Материалдар / Наполеон империясы қалай құрылды және оның құлдырау себептері неде болды?
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Наполеон империясы қалай құрылды және оның құлдырау себептері неде болды?

Материал туралы қысқаша түсінік
7.2.2.1- тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану; 7.3.2.4- империалистік соғыстардың әлемдік саясаттың өзгеруіне ықпалын бағалау 7.2.3.2- Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Ақпан 2021
2821
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ІҮ. Француз буржуазиялық революциясының көрінісі

Мектеп: Ә. Молдағұлова атындағы негізгі мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Джумаева Сандугаш Маратовна

Сынып: 7

Сабақ тақырыбы:

Наполеон империясы қалай құрылды және оның құлдырау себептері неде болды?

Осы сабақа қолжетжеткізілетін оқу мақсаттары

7.2.2.1- тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану;

7.3.2.4- империалистік соғыстардың әлемдік саясаттың өзгеруіне ықпалын бағалау

7.2.3.2- Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Империалистік соғыстардың әлемдік саясаттың өзгеруін және тарихи оқиғаларды біледі;

Басым көпшілігі: Ағартушылық дәуір идеяларға сипаттама береді;

Кейбір оқушылар: Нополеон империясы мысалында империалистік соғыстарлың әлемдік саясатынтың өзгеруін талдап өзіндік баға береді;

Бағалау критерийлері

-Францияның жаулаушылық соғыстары мен Наполеон Бонапарттың сыртқы және ішкі саясаты осы кезеңдегі тарихи оқиғаларды сипаттайтын өнер туындылары туралы түсіндіреді;

-Наполеон билігінің келеу себептерін анықтайды;

- Наполеон жорықтары әсерінен әлемдік саясаттағы өзгерістерді анықтайды және бағалайды;

-Наполеон басып алған елдердің дамуындағы өзгерістерді анықтайды;

Тілдік мақсат

Тілдік мақсаттар:

-Бородино шайқасы

- Трафальгар шайқасы

-Коалиция

-Бірінші империя

-Вена конгресі

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының 7 қағидаты. Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіл әлемдік өңірлік мәселелерді шешуге Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке баулу

Пәнаралық байланыстар

География-оқушылар тарихи оқиғалардың орын алған жерлерін картадан көрсетеді

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Неліктен Давид пен Бодридің Марат туралы көзкарастары әртүрлі болды?

Сабақтың барысы

Сабақтың басы

10 минут

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлелі

Ресурстар




























Бағалау: От шашу

Мейірімді жүрекпен

Ақ пейілді тілекпен

Амандасып алайық,

Бір жадырап қалайық.

Қонақтарды қарсы алып,

Күлімдеп қарсы алайық.

Сәлеметсіздер ме? Бонжурр.

Оқушылармен амандасып, назарын сабаққа аударып «Шаңырақ» әдісі арқылы әрбір оқушы өз есімдерінің басты әріптері арқылы дүниежүзі тарихы пәнінен танысқан сөздерді атайды.

Мысалы: Алексей-Англия

QR код арқылы топқа бөлу

І топ Монтаньярлар (Сол қанат)

ІІ топ Жирондықтар (Оң қанат)

Үй тапсырмасы: «Крестик-нөлдіктер»

1.Француз буржуазиялық революциясы неше кезеңнен тұрады?

2. 1789 ж 26 тамызда қабылданған ревалюциялық мәні бар құжат қалай аталды?

3. Ұлы француз ревалюциясының ұраны қандай болды?

4. т.б

Шағырақ
















Сабақтың ортасы

28 минут






























Бағалау:


























Бағалау: «100 теңге» арқылы бағалау.


































Сабақтың соңы

2 минут



Сабақ тақырыбын анықтау үшін суретте бейнеленген тарихи тұлғаны атаңдар.

1.Мына суреттерде кім бейнеленген?

2.Бұл суреттерде Наполеон қалай бейнеленген?

3.Неліктен?

Оқушылардың жауаптары ортаға салып талдайды. Наполеон туралы білгендерін ортаға салады?


«Сұхбат» әдісі

Давидтің «Наполеонның Алпіні кесіп өтуі» атты суретін көрсету. Суретші мен бірініші консул арасындағы сұхбатты оқып үйренуге рұқсат беру:

Дэвид:Наполеонның отыруын сұрады.

Наполеон:Отыру? Не үшін? Сіздің ойыңызша, суреттерде бейнеленген ұлы антикалық адамдар отырған ба?

Дэвид:Бірақ азамат-бірінші консул, сізді өз заманыңызда таныстырамын,сізді көрген адамдар үшін,сізді білетіндер үшін, және олар ұқсастықтарды көргісі келеді.

Наполеон: ұқсастық? Бет келбеті мен мұрындағы сүйел сипаттамалары ұқсастық емес пе? Нақты табиғат бейнелеу керек нәрсені білдіреді. Портреттердің оларға бейнеленген ұлы адамдарға сәйкес келетінін ешкім білмейді,олардың ұлылығы іштерінде болса жеткілікті».


Жаңа сабақтың тақырыбы,оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстырады.




Түрлі түсті асықтар тарату арқылы үш топқа бөлінеді.

1-топ Англия

2-топ Франция

3-топ Австрия

(Т) «Мәтін туралы үш сұрақ» тәсілі

Қалай? (Қалай іске асты?)

Қандай (Қандай ерекшеліктері болды)

Неліктен?(Неліктен олай болды)

1-топ. Мәтіннен Наполеонның жаулаушылық боғыстарының бастамасы.

2-топ. Мәтіннен Наполеонның ішкі және сыртқы саясатын айқындау.

3-топ. Мәтіннен Құрлықтық блокада.

Дескриптор:

-тарихи оқиғаның қалыптасу себептерін анықтайды;

-маңыдылығын сипаттайды;

Ж.Ж 1-тапсырма. «Ең маңызды...» (топтың ішіндегі жұптар) тақырыпқа байланысты ең маңызды оқиғаларды жылдарымен кесте түрінде дәптерге орындайды.

Дескрептор:

-Басты проблеманы анықтайды

-оқиғаның себептерін анықтайды,дәлел келтіре отырып қорытынды баға береді.

Ж.Ж 2- тапсырма .Наполеон империясының күйреуі «Балық қаңкасы» әдісі арқылы дәлелдеп талдау тапсырмасы беріледі

Дескрептор:

-Басты проблеманы анықтайды

-Оқиғаның себептерін анықтайды, дәлел келтіре отырып қорытынды жасайды.

Ж.Ж 3-тапсырма. Контурлық картаны пайдалану. Наполеон соғыстарында басып алынған аумақтары мен ірі шайқас орындарын белгілеңіз.

Дескрептор:

-кем дегенде 5 аумақты көрсетеді және француз әскерлері басып алған жерлері мен ірі шайқас орындарын белгіледі;

КБ: «Бағдаршам» әдісі

Рефлексия;

Үйге тапсырма: Вена конгресі шешімі бойынша Францияның негізгі қарсыластарына қандай аумақтар көшті.





1- қосымша

Дэвид кескіндемесінің суреті және суретші мен Наполеон арасындағы деолог мәтіні























Жұлдызшалар таратылады







Picture 7











Picture 8






















Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

-Қабілеті жоғары оқушыларға Наполеон империясының күйреуі себептерін «Балық қаңқасы» әдісі арқылы проблеаларды анықтау және одан шығу жолдарын қарастырылуын дәлелдетіп , тарихи оқиғаларды бағалауына, қорытынды жасай алуына бағыт беремін,

-Қабілеті орташа

Оқушыларға Наполеон империясының құрылуының алғышарттарын талдауғ

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!