|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
Молекулалық биология |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алимкулова В.К. |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Нәруыздар, қасиеттері мен қызметтері. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.1.3 нәруыздардың биологиялық құрылымы мен қызметі |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- Ағзадағы нәруыздың құрамы мен қызметтерін анықтау; - Берілген нәруыздардың ағзадағы рөлін сипаттау; |
|
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Ағзадағы нәруыздың құрамы мен қызметтерін анықтайды; - Берілген нәруыздардың ағзадағы рөлін сипаттайды; |
|
|
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну, Қолдану |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы /10 мин/ |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру: «Дұрыс», «Бұрыс» әдісі Берілген тұжырымдардың қайсысы дұрыс, қайсысы дұрыс еместігін анықтаңыздар.
|
Берілген тұжырымдардың қайсысы дұрыс, қайсысы дұрыс еместігін анықтайды. Әрбір дұрыс тұжырымдардың тұсына «+» белгісін қояды. |
Дескриптор: -берілген тапсырмаларды дұрыс не бұрыс екенін ажыратады Әрбір жауап -1балл |
Үлестірме материалдар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы/25мин |
«Кинометафора» әдісі. (топпен жұмыс) 3 топқа 3 түрлі мәтін таратылып беріледі. «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі бойынша мәтінді оқып,жұпта,топта талқылап, «Тұжырымдамалық карта» бойынша постерге түсіреді .Әр топтан баяндамашылар шығып постерлерін қорғайды. Мақсаты: топта жұмыстану оқушылар арасындағы ынтамақтастықты дамытады. Оқушылар қиналған жағдайда оқулықты қолдануларына болады, бұл өз бетімен білім алуға ынталандырады. 1-топ. Нәруыздың құрылысы 2-топ Нәруыздың қасиеттері 3-топ Нәруыздың қызметтері
Ментальды интеллектуалды карта» Жұптық жұмыс
|
Видеоматериалды қарап, суреттегі электрондарды тасымалдау тізбегін сипаттайды. Жетелейтін тапсырмаларды орындайды.(топпен жұмыс) Оқулық мәтінімен жұмыс жасай отырып, , тапсырманы орындайды Оқушылар топта жұптасып кестіні толтырады басқа жұптармен тексереді |
Дескриптор: -Нәруыздарды ажыратады -көмірсу мен майларға жататтын суреттерді сәйкестендіреді Бағдаршам арқылы бағалау |
https://youtu.be/mSmv9SAjVPA?si=coGAAsioniwD4YZK https://youtu.be/RIJiRMPHQko?si=iB1A8aeswbtOCT0J 8 сынып оқулығы. Үлестірме материалдар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы/10 мин |
Жеке жұмыс- «Серпілген сауал» Бұл әдіс бойынша бекіту сұрақтары қойылады. Ашық сұрақтар қою.Бұл әрекет оқушылардың пәнге қызығушылықтарын арттырады,өз жауаптарын дәйектеу оқушылардың ауызша сөйлеу дағдыларын дамытады.Сабақта белсенділігі төмен оқушыларға доп лақтыру арқылы жеке сұрақтар қою. «Сәйкестендіру» әдісі Нәруыздар мен олардың қызметі арасындағы сәйкестікті анықтаңыз.
А) 1-Е; 2-С; 3-Д; 4-А; 5-В; В ) 1-Е; 2-В; 3-Д; 4-С; 5-А; С) 1-А; 2-С; 3-Д; 4-Е; 5-В; Д) 1-А; 2-В; 3-С; 4-Е; 5-Д;
Е )
1-С: 2-А; 3-Д; 4-В; 5- Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім
беру ұйымының атауы
Бөлім:
Молекулалық
биология
Педагогтің Т.А.Ә. Алимкулова В.К.
Сынып:
8 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы Нәруыздар, қасиеттері мен
қызметтері.
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 8.4.1.3 нәруыздардың биологиялық құрылымы
мен қызметі
Сабақтың
мақсаты - Ағзадағы нәруыздың құрамы мен
қызметтерін анықтау; - Берілген
нәруыздардың ағзадағы рөлін сипаттау;
Ойлау
дағдысының деңгейі Ағзадағы нәруыздың құрамы мен қызметтерін
анықтайды; - Берілген
нәруыздардың ағзадағы рөлін сипаттайды;
Бағалау
критерийі Білу және түсіну, Қолдану Сабақтың
барысы Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар Басы /10 мин/ Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу, оқушылардың сабаққа
дайындығын тексеру. Үй
тапсырмасын тексеру: «Дұрыс», «Бұрыс» әдісі Берілген
тұжырымдардың қайсысы дұрыс, қайсысы дұрыс еместігін
анықтаңыздар.
Ең кең таралған көмірсу –
глюкоза С6Н12О6. Ол фотосинтез барысында түзіледі.
(Д)
Глюкоза өсімдік жасушасына ғана
тән, адам мен жануар жасушасында болмайды. (Б)
Сахароза молекуласы глюкоза мен
фруктоза молекулаларынан түзіледі(Д)
Күрделі полимерлік көмірсулар –
моносахоридтер (Б)
Крахмал – өсімдіктердегі
негізгі қоректік көмірсу (тұқым, картоп түйнегі) (Д)
Целлюлоза – адам және жануардың
негізгі қордағы көмірсуы (бауыр, бұлшық ет) (Б)
Муреин – бактерия жасушасының
негізгі тірегін құрайтын полимер
Майлар – энергияның қордағы
көзі. (Д)
Майлар суда жақсы ериді және
жылуды нашар өткізеді. (Б) Жануарлардың (кит, морж, итбалық және
т.б.) теріастындағы май жасұнығында жинақталып, жылу оқшаулау
қызметін атқарады. (Д) Берілген
тұжырымдардың қайсысы дұрыс, қайсысы дұрыс еместігін анықтайды.
Әрбір дұрыс тұжырымдардың тұсына «+» белгісін қояды. Дескриптор: -берілген
тапсырмаларды дұрыс не бұрыс екенін ажыратады Әрбір
жауап -1балл Үлестірме материалдар Ортасы/25мин
«Кинометафора» әдісі. (топпен
жұмыс)
3 топқа 3 түрлі мәтін таратылып
беріледі. «Ойлан,жұптас,бөліс»
әдісі бойынша мәтінді оқып,жұпта,топта талқылап, «Тұжырымдамалық
карта» бойынша постерге түсіреді .Әр топтан баяндамашылар шығып
постерлерін қорғайды.
Мақсаты: топта жұмыстану
оқушылар арасындағы ынтамақтастықты дамытады. Оқушылар қиналған
жағдайда оқулықты қолдануларына болады, бұл өз бетімен білім алуға
ынталандырады.
1-топ. Нәруыздың
құрылысы
2-топ Нәруыздың
қасиеттері
3-топ Нәруыздың
қызметтері
Ментальды интеллектуалды
карта»
Жұптық жұмыс № Сұрақтар + - Нәруыз 20 түрлі аминқышқылынан
тұрады + 2 Оссеин- сіңір немесе тері
нәруызы - 3 Гемоглобин нәруызы тасылмалдау қызметін
атқарады + 4 Нәруыздың қорғаныш қызметі иммунитетті
қамтамасыз етеді + 5 Сүйек нәруызы жиырылғыш қызмет
атқарады - 6 Нәруыз – органикалық зат + 7 Коллаген суда ерімейтін нәруыз + 8 1г нәруыз ыдырағанда 17,2кДж энергия
бөлінеді +
Видеоматериалды қарап, суреттегі
электрондарды тасымалдау тізбегін сипаттайды. Жетелейтін
тапсырмаларды орындайды.(топпен жұмыс) Оқулық мәтінімен жұмыс жасай отырып, , тапсырманы
орындайды Оқушылар топта жұптасып кестіні толтырады
басқа жұптармен тексереді Дескриптор: -Нәруыздарды ажыратады -көмірсу мен майларға жататтын суреттерді
сәйкестендіреді
Бағдаршам арқылы
бағалау https://youtu.be/mSmv9SAjVPA?si=coGAAsioniwD4YZK https://youtu.be/RIJiRMPHQko?si=iB1A8aeswbtOCT0J 8 сынып
оқулығы. Үлестірме
материалдар Соңы/10 мин
Жеке
жұмыс- «Серпілген сауал»
Бұл әдіс бойынша бекіту сұрақтары қойылады.
Ашық сұрақтар қою.Бұл әрекет оқушылардың пәнге қызығушылықтарын
арттырады,өз жауаптарын дәйектеу оқушылардың ауызша сөйлеу
дағдыларын дамытады.Сабақта белсенділігі төмен оқушыларға доп
лақтыру арқылы жеке сұрақтар қою.
«Сәйкестендіру» әдісі
Нәруыздар мен олардың қызметі арасындағы сәйкестікті анықтаңыз.
Нәруыздар Қызметі 1 Гемоглобин А Түс беру пигменттік 2 Фибриноген В Қорғаныштық 3 Оссеин және коллаген С Жиырылғыштық 4 Актин және миозин Д Механикалық 5 Меланин Е Тасымалдау
А) 1-Е; 2-С; 3-Д; 4-А; 5-В;
В
) 1-Е; 2-В;
3-Д; 4-С; 5-А;
С)
1-А; 2-С;
3-Д; 4-Е;
5-В;
Д) 1-А;
2-В;
3-С; 4-Е;
5-Д;
Е )
1-С: 2-А; 3-Д; 4-В; 5- | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













