Ақтау қаласы «№30 жалпы білім беретін мектеп»КММ
Көркем еңбек пәні мұғалімі Аманбекова Жумакул Халиловна
Натюрморт өнері 5 сынып қысқа мерзімді сабақ жоспары
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні: Көркем еңбек
Бөлім:1-бөлім. Визуалды өнер
Сабақтың тақырыбы: Натюрморт өнері
|
Білім беру ұйымының атауы |
«№30 жалпы білім беретін мектеп»КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Көркем еңбек |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
1-бөлім. Визуалды өнер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
5 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Натюрморт өнері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.5.2-Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармашылығын ұштау үшін нобайлар мен эзкіздер салуды үйрету |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Жеке жұмыс Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Жақсы сөз - жан азығы» оқушыларға бүгінгі тапсырмаларды орындауда шығармашылық шабыт тілеу. Топқа бөлу Тақырыпқа байланысты қима қағаздары арқылы екі топқа бөлу 1-топ: «Қылқаламдар» 2-топ: «Бояулар» II. Қызығушылықты ояту: «Пазл» әдісі. Өтілген тақырыпқа шолу жасау, жаңа тақырыптың оқу мақсатымен таныстыра отырып қызығушылықты ояту. Иллюстрациялардан нені көруге болады? Визуалды өнер түрлерін атаңдар Пейзаждың негізгі түрлерін атаңдар Жаңа тақырыппен оқу мақсатын таныстыру. «Ой қозғау» сұрақтары арқылы жаңа тақырыптың кіріспесіне түрткі жасау, суреттер көрсету
І тапсырма. Тыңдалым:Тақырып бойынша сұрақтарға жауап беріп, көтерілген мәселе бойынша өз ойыңды білдір. Натюрморт салуды суретші оны құрастырудан бастайды. Ол әр түрлі заттарды таңдап салыстырып, солардың ішінде түр және мазмұны жағынан бір - біріне сәйкес заттарды іріктеп алады. Содан кейін суретші натюрморттың композициясын құруға кіріседі. Заттардың
орнын қайта - қайта ауыстырып, ең ұтымды нұсқасын іздей отырып,
суретші аса тартымды композицияға қол жеткізеді. Натюрморттағы
заттардың орнын неше түрлі құбылтуға
болады. Натюрморттың
түрлері: Қалай ойлайсыңдар тыңдалым мәтінінде қандай мәселе көтерілді? 1. Көкжиек сызығын біз қалай көреміз? 2. Қандай суреттерде натюрморт салынғанын байқаймыз? 3. Натюрморт дегенді қалай түсінесің? 4. Композиция деп нені айтамыз? Ойыңды білдір. https://youtube.com/watch?v=pzmnmcZrKrI&feature=share ІІ тапсырма. Топтық жұмыс «МИКС» әдісі Топтарға тапсырма ұсынылады. 1-топ.Мәнерлі композиция құрастыру үшін пішімі, көлемі және фоны әр түрлі 2-3 затты таңдаңдар. 2-топ.Заттардың композициялық топтарын парақ жазықтығына орналастырыңдар. Сұрақ – жауап» әдісі
3*3*1 әдісі 3-жаңалық(нені білдің?) 3-сұрақ(нені білгің келеді?) 1-ұсыныс (немен бөліскің келеді) |
Сынып оқушыларының назарын сабаққа аудару. Оқушылар топқа бөлінеді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. . Жаңа тақырыппен оқу мақсатымен танысады. Сұрақтарға жауап беру арқылы пікірін білдіреді. Тыңдалым мәтінін тыңдайды Тапсырмаларға сәйкес топтық жұмыс жасайды. Тақырып бойынша жұмыстанады. Натюрморт өнерінің ерекшелігін ажыратады. 1-топ.Мәнерлі композиция құрастырады 2-топ.Заттардың композициялық топтарын парақ жазықтығына орналастырады
Мақсаты: Білім алушы алған білімін саралай білуге дағдыланады Тиімділігі: Жаңа сабақ бойынша білім алушылар өз пікірін айтып, бүгінгі білімнің құндылығын ұғынады. Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін 3*3*1 әдісі арқылы біле аламыз |
Бағалау Мақтау - мадақтау сөздері Дескриптор Визуалды өнер түрлерін ажырата алады. Қ.Б «Жарайсың!» «Керемет!» «Тамаша» Дескриптор Мәтіндегі көтерілген мәселені анықтай алады; Сұрақтарға жауап бере алады. Қ.Б «Жарайсың!» «Керемет!» «Тамаша» Қ.Б «Жарайсың!» «Керемет!» «Тамаша» Дескриптор Натюрморт өнері жайлы құрастырып жаза алады; Натюрморт түрлерінұсқаулық, құрастыруда құрлымын сақтай алады. Қалыптастырушы бағалау қошмет білдіру арқылы жүзеге асырылады. |
5-сыныпқа арналған «Көркем еңбек» оқулығы, 2017ж.
https Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ақтау
қаласы «№30 жалпы білім беретін
мектеп»КММ Көркем еңбек пәні мұғалімі
Аманбекова Жумакул Халиловна
Натюрморт өнері 5
сынып қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Пәні: Көркем
еңбек
Бөлім:1-бөлім.
Визуалды
өнер
Сабақтың
тақырыбы: Натюрморт
өнері Білім беру ұйымының
атауы «№30 жалпы білім беретін
мектеп»КММ Пәні: Көркем
еңбек Бөлім:
1-бөлім. Визуалды
өнер Педагогтің
аты-жөні: Күні:
Сынып: 5 Сабақтың
тақырыбы:
Натюрморт
өнері Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты: 5.1.5.2-Шығармашылық идеяларды
іске асыру үшін нобайлар
орындау Сабақтың
мақсаты Шығармашылығын ұштау үшін
нобайлар мен эзкіздер салуды үйрету Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//уақыты Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Ұйымдастыру Өзін-өзі
тексеру Өткен білімді еске
түсіру Жаңа
білім Жеке
жұмыс Бекіту Кері
байланыс Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық
ахуал қалыптастыру «Жақсы сөз - жан
азығы» оқушыларға бүгінгі
тапсырмаларды орындауда шығармашылық шабыт
тілеу. Топқа
бөлу Тақырыпқа байланысты қима
қағаздары арқылы екі топқа
бөлу 1-топ: «Қылқаламдар» 2-топ: «Бояулар» II. Қызығушылықты
ояту: «Пазл»
әдісі. Өтілген тақырыпқа шолу жасау,
жаңа тақырыптың оқу мақсатымен таныстыра отырып қызығушылықты
ояту. Иллюстрациялардан нені көруге
болады? Визуалды өнер түрлерін
атаңдар Пейзаждың негізгі түрлерін
атаңдар Жаңа тақырыппен оқу
мақсатын таныстыру. «Ой
қозғау» сұрақтары арқылы жаңа
тақырыптың кіріспесіне түрткі жасау, суреттер
көрсету Композиция дегеніміз
не? Натюрморт дегеніміз
не? І
тапсырма.
Тыңдалым:Тақырып бойынша сұрақтарға
жауап беріп, көтерілген мәселе бойынша өз ойыңды
білдір. Натюрморт салуды суретші оны құрастырудан
бастайды. Ол әр түрлі заттарды таңдап салыстырып, солардың ішінде
түр және мазмұны жағынан бір - біріне сәйкес заттарды іріктеп
алады. Содан кейін суретші
натюрморттың композициясын құруға кіріседі. Заттардың
орнын қайта - қайта ауыстырып, ең ұтымды нұсқасын іздей отырып,
суретші аса тартымды композицияға қол жеткізеді. Натюрморттағы
заттардың орнын неше түрлі құбылтуға
болады. Натюрморттың
түрлері: Қалай ойлайсыңдар
тыңдалым мәтінінде қандай мәселе
көтерілді? 1. Көкжиек сызығын біз қалай
көреміз? 2. Қандай суреттерде натюрморт
салынғанын байқаймыз? 3. Натюрморт дегенді қалай
түсінесің? 4. Композиция деп нені
айтамыз? Ойыңды
білдір. https://youtube.com/watch?v=pzmnmcZrKrI&feature=share ІІ
тапсырма. Топтық
жұмыс «МИКС»
әдісі Топтарға тапсырма
ұсынылады. 1-топ.Мәнерлі композиция
құрастыру үшін пішімі, көлемі және фоны әр түрлі 2-3 затты
таңдаңдар.
2-топ.Заттардың композициялық
топтарын парақ жазықтығына
орналастырыңдар. Сұрақ – жауап» әдісі Нобайлар мен
эскиздер салуды үйрендік пе ?
Натюрморттың түрлерін ажырата аламыз
ба? 3*3*1
әдісі 3-жаңалық(нені
білдің?) 3-сұрақ(нені білгің
келеді?)
1-ұсыныс (немен бөліскің
келеді) Сынып оқушыларының назарын
сабаққа аудару. Оқушылар топқа
бөлінеді. Оқушылар сұрақтарға жауап
береді. . Жаңа тақырыппен оқу мақсатымен
танысады. Сұрақтарға жауап беру арқылы
пікірін білдіреді. Тыңдалым мәтінін
тыңдайды Тапсырмаларға сәйкес топтық
жұмыс жасайды. Тақырып бойынша
жұмыстанады. Натюрморт өнерінің ерекшелігін
ажыратады. 1-топ.Мәнерлі композиция
құрастырады
2-топ.Заттардың композициялық
топтарын парақ жазықтығына
орналастырады
Мақсаты: Білім алушы алған білімін
саралай білуге дағдыланады Тиімділігі: Жаңа сабақ бойынша білім
алушылар өз пікірін айтып, бүгінгі білімнің құндылығын
ұғынады. Оқушылар бүгінгі сабақты
қандай деңгейде түсініп,білгендерін 3*3*1 әдісі арқылы біле
аламыз Бағалау Мақтау - мадақтау
сөздері Дескриптор Визуалды өнер түрлерін ажырата
алады. Қ.Б «Жарайсың!» «Керемет!» «Тамаша» Дескриптор Мәтіндегі көтерілген мәселені
анықтай алады; Сұрақтарға жауап бере
алады. Қ.Б «Жарайсың!» «Керемет!» «Тамаша» Қ.Б «Жарайсың!» «Керемет!» «Тамаша» Дескриптор Натюрморт өнері жайлы
құрастырып жаза алады; Натюрморт түрлерінұсқаулық,
құрастыруда құрлымын сақтай
алады.
Қалыптастырушы
бағалау қошмет білдіру арқылы жүзеге
асырылады. 5-сыныпқа арналған «Көркем
еңбек» оқулығы, 2017ж.
https | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













