Қысқа мерзімді жоспар №13
Бекітемін:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Бөлекбаева Назгүл |
|||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
5 А |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
18/09/2024 |
|||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.1А Натурал сандар және нөл саны |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шығару. Натурал сандардан тұратын сандар тізбегі |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.5.1.9 мәтінді есептерді шығару үшін формулаларды қолдану; 5.2.3.1 натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау; |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Әділдік пен жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
2 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шығару. Натурал сандардан тұратын сандар тізбегі тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Мәтінді есептерді шығару үшін формулаларды қолдану; Натурал сандардан тұратын сандар тізбегіне есеп шығару Ұйымдастыру сәті Үй жұмысын тексеру Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабақта біз өзімізді әр түрлі маман иесіміз деп армандап көрейік, олар: дүкенші, құтқарушы және жолсерік. Қандай да болсын маман иесі болу үшін не керек? Әрине, білім керек. Сондықтан маман иесі ретінде жұмысқа кіріспес үшін алдымен біліміміз сол маманға сай ма, жоқ па, соны тексеріп алайық. Ауызша сұрақ-жауап кезінде қойылатын сұрақтар: 1. Теңдеу дегеніміз не? 2. Теңдеудің түбірі деп нені айтамыз? 3. Теңдеуді шешу дегеніміз не? Үй тапсырмасын тексеру (ауызша) |
|
|
. |
|||||||||||||||||||
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
Оқушылар біз натурал сандардан тұратын сандар тізбегі тақырыбын қарастырамыз Сандар тізбегі кейде сандар қатары деп те аталады. Сандар тізбегі дегеніміз – белгілі бір заңдылықтар бойынша жазылған сандардың тобы деп атаймыз. Мысалы:1,2,3,4,5 санауда қолданылатын ең қарапайым натурал сандар бұндағы әрбір сан сандар тізбегінің элементі немесе мүшесі деп аталады. Мысалы: Заңдылықты анықтап келесі мүшесін табыңыздар? 1,4,7,10,13,16……. №141 Сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтап,келесі үш мүшесін жазыңыздар?
№142 Сандар тізбегінің алдынғы төрт мүшесін жазыңыздар? 1)…….,26,31,36,41 2)……..,32,64,128,256
|
Сұрақтарға жауап береді №141
17,19
96,192
№142 1)6,11,16,21,26,31,36,41 2)2,4,8,16,32,64,128,256 |
Оқушылар осы мысалдарға қарап түсінеді. №141есеп (3 балл) №142 (3 балл) |
Оқулықпен, тақтамен жұмыс |
|||||||||||||||||||
|
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Оқушыларды топтық жұмысқа бөлу үшін карточкаларды таңдай отырып әрбір оқушы таңдаған лайктары бойынша өз топтарына топтасып отырады. 1 топ. «Вконтакте» тобы 2 топ. «Instagram» тобы 3 топ. «TikTok» тобы 1 топ. «Вконтакте» тобы №143 Сандар тізбегінің заңдылығын анықтап, оның n-ші мүшесінің формуласын жазыңдар? 1)1,4,9,16,25,…..; а=? 2)0,3,8,15,24,…..;х=? 2 топ. «Instagram» тобы №144 1,3,9,27,81……. сандар тізбегінің құрастыру ережесін ойлап тауып, оның келесі үш мүшесін табыңдар? 3 топ. «TikTok» тобы №145 а = 4п-3 формуласы берілген сандар тізбегінің алғашқы бес мүшесін жазып,кестені толтырыңыздар.
|
Дескриптор -сандардың тізбек заңдылығын анықтайды - n-ші мүшесінің формуласын жазады Дескриптор -сандар тізбегінің құрастыру ережесін ойлап -сандар тізбегінің келесі үш мүшесін табады Дескриптор -сандар тізбегінің бегісін жазады -сандар тізбегінің алғашқы бес мүшесін табады |
Топтық жұмысқа (2 балл) |
Слайд |
|||||||||||||||||||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Қосымша карта 1)Қайықтың жылдамдығы өзен ағысының жылдамдығынан 2 есе артық. Егер қайықтың өзен ағысымен жүргендегі жылдамдығы 9 км/сағ болса, онда қайықтың меншікті жылдамдығын табыңдар. Шешуі: ағыс жылдамдығы – х, пойызбен – 2х. 2х + х = 180, х = 60 км Жауабы : автобуспен 60 км жүрген 2)Көгалда қаздар мен қойлар жайылып жүр. Олардың басы 30, аяғы 92 болса неше қаз, неше қой болады? Шешуі: қаздар – х, қойлар – 30 – х . 2х + 4(30 – х ) = 92, х = 14 қаз, 16 қой Жауабы : х = 14 қаз, 16 қой
|
Тапсырманы орындайды |
2 балл |
|
|||||||||||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта:
Үйге тапсырма. Оқулықтан № 146,№147 Оқушылар кері байланыс парағын толтырады, өзін бағалайды
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
10 балл |
|
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Натурал сандардан тұратын сандар тізбегі
Натурал сандардан тұратын сандар тізбегі
Қысқа мерзімді жоспар №13
Бекітемін:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Бөлекбаева Назгүл |
|||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
5 А |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
18/09/2024 |
|||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.1А Натурал сандар және нөл саны |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шығару. Натурал сандардан тұратын сандар тізбегі |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.5.1.9 мәтінді есептерді шығару үшін формулаларды қолдану; 5.2.3.1 натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау; |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Әділдік пен жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
2 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шығару. Натурал сандардан тұратын сандар тізбегі тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Мәтінді есептерді шығару үшін формулаларды қолдану; Натурал сандардан тұратын сандар тізбегіне есеп шығару Ұйымдастыру сәті Үй жұмысын тексеру Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабақта біз өзімізді әр түрлі маман иесіміз деп армандап көрейік, олар: дүкенші, құтқарушы және жолсерік. Қандай да болсын маман иесі болу үшін не керек? Әрине, білім керек. Сондықтан маман иесі ретінде жұмысқа кіріспес үшін алдымен біліміміз сол маманға сай ма, жоқ па, соны тексеріп алайық. Ауызша сұрақ-жауап кезінде қойылатын сұрақтар: 1. Теңдеу дегеніміз не? 2. Теңдеудің түбірі деп нені айтамыз? 3. Теңдеуді шешу дегеніміз не? Үй тапсырмасын тексеру (ауызша) |
|
|
. |
|||||||||||||||||||
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
Оқушылар біз натурал сандардан тұратын сандар тізбегі тақырыбын қарастырамыз Сандар тізбегі кейде сандар қатары деп те аталады. Сандар тізбегі дегеніміз – белгілі бір заңдылықтар бойынша жазылған сандардың тобы деп атаймыз. Мысалы:1,2,3,4,5 санауда қолданылатын ең қарапайым натурал сандар бұндағы әрбір сан сандар тізбегінің элементі немесе мүшесі деп аталады. Мысалы: Заңдылықты анықтап келесі мүшесін табыңыздар? 1,4,7,10,13,16……. №141 Сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтап,келесі үш мүшесін жазыңыздар?
№142 Сандар тізбегінің алдынғы төрт мүшесін жазыңыздар? 1)…….,26,31,36,41 2)……..,32,64,128,256
|
Сұрақтарға жауап береді №141
17,19
96,192
№142 1)6,11,16,21,26,31,36,41 2)2,4,8,16,32,64,128,256 |
Оқушылар осы мысалдарға қарап түсінеді. №141есеп (3 балл) №142 (3 балл) |
Оқулықпен, тақтамен жұмыс |
|||||||||||||||||||
|
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Оқушыларды топтық жұмысқа бөлу үшін карточкаларды таңдай отырып әрбір оқушы таңдаған лайктары бойынша өз топтарына топтасып отырады. 1 топ. «Вконтакте» тобы 2 топ. «Instagram» тобы 3 топ. «TikTok» тобы 1 топ. «Вконтакте» тобы №143 Сандар тізбегінің заңдылығын анықтап, оның n-ші мүшесінің формуласын жазыңдар? 1)1,4,9,16,25,…..; а=? 2)0,3,8,15,24,…..;х=? 2 топ. «Instagram» тобы №144 1,3,9,27,81……. сандар тізбегінің құрастыру ережесін ойлап тауып, оның келесі үш мүшесін табыңдар? 3 топ. «TikTok» тобы №145 а = 4п-3 формуласы берілген сандар тізбегінің алғашқы бес мүшесін жазып,кестені толтырыңыздар.
|
Дескриптор -сандардың тізбек заңдылығын анықтайды - n-ші мүшесінің формуласын жазады Дескриптор -сандар тізбегінің құрастыру ережесін ойлап -сандар тізбегінің келесі үш мүшесін табады Дескриптор -сандар тізбегінің бегісін жазады -сандар тізбегінің алғашқы бес мүшесін табады |
Топтық жұмысқа (2 балл) |
Слайд |
|||||||||||||||||||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Қосымша карта 1)Қайықтың жылдамдығы өзен ағысының жылдамдығынан 2 есе артық. Егер қайықтың өзен ағысымен жүргендегі жылдамдығы 9 км/сағ болса, онда қайықтың меншікті жылдамдығын табыңдар. Шешуі: ағыс жылдамдығы – х, пойызбен – 2х. 2х + х = 180, х = 60 км Жауабы : автобуспен 60 км жүрген 2)Көгалда қаздар мен қойлар жайылып жүр. Олардың басы 30, аяғы 92 болса неше қаз, неше қой болады? Шешуі: қаздар – х, қойлар – 30 – х . 2х + 4(30 – х ) = 92, х = 14 қаз, 16 қой Жауабы : х = 14 қаз, 16 қой
|
Тапсырманы орындайды |
2 балл |
|
|||||||||||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта:
Үйге тапсырма. Оқулықтан № 146,№147 Оқушылар кері байланыс парағын толтырады, өзін бағалайды
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
10 балл |
|
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















