Материалдар / Нарық және оның құрылымы, қызметі, механизмі.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Нарық және оның құрылымы, қызметі, механизмі.

Материал туралы қысқаша түсінік
Экономика негіздері пәнен Нарық және оның құрылымы, қызметі, механизмі тақырыбындағы ашық сабақтың үлгі жоспары берілген
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Желтоқсан 2023
465
0 рет жүктелген
1500 ₸
Бүгін алсаңыз
+75 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +75 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

БМ 03

Экономиканың базалық білімін және кәсіпкерлік негіздерін қолдану

ОН 3.1.

Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру

Оқытушы:

Абдрашова Акерке Калдыбековна

Күні:

22.11.23ж

Уақыт:

10.10-11.40

Аудитория:

АКТ

Курс: IІ

Топ: Б-1-22

Мамандығы: 01140100 «Бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі»

Біліктілігі: 4S01140101 «Бастауыш білім беру мұғалімі»

Сабақтың тақырыбы:

Нарық және оның құрылымы, қызметі, механизмі.

Сабаққа негізделген

оқу мақсаты:

Нарық ұғымын, құрылымын, қызметін, механизмін, түсіну.

Сабақ нәтижесі:

Барлығы орындай алады: Тақырыпты оқулықтан оқып шығады, түсінеді. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Нарық туралы білімін шыңдайды.

Көпшілігі орындай алады: Бір-біріне үйретеді. Өз бетінше жұмыс жасайды. Әдістерді пайдаланып сұрақтарға жауап береді.

Кейбіреулері орындай алады: Берілген күрделі тапсырмаларды өз бетінше орындайды. Нарық тақырыбын түсіндіре алады, тақырыпта берілген мәліметке ғылыми сипаттама бере алады.

Сабақтың типі:

Практикалық сабақ 

Сабақтың түрі:

Диспут сабақ (білімі мен дағдысын қалыптастыру)

Ойлау деңгейлері:

Білу, түсіну, қолдану, талдау

Бағалау критерийі:

  1. Нарықтың әрекет ату ортасына, түрлеріне, инфрақұрылымына толық сипаттама беру. Түрлерін тірек-сызба арқылы көрсету.

  2. Нарықтың артықшылығы мен кемшілігіне тұжырымдама жасау, инфографика құрастыру.

  3. Нарық құрылымының Қазақстан экономикасына ықпалы етуі бойынша SWOT талдамасын жасау.

Бағалау түрі:

(балдық жүйе)


«5»: 18- 20 қазына 90-100 балл,

«4»: 14-17 қазына 70-89 балл,

«3»: 10-13 қазына 50-69 балл.

Тақырыпқа арналған терминология:

Экономика, тауар, нарық, тұтыну, валюта, инновация, қаржы, еңбек нарығы, фирма, инфрақұрылым.

Құндылықтарға баулу: ұлттық мүдде

Қазақстанның оңтайлы имиджін қалыптастыруға белсенді үлес қосу, қоғам игілігі үшін қызмет ету.


Жалпы адамзаттық

құндылықтар:

Дұрыс әрекет, ақиқат

Ресурстар:

Интерактивті тақта, оқу-құралдары, стикер, карта, ноутбук.

Әдіс-тәсілдер:

Билет бойынша топқа бөлу, адасқан әріптер, ребус-кросссворд шешу, Canva модель бойынша постер қорғау, викторина, тест, терминдермен жұмыс.

Пәнаралық байланыс:

Құқық негіздері, саясаттану және әлеуметтану негіздері

Алдыңғы білім:

Нарық-экономикалық қатынас жүйесі ретінде




Сабақтың барысы:


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Студенттің әрекеті

Бағалау

Ресурс

Сабақтың басы

10 минут




-Сәлемдесу, түгелдеу;

-Сабақтың мақсатын, өту барысын, бағалауды түсіндіру;

-Билет бойынша топқа бөлу.

-Студенттер тыңдайды


-Бір-біріне мотивациялық

2 сөзден тұратын экономикалық тілек айтады;

-Араласқан әріптермен топтың атын құрастырады.

Әр топқа жалпы балл беріледі.

Әр тапсырмаға байланысты топ студенттері қазына жинайды,

1 қазына – 5 балл.

Интерак.

тақта.



сандық, билеттер.



Сабақтың ортасы

70 минут



10 минут








10 минут




10 минут







15 минут

(әр топ 5 минут)























-Слайд арқылы

нарық туралы қысқаша мәлімет береді.


Ребус суреттерін көрсетеді.







Тақтада көрсетілген термин сөздерді оқиды.


-Топтық жұмысқа тапсырма береді.





І топ:

Классификация құрастыру







ІІ топ:

Инфографика құрастыру.





ІІІ топ:

SWOT талдау









-Студенттер тыңдайды

(5 минут)



-Әр топ оқулықтағы тақырып бойынша берілген жоспардың мағынасын ашатын ребусты шешеді.

1) Нарық және механизм

2)Валюталық нарық

3)Нарық теориясы


Дәптермен жұмыс:

-Термин сөздерді дәптерге жазып, мағынасын айтып, сипаттайды.



Топтық жұмыс:

- Canva модельге бөлініп берген материал бойынша тірек-сызба, графика арқылы тапсырмалар орындайды:



1)Нарықтың әрекет ату ортасын, түрлерін, инфрақұрылымын анықтайды, тірек-сызба арқылы көрсетеді, классификация құрастырады.





2)Нарықтық экономика субъектілерінің өзара әрекет ету үлгісін анықтайды, артықшылығы мен кемшілігін сипаттайды, инфографика құрастырады.




3) Қазақстан экономикасына нарық құрылымының жіктелуінің әсер етуі бойынша талдау жасайды, күшті жақтарын, мүмкіндік беретін тұстарын, әлсіз жақтарын, қауіп тигізетін тұстарын анықтайды, SWOT бойынша кесте толтырады.

Топ жетекшілері бағалау парағын әр тапсырмадан соң толтырып отырады.


-Тез жауап берген топты мадақтау.

15 балл/3 қазына






Тез әрі нақты жауап берген студенттердің атын атау.

15 балл/3 қазына


Мұғалім жауаптарды тыңдап, кері байланыс жасап, жауаптарды толықтырады

30 балл/6 қазына


Дескриптор:

1)Нарықтың әрекет ату ортасына, түрлеріне, инфрақұрылымына толық сипаттама беру, нарықтың түрлерін тірек-сызба арқылы көрсету, классификация құрастыру.


Дескриптор:

2)Нарықтық экономика субъектілерінің өзара әрекет ету үлгісін талдап, артықшылығы мен кемшілігіне тұжырымдама жасап, инфографика құрастыру.

Дескриптор:

3)Қазақстан экономикасына нарық құрылымының жіктелуінің күшті жақтарына, мүмкіндік беретін тұстарына, әлсіз жақтарына, қауіп тигізетін тұстарына тұжырымдама жасап, нақты мәлімет келтіру, SWOT талдамасын жасау.







Ребус суреті






Монета,

интер.

тақта.

дәптер.


Ноутбук,оқулық.

Сабақты бекіту


10 минут





10 минут




-Интерактивті тақта арқылы викторина әдісі бойынша сұрақтар қояды


Кроссворд сұрақиарын орындау.





-Тест тапсырмаларын орындау арқылы дұрыс жауаптарын табады.



-Тақырыпқа қатысты сұрақтардан тұратын кроссворд орындайды

Тез әрі нақты жауап берген студенттердің атын атау, мадақтау.


20 балл

(4 қазына)



20 балл

(4 қазына)



Сабақтың соңы

10 минут



Кері байланыс.

Оқытушы сабақты қорытындылау мақсатында студенттердің нарық туралы тұжырымдамасын тыңдайды.



Бағалау






Үй тапсырмасын беру


-«Ашық микрофон» әдісі бойынша сұрақтарға жауап беріп, сабақтан алған білімдерін саралайды.


- «Екі жұлдыз, бір тілек» бойынша сабақ туралы пікірлерін билеттеріне жазып, Қазақстан картасына іледі.


Әр топ жетекшісі қобдишада жиналған қазынаны санап, топ ұпайын шығарады. Бағалау парағына сүйеніп, студенттердің жинаған балын есептейді.


Қазақстандағы нарыққа өту бағдарламасы туралы деректерді жазу.



.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!