Тақырып бойынша 11 материал табылды

Нарық және оның құрылымы, қызметі, механизмі

Материал туралы қысқаша түсінік
Экономика негіздері пәнінен Нарық және оның құрылымы, қызметі, механизмі тақырыбында ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

БМ 03

Экономиканың базалық білімін және кәсіпкерлік негіздерін қолдану

ОН 3.1.

Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру

Оқытушы:

Абдрашова Акерке Калдыбековна

Күні:

22.11.25ж

Уақыт:

10.10-11.40

Аудитория:

АКТ

Топ:

Б-1-22

Курс: IІ


Мамандығы: 01140100 «Бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі»

Біліктілігі: 4S01140101 «Бастауыш білім беру мұғалімі»

Сабақтың тақырыбы:

Нарық және оның құрылымы, қызметі, механизмі.

Сабаққа негізделген

оқу мақсаты:

Нарық ұғымын, құрылымын, қызметін, механизмін, түсіну.

Сабақ нәтижесі:

Барлығы орындай алады: Тақырыпты оқулықтан оқып шығады, түсінеді. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Нарық туралы білімін шыңдайды.

Көпшілігі орындай алады: Бір-біріне үйретеді. Өз бетінше жұмыс жасайды. Әдістерді пайдаланып сұрақтарға жауап береді.

Кейбіреулері орындай алады: Берілген күрделі тапсырмаларды өз бетінше орындайды. Нарық тақырыбын түсіндіре алады, тақырыпта берілген мәліметке ғылыми сипаттама бере алады.

Сабақтың типі:

Практикалық сабақ

Сабақтың түрі:

Диспут сабақ (білімі мен дағдысын қалыптастыру)

Ойлау деңгейлері:

Білу, түсіну, қолдану, талдау

Бағалау критерийі:

  1. Нарық ұғымына сипаттама береді;

  2. Нарықтың мақсатын, құрылымын, шарттарын түсіндіреді.

  3. Нарықтың түрлері, жіктелуі, инфақұрылымы жөнінде ой тұжырымдайды.

Бағалау түрі:

(балдық жүйе)


«5»: 90-100 балл

«4»: 70-89 балл

«3»: 50-69 балл

Тақырыпқа арналған терминология:

Экономика, тауар, нарық, тұтыну, валюта, инновация, қаржы, еңбек нарығы, фирма, инфрақұрылым.

Құндылықтарға баулу:

Жауапкершілік сезімі мен білім игеруге ынтасы бар қоғамның әлеуметтік белсенді тұлғасын тәрбиелеу.

Жалпы адамзаттық

құндылықтар:

Дұрыс әрекет, ақиқат

Ресурстар:

Интерактивті тақта, оқу-құралдары, стикер, карта, плакат.

Әдіс-тәсілдер:

Билет бойынша топқа бөлу, адасқан әріптер, ребус-кросссворд шешу, тірек-сызба бойынша постер қорғау, викторина, тест, терминдермен жұмыс.

Пәнаралық байланыс:

Құқық негіздері, саясаттану және әлеуметтану негіздері


Алдыңғы білім:

Нарық-экономикалық қатынас жүйесі ретінде



Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Студенттің әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут




-Сәлемдесу, түгелдеу;

-Сабақтың мақсатын,

өту барысын, бағалауды түсіндіру;


-Билет бойынша топқа бөлу.

-Студенттер тыңдайды





-Бір-біріне мотивациялық тілек айтады;

-Араласқан әріптермен топтың атын құрастырады.


Әр топқа жалпы балл беріледі.


Интерактивті тақта.




сандықша, билеттер.



Сабақтың ортасы

70 минут



10 минут








10 минут





10 минут




15 минут

(әр топ 5 минут)










10 минут




10 минут

-Слайд арқылы

нарық туралы қысқаша мәлімет беру.


-Берілген тақырып бойынша тапсырмалар беру, орындалу жолдарын түсіндіру.






-Тақтада көрсетілген негізгі ұғымдарды оқу.




-Топтық жұмысқа тапсырма беру.













-Слайд арқылы викторина әдісі бойынша сұрақтар қою.


Кроссворд сұрақиарын орындау.


-Студенттер тыңдайды

(5 минут)


Тақтамен жұмыс:

-Әр топ оқулықтағы тақырып бойынша берілген жоспардың мағынасын ашатын ребусты шешеді.

1) Нарық және механизм

2)Валюталық нарық

3)Нарық теориясы


Дәптермен жұмыс:

-Негізгі ұғымдарға сипаттама беріп, дәптерге жазады.


Топтық жұмыс:

- Canva модельге негізгі мәліметтерді тірек-сызба арқылы жазады:

1)Нарық экономика қатынастар ретінде.

2)Нарықты қалыптастыратын адамдардың әрекет ететін ортасы.

3)Нарық құрылымының жіктелуі,инфрақұрлымы.

-Постер қорғайды


-Тест арқылы дұрыс жауаптарын табады



-Тақырыпқа қатысты сұрақтардан тұратын кроссворд орындайды






15 балл









15 балл






30 балл












20 балл




20 балл

Монеталар,

интерактивті тақта,

оқулық, дәптер, плакат.

Сабақтың соңы

10 минут



Кері байланыс








Үй тапсырмасын беру




Бағалау



Қазақстан картасына

«Екі жұлдыз, бір тілек» жазу.

«Тәуелсіз журналист» әдісі бойынша сұрақтар қойып, сабақ туралы пікірлерін сұрау.


Қазақстандағы нарыққа өту бағдарламасы туралы деректерді жазу.


Әр топ жетекшісі қобдишада жиналған қазынаны санап, студенттерді бағалайды.



.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.04.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12