№43 Б. Момышұлы атындағы орта мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ ) жоспары
|
Бөлім: |
Натурал сандардың бөлінгіштігі |
|
|
Педагогтің аты, әкесінің аты: |
Демесінова Жазира Нұрланқызы |
|
|
Күні: |
01.10.2025 ж. |
|
|
Сынып: 5 «Б», «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.1.2.7 құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктей алады. |
|
Сабақ барысы
|
Кезең |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ басы |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктей алады 1.Ұйымдастыру. 2. Үй жұмысын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру: (диалогтық оқыту технологиясы бойынша) 1. 2 санына бөлінгіштік белгісі 2. 5 санына бөлінгіштік белгісі 3. 10 санына бөлінгіштік белгісі 4. Натурал сандардың 3-ке бөлінгіштік белгісі 5. 9-ға бөлінгіштік белгісі 6. Қандай сандар жай сандар деп аталады? 7. Жай санға мысал келтір. 8. Қандай сандар құрама сандар деп аталады? 9. Мысал келтір 10. 12-нің бөлгіштерін ата |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Үй тапсырмасын тексертеді Сұрақтарға ауызша жауап береді |
Белсенділік танытқан оқушыларды ауызша бағалау «Өте жақсы» «Жарайсың» |
|
|
|
Сабақ ортасы |
Жаңа сабақ. Құрама санды жай көбейткіштерге жіктеу – оны тек қана жай сандардың көбейтіндісі түрінде жазу. Құрама санды жай көбейткіштерге жіктеудің екі тәсілі бар.
Мысалы: 36=4*9
Мысалы: 24-саны 24 2 12 2 6 2 3 3 1 24=2*2*2*3 Егер берілген құрама санның жай көбейткіштерге жіктелуінде бірдей жай көбейткіштер кездессе, оларды дәреже көрсеткішпен жазуға болады. 24= 23*3 32 2 32=25 16 2 8 2 4 2 2 2 1 |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
|
|
|
|
Бекіту тапсырмалары. Оқулықтан тыс №1 14=2·7; 26=2·13; 35=5·7; 52=2·2·13; 87=3·29. №2 1) 2·3·5=30 2) 2·2·3·7=84 3) 2·3·3·5=90 4) 2·2·2·5=40 5) 2·5·7·11=770 6) 2·3·3·11=198 №3
Логикалық тапсырма.
Дарынды оқушы
Тест тапсырмасы: (жеке жұмыс)
|
Тапсырманы әр оқушы орындайды Екі нұсқалық есептер орындап, нәтижесін жауаппен сәйкестендіріп бір-бірін тексереді. Жауаптары: 1-нұсқа 1.Б; 2. А; 3. Ә; 2-нұсқа 1. Ә; 2.Ә; 3.Б |
Дескриптор Санды көбейткіштерге жіктей алады +1 балл Көбейткіштерге жіктелген санды табады +1 балл Әріпті өрнектің мәнін табады +1 балл
Суретке сәйкес өрнектің мәнін табады +2 балл
Күрделі логикалық есепті шығарады +3 балл
Жеке жұмыс +2 балл |
Тақта Бор Дәптер Қалам Тест тапсырмасы Дәптер Қалам |
||
|
Сабақ соңы |
Сабақты қорытындылау Құрама санды жай көбейткіштерге жіктеу деген
не? Өзіне қажет деп санаған есептерін «тазалайды». Оқушылар сұрақтарына whatsapp жеке чатына жауап береді. Үйге тапсырма оқулықтан № № |
Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу
Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу
№43 Б. Момышұлы атындағы орта мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ ) жоспары
|
Бөлім: |
Натурал сандардың бөлінгіштігі |
|
|
Педагогтің аты, әкесінің аты: |
Демесінова Жазира Нұрланқызы |
|
|
Күні: |
01.10.2025 ж. |
|
|
Сынып: 5 «Б», «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.1.2.7 құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктей алады. |
|
Сабақ барысы
|
Кезең |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ басы |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктей алады 1.Ұйымдастыру. 2. Үй жұмысын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру: (диалогтық оқыту технологиясы бойынша) 1. 2 санына бөлінгіштік белгісі 2. 5 санына бөлінгіштік белгісі 3. 10 санына бөлінгіштік белгісі 4. Натурал сандардың 3-ке бөлінгіштік белгісі 5. 9-ға бөлінгіштік белгісі 6. Қандай сандар жай сандар деп аталады? 7. Жай санға мысал келтір. 8. Қандай сандар құрама сандар деп аталады? 9. Мысал келтір 10. 12-нің бөлгіштерін ата |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Үй тапсырмасын тексертеді Сұрақтарға ауызша жауап береді |
Белсенділік танытқан оқушыларды ауызша бағалау «Өте жақсы» «Жарайсың» |
|
|
|
Сабақ ортасы |
Жаңа сабақ. Құрама санды жай көбейткіштерге жіктеу – оны тек қана жай сандардың көбейтіндісі түрінде жазу. Құрама санды жай көбейткіштерге жіктеудің екі тәсілі бар.
Мысалы: 36=4*9
Мысалы: 24-саны 24 2 12 2 6 2 3 3 1 24=2*2*2*3 Егер берілген құрама санның жай көбейткіштерге жіктелуінде бірдей жай көбейткіштер кездессе, оларды дәреже көрсеткішпен жазуға болады. 24= 23*3 32 2 32=25 16 2 8 2 4 2 2 2 1 |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
|
|
|
|
Бекіту тапсырмалары. Оқулықтан тыс №1 14=2·7; 26=2·13; 35=5·7; 52=2·2·13; 87=3·29. №2 1) 2·3·5=30 2) 2·2·3·7=84 3) 2·3·3·5=90 4) 2·2·2·5=40 5) 2·5·7·11=770 6) 2·3·3·11=198 №3
Логикалық тапсырма.
Дарынды оқушы
Тест тапсырмасы: (жеке жұмыс)
|
Тапсырманы әр оқушы орындайды Екі нұсқалық есептер орындап, нәтижесін жауаппен сәйкестендіріп бір-бірін тексереді. Жауаптары: 1-нұсқа 1.Б; 2. А; 3. Ә; 2-нұсқа 1. Ә; 2.Ә; 3.Б |
Дескриптор Санды көбейткіштерге жіктей алады +1 балл Көбейткіштерге жіктелген санды табады +1 балл Әріпті өрнектің мәнін табады +1 балл
Суретке сәйкес өрнектің мәнін табады +2 балл
Күрделі логикалық есепті шығарады +3 балл
Жеке жұмыс +2 балл |
Тақта Бор Дәптер Қалам Тест тапсырмасы Дәптер Қалам |
||
|
Сабақ соңы |
Сабақты қорытындылау Құрама санды жай көбейткіштерге жіктеу деген
не? Өзіне қажет деп санаған есептерін «тазалайды». Оқушылар сұрақтарына whatsapp жеке чатына жауап береді. Үйге тапсырма оқулықтан № № |
Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
|
|
шағым қалдыра аласыз















