Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі |
Мектеп: Мектеп: ЖОББМ №3 Сәтбаев қаласы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 20.04.2017 жыл |
Мұғалімніңаты-жөні: Омарова Роза Калиевна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны:0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтақырыбы |
5.1В Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осысабақта қол жеткізілетін Оқу мақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
5.1.2.7 Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Құрама сандарды көбейткіштерге жіктеу ережесін біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: : Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеудің анықтамасын есептер шығаруда пайдалана алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Жай көбейткіштерді дәрежемен алмастырып жаза алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: «жай сан», «бөлгіштер», «жіктеу», «құрама сан» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог пен жазуүшінпайдалысөздер мен тіркестер: «анықтамалар мен қасиеттерді дұрыс айта алады», «есептерді талқылайды», «өз ойын басқаларға жеткізе алады», «жіктейді», «қорытынды жасайды» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият Оқушылар ынтымақтастық ортада жұмыс жасайды. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Информатика, алгоритм |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі 5.1.2.4 - бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазу; 5.1.2.5 – 2-ге;5-ке;10-ға бөлінгіштік қасиеттері; 5.1.2.6 – 3-ке;9-ға бөлінгіштік қасиеттері; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі.Шаттық шеңбері. Өткен сабақпен байланыстыру. “Иә”, “жоқ” стратегиясы Мақсаты: өткен сабақтағы алған білімдерін еске түсіру, кері байланыс алу.Сұрақтар:
5. Ең кіші жай сан -2 (иә) Ширатпа жаттығулар
1,2,3 сандарын санау арқылы үш топқа бөлінеді Оқушылармен бірігіп сабақ мақсатын анықтау: Мақсаты: Құрама сандарды көбейткіштерге жіктеу ережесін біледі Кестені толтырыңдар: Ой қозғау
Осыдан бүгінгі сабағымыздың мақсаты не деп ойлайсыңдар? Ендеше бүгінгі сабағымызда құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеуді біле отырып есептерді шығаруымызкерек. |
Интербелсенді тақта перезентация, топ атаулары жазылған парақшалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабаққа кіріспе: «Ойлан, жұптас, бөліс» стратегиясы. Оқушылар жеке жұмыс жасайды,одан кейін жұпта талқылап, топта ой бөліседі.. Құрама сандарды жай сандардың көбейтіндісі түрінде жазыңдар: 15,28, 84 .90, 15=3*5 28=4*7 84=4*21=2*2*3*7 90=2*45=2*3*3*5 Жаңа сабақ :«Таныстырылым»
Қ Қорытынды шығарыңдар: (бөлінгіштіктің негізгі қасиетін, дәреже ,яғни алдыңғы білімдерін пайдаланады) Құрама сан өзі жіктелген жай көбейткіштердің көбейтіндісіне тең болады деген қорытынды жасайды (Т)Тапсырма № 1 Мақсаты: топта талдай отырып есептің шешуін беру. Қалыптастырылатын дағдылар: ақпараттарды басқару; бірлескен жұмыс; ойлау, шешім қабылдау Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеңдер: 135,38,52, 2*3*5; 2*2*3*7; көбейтіндісі қандай құрама санның жай көбейткіштерге жіктелуі болады? Топта жұмыс жасап бір шешімін табады, Бағалау:Үш топ бірін-бірі бағалайды. «Бас бармақ» әдісі (ТЖ)Тапсырма № 2 Мақсаты: «Дос сағаты» әдісі бойынша оқушылардың білімдік мақсаттарын бірлесіп шешетін оқу ортасын құру. Қалыптастырылатын дағдылар: креативтілік; ойлау, шешім қабылдау, проблемаларды шешу; бірлескен жұмыс. Жұмыс алгоритмі 1.6270; 8840; 10450 сандарын жай көбейткiштерге жiктеңдер. 2 a = 22 · 3 · 53 · 7 · 11; b = 23 · 3 · 52 · 11; болса, онда а және b сандарының ортақ көбейткiштерiн жазыңдар. 3.Бiр адамның таза ауамен дем алуы үшiн 45 м2 жерге өсiмдiк өсiру керек. Ол үшiн өлшемдерi қандай жай сандармен өрнектелетiн тiк төртбұрыш пiшiндi жердi көгалдандыру керек Бағалау: «Бағдаршам» түсі бойынша топтардың бірін-бірі бағалауы жүргізіледі. Жасыл түс- жақсы, сары түс-сұрағым бар , қызыл түс- түсініксіз Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты қолдау көрсету (Т)Тапсырма № 3 Мақсаты: Оқушылар ынтымақтастық ортада жұмыс жасайды. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыландыратын тапсырма. Қалыптастырылатын дағдылар: ойлау, шешім қабылдау; бірлескен жұмыс; ақпаратты басқару Тiк бұрышты параллелепипедтiң өлшемдерi жай сандармен өрнектелген. Оның бiр қыры ортақ екі жағының аудандары: 35 см2, 21 см2 және 15 см2 1топ. Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеңдер 2топ. Тiк бұрышты параллелепипедтiң өлшемдерiн табыңдар.
3 Саралау: Сыни түрғыдан сұрақтар беру арқылы қолдау көрсету,алған білімдеріне байланысты талдау , Бағалау: «Бағалау» парағы бойынша бағаланады. |
Түртіп алу стратегиясы
Сергіту сәті
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Қорытындылау: 1.Құрама санды жай көбейткіштерге жіктеу деген не? 2.Құрама санды жай көбейткіштерге жіктегенде қандай реттілік сақталады? 3.Егер құрама санның жіктелген жай бөлшектері белгілі болса,құрама сан қалай табылады? 4.Егер берілген құрама сан әртүрлі тәсілдермен жай көбейткіштергежіктелсе,олардың бір-бірінен айырмашылыңы неде? « Қосу, алу,қызық» кестесін толтыру:
Кері байланыс:Смайлк арқылы
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы сергіту сәті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырма орындау кезінде, қиналатын оқушыларға қолдау көрсету. Оқушыларға бірін-бірі оқытуына жағдай жасау арқылы көшбасшылық қабілеттерінің оянуына септігін тигізу. |
Сабақ барысында мадақтау сөздер айту арқылы бағалау. Оқушылардың жауаптарын, іс-әрекеттеріне бақылау жүргізіп, түртіп алу арқылы бағалау. Кері байланыс беру арқылы бағалау. Бас бармақ әдісі,бағдаршам әдісі бағалау,бағалау парағы арқылы бағалау |
Ширату жаттығулары
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу 5сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі |
Мектеп: Мектеп: ЖОББМ №3 Сәтбаев қаласы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 20.04.2017 жыл |
Мұғалімніңаты-жөні: Омарова Роза Калиевна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны:0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтақырыбы |
5.1В Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осысабақта қол жеткізілетін Оқу мақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
5.1.2.7 Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Құрама сандарды көбейткіштерге жіктеу ережесін біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: : Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеудің анықтамасын есептер шығаруда пайдалана алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Жай көбейткіштерді дәрежемен алмастырып жаза алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: «жай сан», «бөлгіштер», «жіктеу», «құрама сан» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог пен жазуүшінпайдалысөздер мен тіркестер: «анықтамалар мен қасиеттерді дұрыс айта алады», «есептерді талқылайды», «өз ойын басқаларға жеткізе алады», «жіктейді», «қорытынды жасайды» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият Оқушылар ынтымақтастық ортада жұмыс жасайды. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Информатика, алгоритм |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі 5.1.2.4 - бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазу; 5.1.2.5 – 2-ге;5-ке;10-ға бөлінгіштік қасиеттері; 5.1.2.6 – 3-ке;9-ға бөлінгіштік қасиеттері; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі.Шаттық шеңбері. Өткен сабақпен байланыстыру. “Иә”, “жоқ” стратегиясы Мақсаты: өткен сабақтағы алған білімдерін еске түсіру, кері байланыс алу.Сұрақтар:
5. Ең кіші жай сан -2 (иә) Ширатпа жаттығулар
1,2,3 сандарын санау арқылы үш топқа бөлінеді Оқушылармен бірігіп сабақ мақсатын анықтау: Мақсаты: Құрама сандарды көбейткіштерге жіктеу ережесін біледі Кестені толтырыңдар: Ой қозғау
Осыдан бүгінгі сабағымыздың мақсаты не деп ойлайсыңдар? Ендеше бүгінгі сабағымызда құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеуді біле отырып есептерді шығаруымызкерек. |
Интербелсенді тақта перезентация, топ атаулары жазылған парақшалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабаққа кіріспе: «Ойлан, жұптас, бөліс» стратегиясы. Оқушылар жеке жұмыс жасайды,одан кейін жұпта талқылап, топта ой бөліседі.. Құрама сандарды жай сандардың көбейтіндісі түрінде жазыңдар: 15,28, 84 .90, 15=3*5 28=4*7 84=4*21=2*2*3*7 90=2*45=2*3*3*5 Жаңа сабақ :«Таныстырылым»
Қ Қорытынды шығарыңдар: (бөлінгіштіктің негізгі қасиетін, дәреже ,яғни алдыңғы білімдерін пайдаланады) Құрама сан өзі жіктелген жай көбейткіштердің көбейтіндісіне тең болады деген қорытынды жасайды (Т)Тапсырма № 1 Мақсаты: топта талдай отырып есептің шешуін беру. Қалыптастырылатын дағдылар: ақпараттарды басқару; бірлескен жұмыс; ойлау, шешім қабылдау Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеңдер: 135,38,52, 2*3*5; 2*2*3*7; көбейтіндісі қандай құрама санның жай көбейткіштерге жіктелуі болады? Топта жұмыс жасап бір шешімін табады, Бағалау:Үш топ бірін-бірі бағалайды. «Бас бармақ» әдісі (ТЖ)Тапсырма № 2 Мақсаты: «Дос сағаты» әдісі бойынша оқушылардың білімдік мақсаттарын бірлесіп шешетін оқу ортасын құру. Қалыптастырылатын дағдылар: креативтілік; ойлау, шешім қабылдау, проблемаларды шешу; бірлескен жұмыс. Жұмыс алгоритмі 1.6270; 8840; 10450 сандарын жай көбейткiштерге жiктеңдер. 2 a = 22 · 3 · 53 · 7 · 11; b = 23 · 3 · 52 · 11; болса, онда а және b сандарының ортақ көбейткiштерiн жазыңдар. 3.Бiр адамның таза ауамен дем алуы үшiн 45 м2 жерге өсiмдiк өсiру керек. Ол үшiн өлшемдерi қандай жай сандармен өрнектелетiн тiк төртбұрыш пiшiндi жердi көгалдандыру керек Бағалау: «Бағдаршам» түсі бойынша топтардың бірін-бірі бағалауы жүргізіледі. Жасыл түс- жақсы, сары түс-сұрағым бар , қызыл түс- түсініксіз Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты қолдау көрсету (Т)Тапсырма № 3 Мақсаты: Оқушылар ынтымақтастық ортада жұмыс жасайды. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыландыратын тапсырма. Қалыптастырылатын дағдылар: ойлау, шешім қабылдау; бірлескен жұмыс; ақпаратты басқару Тiк бұрышты параллелепипедтiң өлшемдерi жай сандармен өрнектелген. Оның бiр қыры ортақ екі жағының аудандары: 35 см2, 21 см2 және 15 см2 1топ. Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеңдер 2топ. Тiк бұрышты параллелепипедтiң өлшемдерiн табыңдар.
3 Саралау: Сыни түрғыдан сұрақтар беру арқылы қолдау көрсету,алған білімдеріне байланысты талдау , Бағалау: «Бағалау» парағы бойынша бағаланады. |
Түртіп алу стратегиясы
Сергіту сәті
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Қорытындылау: 1.Құрама санды жай көбейткіштерге жіктеу деген не? 2.Құрама санды жай көбейткіштерге жіктегенде қандай реттілік сақталады? 3.Егер құрама санның жіктелген жай бөлшектері белгілі болса,құрама сан қалай табылады? 4.Егер берілген құрама сан әртүрлі тәсілдермен жай көбейткіштергежіктелсе,олардың бір-бірінен айырмашылыңы неде? « Қосу, алу,қызық» кестесін толтыру:
Кері байланыс:Смайлк арқылы
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы сергіту сәті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырма орындау кезінде, қиналатын оқушыларға қолдау көрсету. Оқушыларға бірін-бірі оқытуына жағдай жасау арқылы көшбасшылық қабілеттерінің оянуына септігін тигізу. |
Сабақ барысында мадақтау сөздер айту арқылы бағалау. Оқушылардың жауаптарын, іс-әрекеттеріне бақылау жүргізіп, түртіп алу арқылы бағалау. Кері байланыс беру арқылы бағалау. Бас бармақ әдісі,бағдаршам әдісі бағалау,бағалау парағы арқылы бағалау |
Ширату жаттығулары
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

ұрама сандарды жай көбейткіштерге
жіктеу

