Материалдар / Нәруыздар, қасиеттері мен қызметтері

Нәруыздар, қасиеттері мен қызметтері

Материал туралы қысқаша түсінік
Нәруыздар, қасиеттері мен қызметтері. Биология 8 А сынып. 8.4.1.3 нәруыздардың қасиеттері мен биологиялық қызметтерін сипаттау жоспары бойынша құрылды.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Қараша 2021
1320
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Молекулалық биология

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Нәруыздар, қасиеттері мен қызметтері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.1.3 нәруыздардың қасиеттері мен биологиялық қызметтерін сипаттау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: нәруыз және аминқышқылдарын сипаттай

алады

Көптеген оқушылар: Ағзадағы нәруыз қызметтеріне анықтама

береді.

Кейбір оқушылар: Ағзадағы нәруыздардың шексіз алуан түрлі

болу себептерін түсіндіре алады.

Бағалау критерийі

Нәруыздардың қасиеттерін сипаттайды және қызметтерін анықтайды

Нәруызды қызметтеріне қарай ажыратады

Ағзадағы нәруыздардың алуан түрлі болу себептерін талдайды

Тілдік мақсаттар


Айтылым бойынша:

«Шеринг әдісі», «Ойлан, жұптас, бөліс», «Серпілген сауал»

Жазылым бойынша:

«Ментальды интеллектуалды карта»

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Аминқышқылы, ферменттер, оссеин, коллаген,актин, миозин.

1. Нәруыз-белок-beard

2. Фермент-enzyme

3. Аминқышқылы-аминовая кислота- aminic acid

4. Оссеин – ossein

5. Гликоген- glycogen

Құндылықтарға баулу

Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу

Пәнаралық байланыс

Химия

Алдыңғы білім


Нәруыздар туралы жалпы мәлімет қалыптасқан

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу,сынып тазалығын тексеру .

Оқушыларды «Бұрыштар» әдісі бойынша 3 топқа бөлу.

(оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтардан қима қағаздар беріледі. Жауаптары 3 бұрышта ілініп тұрады. Оқушы тапқан жауаптың жанындағы топқа отырады)








Қима қағаздар

Сабақтың ортасы

6-35 минут

(2 мин)






(15 мин)























(3мин)

















(4мин)


























(4мин)




(2 мин)

«Ой қозғау»

Бейнеролик көрсету арқылы тақырыпты ашу

  1. Бейнероликтен не түсіндіңіздер?

  2. Нәруыз қандай тағамдарда кездеседі?



Смайлик арқылы бағалау





ТЖ «Ойлан,жұптас,бөліс» және «Тұжырымдамалық карта».

3 топқа 3 түрлі мәтін таратылып беріледі. «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі бойынша мәтінді оқып,жұпта,топта талқылап, «Тұжырымдамалық карта» бойынша постерге түсіреді .Әр топтан баяндамашылар шығып постерлерін қорғайды.

Мақсаты: топта жұмыстану оқушылар арасындағы ынтамақтастықты дамытады. Оқушылар қиналған жағдайда оқулықты қолдануларына болады, бұл өз бетімен білім алуға ынталандырады.

1-топ. Нәруыздың құрылысы

2-топ Нәруыздың қасиеттері

3-топ Нәруыздың қызметтері

МК әр топтың жұмысынан кейін сол топтың тақырыбы бойынша АКТ арқылы толықтырады

Екі жұлдыз, бір ұсыныс бойынша топтар бірін-бірі бағалайды



«Терминологиямен жұмыс»

Қазақ тілінде

Орыс тілінде

Ағылшын тілінде

нәруыз

белок

beard

фермент

фермент

enzyme

оссеин

оссеин

ossein

гликоген

гликоген

glycogen

Аминқышқылы

аминовая кислота

aminic acid

Оқушылар термин сөздерді дәптерлеріне жазады.

Мадақтау арқылы бағалау





«Ментальды интеллектуалды карта»

Жұптық жұмыс

Сұрақтар

+

-

1

Нәруыз 20 түрлі аминқышқылынан тұрады

+


2

Оссеин- сіңір немесе тері нәруызы


-

3

Гемоглобин нәруызы тасылмалдау қызметін атқарады

+


4

Нәруыздың қорғаныш қызметі иммунитетті қамтамасыз етеді

+


5

Сүйек нәруызы жиырылғыш қызмет атқарады


-

6

Нәруыз – органикалық зат

+


7

Коллаген суда ерімейтін нәруыз

+


8

1г нәруыз ыдырағанда 17,2кДж энергия бөлінеді

+


Бағдаршам арқылы бағалау



«Шеринг әдісі»

Оқушылар топпен шеңбер бойында отырып жаңа сабақ бойынша түйінді ой айтады. Идея қайталанбауы керек.

Шапалақтау арқылы бағалау

Жеке жұмыс- «Серпілген сауал»

Бұл әдіс бойынша бекіту сұрақтары қойылады. Ашық сұрақтар қою.Бұл әрекет оқушылардың пәнге қызығушылықтарын арттырады,өз жауаптарын дәйектеу оқушылардың ауызша сөйлеу дағдыларын дамытады.Сабақта белсенділігі төмен оқушыларға доп лақтыру арқылы жеке сұрақтар қою.

Мадақтау арқылы бағалау



Дескриптор:

  1. Нәруыздардың қасиетін және қызметін сипаттады

  2. Нәруыздың қасиетін және қызметін анықтады

  3. Нәруыздың алуан түрлі болу себептерін талдады

Интербелсенді тақта, бейнеролик

https://www.youtube.com/watch?v=xPqjVRyhNfc











Плакат,стикерлер,

маркер, түрлі-түсті қағаздар

















Group 1

















Дәптер, интербелсенді тақта





















Таратпа қағаздар, интербелсенді тақта





























770 ₸ - Сатып алу
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ