Бөлім 1А Визуалды
өнер
|
Мектеп:
№21
|
Күні:18.09.2018
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Кыставбаева Мерверт
|
Сынып: 5
«Г»
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Натюрморт
өнері.
|
Осы
сабақта
қолжеткізілетін
оқу
мақсаттары
|
5.1.5.2
Шығармашылық идеяларды іске
асыру үшін нобайлар
орындау.
5.1.6.4
Таңдаған тәсілдерінің
қасиеттерін ескере отырып, көркемөнер материалдарын, техникаларын
пайдалану мен эксперимент жүргізу.
|
Сабақ
мақсаттары
|
-
Оқушылар
Қазақстандық және
әлемдік
суретшілердің (натюрморт) туындыларын зерттеп, қарастырады.
-
Заттарды қолдана отырып қағаз
бетіне композицияның ержелерін ескере отырып
конструкциясын тұрғызады.
|
Жетістіккритерийлері
|
-
Қазақстандық және
әлемдік
суретшілердің (натюрморт) туындыларын біледі.
-
Форматқа композициясын
құрастыра алады.
-
Түспен
орындайды
-
Жұмыстарын таныстыра
алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар
орындайалады…
Білімдерін және түсініктерін қолдау үшін олар жұппен жұмыс істейалады.
Диалогтармен
жазба
жұмыстары
үшін қажетті
сөздер:
-
Сіздің
ойыңызша
суретшіне
үшін… материалдарды қоладанады?
-
Сіз сипаттап бере аласыз
ба?
-
Бұл техника сізге не үшін
ұнады?
-
Суретші жұмысысіз ді не үшін
қызықтырды?
-
Өз жұмысыңызды қалай
жақсартаредіңіз?
Пәнге тән лексика және
терминалогия:
Өнердің қайта өркендеуі,
заманауиөнер, мүсін, пейзаж, натюрморт, дақ, көлем, форма,
кеңістік, түс, сызық.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Оқушы бір-бірімен
ынтымақтастықпен ашық пікір бөлісіп, шығармашылық көзқараспен
еңбектенеді. Сабақ барысында еңбек тену құндылығын
бойына сіңіреді.
|
Пәнаралықбайланыстар
|
Тарих: ОқушыларҚазақстандық және
әлемдік суретшілердің (натюрморт) туындыларын зерттеп,
қарастырады.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Интернет желісін пайдалана
отырып әлемдік суретшілердің жұмыстарын талқылау мысалы, Снайдерс,
Ф.Хальс, А.Ғалымбаева.
|
Бастапқы
білім
|
Алдыңғы
сабақта Қазақстан суретшілерінің
шығармашылығы. Бейнелеу өнері түрлері мен жанрларымен
танысты.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланғанкезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
(5
минут)
|
Амандасу. Сабақтың тақырыбымен
таныстыру. Натюрморт өнері, Ұлттық
үлгідегі сәндік натюрморт. Оқушыларға мақсатпен критерий парағын
таратып беру.
Презентация Қазақстандық және
әлемдік суретшілердің (натюрморт) туындыларын оқушылар назарына
ұсыну.
Сұрақ:
-
Берілген жұмыс қандай жанрда
орындалған?
-
Ұлттық мән мәтінді натюрмортты
қандай элементтер арқылы ажыратамыз?
-
Натюрморттағы ұлттық
элементтер арқылы қандай мәдениет бар екенін
түсіндіру.
-
Оларды не
біріктіріптұрғанынайту.
Оқушылар сұрақтарға жауап
береді.
|
Сәндік
натюрморт
http://artisthall.ru/zanyatiya-zhivopisyu/dekorativnyj-natyurmort/
Көркемдік галерея ARTUMAR.
Натюрморт бөлімі
http://artumar.kz/still-life/
Натюрморт салу
үлгілері
http://www.timetrips.co.uk/art_workshop.htm
|
Сабақтың ортасы(25
минут)
|
Практикалық жұмыс: жекежұмыс
Бірнеше ұлттық заттарды
жинақтау (ұлттық ыдыстар, музыкалық аспаптар, бас киімдер, және
т.б.) оқушылар оймен өзіндік композицияларын
құрастырады.
Оқушылар таңдаған бірнеше
заттарды құрастырып форматқа композициясын
орындайды.
Оқушылар орындалу техникасын
таңдайды (гуашь, акварель, түрлі түсті
қарындаштар)
|
Натюрморт:
http://www.picture-russia.ru/genre/6
http://veta.kz/products/1247420
http://afisha.kz/news/vystavki/the_opening_of_a_personal_exhibition_gulfairus_ismailova/
Сурет
көшірмесі
Айша
Ғалымбаев
|
Сабақтыңсоңы (10
минут)
(5
минут)
|
Жұмыстарын таныстыру үшін 3-4
минут беріледі.
Оқушылар өздерінің
шығармашылық жұмыстарын таныстырып, жұмыста қолданған материалды,
техниканы және өз жұмысын бастауға себеп болған суретші туындысын
түсіндіреді.
Сабақтың соңында рефлексия
орындайды:
-нені білемін, нені
үйрендім
-не түсініксіз
болды
-немен міндетті түрде жұмыс
жасау керек
|
|
Саралау–оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгерудеңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген
тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға
дербесқол даукөрсету, оқу материалдарымен ресурстарын оқушылардың
жеке қабілеттеріне сепке алаотырып іріктеу
(Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түрінд еболуы
мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды
пайдалануды есепке алаотырып, сабақтыңкез-келген кезеңінде
қолданылаалады
|
Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз
|
Денсаулықсақтаутехнологиялары.
Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.
ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/ оқумақсаттары дұрысқойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ
қолжеткіздіме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?
Сабақ жоспарын анқандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өзпікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы солжақ
бағанда берілген сұрақтарға
жауапберіңіз.
|
|
Жалпыбаға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралыда ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға неықпалете алады (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет?
|