Сабақ №1 |
Мектеп: |
|||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Натурал сандар және нөл. |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру; 5.1.1.2 тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгеру; |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Натурал сандардың анықтамасын түсінеді; Натурал сандар жиынын құрастырады; Тақ және жұп сандарды ажыратады;
|
|||||
Құндылықтарға баулу |
Еңбек және жауапкершілік; Ынтымақтастық (жұптық және топтық жұмыстарда);
|
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басы 5 минут |
I. Ұйымдастыру кезеңі
|
-
Амандасады. |
Ауызша бағалау |
Слайд |
||
Білімді жаңғырту |
-
Сұрақ
қояды: «Сандар не үшін керек?», «Қандай
сандар түрлерін білесіңдер?» |
-
Сұрақтарға жауап береді. |
|
|
||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут |
Жаңа мәліметті түсіну «Түртіп ал» әдісі - Алдымен анықтамамен танысып алайық Анықтама. Санауда қолданылатын сандарды 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,... натурал сандар деп атайды. 0 саны санауда қолданылмайды, сондықтан натурал сан емес. Ал енді келесі видеоға назар аударыңыздар. Видеодағы материалды байқағандарыңыздай 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 – сандарды жазуда қолданылатын цифрлар деп аталады. Мұндағы 0, 2, 4, 6, 8 – жұп цифрлар. 1, 3, 5, 7, 9 – тақ цифрлар. Жұп цифрмен аяқталатын сандар – жұп сандар, тақ цифрмен аяқталатын сандар – тақ сандар деп аталады. Мысалы, 18, 46, 314, 500 – жұп сандар; 13, 61, 85, 109 – тақ сандар. Көп таңбалы натурал санды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазуға болады.
Мысалы:
1, 10, 100, 1000, ... разрядтық бірліктер Натурал сандардың осылай жазылу тәсілін ондық санау жүйесі деп атайды. Білім лэнд платформасынан видеосабақ көрсету
|
-
Жаңа білімді тыңдайды.
|
|
бейнематериал
https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/natural-sandar-zhane-nol-sany--10635?mid=fc2eb388-9d59-11e9-be78-49d30a05e051
|
||
Сабақтын ортасы 25 минут |
Тапсырма №1. Берілген сандарды цифрмен жаз: 1) қырық бес мың тоқсан бір; 2) сегіз миллион жиырма жеті мың төрт жүз; 3) жиырма миллион сегіз жүз отыз алты мың тоғыз; 4) тмиллиард бес жүз алпыс миллион екі мың үш жүз; 5) сегіз жүз тоғыз миллиардтоқсан бес мың жеті жүз он бес. Жауабы: 1) 45091; 2) 8 027 400; 3) 20 836 009; 4) 4 560 002 300; 5) 809 000 095 715.
Тапсырма №2. Берілген сандарды разрядтық қосылғыштарға жікте: 1) 400503; 2) 405003; 3) 435875; 4) 5403. Жауабы:
2)
3)
4)
Тапсырма №3 (Оқулықпен жұмыс)
|
Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау
Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау
|
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.
Дескриптор: Білім алушы 1) натурал сандар класын ажырата алады; 2) натурал сандар разрядың ажырата алады.
Дескрипторлар:
Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау.
Бір-бірін тексеру
|
слайд |
||
Сабақты бекіту
|
Wordwall сілтемесін интерактивті тақтада немесе оқушылардың құрылғыларына ұсынады. Тапсырма шартымен таныстырады. Орындау барысын қадағалайды, қолдау көрсетеді.
|
Wordwall платформасындағы интерактивті тапсырманы орындайды. |
|
|
||
Соңы
|
Рефлексия 2. «Бір сөзбен түйінде» әдісі Мұғалімнің іс-әрекеті:
Үйге тапсырма: Сандар сыры туралы мәлімет жинау |
Сабақ бойынша өз әсерін немесе негізгі түсінікті бір сөзбен айтады. |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Натурал сандардың және нөл
Сабақ №1 |
Мектеп: |
|||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
Сынып: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Натурал сандар және нөл. |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру; 5.1.1.2 тақ және жұп сандар ұғымдарын меңгеру; |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Натурал сандардың анықтамасын түсінеді; Натурал сандар жиынын құрастырады; Тақ және жұп сандарды ажыратады;
|
|||||
Құндылықтарға баулу |
Еңбек және жауапкершілік; Ынтымақтастық (жұптық және топтық жұмыстарда);
|
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басы 5 минут |
I. Ұйымдастыру кезеңі
|
-
Амандасады. |
Ауызша бағалау |
Слайд |
||
Білімді жаңғырту |
-
Сұрақ
қояды: «Сандар не үшін керек?», «Қандай
сандар түрлерін білесіңдер?» |
-
Сұрақтарға жауап береді. |
|
|
||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут |
Жаңа мәліметті түсіну «Түртіп ал» әдісі - Алдымен анықтамамен танысып алайық Анықтама. Санауда қолданылатын сандарды 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,... натурал сандар деп атайды. 0 саны санауда қолданылмайды, сондықтан натурал сан емес. Ал енді келесі видеоға назар аударыңыздар. Видеодағы материалды байқағандарыңыздай 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 – сандарды жазуда қолданылатын цифрлар деп аталады. Мұндағы 0, 2, 4, 6, 8 – жұп цифрлар. 1, 3, 5, 7, 9 – тақ цифрлар. Жұп цифрмен аяқталатын сандар – жұп сандар, тақ цифрмен аяқталатын сандар – тақ сандар деп аталады. Мысалы, 18, 46, 314, 500 – жұп сандар; 13, 61, 85, 109 – тақ сандар. Көп таңбалы натурал санды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазуға болады.
Мысалы:
1, 10, 100, 1000, ... разрядтық бірліктер Натурал сандардың осылай жазылу тәсілін ондық санау жүйесі деп атайды. Білім лэнд платформасынан видеосабақ көрсету
|
-
Жаңа білімді тыңдайды.
|
|
бейнематериал
https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/natural-sandar-zhane-nol-sany--10635?mid=fc2eb388-9d59-11e9-be78-49d30a05e051
|
||
Сабақтын ортасы 25 минут |
Тапсырма №1. Берілген сандарды цифрмен жаз: 1) қырық бес мың тоқсан бір; 2) сегіз миллион жиырма жеті мың төрт жүз; 3) жиырма миллион сегіз жүз отыз алты мың тоғыз; 4) тмиллиард бес жүз алпыс миллион екі мың үш жүз; 5) сегіз жүз тоғыз миллиардтоқсан бес мың жеті жүз он бес. Жауабы: 1) 45091; 2) 8 027 400; 3) 20 836 009; 4) 4 560 002 300; 5) 809 000 095 715.
Тапсырма №2. Берілген сандарды разрядтық қосылғыштарға жікте: 1) 400503; 2) 405003; 3) 435875; 4) 5403. Жауабы:
2)
3)
4)
Тапсырма №3 (Оқулықпен жұмыс)
|
Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау
Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау
|
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.
Дескриптор: Білім алушы 1) натурал сандар класын ажырата алады; 2) натурал сандар разрядың ажырата алады.
Дескрипторлар:
Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау.
Бір-бірін тексеру
|
слайд |
||
Сабақты бекіту
|
Wordwall сілтемесін интерактивті тақтада немесе оқушылардың құрылғыларына ұсынады. Тапсырма шартымен таныстырады. Орындау барысын қадағалайды, қолдау көрсетеді.
|
Wordwall платформасындағы интерактивті тапсырманы орындайды. |
|
|
||
Соңы
|
Рефлексия 2. «Бір сөзбен түйінде» әдісі Мұғалімнің іс-әрекеті:
Үйге тапсырма: Сандар сыры туралы мәлімет жинау |
Сабақ бойынша өз әсерін немесе негізгі түсінікті бір сөзбен айтады. |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз


