|
1 бөлім. Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік |
Бекітемін: |
||||
|
Күні: 18.10.22 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Шукурова Г.А. |
||||
|
Сынып: 10 б |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Нарықтың қызмет ету механизмі |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
10.1.5.1 Сұраныс пен ұсыныс заңдарын түсінеді; 10.1.5.2 Сұраныс пен ұсынысқа әсер ететін факторларды біледі. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: -Сұраныс пен ұсыныс заңдарын түсінуіне; -Сұраныс пен ұсынысқа әсер ететін факторларды білеуіне. |
||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
|
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыруөзін-Өзін –өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Бизнесте адамдарға қызмет ету керек. Әйтпесе, бұл сізді ешқашан бақытты етпейтін ақша табу. 1.Оқушылармен амандасу,түгелдеу «Миында қанша білім бар?» стратегиясы «Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы бойынша өтілген тақырыпқа байланысты шолу жасалады: Ақша,Кәсіпкер,Бизнес,Тәуекел,Макроэкономика,Микроэкономика, Игілік,Қажеттілік,Бәсекелестік,Ресурс,Сауда т.б. Бизнес туралы мотивациялық сөздерді талқылау Бизнес туралы нақыл сөздер туралы талқылау болады Топқа бөлу: Алғырлар мен Тапқырлар |
Өтілген тақырыптар бойынша термин сөздердің түсініктемелерін айтады Бизнестегі атақты адамдардың пікірлерімен танысады Топқа бөлінеді |
Мадақтау
|
Слайд Оқулық 32-38 беттер Сдайдшоу |
|
|
Жаңа білім |
Ой қозғау: Бұл қызық! Қытайда бір жылда 25 миллиард бір реттік тамақ таяқшасы жұмсалады Ал,Қазақстанда қандай затты айтар едіңіз? Сонымен,бұл дегеніміз..... Сергіту сәті: Т..........ға арналған жаттығу Жаңа тақырып: Презентациямен таныстыру 1.Сұраныс заңы дегеніміз не? 2.Ұсыныс заңы дегеніміз не? 3.Экзогенді сұраныс дегеніміз не? 4.Эндогенді сұраныс дегеніміз не? 5.Сұранысқа ықпал ететін бағалық емес факторларына не жатады? 6.Ұсыныстың бағалық емес факторына не жатады? Сұраныс қисығының жылжуына қандай факторлар әсер етеді, яғни сұраныстың ұлғаюын немесе азаюын тудыратын факторлар қандай?
1
2-тапсырма: Сұранысқа ие мамандықтар және тауарлар тізімі
3
Сыртқы логотиптерін өзгерту арқылы сұранысты қалай арттырамыз? |
Еліміздегі қандай заттың сұранысқа ие екендігі туралы өз пікірлерін айтады Тындалымға арналған жаттығу жасайды Сабақ мақсатымен танысады Сұраныс пен ұсыныс заңдарын түсінеді; Сұраныс пен ұсынысқа әсер ететін факторларды біледі. Өзара алмастырылатын және бірін бірі толықтыратын тауарлар тізімін атап жарысады Сұранысқа ие мамандықтар және тауарлар тізімін құрады Сұраққа жауап береді Өз ұсыныстарымен бөліседі |
Қол шапалақтау Банкнот «Бас бармақ» әдісі
Дескриптолар арқылы бағалау
|
Презентация Слайд youtube.com/watch? v=AvuzSNH8ubM Оқулық 32-38 беттер |
|
|
Бекіту |
«Таңғажайыптар алаңы» (Поле чудес) ойыны: 1. Қима қағаздарды құрастыру (Бизнесте адамдарға қызмет ету керек) 2. Іс қимылмен түсіндіру (Сұранысқа байланысты бір іс-қимыл көрсету) 3. Ситуациялық сұрақтар (Сіз бір кәсіп немесе тауар шығардыңыз делік, бірақ ол сұранысқа ие болмай тұр. Сіздің іс-әрекетіңіз? 4. Сергіту сәті Мұғалімнің қорытынды сөзі: Біздің уысымыздағы сыйлық…. Тәулігіне 24 сағатты секундпен есептесек 86 400 секунд шығады. Ал осы 86400 секундтың әрбірін теңге деп алатын болсақ, күн сайын сіздің есепшотыңызға 86400 теңге салып, кешке қарай сіздің пайдаланып үлгірмеген ақшаңыздың қалдығын қайтарып алып отыратын банк бар деп ойлаңыз. Сіз қайтер едіңіз. Әрине күн батқанша есебіңіздегі бар ақшаны алып, тыным таппас едіңіз. Біздің әрбірімізде сондай банк бар. Ертең ертемен ол банк сіздің есебіңізге 86 400 секунд салады. Әрбір кеште ол банк пайдалы іске жаратпаған уақытты сіздің есебіңізден алып жоққа шығарып отырады. Бұл банк есептегі ақшаны жинақтауға , сақтап отыруға мүмкіндік бермейді. Ештеңені қайтаруға, өзгертуге болмайды. Олай болса, Уақыт-жалғыз ғана орны толмас асыл қазына, біз үшін уақыттай тегін берілетін, бірақ уақыттай қымбат тұратын ештеңе жоқ. Уақыт ешкімді күтпейді. Кеше-тарих қойнауына еніп кетті, ертеңгі күн-жұмбақ, дәл бүгінгі күн-уысымыздағы сыйлық. Олай болса, бүгін әрқайсысыңыздың қорыңыздағы қаржы 86 400 теңгені ұтымды пайдалана біл дегім келеді. |
Тақырыпқа байланысты тапсырмаларды орындайды Оқушылар өз ойларын түйіндейді ақша,байлық,уақыт туралы |
Банкнот
|
net/ru/resource/ 31484457 Слайд |
|
|
Кері байланыс. |
«Шеңбер бойымен....» шеңбер бойынша бүгінгі тақырыпқа байланысты кері байланыс беру «Ақшаны жинау-батылдық, сақтау-данышпандық, ал оны шебер жұмсау-өнер» (Б.Ауэрбах) |
Сабақта түйген экономикалық сөздерді айтады жәнетапсырмаларды орындау барысында жинаған ақшаларын жинақтайды |
Мадақтау |
Слайд https://u-s.kz/publ/2626-sranym-men-synysty-tepe-tedg.html |
|
Сабақтың тақырыбы:
«Нарықтың қызмет ету механизмі»
Пән мұғалімі: Шукурова Г.А.
Биз нес те а дам дар ға
қыз мет е ту ке рек
Сіз бір кәсіп немесе тауар шығардыңыз делік, бірақ ол сұранысқа ие болмай тұр. Сіздің іс-әрекетіңіз?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Нарықтың қызмет ету механизмі
Нарықтың қызмет ету механизмі
|
1 бөлім. Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік |
Бекітемін: |
||||
|
Күні: 18.10.22 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Шукурова Г.А. |
||||
|
Сынып: 10 б |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Нарықтың қызмет ету механизмі |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
10.1.5.1 Сұраныс пен ұсыныс заңдарын түсінеді; 10.1.5.2 Сұраныс пен ұсынысқа әсер ететін факторларды біледі. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қолайлы жағдай туғызу. Оқушылардың өздігінен: -Сұраныс пен ұсыныс заңдарын түсінуіне; -Сұраныс пен ұсынысқа әсер ететін факторларды білеуіне. |
||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
|
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыруөзін-Өзін –өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Бизнесте адамдарға қызмет ету керек. Әйтпесе, бұл сізді ешқашан бақытты етпейтін ақша табу. 1.Оқушылармен амандасу,түгелдеу «Миында қанша білім бар?» стратегиясы «Сұрақтарға жауап берейік» дағдысы бойынша өтілген тақырыпқа байланысты шолу жасалады: Ақша,Кәсіпкер,Бизнес,Тәуекел,Макроэкономика,Микроэкономика, Игілік,Қажеттілік,Бәсекелестік,Ресурс,Сауда т.б. Бизнес туралы мотивациялық сөздерді талқылау Бизнес туралы нақыл сөздер туралы талқылау болады Топқа бөлу: Алғырлар мен Тапқырлар |
Өтілген тақырыптар бойынша термин сөздердің түсініктемелерін айтады Бизнестегі атақты адамдардың пікірлерімен танысады Топқа бөлінеді |
Мадақтау
|
Слайд Оқулық 32-38 беттер Сдайдшоу |
|
|
Жаңа білім |
Ой қозғау: Бұл қызық! Қытайда бір жылда 25 миллиард бір реттік тамақ таяқшасы жұмсалады Ал,Қазақстанда қандай затты айтар едіңіз? Сонымен,бұл дегеніміз..... Сергіту сәті: Т..........ға арналған жаттығу Жаңа тақырып: Презентациямен таныстыру 1.Сұраныс заңы дегеніміз не? 2.Ұсыныс заңы дегеніміз не? 3.Экзогенді сұраныс дегеніміз не? 4.Эндогенді сұраныс дегеніміз не? 5.Сұранысқа ықпал ететін бағалық емес факторларына не жатады? 6.Ұсыныстың бағалық емес факторына не жатады? Сұраныс қисығының жылжуына қандай факторлар әсер етеді, яғни сұраныстың ұлғаюын немесе азаюын тудыратын факторлар қандай?
1
2-тапсырма: Сұранысқа ие мамандықтар және тауарлар тізімі
3
Сыртқы логотиптерін өзгерту арқылы сұранысты қалай арттырамыз? |
Еліміздегі қандай заттың сұранысқа ие екендігі туралы өз пікірлерін айтады Тындалымға арналған жаттығу жасайды Сабақ мақсатымен танысады Сұраныс пен ұсыныс заңдарын түсінеді; Сұраныс пен ұсынысқа әсер ететін факторларды біледі. Өзара алмастырылатын және бірін бірі толықтыратын тауарлар тізімін атап жарысады Сұранысқа ие мамандықтар және тауарлар тізімін құрады Сұраққа жауап береді Өз ұсыныстарымен бөліседі |
Қол шапалақтау Банкнот «Бас бармақ» әдісі
Дескриптолар арқылы бағалау
|
Презентация Слайд youtube.com/watch? v=AvuzSNH8ubM Оқулық 32-38 беттер |
|
|
Бекіту |
«Таңғажайыптар алаңы» (Поле чудес) ойыны: 1. Қима қағаздарды құрастыру (Бизнесте адамдарға қызмет ету керек) 2. Іс қимылмен түсіндіру (Сұранысқа байланысты бір іс-қимыл көрсету) 3. Ситуациялық сұрақтар (Сіз бір кәсіп немесе тауар шығардыңыз делік, бірақ ол сұранысқа ие болмай тұр. Сіздің іс-әрекетіңіз? 4. Сергіту сәті Мұғалімнің қорытынды сөзі: Біздің уысымыздағы сыйлық…. Тәулігіне 24 сағатты секундпен есептесек 86 400 секунд шығады. Ал осы 86400 секундтың әрбірін теңге деп алатын болсақ, күн сайын сіздің есепшотыңызға 86400 теңге салып, кешке қарай сіздің пайдаланып үлгірмеген ақшаңыздың қалдығын қайтарып алып отыратын банк бар деп ойлаңыз. Сіз қайтер едіңіз. Әрине күн батқанша есебіңіздегі бар ақшаны алып, тыным таппас едіңіз. Біздің әрбірімізде сондай банк бар. Ертең ертемен ол банк сіздің есебіңізге 86 400 секунд салады. Әрбір кеште ол банк пайдалы іске жаратпаған уақытты сіздің есебіңізден алып жоққа шығарып отырады. Бұл банк есептегі ақшаны жинақтауға , сақтап отыруға мүмкіндік бермейді. Ештеңені қайтаруға, өзгертуге болмайды. Олай болса, Уақыт-жалғыз ғана орны толмас асыл қазына, біз үшін уақыттай тегін берілетін, бірақ уақыттай қымбат тұратын ештеңе жоқ. Уақыт ешкімді күтпейді. Кеше-тарих қойнауына еніп кетті, ертеңгі күн-жұмбақ, дәл бүгінгі күн-уысымыздағы сыйлық. Олай болса, бүгін әрқайсысыңыздың қорыңыздағы қаржы 86 400 теңгені ұтымды пайдалана біл дегім келеді. |
Тақырыпқа байланысты тапсырмаларды орындайды Оқушылар өз ойларын түйіндейді ақша,байлық,уақыт туралы |
Банкнот
|
net/ru/resource/ 31484457 Слайд |
|
|
Кері байланыс. |
«Шеңбер бойымен....» шеңбер бойынша бүгінгі тақырыпқа байланысты кері байланыс беру «Ақшаны жинау-батылдық, сақтау-данышпандық, ал оны шебер жұмсау-өнер» (Б.Ауэрбах) |
Сабақта түйген экономикалық сөздерді айтады жәнетапсырмаларды орындау барысында жинаған ақшаларын жинақтайды |
Мадақтау |
Слайд https://u-s.kz/publ/2626-sranym-men-synysty-tepe-tedg.html |
|
Сабақтың тақырыбы:
«Нарықтың қызмет ету механизмі»
Пән мұғалімі: Шукурова Г.А.
Биз нес те а дам дар ға
қыз мет е ту ке рек
Сіз бір кәсіп немесе тауар шығардыңыз делік, бірақ ол сұранысқа ие болмай тұр. Сіздің іс-әрекетіңіз?
шағым қалдыра аласыз

-тапсырма : Өзара алмастырылатын тауарлар
тізімі
- тапсырма:















