқу мақсатын таныстырамын
|
Көңіл күйлерін көтеру. Балалар көңілді терезедегі балалардың іс-әрекеттерін қайталайды.
Сұрақтарға нақты жауап беру.
|
ҚБ: Мұғалімнің ауызша мадақтауы үздіксіз жүріп отырады.
Дескриптор: Сұрақтарға нақты жауап айта алады |
Слайд |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
1 тапсырма ОДД:білу,түсіну,қолдану ЖИ бейнероликпен автормен таныстыру. ЖИ бейнероликпен өлеңді тыңдау «Тізбектеп оқу» әдісі Нан қоқымын шашпаңдар. Нан -ардақты, адал ас, Кәрі,жас оны аттамас. Ақ дастарқан үстінде Қол жумай оны ұстамас. Нан қоқымын шашпаңдар! Жерде жатса баспаңдар! Теріп алып қастерлеп, Торғайларға тастаңдар. Жеке жұмыс. Саралау: Мазмұн арқылы саралау
Кәрі,жас сөздерінің мағынасын ашу. Венн диаграммасы арқылы сөздердің мағынасын ашу.
Ұқсастығын тауып жазу.
|
Өлеңді тыңдау,оқу Мазмұнын саралау, Өлең жолдарын мағынасына қарай сәйкестендіру.
Венн диаграммасымен жұмыстанады
|
Дескриптор: Өлеңді тыңдап, мазмұнын ашады. Өз ойын еркін жеткізеді,өлеңді түсініп оқиды.Өлең жолдарын мағынасына қарай сәйкестендіреді.
«Жас» сөзіне тән айырмашылықты біледі; -«Кәрі» сөзіне тән айырмашылықты біледі; -ұқсастығын біледі
|
|
||||||||||||||||
|
2 мин |
Сергіту сәті Балалар дәннің себілуінен дастарқанға келгенге дейін іс әрекет арқылы көрсетеді.
|
Балалар бейнероликтегі іс-әрекеттерді қайталап отырады. |
Жарайсыңдар! |
Бейне ролик |
||||||||||||||||
|
5мин |
ФС 2-тапсырма Жұптық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану 2-тапсырма«Жұптас-бөліс» әдісі Жаңылтпашты жатқа жазады.
Жұптар бір-бірін
тексереді. Көркем жазу сәті
|
Жаңылтпашты жаттап,жатқа жазу. Жұппен жұмыс жасау.
Көркем жазу талаптарын сақтау.
|
Жаңылтпашты жаттайды,жатқа жазады.Жұбының жұмысын тексереді.
Талапқа сай жазады. |
Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||
|
10мин |
3- тапсырма Ребусты шешеді. «Жаппай сұрау»әдісі.
Топтық жұмыс «Постер қорғау» 1-топ ұннан жасалатын тағамдарды топтастырады. 2-топ ұлттық тағамдарды топтастырады. 3-топ тағамдану ережесін құрады.
|
Ребусты шешу
Ұннан жасалған тағам түрлерін табу. Ұлттық тағамдарды табу,тағамдану ережесін құру. Топтық жұмыс жасау
|
Дескриптор: Сөзжұмбақ шешу тәсілдерін біледі Ұннан жасалған тағам түрлерін табады. Ұлттық тағамдарды табады. Тағамдану ережесін құру. Топтық жұмыс жасау
|
слайд |
||||||||||||||||
|
5 мин |
Қорытынды сұрақтар
«Сандықтағы
сұрақтар»әдісі
|
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру. |
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия
«Дастарқан » әдісі арқылы жүзеге
асады.
|
Кері байланыс жасайды |
Мадақтау |
Слайд |
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Нан қоқымын шашпаңдар!
|
Бөлім |
Мәтін және сөйлем |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||
|
Сынып:1 А |
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ө.Тұрманжанов «Нан қоқымын шашпаңдар» |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.1.1 мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы бастапқы тілдік ұғымдарды түсіну; 1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою 1.1.6.1 тыңдалым материалына қатысты өз ойын білдіру; |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтыңбасы 5 мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
«Көңілді наубайшы
»Наубайшының іс-әрекетін қайталайды.
Өткенді пысықтау.
Қаптағы сұрақтарға жауап
бере отырып жаңа сабақ тақырыбы ашылады.
1.Қандай тыныс белгілер білесің? 2.Науан мен әжесі қайда келді? 3.Сөйлем қандай әріппен басталып жазылады? 4.Мәтін неше бөліктен тұрады? 5.Ас атасы нан мәтініндегі кейіпкерлерді ата. 6.Нан туралы мақал білесің бе?
-Балалар, алдарыңдағы сөздерді ретімен қойып,сөйлем құраңыз; шашпаңдар Нан қоқымын -Қандай сөйлем шықты? -Қалай құрастырдыңыз? -Бұл сөйлем туралы не айта аласыңдар? - Олай болса бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Сөйлем.Ө.Тұрманжанов «Нан қоқымын шашпаңдар» Оқу мақсатын таныстырамын
|
Көңіл күйлерін көтеру. Балалар көңілді терезедегі балалардың іс-әрекеттерін қайталайды.
Сұрақтарға нақты жауап беру.
|
ҚБ: Мұғалімнің ауызша мадақтауы үздіксіз жүріп отырады.
Дескриптор: Сұрақтарға нақты жауап айта алады |
Слайд |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
1 тапсырма ОДД:білу,түсіну,қолдану ЖИ бейнероликпен автормен таныстыру. ЖИ бейнероликпен өлеңді тыңдау «Тізбектеп оқу» әдісі Нан қоқымын шашпаңдар. Нан -ардақты, адал ас, Кәрі,жас оны аттамас. Ақ дастарқан үстінде Қол жумай оны ұстамас. Нан қоқымын шашпаңдар! Жерде жатса баспаңдар! Теріп алып қастерлеп, Торғайларға тастаңдар. Жеке жұмыс. Саралау: Мазмұн арқылы саралау
Кәрі,жас сөздерінің мағынасын ашу. Венн диаграммасы арқылы сөздердің мағынасын ашу.
Ұқсастығын тауып жазу.
|
Өлеңді тыңдау,оқу Мазмұнын саралау, Өлең жолдарын мағынасына қарай сәйкестендіру.
Венн диаграммасымен жұмыстанады
|
Дескриптор: Өлеңді тыңдап, мазмұнын ашады. Өз ойын еркін жеткізеді,өлеңді түсініп оқиды.Өлең жолдарын мағынасына қарай сәйкестендіреді.
«Жас» сөзіне тән айырмашылықты біледі; -«Кәрі» сөзіне тән айырмашылықты біледі; -ұқсастығын біледі
|
|
||||||||||||||||
|
2 мин |
Сергіту сәті Балалар дәннің себілуінен дастарқанға келгенге дейін іс әрекет арқылы көрсетеді.
|
Балалар бейнероликтегі іс-әрекеттерді қайталап отырады. |
Жарайсыңдар! |
Бейне ролик |
||||||||||||||||
|
5мин |
ФС 2-тапсырма Жұптық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану 2-тапсырма«Жұптас-бөліс» әдісі Жаңылтпашты жатқа жазады.
Жұптар бір-бірін
тексереді. Көркем жазу сәті
|
Жаңылтпашты жаттап,жатқа жазу. Жұппен жұмыс жасау.
Көркем жазу талаптарын сақтау.
|
Жаңылтпашты жаттайды,жатқа жазады.Жұбының жұмысын тексереді.
Талапқа сай жазады. |
Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||
|
10мин |
3- тапсырма Ребусты шешеді. «Жаппай сұрау»әдісі.
Топтық жұмыс «Постер қорғау» 1-топ ұннан жасалатын тағамдарды топтастырады. 2-топ ұлттық тағамдарды топтастырады. 3-топ тағамдану ережесін құрады.
|
Ребусты шешу
Ұннан жасалған тағам түрлерін табу. Ұлттық тағамдарды табу,тағамдану ережесін құру. Топтық жұмыс жасау
|
Дескриптор: Сөзжұмбақ шешу тәсілдерін біледі Ұннан жасалған тағам түрлерін табады. Ұлттық тағамдарды табады. Тағамдану ережесін құру. Топтық жұмыс жасау
|
слайд |
||||||||||||||||
|
5 мин |
Қорытынды сұрақтар
«Сандықтағы
сұрақтар»әдісі
|
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру. |
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия
«Дастарқан » әдісі арқылы жүзеге
асады.
|
Кері байланыс жасайды |
Мадақтау |
Слайд |
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













