|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Көркем еңбек |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Натюрморт құрастыру өнері. Натюрмортты аралас тәсілмен жасаймыз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.2.1 – әртүрлі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, өздігімен таңдалған материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолданып, эксперимент жүргізу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
– әртүрлі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, өздігімен таңдалған материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолданып, эксперимент жүргізу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Көркем өнер құдіретін түсіну жаңаға ұмтылу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Біз қандаймыз?» әдісі арқылы бір – біріне комплимент айтады Сыныпты топқа бөлу: 1 – топ «Дарындылар» тобы 2 – топ «Таланттылар» тобы Өткен сабақты пысықтау: «Оригами» әдісі
10)Сәндік қолданбалы өнерді қалай түсінесің? ( Сән және қолданбалы өнер - сән өнерінің бір саласы, тұрмыска кажетті көркем, жиһаздық заттарды жасайтын шығармашылық түрі.)
Жарайсыңдар! Жаңа тақырыпты ашу Балалар, бүгін біз көркем өнердің жаңаша бір түрімен танысамыз: Сабақтың мақсаты: – әртүрлі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, өздігімен таңдалған материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолданып, эксперимент жүргіземіз Натюрморт (қимылсыз табиғат) – жеміс-жидек, гүл, құмыра, тұрмыстық заттар бейнеленеді. Натюрморттар әлемі өте әдемі, әрі әралуан. Олардың бірінде суретші заттың пішінін, түсін, материалдың сұлулығын тамашалауға шақырады. Ал, екінші заттың өзі кімге тиесілі екенін айтып тұрғандай. 1 – тапсырма Суретке қарап қай мамандық иесіне қатысты натюморт екенін табыңдар: Флорис Ван Дейк (Аспазшы)
Уильям Харнет (Музыкант)
Ольга Розанова (тігінші)
Петр Качеловский (суретші)
Суретші натюморта салуды оны құрастырудан бастайды. Ол әртүрлі заттарды таңдап,салыстырып,солардың ішінде түрі – түсі, көлемі бір – біріне сәйкес келетін заттарды таңдап алады. Содан кейін суретші натюморттың композициясын құруды бастайды. Натюмортты фломастер,қарындаш, түсті бор, аппликация, коллаж,аралас тәсілмен орындауға болады. Натюморт туралы видео көрсету: Берілген суреттерге қарай отырып, қайсысы натюморттың дұрыс орналасқанын айт:
Сергіту сәті Ал енді балалар, біз натюмортты аралас тәсілмен жасап үйренеміз. Бізге керек заттар:
Қортынды сұрақтар: («Гүлге су құю» әдісі)
«Алтын сандық» әдісі арқылы кері байланыс беріледі Үйге: «Менің мектебім» натюмортын салу |
Амандасады Сабаққа дайындығын тексереді Топқа бөлінеді Өткен тақырыпты пысықтайды Сабақтың мақсатымен танысады Тапсырмаларды орындайды Қай мамандық бейнеленгенін табады Видео көреді Қай натюморттың дұрыс орналасқанын табады Сергіту сәтіне қатысады Натюморт жасайды Қортынды сұрақтарға жауап береді Кері байланыс береді Үйге тапсырма алады Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру
ұйымының атауы
Пәні:
Көркем
еңбек
Бөлім:
Мамандықтар
әлемі
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сынып:
Сабақтың
тақырыбы:
Натюрморт
құрастыру өнері. Натюрмортты аралас тәсілмен
жасаймыз.
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
4.2.2.1 – әртүрлі
әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, өздігімен таңдалған
материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды
қолданып, эксперимент
жүргізу
Сабақтың
мақсаты –
әртүрлі әдістер мен
тәсілдерді пайдаланып, өздігімен таңдалған материалдарды
(көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолданып,
эксперимент жүргізу
Құндылықтар
Көркем өнер
құдіретін түсіну жаңаға
ұмтылу
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//
уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабаққа дайындық
жасау Психологиялық ахуалды
жақсарту «Біз қандаймыз?» әдісі арқылы
бір – біріне комплимент
айтады Сыныпты топқа
бөлу: 1 – топ «Дарындылар»
тобы 2 – топ «Таланттылар»
тобы Өткен сабақты
пысықтау: «Оригами»
әдісі 1.Ахроматикалық түстер
дегеніміз не? (ақ,сұр,қара) 2.Хроматикалық түстер
дегеніміз не? (барлық түрлі
түстер) 3.Пейзаж дегеніміз не?
(эстетика және этика бағытындағы табиғат
суреті) 4.Портрет деп нені айтамыз?
( Портрет – қандай да бір
адамның немесе өмірде болған бар немесе бар адамдар тобының бейнесі
немесе сипаттамасы) 5.Автопортрет дегеніміз не?
(суретшінің өзін – өзі
салуы) 6.Фон дегеніміз не?
( сурет немесе мәтіннің артында
орналастырылған түс) 7.Графика деп нені
түсінеміз?( бұл сызба құралдарының
көмегімен жасалған сурет.) 8.Кескіндеме туралы не
білеміз? ( бейнелеу өнерінің бір саласы,
белгілі бір заттың бетіне (кенеп, ағаш, қағаз, т.б.) бояу арқылы
салынатын көркем шығармалар
атауы.) 9.Мүсін деп нені
айтамыз? (Мүсіндеме, мүсін,
скульптура (лат. sculptura, seuplo – шекимін, қашаймын) – бейнелеу
өнерінің бір түрі.) 10)Сәндік қолданбалы өнерді
қалай түсінесің? ( Сән және қолданбалы өнер - сән
өнерінің бір саласы, тұрмыска кажетті көркем, жиһаздық заттарды
жасайтын шығармашылық түрі.)
Жарайсыңдар! Жаңа тақырыпты
ашу Балалар, бүгін біз көркем
өнердің жаңаша бір түрімен
танысамыз: Сабақтың
мақсаты: – әртүрлі әдістер мен тәсілдерді
пайдаланып, өздігімен таңдалған материалдарды (көркемдік, табиғи
және жасанды) және құралдарды қолданып, эксперимент
жүргіземіз Натюрморт (қимылсыз табиғат) –
жеміс-жидек, гүл, құмыра, тұрмыстық заттар бейнеленеді.
Натюрморттар әлемі өте әдемі, әрі әралуан. Олардың бірінде суретші
заттың пішінін, түсін, материалдың сұлулығын тамашалауға шақырады.
Ал, екінші заттың өзі кімге тиесілі екенін айтып
тұрғандай. 1 –
тапсырма Суретке қарап қай мамандық
иесіне қатысты натюморт екенін
табыңдар: Флорис Ван Дейк
(Аспазшы)
Уильям Харнет
(Музыкант)
Ольга Розанова
(тігінші)
Петр Качеловский
(суретші)
Суретші натюморта салуды оны
құрастырудан бастайды. Ол әртүрлі заттарды
таңдап,салыстырып,солардың ішінде түрі – түсі, көлемі бір – біріне
сәйкес келетін заттарды таңдап алады. Содан кейін суретші
натюморттың композициясын құруды бастайды. Натюмортты
фломастер,қарындаш, түсті бор, аппликация, коллаж,аралас тәсілмен
орындауға болады. Натюморт туралы видео
көрсету: Берілген суреттерге қарай
отырып, қайсысы натюморттың дұрыс орналасқанын
айт:
Сергіту
сәті Ал енді балалар, біз
натюмортты аралас тәсілмен жасап
үйренеміз. Бізге керек
заттар: Түрлі – түсті қатты
қағаз Түрлі - түсті
қағаздар Фломастерлер Қайшы Қара
қарандаш Желім
керек Натюмортта қандай мамандық
туралы көрсететініңді шешіп анықтап
ал; Клмпозицияның пішінін анықтап
ал ,ол не көлденең пішін, не тік пішін болуы
мүмкін Натюморттың бояу түсін
таңда Қайшымен жұмыс істегенде жұмыс
ережесін сақтаймыз
Қортынды сұрақтар:
(«Гүлге су құю» әдісі) Натюморт деген
не? Натюморт сөзі қандай мағына
білдіреді? (Қимылсыз
табиғат) «Аспазшы» натюмортын кім
салды? (Флорис Ван Дейк) Мұғалім мамандығына қандай
натюморт таңдар едің? Тігінші мамандығына қандай
натюморт құрар едің? Жаңа жыл туралы қандай
натюморт құрар едің? «Алтын сандық» әдісі арқылы
кері байланыс беріледі Үйге: «Менің мектебім»
натюмортын салу Амандасады Сабаққа дайындығын
тексереді Топқа
бөлінеді Өткен тақырыпты
пысықтайды Сабақтың мақсатымен
танысады Тапсырмаларды
орындайды Қай мамандық бейнеленгенін
табады Видео
көреді Қай натюморттың дұрыс
орналасқанын табады Сергіту сәтіне
қатысады Натюморт
жасайды Қортынды сұрақтарға жауап
береді Кері байланыс
береді Үйге тапсырма
алады | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




















